صفحه اصلی / مقالات / تولید و پرورش قارچ دکمه ای / آشنایی با مراحل پرورش قارچ دکمه‌ای

آشنایی با مراحل پرورش قارچ دکمه‌ای

 

ویدئوهای آموزشی مرتبط:

آیا من می توانم در پرورش قارچ موفق شوم؟

یک سالن پرورش استاندارد چه ویژگی هایی دارد؟

چگونه یک سالن پرورش قارچ راه اندازی کنیم؟

روش های اصولی فروش و عرضه قارچ

پرورش قارچ کسب و کاری زود بازده است که نیاز به سرمایه اولیه زیادی هم ندارد. علاقه مندان به کار تولیدی در خانه می توانند با پرورش قارچ در منزل به سودی تضمین شده و منطقی دست پیدا کنند. برای این کار باید با نحوه آموزش پرورش قارچ بیشتر آشنا شوید ریسک سرمایه گذاری تولید قارچ در مقایسه با دیگر کسب و کارهای حرفه ای، بسیار کمتر است. سودآوری، تضمین سرمایه، ریسک مالی اندک، سادگی کار و بازار فروش خوب از مواردی است که باعث شده تا بسیاری از شهرنشین ها هم وارد صنعت پرورش قارچ شوند. انواع قارچ صدفی، قارچ دکمه ای و غیره در صورت پرورش اصولی به خوبی رشد می کنند. ورود به هر حرفه ای بدون داشتن اطلاعات کافی، ریسک کار را بالا می برد. اگر می خواهید کسب و کاری پر سود را با تولید یک محصول غذایی شروع کنید باید آموزش های لازم را ببینید.

 

پرورش قارچ

 

تاریخچه پرورش قارچ

مصرف قارچ از دوران پیش از تاریخ و احتمالاً در دوره شکار شروع شده ولی کشت قارچ تا سال های زیادی مرسوم نبوده است. در ابتدا قارچ ها تنها از راه جمع آوری در طبیعت به دست می آمدند و هیچ گونه ای از قارچ زیر کشت قرار نداشت. حتی امروزه تنها گونه هایی محدود از قارچ قابل کشت در شرایط گلخانه ای هستند و بسیاری از قارچ های خوراکی همواره به طور مستقیم از طبیعت برداشت می شوند.

مصری ها قارچ را گیاه جاودانگی می دانستند و تنها فراعنه اجازه خوردن قارچ را داشتند. رومی های باستان قارچ را غذای خدایان لقب داده اند ولی این روزها همه مردم می توانند قارچ خوراکی را در غذای روزانه مصرف کنند. امروزه انواع قارچ صدفی و قارچ دکمه ای در آشپزخانه های ایرانی هم راه پیدا کرده اند.

در سال ۱۹۰۳ کشت ترافل جمع آوری شده از زیر درختان بلوط آغاز شد. پیش از این و تا پایان جنگ جهانی دوم، قارچ ترافل تنها از طبیعت جمع آوری می شد. کشت این نوع قارچ به صورت معمول ممکن نیست و قارچ همزیستی خوبی با ریشه های درختان بلوط دارد. در سال ۱۹۷۲ تلاش های زیادی برای پرورش قارچ در مزارع و بقایای درختان بلوط انجام شد که در ابتدا موفقیت آمیز نبود.

چگونه ترافل های طبیعت را بدون هیچ زحمتی پیدا کنیم و بفروشیم؟

پاسخ این سوالات و سوالات مربوط به کشت و پرورش ترافل را در یک کتاب منحصر بفرد همراه به یک فیلم اموزشی در سایت قرار داده ایم؛ برای مشاهده کلیک کنید:

 

همه چیز درباره ترافل ها

پرورش قارچ چه مزایایی دارد؟

تولید قارچ در ایران از نمونه های عملی است که توانسته اشتغال دائمی برای افراد ایجاد کند. تقریباً هر ۵ تن کمپوست قارچ دکمه ای در ماه یک شغل ایجاد می کند و این خیلی عالی است چون در اوضاع اقتصادی فعلی کارآفرینی و تولید محصولات غذایی در درجه اول اهمیت قرار دارد. انواع قارچ خوراکی دارای ارزش غذایی بالایی هستند و می توانند ویتامین ها و املاح مورد نیاز بدن را تامین کنند. مصرف قارچ در طب سنتی و درمان گیاهی نیز توصیه شده است. پرورش قارچ شغلی مفید و مورد نیاز جامعه امروزی است که مزایای زیادی را برای تولید کنندگان به همراه دارد برخی از مهم ترین مزایای پرورش قارچ عبارتند از:

 • پرورش قارچ زود بازده است

بازگشت سرمایه مهم ترین اصل در کسب و کارهای موفق است. تولید قارچ از شغل هایی است که از ایده تا اجرا و کسب سود همگی در زمانی بسیار کوتاه عملی می شود. برای مثال درباره قارچ دکمه ای باید گفت از زمان ورود کمپوست قارچ (کشت کمپوست که به زمان مخلوط کردن بذر با کمپوست قارچ گفته می شود) تا زمانی که اولین موج (که اولین فلش نیز گفته می شود) محصول قارچ را برداشت می کنید، یعنی دوره انتظار در حدود ۳۵ روز و تا پایان باردهی کامل محصول (مجموعا سه فلش باردهی) حدود هشت هفته زمان صرف می شود. بدون تردید پرورش قارچ در میان دیگر محصولات کشاورزی دوره رشد کوتاه تری دارد. پروسه تولید قارچ از ابتدا تا انتها در مدت زمان کوتاه ۲ ماهه انجام خواهد شد.

 

پرورش قارچ

 

به نظر شما چرا نمی توان با  کاشتن بذر قارچ، آن را پرورش داد؟

 

برای رسیدن به پاسخ، اینجا کلیک کنید
 • تنوع زیاد قارچ های خوراکی

روش پرورش قارچ، با توجه به نوع قارچی که قصد تکثیر آن را دارید، متفاوت است. در واقع همه قارچ ها به یک صورت رشد نمی کنند و کمپوست قارچ (یا بستر کشت) هر قارچ با گونه های قارچ دیگر فرق دارد. قارچ دکمه ای، قارچ گانودرما، قارچ صدفی، قارچ دنبلان کوهی و قارچ شیتاکه نمونه های رایج و ارزشمندی هستند که اغلب برای پرورش قارچ در منزل و یا سالن پرورش قارچ انتخاب می شوند. تنوع قارچ های خوراکی بیش از ۴۰ گونه بوده که هر کدام شرایط رشد و تکثیر ویژه ای دارند. بتابراین همه تولید کننده ها می توانند یکی از انواع قارچ های خوراکی را برای تولید انبوه انتخاب کنند.

 

 قارچ های خوراکی

 

 • پرورش قارچ در فضای بسته

بر خلاف دیگر محصولات کشاورزی برای پرورش قارچ نیازی به زمین های هکتاری و حاصلخیز وجود ندارد مثلاً در مقیاس صنعتی با حدود هشت سالن ۱۰۰ متر مربعی سطح زیربنا می توان حدود ۲۵۰تن قارچ در سال تولید کرد و البته هم امکان تولید قارچ خانگی در فضای بسته و در سالن پرورش قارچ صنعتی وجود دارد و کمبود زمین غنی برای کشاورزی که یک معضل بزرگ برای کشاورزان در سراسر جهان است و همچنین مشکلات زیست محیطی، آلودگی آب ها، تغییرات جوی، دمای هوا هیچکدام در فرایند رشد و پرورش قارچ تاثیر چندانی نداشته و باروری محصول را محدود نمی کنند؛ زیرا تولید قارچ در سالن های سرپوشیده و تحت شرایط کنترل شده انجام می شود و همه نیازهای رشد قارچ نظیر دما، رطوبت و تغذیه در نظر گرفته می شود بنابراین در همه چهار فصل سال می توان قارچ های سالم و با کیفیت تولید کرد.

 

پرورش قارچ در خانه

 

این روزها پرورش قارچ در منزل به عنوان یک فعالیت جانبی و یک مشغولیت درآمد زا در نظر گرفته می شود. تولید قارچ در خانه یک تفریح لذت بخش برای خانواده هاست که توجیه اقتصادی خوبی هم دارد.

 

پرورش قارچ در منزل

 

با توجه به ارزش تغذیه ای فراوان انواع قارچ در سراسر جهان تحقیقات گسترده ای برای پرورش قارچ خانگی انجام می شود و تا کنون گونه های محدودی در عمل برای کشت مناسب تشخیص داده شدند.

 

 • بازار فروش خوب قارچ

قارچ یکی از پر مصرف ترین مواد در صنایع غذایی محسوب می شود و همیشه بازار خوبی دارد. انواع غذاهای آماده و کنسروی، فراورده های سوسیس و کالباس، سس ها و خوراک های زیادی از قارچ های خوراکی تهیه می شود، بنابراین مشکل چندانی از لحاظ فروش محصول نخواهید داشت.

در پرورش قارچ و دیگر محصولات کشاورزی داشتن خریدار دائمی یک مزیت بزرگ است. تولید کنندگان عمده قارچ همیشه با خریداران عمده در ارتباط هستند و برای فروش محصولات از قبل هماهنگی های لازم را انجام داده اند البته در این بین قارچ دکمه ای در کشور ما از نطر فروش در رتبه اول قرار دارد و با شناخت مردم از ارزش های دارویی بسیار با ارزش قارچ گانودرما مصرف این نوع قارچ هم در رتبه ی بعدی قرار دارد و روز به روز در حال افزایش است.

 

مراحل پرورش قارچ دکمه ای

 

مراحل پرورش قارچ  دکمه ای را باید پس از ورود کمپوست به سالن های پرورش قارچ دکمه ای، قدم به قدم با اصول پیش رود و از طرفی شرایط محیطی لازم نیز به خوبی تامین گردد تا موفقیت در پرورش حاصل شود. به طور کلی با ورود کمپوست به سالن ها، ۴ مرحله طی می‌شود که شامل مرحله ی ریسه دوانی در کمپوست، ریسه دوانی در خاک پوششی، هوادهی و باردهی می باشد. زمانی که کمپوست وارد سالن ها می شود باید کیسه ها را با دقت و بدون پاره شدن به روی قفسه ها انتقال داد.

پس از باز کردن درب بلوک های کمپوست باید شرایط محیطی لازم برای رشد بذرها را فراهم نمود تا بذرها شروع به فعالیت کنند و به اصطلاح کمپوست سفید کند.

 

مراحل پرورش قارچ دکمه ای

۱- دوره ریسه دوانی در کمپوست (اسپان ران)

مرحله ریسه دوانی در کمپوست را اسپان ران نیز می نامند این مرحله ۱۴-۱۷ روز طول می‌کشد. در این مرحله دمای ۲۵ تا ۲۶ درجه سانتی گراد را برای میسیلیوم ها فراهم نموده تا در کمپوست رشد کنند و به‌اصطلاح به‌خوبی سفید کند.

 

ریسه دوانی در کمپوست

۲- دوره ریسه دوانی در خاک‌پوششی

پس از سفید شدن کمپوست، ادامه‌ی رشد رویشی میسلیوم ها باید در خاک‌پوششی صورت گیرد، بنابراین باید خاک پوششی به بستر اضافه گردد. یعنی در این مرحله سطح بستر با یک لایه خاک پوششی مخصوص (خاک قارچ) پوشانده می شود. پس از قرار گیری خاک در سطح بستر، ممکن است لازم باشد که  کمپوست و خاک با یکدیگر مخلوط شود؛ نحوه مخلوط شدن و زمان آن متفاوت است که بسته به آن، عمل مخلوط شدن خاک و کمپوست را رافلینگ یا ککینگ می گویند.

 

 

ریسه دوانی در خاک پوششی

۳- مرحله هوادهی

پس از سفید شدن میسیلیوم ها در خاک پوششی، باید از رشد رویشی میسلیوم جلوگیری کنیم و آن را وادار کنیم تا وارد فاز زایشی شود؛ به همین دلیل هوادهی می‌کنیم یکی از روش های شوک دهی که ممکن است لازم باشد انجام شود آبیاری خاک پوششی است. یک دوره کامل تخصصی و کاربردی آموزش آبیاری قارچ دکمه ای حدود ۲ ساعت آموزش ویدئویی و ۴ کتاب الکترونیکی تئوری و عملی است که از زمانی که کمپوست وارد سالن پرورش می شود تا زمانی  که باردهی کمپوست تمام می شود و از  سالن خارج می شود، را به طور کامل آموزش داده می شود.

 

مرحله هوادهی

 

 

توضیحات کامل درباره دوره آموزشی تخصصی آبیاری پرورش قارچ دکمه ای 

۴- مرحله باردهی

پس از  ۷ روز بعد از شوک دهی قارچ وارد مراحل ته سنجاقی و رشد و نمو اندام باردهی قارچ می‌شود. با تشکیل اندام بارده، باید شرایط را برای رشد و نمو آن فراهم کنیم تا تبدیل به قارچ شوند. دما، رطوبت و غلظت Co2 از مهم‌ترین فاکتورهای محیطی برای تشکیل اندام بارده قارچ هستند.

 

مرحله باردهی

 

برداشت قارچ ها در مرحله اول را فلش اول می گویند. پس از برداشت اول با تمیز کردن سطح بستر از قارچ های باقیمانده و آبیاری مجدد، پین های فلش دوم شروع به رشد کرده و در نهایت برداشت دوم و سوم نیز خواهیم داشت که به آن ها فلش دوم و فلش سوم گفته می شود.

مواد اولیه پرورش قارچ

شما برای پرورش هر قارچی نیاز به  کمپوست مخصوص آن قارچ دارید مثلاً برای تولید قارچ دکمه ای باید کمپوست قارچ دکمه ای را تهیه کنید که شرکت های بزرگی در این زمینه در کشورمان فعالیت می کنند و محصول کمپوست قارچ خود را به اقصی نقاط کشور ارسال می کنند.

کمپوست

 

ممکن است یکی از سوالات شما این باشد که

اصلاً کمپوست چیست؟

چطور یک کمپوست خوب را از یک کمپوست بد تشخیص بدهم ؟

 آیا می توانم خودم کمپوست مورد نیازم را تولید کنم؟

یا اینکه می خواهید ببینید از کجا کمپوست بسیار با کیفیت را تهیه کنید؟

 و بهترین تولید کننده کمپوست در ایران چه شرکتهایی هستند؟

پاسخ به این سوالات احتمالی شما و پرسش های بسیار زیاد دیگری را در مقاله و دو فیلم آموزشی زیر مطالعه کنید که به طور کامل در این زمینه توضیح داده شده است.

 

 

  بهترین تولیدکنندگان کمپوست قارچ دکمه ای در ایران، چه شرکت هایی هستند؟

 

 

 

 

 

مواد اولیه لازم برای پرورش قارچ در منزل به صورت کامل در داخل کشور وجود دارد و بیشتر از ضایعات کشاورزی مثل کاه و کلش گندم و کود مرغی و…. که نیاز به واردات از خارج کشور ندارد و تحت تاثیر تحریم ها قرار نمی گیرد، تامین می شود. به این ترتیب هزینه پرورش قارچ و تولید قارچ خانگی می تواند سودآور و مقرون به صرفه است. حتی افرادی با سرمایه های بسیار اندک توانسته اند در این حرفه پیشرفت داشته باشند و کسب و کاری پر سود را راه اندازی کنند. البته طبیعی است تولید قارچ انبوه در مقیاس بزرگ و صنعتی با تولید قارچ در خانه کمی متفاوت است و هر کدام دارای مزایای مربوط به خودش است. مقدار برداشت قارچ از هر تن کمپوست (یا سطح زیر کشت) و قیمت متوسط فروش هر کیلوگرم قارچ دو عامل بسیار مهم است که میزان سود واقعی را مشخص می کند.

چه نوع قارچ را، بهتر می توان پرورش داد؟

اگر برای اولین بار قصد پرورش قارچ خوراکی را دارید می بایست موارد زیادی را در نظر بگیرید. ابتدا باید نوع قارچی که را می خواهید پرورش دهید را انتخاب کنید و به این موارد دقت کنید:

 • باید بتوانید کمپوست مخصوص آن قارچ را خودتان تولید کرده یا بخرید و کار خود را روی گونه های خوش رشد و مرغوب قارچ شروع کنید.
 • طبق بررسی های انجام شده اولویت اول تولید قارچ دکمه ای بعد تولید قارچ دارویی بسیار ارزشمند گانودرما و در مرحله سوم پرورش قارچ صدفی، کشت و پرورش قارچ شی تاکه برای افراد مبتدی مناسب تر است.

 

کشت قارچ دکمه ای یا صدفی، کدامیک بهتر است؟ 

 

البته کسانی که دوره آموزش پرورش قارچ در منزل را گذرانده باشند به خوبی با نحوه پرورش انواع قارچ آشنایی دارند و قادر به تولید هر نوع قارچی هستند. روش پرورش قارچ و سرمایه اولیه پرورش قارچ، دو عامل مهم در انتخاب نوع قارچ برای تولید خانگی هستند؛ در این ویدئو با نحوه پرورش قارچ دکمه ای آشنا می شویم.

 

 

 

 

منبع: دیتا قارچ

 

درباره almasi

15 سال پیش خیلی اتفاقی وارد این صنعت شدم و همیشه دوست داشتم چیز جدیدی را یاد بگیرم و هنوز هم باید خودم را دانشجوی این رشته بدانم و دوست دارم هر انچه را در این 15 سال یادگرفته ام به علاقه مندان یاد بدهم و به نظرم اگه با هم پیشرفت کنیم موفق تریم.

این مطالب را نیز ببینید!

بهترین تولیدکنندگان کمپوست قارچ دکمه ای

بهترین تولید کنندگان کمپوست قارچ دکمه ای در ایران + فیلم

خرید کمپوست قارچ دکمه ای با کیفیت یکی از دغدغه های افرادی است که حرفه …

۲۳ دیدگاه‌ها

 1. واقعا ممنون اطلاعات خیلی مفید و به زبان ساده گفته شده که آدمو از تحقیق کردن خسته نمیکنه

 2. سلام ممنون از اطلاعات شما که مختصر به زبان ساده و مفید به فایده بود.

 3. سلام اگه قبل از کاشت قارچ داخل کمپوست قارچ رشد کنه باید چیکار کرد

 4. سلام خسته نباشید
  من یه سالن ۱۲۰ متری در شهریار دارم به نظرتون پرورش قارچ میتونه سوداور باشه برام؟؟

 5. سلام میزان تولید قارچ در متر مربع چند کیلو میشود

 6. با سلام
  من یک سالن ۹۰ متر دارم ومیخام تجهیرش کنم لطفا راهنماییم کنید

  • جناب غلامی سلام
   شما باید ابتدا سالن را قفسه بندی کنید و با توجه سرمایه خود نسبت به سیستم سرمایش و گرمایش اقدام نمایید اگر سوالی دارید در همین قسمت بپرسید
   با تشکر

 7. سلام خسته نبشید سود این کار‌چند درصد است ؟

  • سرکار مهسا خانم سلام
   سود این کار به دو عامل بستگی دارد یکی میزان برداشت قارچ از کمپوست که می تواند بین ۲۰ تا ۳۰ درص متفاوت باشد و دوم قیمت متوسط فروش
   به زودی این مقاله را مجددا ابدیت می کنیم و اطلاعات جدیدتری در اختیار کاربران عزیز قرار می دهیم.

 8. سلام وقت بخیر ممنون از سایت خوبتون سوالی داشتم. اگر قبل از خاکدهی در همان روز های اول دمای کمپوست به مدت یک روز به ۳۰ درجه یا مقداری بالا تر رسید ایا مرگ میسلیوم ها حتمیه؟

  • جناب ارش سلام
   هر چند تاکید می شود که قبل از خاکدهی دما کاهش پیدا کنه ولیکن نمیشه گفت مرگ میسیلیوم حتمی هست مخصوصا که هرچه به اخر دوره ریسه دوانی برسید ریسه در کمپوست بیشتر رشد می کنه و ضمن اینکه احتمال الودگی کمتر می شود حجم ریسه داخل کمپوست خیلی زیاد می شود حال فرض کنید مقداری از ریسه هم از بین برود نسبت به حجم ریسه ای که وجود داره مقدارکمی خواهد بود پس نگران نشوید و به جای آن تلاش کنید قبل از خاکدهی دما کاهش پیدا کنه در این باره در اسرار پرورش قارچ یک(که به طور کامل درباره نکات و موارد بسیار مهم قبل و بعد خاکدهی است) به طور کامل توضیح دادیم یکی از پارامترهایی که باید حتما قبل از خاکدهی کنترل شود دمای کمپوست است و دران توضیح داده شده است که علت آن این است بعد از خاکدهی خاک مثل یک لایه عایق عمل می کند و اجازه کاهش دما را نمی دهد. این نکات را در قسمت شش نکته مهم و طلایی قبل از خاکدهی که باید حتما رعایت کنیم گفته می شود.
   به هر حال نگران نباشید و سعی کنید دما قبل از خاکدهی کاهش پیدا کند.
   موفق باشید

 9. درود بیکران. وقت استاد بخیر.مقدور هست بتونم با شما دوست عزیز ب نوعی در ارتباط باشم برای کسب اطلاعات مرتبط با همین کار. البته محتویات سایت بسیار اموزنده و مفید و جامع هست .ادرس ایمیل رو خدمتتون ارسال کردم اگر محبت کنید ب طریقی موجبات کانکت شدن رو فراهم کنید سپاسگذارم

 10. سلام من میخوام ازصفرشروع کنم لطفاً راهنماییم کنیدبراتهیه بذروبقیه چیزامیخوام دراندازه کم واندک شروع کنم داخل منزل.لطفاًاگه امکان داره تلگرام۰۹۱۵۷۵۵۳۲۱۳

  • nدوست عزیز سلام
   شما برای تنولید قارچ دکمه ای نیاز به بذر ندارید چون وقتی کمپوست میخرید بذر به میزان کافی با کمپوست توسط کمپوست ساز مخلوط شده و وتحویل شما می شود.
   به زودی کتابی پی دی اف درباره پرورش قارچ در منزل و فضای بسته در سایت قرار می گیرد.

 11. سلام و عرض ادب دارم واقعاً از سايتتون لذت بردم چقدر ميخواد آدم سخاوتمند باشه كه تمام تجربياتش رو در اختيار همنوعش قرار بده بليد بهتون افتخار كرد يه دنيا ممنونم 👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻🌷🌷🌷

 12. سلام خدا قوت خدمت شما .با تشکر ازشما که حاضرید تجربیات واطلاعات خودتون رو رو در اختیار بقیه قرار دهیدو از محدود افرادی هستید که اعتقاد دارید روزی رسون خداست ودیگران با یادگیری حرفه شما به شما ضرری نمیرسونن.من خیلی دوست دارم این حرفه رو در سطح خانگی شروع کنم ولی نه تجربه ش رو دارم ونه میتونم بی خیالش بشم .ادم ریسک پذیری هم هستم وکلا به کشاورزی علاقه دارم امیدوارم با کمک وتجربه شما تو این کار موفق باشم.

  • دوست عزیز از لطف شما سپاسگزاریم
   مطالب سایت را اگر از مقاله اول تا مقاله آخر بخوانید به تمام جوانب کار مسلط می شوید با این وجود می توانید سوالات خود را در سایت بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *