صفحه اصلی / مقالات / تولید و پرورش قارچ دکمه ای / از ورود کمپوست به سالن تا آماده سازی بسترهای پرورش قارچ دکمه ای

از ورود کمپوست به سالن تا آماده سازی بسترهای پرورش قارچ دکمه ای

از زمان انتقال کمپوست از کارخانه‌ی تولید کمپوست به واحدهای پرورش قارچ دکمه ای تا عملیات بستر سازی، نکات مهمی وجود دارد که باید رعایت شود. اگر شما خودتان کمپوست خود را تولید می کنید و یا اگر از کارخانه‌های دیگر از نقاط نزدیک یا دور در شهرهای دیگر خریداری می‌کنید نکات مهمی در زمان نقل‌ و انتقال و دریافت کمپوست باید رعایت شود.

با خرید کمپوست، فرایند حمل و نقل تأثیر مهمی در کیفیت کمپوست خواهد داشت چه‌بسا در بسیاری از مواقع کارخانه‌ی تولیدکننده کمپوست، کمپوستی با شرایط ایده آل و دمای مناسب تولید کند ولی قبل از رسیدن به سالن‌های پرورش قارچ به دلیل شرایط حمل و نقل نامناسب، مسافت های طولانی و فصول گرم سال از کیفیت کمپوست کاسته شود.

اقدامات لازم در زمان بارگیری کمپوست

در زمان بارگیری، باید دقت شود بلوک‌های کمپوست به صورت فشرده روی همدیگر بارگیری نشوند. در این حالت بذرهای داخل بلوک‌ها له شده و از طرفی شرایط بی‌هوازی برای میکروارگانیسم‌های داخل کمپوست رخ می دهد.

بارگیری کمپوست

در فصول گرم سال برای انتقال کمپوست به شهرها و نقاط دور، وسایل نقل‌ و انتقال باید مجهز به دستگاه‌های خنک کننده باشند که دمای کمپوست بیش از حد افزایش نیابد.

دریافت کمپوست

بهتر است جهت کنترل شرایط دمای کمپوست، دمای سالن پرورش قارچ پیش از ورود کمپوست در حدود ۲۰ تا ۲۲ درجه سانتی گراد تنظیم شود.

در زمان دریافت کمپوست تخلیه بلوک ها همان موقع انجام گیرد و عمل تخلیه را به چند ساعت بعد یا زمان دیگر محول نکنید. عملیات انتقال بلوک ها از ماشین‌های انتقال به داخل سالن باید با صبر و آرامش صورت گیرد و کارگران در زمان انتقال مراقب باشند، کیسه‌های بلوک‌ها پاره نشود و چیدن بلوک‌ها در سطح قفسه‌ها به ترتیب و با نظم و از یک طرف سالن صورت گیرد.

بارگیری کمپوست

بارگیری کمپوست

کیسه‌های بلوک‌ها، دارای روزنه های ریزی هستند که جهت تهویه تعبیه‌ شده‌اند و باید این روزنه ­ها در سطح زیرین بستر قرار گیرد (روزنه‌های روی پلاستیک‌های بسته‌بندی کمپوست به سمت زمین قرار گیرد) تا تهویه از انتهای کمپوست نیز به خوبی انجام گیرد.

پس از قرارگیری بلوک‌ها در سالن، باید اطلاعات کمپوست در زمان دریافت اندازه‌گیری و بررسی شود. کنترل میزان رطوبت کمپوست (بررسی شود کمپوست خشک شده یا بیش از حد مرطوب است)، بوی کمپوست (اگر بوی تند و زننده از کمپوست استشمام شود یعنی آمونیاک آن افزایش یافته) و دمای کمپوست (دمای کمپوست باید در محدوده ۲۰-۲۵ درجه سانتی گراد باشد) ضروری است.

 اطلاعات دیگری از جمله تاریخ کشت، وزن بلوک‌ها و تعداد بلوک‌ها نیز باید در جدولی نوشته شود و در ابتدای درب ورودی سالن قرار گیرد به این جدول‌های دارای اطلاعات هر مرحله رشدی و تعداد و وزن بلوک‌های کمپوست، کارتکس می‌گویند. با گذشت زمان و تغییر مراحل پرورش، اطلاعات دیگری از جمله مرحله‌ی رشد، دما و رطوبت و شرایط تهویه سالن نیز در کارتکس هر سالن ثبت شود.

تخته‌کوبی

 بعد از چیده شدن بلوک‌ها داخل سالن، درهای ورودی و خروجی سالن بسته و بقایای کمپوست ریخته شده در کف سالن جمع‌آوری و شست‌وشوی کامل کف سالن انجام گیرد. جهت اطمینان می‌توان از محلول یک در هزار قارچ‌کش فرمالین  و محلول یک در هزار قارچ‌کش کاربندازیم  جهت شست و شو و ضدعفونی کف سالن  استفاده نمود.

شست و شوی سالن

معمولاً بعد از ورود کمپوست به سالن‌ها، عملیات بسترسازی انجام می‌گیرد. با قرارگیری بلوک‌های کمپوست در قفسه ها اجازه دهید یک یا دو روز در سالن بدون هیچ عملیاتی بمانند تا با محیط هم دما شوند.

قرار دادن بلوک های کمپوست در قفسه ها

پس از گذشت ۱ تا ۲ روز، پلاستیک روی بلوک‌ها به‌وسیله کاتر یا چاقوی ضدعفونی شده، بریده شده و عمل تخته کوبی انجام می گیرد. البته عواملی مانند میزان رطوبت کمپوست و وجود و یا عدم وجود بوی تند آمونیاک در کمپوست در زمان باز کردن روی بلوک ها، می تواند مؤثر باشد. در صورتی که میزان رطوبت یا بوی آمونیاک بیشتر از حد معمول باشد بهتر است باز شدن پلاستیک کمپوست ها زودتر انجام گیرد. از طرفی اگر یکنواختی در بلوک‌های کمپوست دیده شود، می‌توان قبل از خاکدهی نیز عمل باز کردن و پوش دادن (شنگ کردن کمپوست) انجام گیرد.

در بسترسازی استفاده از لباس کار و کفش تمیز و ضدعفونی شده و همچنین استفاده از دست‌کش الزامی است. پس از بریده شدن پلاستیک روی بلوک‌های کمپوست، داخل آن ها تا عمق حدود ۱۵ سانتی‌متر پوش داده شده یا شنگ شود (میزان پوش کردن کمپوست نیز به میزان رطوبت و فشردگی کمپوست بستگی دارد) و بعد از آن عمل صاف کردن کمپوست ها در سطح و تخته کوبی با تخته ماله ضدعفونی شده به نحوی که تماس بین قطعات کلش به وجود آید ولی فشردگی در حد قبل از پوش نباشد، انجام گیرد، به صورتی که تمام بسته به‌صورت یکنواخت و هماهنگ تخته‌کوبی شده و فشردگی در تمام قسمت‌ها به یک اندازه باشد.

بهتر است جنس تخته‌ها از پلاستیک باشد و چوبی نباشد که کمپوست را فشرده کند. تخته کوبی باید به صورتی انجام گیرد که کمپوست بیش از حد فشرده نشود که تهویه به خوبی انجام نگیرد و یا بیش از حد پفکی و توخالی نباشد که رشد ریسه ها به خوبی انجام نگیرد. پس میزان فشردگی در تخته کوبی باید متعادل باشد.

بهتر است هر طبقه پس از باز شدن بلوک ها بلافاصله تخته کوبی و بقیه مراحل نیز در آن انجام گیرد و سپس طبقات دیگر شروع شود تا از خشک شدن و یا آلوده شدن احتمالی کمپوست پیشگیری شود.

پس از تخته کوبی بذر کمکی یا بذر رو به بستر اضافه می شود. در این مرحله نیز بذر اضافه ای که همراه کمپوست ارسال شده و تا این زمان در داخل سردخانه نگهداری شده است را به صورت یکنواخت در روی بستر پخش می‌کنند. این کار باید حتماً با دست‌کش تمیز و نو انجام گیرد تا بذر آلوده نشود.

بذر کمکی یا بذر رو

حتماً قبل از استفاده از بذر شرایط ظاهری آن کنترل و در صورتی که رنگ آن سیاه و یا سبز شده و یا آثار کپک در آن دیده شود از استفاده آن کیسه بذر خودداری شود.

پس از این مرحله بلافاصله روی سطح بستر پوشانده می‌شود به نحوی که کاملاً تمام سطح کمپوست با پلاستیک و یا روزنامه پوشانده شود. در صورتی که سطح بستر با روزنامه پوشانده شود باید به صورت مرتب سطح روزنامه ها آبیاری شود تا رطوبت داشته باشد ولی از جمع شدن آب روی سطح بستر جلوگیری شود. ضمن اینکه اولین آبیاری همراه با قارچ‌کش کاربندازیم به نسبت ۱ گرم به ازای هر مترمربع سطح انجام گیرد.

روزنامه کشی سطح بستر

منبع: دیتا قارچ

درباره almasi

15 سال پیش خیلی اتفاقی وارد این صنعت شدم و همیشه دوست داشتم چیز جدیدی را یاد بگیرم و هنوز هم باید خودم را دانشجوی این رشته بدانم و دوست دارم هر انچه را در این 15 سال یادگرفته ام به علاقه مندان یاد بدهم و به نظرم اگه با هم پیشرفت کنیم موفق تریم.

این مطالب را نیز ببینید!

ganoderma01 310x165 - خواص قارچ گانودرما + قارچ گانودرما چیست؟ +فیلم

خواص قارچ گانودرما + قارچ گانودرما چیست؟ +فیلم

قارچ گانودرما چیست؟ چرا گانودرما را پادشاه گیاهان دارویی، جان افزا، اکثیر جوانی می نامند؟ …

۱۶ دیدگاه‌ها

 1. علی اکبر افژولند

  مطلب بیشتر بزارید مطالب تخصص تر بزارید

 2. سلام؛ لطفا در مورد شنگ کردن (پوش )توضیح بدی که چگونه انجام میشه؟

  • جناب سالار سلام
   در شنگ کردن یا پوش بعد از باز کردن درب کمپوست ها، حدود ۱۵ سانت از عمق کمپوست، کمپوست را از هم باز می کنیم و روی بستر پخش می کنیم به نحوی که اجزای کمپوست روی بستر پخش شوند و مثل قبل در بلوک ها نباشند.

 3. باسلام
  درباره نحوه و میزان آبیاری قبل از فلش و بعداز فلش و حتی هنگام فلش توضیح دهید….ممنون از شما

  • جناب شاهرخ سلام
   قبل از فلش در زمان پین دهی سعی شود آبیاری انجام نشود مگر در زمانی که خاک خشک شده و ما مجبور هستیم ولی بعد از نخودی شدن قارچ ها میتوان با خشک شدن خاک آبیاری انجام داد و بعد از برداشت نیز با تمیز کردن بستر آبیاری بستر و آماده سازی برای فلش بعدی توصیه می شود. موفق باشید.

 4. سلام
  ممنون از سایت عالی ای ک راه انداختین
  سه تا سوال داشتم
  میگم من ی سالن ۴در۸دارم در خوزستان…فن خروجیم انتهای سالن سمت چپه آن هم پایین…بنظرتون مشکلی نداره اونجاباشه…چون وسط نمیتونم بیارمش
  فن ۴۰در۴۰
  و اینکه فن ورودیم درواقع همان بادکولر هست و باد رو رو ب بالا میفرسته
  اگه ایده ای یاانتقادی دارین لطفا بگین
  ممنون میشم
  سوال آخرمم اینه ک من هر سه ساعت یبار از بعداز شوکدهی تاآخرین چینم میخوام هوادهی کنم چون مه پاش دارم و رطوبتم کم میاد زیاد هوادهی بشه…هوادهی هم یکساعت از سه ساعتم ازنجام میدم و کولر و فن راباهم خاموش روشن میکنم.مشکلی نداره؟بنظرخودتون چندساعت یبارباشه
  شرمنده مزاحم وقتتون شدم

  • جناب حسین سلام
   چون هوا در گردش هست مشکلی نیس ولی بهتره فن وسط باشه در ضمن واحدهای صنعتی فن ندارند بلکه اگزوز معمولی هست چون در صورتی که فشار داخل سالن مثبت باشه نیازی به فن نیست.
   باید با اندازه گیری میزان co2 دقیق تر گفت، نباید این میزان از ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰حداکثر بیشتر بشه شما از شکل قارچ ها هم می تونید متوجه بشید اگر طول پایه ها خیلی بلند بشه یعنی که میزان co2 کمتر از حد است و برعکس، اگر پایه ها کوتاه و ضخیم باشد یعنی میزان co2 زیادتر از حد معموله
   یک راه دیگه اینکه نباید تنفس در سالن سخت باشد و باید احساس راحتی در تنفس داشته باشید.
   اگر امکان آن را دارید یک دستگاه co2 متر بخرید یا از یک نفر برای تست امانت بگیرید، میزان co2 در دوره هوادهی ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ ppm است.

 5. سلام خسته نباشد.چندتا سوال داشتم
  ۱-من میخوام بلوک کمپوست را در جعبه پلاستیکی میوه پرورش بدم ایا باید پلاستیک بلوک جدا بشه یا باپلاستیک درون جعبه قرارداده بشه وفقط سطح روی بلوک پلاستیکش جدابشه؟
  ۲-ایا قارچ فقط از سطح روی بلوک رشد کرده یا از اطراف بلوک هم رشد کرده وبیرون زده؟
  ۳-ازهربلوک کمپوست که برای یک دوره ۷۰ روزه میتوان استفاده کرد حدودا چندبار قارچ رشد نموده ودرهربارچقدر قارچ میتوان از ان برداشت کرد؟
  ۴-ایاخاک قارچ لازم هست یا میشه استفاده هم نکرد؟
  ۵-ایا بعد از اینکه بلوک کمپوست را در جعبه قراردادم عملیات تخته کوبی لازم ست یا باید فقط پلاستیک سطح رویی بلو ک برداشه بشه و بعد خاک دهی

  • سلام خیلی ممنون
   ۱٫ فقط پلاستیک رو را بردارید
   ۲٫ بله فقط از رو رشد می کنه ولی در کمپوست قارچ صدفی از اطراف هم رشد می کند.
   ۳٫ از هر مقدار کمپوست سه تا چهار چین برداشت می کنند و بعد دور ریخته می شود.
   ۴٫ بله در پرورش قارچ دکمه ای خاک پوششی لازم است.
   ۵٫ تخته کوبی شود و بعد از سفید کردن کامل کمپوست حدود ۱۵ روز بعد خاکدهی شود.

 6. سلام خسته نباشید میشه مراحل را به طور خلاصه بهم بگید چون میخوام بلوک کمپوست را بزارم درون جعبه پلاستیکی
  بعد از اینکه کمپوست درون جعبه قرار گرفت و پلاستیک سطح رویی را جدا کردم باید سریع تخته کوبی بشه یا چندروز زمان لازم هست
  بعداز تخته کوبی وحدود ۱۵روزبعد که گفتید سطح سفید شد فقط خاک را اضافه کنم ؟بعد روی خاک روزنامه پهن کردم در روزچندبار ابپاشی بشه
  درضمن ایا باید حتمامکان تاریک باشه ؟

  • دوست عزیز
   سلام
   توضیح مراحل پرورش قارچ در چند خط واقعا سخت هست، از این جهت که هر مر حله آن نکات بسیار ریز و مهمی دارد و در ضمن مثلا برای بعد از انتقال بلوک به سالن دو روش به کار میرود اینکه بلوک ها را تا روز یکی دو روز به خاکدهی باز نکنند یا روز بعد باز کنند و تخته کوبی کنند و حتی بعد از تخته کوبی اینکه پلاستیک پهن کنند و یا روزنامه
   برای همین فیلم زیر را ببینید تا حدودی به طور کلی مراحل اموزش داده شده:
   https://goo.gl/JwDjI5
   امیدوارم این فیلم برای شما گویا باشد

 7. پاشیدن بذر کمکی لازم هست ؟ یا نمیخواد؟ایا چون من میخوام خود بلوک را درون جعبه قرار بدم تخته کوبی لازم هست یا نه؟

 8. با سلام
  به کمپوست بلوکی باید بذر اضافه شود یا بذر داخل خودش کافیه ؟
  کمپوست را میشه برش زد مثلا نصف کرد

  • سلام
   بذر داخل کمپوست وجود دارد ولی برخی افراد ترجیح میدهند بذر هم اضافه می کنند.
   کمپوست را میشه برش زد ولی باردهی کمپوست در مترمربع کم می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *