آشنایی با مراحل پرورش قارچ دکمه‌ای

 

ویدئوهای آموزشی مرتبط:

آیا من می توانم در پرورش قارچ موفق شوم؟

یک سالن پرورش استاندارد چه ویژگی هایی دارد؟

چگونه یک سالن پرورش قارچ راه اندازی کنیم؟

روش های اصولی فروش و عرضه قارچ

پرورش قارچ کسب و کاری زود بازده است که نیاز به سرمایه اولیه زیادی هم ندارد. علاقه مندان به کار تولیدی در خانه می توانند با پرورش قارچ در منزل به سودی تضمین شده و منطقی دست پیدا کنند. برای این کار باید با نحوه آموزش پرورش قارچ بیشتر آشنا شوید ریسک سرمایه گذاری تولید قارچ در مقایسه با دیگر کسب و کارهای حرفه ای، بسیار کمتر است. سودآوری، تضمین سرمایه، ریسک مالی اندک، سادگی کار و بازار فروش خوب از مواردی است که باعث شده تا بسیاری از شهرنشین ها هم وارد صنعت پرورش قارچ شوند. انواع قارچ صدفی، قارچ دکمه ای و غیره در صورت پرورش اصولی به خوبی رشد می کنند. ورود به هر حرفه ای بدون داشتن اطلاعات کافی، ریسک کار را بالا می برد. اگر می خواهید کسب و کاری پر سود را با تولید یک محصول غذایی شروع کنید باید آموزش های لازم را ببینید.

 

پرورش قارچ

 

تاریخچه پرورش قارچ

مصرف قارچ از دوران پیش از تاریخ و احتمالاً در دوره شکار شروع شده ولی کشت قارچ تا سال های زیادی مرسوم نبوده است. در ابتدا قارچ ها تنها از راه جمع آوری در طبیعت به دست می آمدند و هیچ گونه ای از قارچ زیر کشت قرار نداشت. حتی امروزه تنها گونه هایی محدود از قارچ قابل کشت در شرایط گلخانه ای هستند و بسیاری از قارچ های خوراکی همواره به طور مستقیم از طبیعت برداشت می شوند.

مصری ها قارچ را گیاه جاودانگی می دانستند و تنها فراعنه اجازه خوردن قارچ را داشتند. رومی های باستان قارچ را غذای خدایان لقب داده اند ولی این روزها همه مردم می توانند قارچ خوراکی را در غذای روزانه مصرف کنند. امروزه انواع قارچ صدفی و قارچ دکمه ای در آشپزخانه های ایرانی هم راه پیدا کرده اند.

در سال ۱۹۰۳ کشت ترافل جمع آوری شده از زیر درختان بلوط آغاز شد. پیش از این و تا پایان جنگ جهانی دوم، قارچ ترافل تنها از طبیعت جمع آوری می شد. کشت این نوع قارچ به صورت معمول ممکن نیست و قارچ همزیستی خوبی با ریشه های درختان بلوط دارد. در سال ۱۹۷۲ تلاش های زیادی برای پرورش قارچ در مزارع و بقایای درختان بلوط انجام شد که در ابتدا موفقیت آمیز نبود.

چگونه ترافل های طبیعت را بدون هیچ زحمتی پیدا کنیم و بفروشیم؟

پاسخ این سوالات و سوالات مربوط به کشت و پرورش ترافل را در یک کتاب منحصر بفرد همراه به یک فیلم اموزشی در سایت قرار داده ایم؛ برای مشاهده کلیک کنید:

 

همه چیز درباره ترافل ها

پرورش قارچ چه مزایایی دارد؟

تولید قارچ در ایران از نمونه های عملی است که توانسته اشتغال دائمی برای افراد ایجاد کند. تقریباً هر ۵ تن کمپوست قارچ دکمه ای در ماه یک شغل ایجاد می کند و این خیلی عالی است چون در اوضاع اقتصادی فعلی کارآفرینی و تولید محصولات غذایی در درجه اول اهمیت قرار دارد. انواع قارچ خوراکی دارای ارزش غذایی بالایی هستند و می توانند ویتامین ها و املاح مورد نیاز بدن را تامین کنند. مصرف قارچ در طب سنتی و درمان گیاهی نیز توصیه شده است. پرورش قارچ شغلی مفید و مورد نیاز جامعه امروزی است که مزایای زیادی را برای تولید کنندگان به همراه دارد برخی از مهم ترین مزایای پرورش قارچ عبارتند از:

 • پرورش قارچ زود بازده است

بازگشت سرمایه مهم ترین اصل در کسب و کارهای موفق است. تولید قارچ از شغل هایی است که از ایده تا اجرا و کسب سود همگی در زمانی بسیار کوتاه عملی می شود. برای مثال درباره قارچ دکمه ای باید گفت از زمان ورود کمپوست قارچ (کشت کمپوست که به زمان مخلوط کردن بذر با کمپوست قارچ گفته می شود) تا زمانی که اولین موج (که اولین فلش نیز گفته می شود) محصول قارچ را برداشت می کنید، یعنی دوره انتظار در حدود ۳۵ روز و تا پایان باردهی کامل محصول (مجموعا سه فلش باردهی) حدود هشت هفته زمان صرف می شود. بدون تردید پرورش قارچ در میان دیگر محصولات کشاورزی دوره رشد کوتاه تری دارد. پروسه تولید قارچ از ابتدا تا انتها در مدت زمان کوتاه ۲ ماهه انجام خواهد شد.

 

پرورش قارچ

 

به نظر شما چرا نمی توان با  کاشتن بذر قارچ، آن را پرورش داد؟

 

برای رسیدن به پاسخ، اینجا کلیک کنید
 • تنوع زیاد قارچ های خوراکی

روش پرورش قارچ، با توجه به نوع قارچی که قصد تکثیر آن را دارید، متفاوت است. در واقع همه قارچ ها به یک صورت رشد نمی کنند و کمپوست قارچ (یا بستر کشت) هر قارچ با گونه های قارچ دیگر فرق دارد. قارچ دکمه ای، قارچ گانودرما، قارچ صدفی، قارچ دنبلان کوهی و قارچ شیتاکه نمونه های رایج و ارزشمندی هستند که اغلب برای پرورش قارچ در منزل و یا سالن پرورش قارچ انتخاب می شوند. تنوع قارچ های خوراکی بیش از ۴۰ گونه بوده که هر کدام شرایط رشد و تکثیر ویژه ای دارند. بتابراین همه تولید کننده ها می توانند یکی از انواع قارچ های خوراکی را برای تولید انبوه انتخاب کنند.

 

 قارچ های خوراکی

 

 • پرورش قارچ در فضای بسته

بر خلاف دیگر محصولات کشاورزی برای پرورش قارچ نیازی به زمین های هکتاری و حاصلخیز وجود ندارد مثلاً در مقیاس صنعتی با حدود هشت سالن ۱۰۰ متر مربعی سطح زیربنا می توان حدود ۲۵۰تن قارچ در سال تولید کرد و البته هم امکان تولید قارچ خانگی در فضای بسته و در سالن پرورش قارچ صنعتی وجود دارد و کمبود زمین غنی برای کشاورزی که یک معضل بزرگ برای کشاورزان در سراسر جهان است و همچنین مشکلات زیست محیطی، آلودگی آب ها، تغییرات جوی، دمای هوا هیچکدام در فرایند رشد و پرورش قارچ تاثیر چندانی نداشته و باروری محصول را محدود نمی کنند؛ زیرا تولید قارچ در سالن های سرپوشیده و تحت شرایط کنترل شده انجام می شود و همه نیازهای رشد قارچ نظیر دما، رطوبت و تغذیه در نظر گرفته می شود بنابراین در همه چهار فصل سال می توان قارچ های سالم و با کیفیت تولید کرد.

 

پرورش قارچ در خانه

 

این روزها پرورش قارچ در منزل به عنوان یک فعالیت جانبی و یک مشغولیت درآمد زا در نظر گرفته می شود. تولید قارچ در خانه یک تفریح لذت بخش برای خانواده هاست که توجیه اقتصادی خوبی هم دارد.

 

پرورش قارچ در منزل

 

پرورش قارچ در منزل

ایجاد کسب و کار تولیدی در خانه لذت خاص خود را دارد. به طور معمول نمی توان محصولات کشاورزی را در مقیاس قابل قبولی در خانه به عمل آورد ولی در حدی است که برای یک کار تولیدی در خانه به درامد مناسبی که هزینه یک خانوار را تامین کند منجر شود، از طرفی برای فروش محصول پرورش قارچ در منزل مشکل چندانی وجود ندارد چون مصرف قارچ در کشور بالاست و روز به روز هم بیشتر می شود ضمن اینکه مردم نسبت به گذشته با ارزش های غذایی قارچ ها بیشتر آشنا شده اند بنابراین بهترین کار تولیدی در خانه، تولید قارچ خوراکی است که این روزها بسیار طرفدار پیدا کرده است. پرورش قارچ در منزل با توجه به محدودیت فضا کاملاً امکان پذیر است. انواع قارچ از محصولات کم توقع کشاورزی هستند که نیازی به نور افتاب و آب چندانی ندارد و در فضای محدود مثل زیرزمین، پارکینگ و انباری سربسته هم رشد می کنند.

بهترین زمان کشت قارچ در خانه

تقریباً در تمام فصول سال و در تمام اقیلم کشورمان امکان پرورش قارچ وجود دارد و در بعضی از فصول راحتتر است البته پرورش قارچ در خانه محدود به زمان خاصی نیست و در همه فصول با توجه به شرایط امکان پذیر است. اگر فضای مناسب برای پرورش قارچ خانگی را در اختیار دارید می توانید با تهویه هوا و دمای مناسب در طول سال قارچ های با کیفیت را پرورش دهید.

نور مناسب برای پرورش قارچ

اغلب قارچ ها نیازی به نور مستقیم خورشید برای رشد ندارند. البته قارچ گانودرما و نوعی از قارچ صدفی برای یک مرحله از رشد و باردهی نیاز کمی به نور دارند که به صورت مصنوعی (روشنایی لامپ مهتابی) قابل تامین است و نیازی به نور خورشید ندارد. بنابراین برای پرورش قارچ دکمه ای، نیازی به نور نیست و فقط برای کارهای کارگری نیاز به نور کمی  دارد که به صورت مصنوعی تامین می شود و تابش نور مستقیم آفتاب می تواند منجر به خسارت شود زیراوقتی نور وارد سالن شود گرما را هم با خود به سالن می آورد و باید هزینه و انرژی زیادی مصرف کرد تا این گرما از سالن گرفته شود و سالن را خنک کرده موجب آسیب به قارچ ها شده و خسارات زیادی را برای کار تولیدی در خانه به همراه دارد.

پرورش قارچ در منزل

 

شما هم می توانید در منزل قارچ دکمه ای پرورش دهید؛ با کلیک روی این نوشته، کمکتان می کنیم

بهترین دما برای پرورش قارچ

بر خلاف نور، قارچ به دما حساس است و نمی تواند تغییرات دمایی زیادی را تحمل کند. در گونه های مختلف قارچ تفاوت هایی نسبت به دما دیده می شود مثلاً

قارچ دکمه ای و صدفی به دمای بین ۱۶ تا ۲۶ درجه سانتی گراد ولی قارچ گانودرما به دمای بین ۲۵ تا ۳۲ درجه سانتیگراد نیاز دارد.

پرورش قارچ در منزل با توجه به شرایط دمایی مناسب امکان پذیر است.  کولر و مه پاش برای تابستان و بخاری برای زمستان منبع اصلی تنظیم دمای اتاق پرورش قارچ در خانه است.

شرایط محیطی برای تولید قارچ در خانه

اتاق پرورش قارچ در خانه باید عایق بندی شده و فاقد درز باشد. این مکان می بایست دارای شیر آب جهت شستشو بوده و کاملاً تمیز و بهداشتی باشد. هر گونه آلودگی و یا تبادل هوایی با محیط بیرون منجر به رشد باکتری و حشرات مضر شده و کیفیت قارچ های پرورشی را تحت تاثیر قرار می دهد.

با توجه به طریقه رشد قارچ، به سادگی می توان در فضاهای محدودتر و منازل هم برداشت محصول خوبی داشت. حتی اگر قصد فروش قارچ های پرورشی خود را ندارید می توانید مصرف قارچ کل فامیل را تامین کنید. پرورش قارچ در منزل می تواند بسیار سودآور است و هزینه زندگی یک خانواده را تامین کند.

 

با توجه به ارزش تغذیه ای فراوان انواع قارچ در سراسر جهان تحقیقات گسترده ای برای پرورش قارچ خانگی انجام می شود و تا کنون گونه های محدودی در عمل برای کشت مناسب تشخیص داده شدند.

 • بازار فروش خوب قارچ

قارچ یکی از پر مصرف ترین مواد در صنایع غذایی محسوب می شود و همیشه بازار خوبی دارد. انواع غذاهای آماده و کنسروی، فراورده های سوسیس و کالباس، سس ها و خوراک های زیادی از قارچ های خوراکی تهیه می شود، بنابراین مشکل چندانی از لحاظ فروش محصول نخواهید داشت.

در پرورش قارچ و دیگر محصولات کشاورزی داشتن خریدار دائمی یک مزیت بزرگ است. تولید کنندگان عمده قارچ همیشه با خریداران عمده در ارتباط هستند و برای فروش محصولات از قبل هماهنگی های لازم را انجام داده اند البته در این بین قارچ دکمه ای در کشور ما از نطر فروش در رتبه اول قرار دارد و با شناخت مردم از ارزش های دارویی بسیار با ارزش قارچ گانودرما مصرف این نوع قارچ هم در رتبه ی بعدی قرار دارد و روز به روز در حال افزایش است.

راه های فروش قارچ 

به طور کلی پرورش دهندگان می توانند محصولات تولیدی خود را از ۳ راه به فروش برسانند:

۱-پیدا کردن بازار فروش محلی

اگر در زمینه بازاریابی و فروش محصول تجربه خوبی دارید، محصولات را به صورت مستقیم به فروش برسانید که به آن پخش مویرگی گفته می شود  سود حاصله از پرورش قارچ در فروش مستقیم همیشه بیشتر است عرضه مستقیم بار به میادین و یا فروش به سوپرمارکت ها و فروشندگان لوازم فست فود و فروشندگان فست فود. اگر مقدار محصول تولید شده در حد کمتری است می توانید با سوپری محل قرارداد ببندید ولی در مقیاس بیشتر می بایست بازار فروش بزرگتری را پیدا کنید.

۲- فروش قارچ به صورت عمده

خریداران عمده محصولات کشاورزی و انواع قارچ، دلالان و ویزیتورها هستند. ویزیتورها همیشه آماده خرید محصولات سالن پرورش قارچ هستند و حتی خود برای خرید اقدام می کنند. در این مورد نیازی به بازاریابی های معمول نیست و همه کارها توسط این افراد انجام می شود. رایج ترین راه برای فروش یکجای محصول قارچ، فروش به دلالان است که البته یک مشکل جدی دارد. دلالان همیشه قیمت خرید کمتری را پرداخت می کنند ولی مشتری دائمی همه تولیدات قارچ هستند. برای همین توصیه می شود که همزمان محصول خود را هر چقدر هم محدود باشد به چند نفر بفروشید.

۳- صادرات قارچ

با توجه به فضای افزایش نرخ ارز و نگرانی مردم از افزایش هزینه های زندگی، بر عکس برای تولید کنندگان قارچ موقعیت بسیار خوبی پیش آمده تا از این فضا نهایت استفاده را ببرند و در حال حاضر که در حال نگارش این مقاله هستیم صادرات قارچ رونق بسیار خوبی گرفته است و تولید کننده های بزرگ و کوچک با هم و با همکاری هم، بار صادرات قارچ را به کشورهای همسایه مثل عراق و امارات و کویت و قطر و حتی روسیه  را تامین می کنند و ظرف این ده سال گذشته فضا به این خوبی برای صادرات قارچ فراهم نبوده است.

در حالی­که تولید یک شغل در کشور هزینه ای معادل یک میلیارد تومان را به دولت تحمیل می کند با یک سالن پرورش قارچ به ظرفیت ۲۵ تن حداقل ۳ شغل دائمی به صورت مستقیم ایجاد می شود و شما بفرمایید در کدام رشته از صنعت و کشاورزی یا صنف خدمات چنین امکانی وجود دارد.

سردخانه قارچ

 

پیدا کردن بازارهای خارجی و صادرات محصول نیازمند داشتن تجربه و آگاهی های لازم است که تولید کنندگان خانگی فاقد آن هستند و لیکن وقتی تولید کنندگان صنعتی اقدام به صادرات قارچ به خارج از کشور کنند فضا برای فروش قارچ با قیمت های بالا و سودآور برای تولید کندگان کوچک فراهم می شود چیزی که در عمل شاهد آن هستیم.

برای فروش قارچ خود چه فکری کرده اید؟

اگر می خواهید بدانید بهترین مکان برای عرضه قارچ و بهترین روشها برای یک فروش عالی چیست پیشنهاد می کنم ویدئوی زیر را ببینید:

مراحل پرورش قارچ دکمه ای

 

مراحل پرورش قارچ  دکمه ای را باید پس از ورود کمپوست به سالن های پرورش قارچ دکمه ای، قدم به قدم با اصول پیش رود و از طرفی شرایط محیطی لازم نیز به خوبی تامین گردد تا موفقیت در پرورش حاصل شود. به طور کلی با ورود کمپوست به سالن ها، ۴ مرحله طی می‌شود که شامل مرحله ی ریسه دوانی در کمپوست، ریسه دوانی در خاک پوششی، هوادهی و باردهی می باشد. زمانی که کمپوست وارد سالن ها می شود باید کیسه ها را با دقت و بدون پاره شدن به روی قفسه ها انتقال داد.

پس از باز کردن درب بلوک های کمپوست باید شرایط محیطی لازم برای رشد بذرها را فراهم نمود تا بذرها شروع به فعالیت کنند و به اصطلاح کمپوست سفید کند.

 

مراحل پرورش قارچ دکمه ای

۱- دوره ریسه دوانی در کمپوست (اسپان ران)

مرحله ریسه دوانی در کمپوست را اسپان ران نیز می نامند این مرحله ۱۴-۱۷ روز طول می‌کشد. در این مرحله دمای ۲۵ تا ۲۶ درجه سانتی گراد را برای میسیلیوم ها فراهم نموده تا در کمپوست رشد کنند و به‌اصطلاح به‌خوبی سفید کند.

 

ریسه دوانی در کمپوست

۲- دوره ریسه دوانی در خاک‌پوششی

پس از سفید شدن کمپوست، ادامه‌ی رشد رویشی میسلیوم ها باید در خاک‌پوششی صورت گیرد، بنابراین باید خاک پوششی به بستر اضافه گردد. یعنی در این مرحله سطح بستر با یک لایه خاک پوششی مخصوص (خاک قارچ) پوشانده می شود. پس از قرار گیری خاک در سطح بستر، ممکن است لازم باشد که  کمپوست و خاک با یکدیگر مخلوط شود؛ نحوه مخلوط شدن و زمان آن متفاوت است که بسته به آن، عمل مخلوط شدن خاک و کمپوست را رافلینگ یا ککینگ می گویند.

 

 

ریسه دوانی در خاک پوششی

۳- مرحله هوادهی

پس از سفید شدن میسیلیوم ها در خاک پوششی، باید از رشد رویشی میسلیوم جلوگیری کنیم و آن را وادار کنیم تا وارد فاز زایشی شود؛ به همین دلیل هوادهی می‌کنیم یکی از روش های شوک دهی که ممکن است لازم باشد انجام شود آبیاری خاک پوششی است. یک دوره کامل تخصصی و کاربردی آموزش آبیاری قارچ دکمه ای حدود ۲ ساعت آموزش ویدئویی و ۴ کتاب الکترونیکی تئوری و عملی است که از زمانی که کمپوست وارد سالن پرورش می شود تا زمانی  که باردهی کمپوست تمام می شود و از  سالن خارج می شود، را به طور کامل آموزش داده می شود.

 

مرحله هوادهی

 

 

توضیحات کامل درباره دوره آموزشی تخصصی آبیاری پرورش قارچ دکمه ای 

۴- مرحله باردهی

پس از  ۷ روز بعد از شوک دهی قارچ وارد مراحل ته سنجاقی و رشد و نمو اندام باردهی قارچ می‌شود. با تشکیل اندام بارده، باید شرایط را برای رشد و نمو آن فراهم کنیم تا تبدیل به قارچ شوند. دما، رطوبت و غلظت Co2 از مهم‌ترین فاکتورهای محیطی برای تشکیل اندام بارده قارچ هستند.

 

مرحله باردهی

 

برداشت قارچ ها در مرحله اول را فلش اول می گویند. پس از برداشت اول با تمیز کردن سطح بستر از قارچ های باقیمانده و آبیاری مجدد، پین های فلش دوم شروع به رشد کرده و در نهایت برداشت دوم و سوم نیز خواهیم داشت که به آن ها فلش دوم و فلش سوم گفته می شود.

مواد اولیه پرورش قارچ

شما برای پرورش هر قارچی نیاز به  کمپوست مخصوص آن قارچ دارید مثلاً برای تولید قارچ دکمه ای باید کمپوست قارچ دکمه ای را تهیه کنید که شرکت های بزرگی در این زمینه در کشورمان فعالیت می کنند و محصول کمپوست قارچ خود را به اقصی نقاط کشور ارسال می کنند.

کمپوست

 

ممکن است یکی از سوالات شما این باشد که

اصلاً کمپوست چیست؟

چطور یک کمپوست خوب را از یک کمپوست بد تشخیص بدهم ؟

 آیا می توانم خودم کمپوست مورد نیازم را تولید کنم؟

یا اینکه می خواهید ببینید از کجا کمپوست بسیار با کیفیت را تهیه کنید؟

 و بهترین تولید کننده کمپوست در ایران چه شرکتهایی هستند؟

پاسخ به این سوالات احتمالی شما و پرسش های بسیار زیاد دیگری را در مقاله و دو فیلم آموزشی زیر مطالعه کنید که به طور کامل در این زمینه توضیح داده شده است.

 

 

  بهترین تولیدکنندگان کمپوست قارچ دکمه ای در ایران، چه شرکت هایی هستند؟

 

 

 

 

 

مواد اولیه لازم برای پرورش قارچ در منزل به صورت کامل در داخل کشور وجود دارد و بیشتر از ضایعات کشاورزی مثل کاه و کلش گندم و کود مرغی و…. که نیاز به واردات از خارج کشور ندارد و تحت تاثیر تحریم ها قرار نمی گیرد، تامین می شود. به این ترتیب هزینه پرورش قارچ و تولید قارچ خانگی می تواند سودآور و مقرون به صرفه است. حتی افرادی با سرمایه های بسیار اندک توانسته اند در این حرفه پیشرفت داشته باشند و کسب و کاری پر سود را راه اندازی کنند. البته طبیعی است تولید قارچ انبوه در مقیاس بزرگ و صنعتی با تولید قارچ در خانه کمی متفاوت است و هر کدام دارای مزایای مربوط به خودش است. مقدار برداشت قارچ از هر تن کمپوست (یا سطح زیر کشت) و قیمت متوسط فروش هر کیلوگرم قارچ دو عامل بسیار مهم است که میزان سود واقعی را مشخص می کند.

چه نوع قارچ را، بهتر می توان پرورش داد؟

اگر برای اولین بار قصد پرورش قارچ خوراکی را دارید می بایست موارد زیادی را در نظر بگیرید. ابتدا باید نوع قارچی که را می خواهید پرورش دهید را انتخاب کنید و به این موارد دقت کنید:

 • باید بتوانید کمپوست مخصوص آن قارچ را خودتان تولید کرده یا بخرید و کار خود را روی گونه های خوش رشد و مرغوب قارچ شروع کنید.
 • طبق بررسی های انجام شده اولویت اول تولید قارچ دکمه ای بعد تولید قارچ دارویی بسیار ارزشمند گانودرما و در مرحله سوم پرورش قارچ صدفی، کشت و پرورش قارچ شی تاکه برای افراد مبتدی مناسب تر است.

 

کشت قارچ دکمه ای یا صدفی، کدامیک بهتر است؟ 

 

البته کسانی که دوره آموزش پرورش قارچ در منزل را گذرانده باشند به خوبی با نحوه پرورش انواع قارچ آشنایی دارند و قادر به تولید هر نوع قارچی هستند. روش پرورش قارچ و سرمایه اولیه پرورش قارچ، دو عامل مهم در انتخاب نوع قارچ برای تولید خانگی هستند؛ در این ویدئو با نحوه پرورش قارچ دکمه ای آشنا می شویم.

 

 

هزینه راه اندازی سالن پرورش قارچ چقدر است؟

شما برای راه اندازی یک سالن پرورش قارچ خانگی ابتدا باید یک سالن پرورش را در نظر بگیرید که آن را باید تجهیز کنید اگر می خاهید بدانید که چه مکان هایی برای پرورش قارچ مناسب است و چه مواردی را باید در نظر بگیرید پیشنهاد می کنم ویدئوی زیر را که به طور کامل  درباره سالن پرورش قارچ است را از لینک زیر ببنید:

 

از چه فضاهایی برای سالن پرورش می توانم استفاده کنم؟

 

سرمایه اولیه پرورش قارچ نقش مهمی در میزان سود حاصله از برداشت محصول دارد. قبل از راه اندازی سالن پرورش قارچ از سالن های دیگر بازدید کرده و سوالات خود را مطرح کنید. کسانی که بدون داشتن اطلاعات کافی وارد این حرفه می شوند، توفیق چندانی پیدا نمی کنند. برنامه ریزی مالی ارتباط مستقیمی به مدیریت کارهای اجرایی دارد. مولفه های زیادی روی هزینه راه اندازی سالن پرورش قارچ تاثیر دارند و موجب افزایش سرمایه اولیه پرورش قارچ می شوند از جمله:

۱- هزینه محل پرورش قارچ

آیا محل مناسب پرورش قارچ را در اختیار دارید؟ شما برای این کار دو راه دارید:

 •  اگر قصد دارید که به صورت حرفه ای و صنعتی این کار را انجام دهید باید زمینی را برای این کار در نظر بگیرید که مقدار آن با توجه به تصمیم شما می تواند متغیر باشد یعنی  از چند صد متر تا چند هزار مترمربع و برای اخذ مجوز قانونی باید به مرکز خدمات کشاورزی محل خود مراجعه کنید چون ممکن است ضوابط هر بخش و شهرستانی باتوجه به موقعیتش با هم بقیه جاها فرق کند.
 • اینکه از فضاهایی که در اختیار دارید مثل زیر زمین و پارکینگ و انباری و… استفاده کنید در این صورت شما فقط باید سالن را تجهیز کنید.
 • یا اینکه شاید شما بخواهید محل مورد نظر را که احتمالا تجهیز هم شده باشد اجاره کنید. در اغلب موارد تولید قارچ در خانه به عنوان شغل دوم یا شغل اصلی انجام می شود. در این صورت سود حاصله به میزان کمپوستی وارد شده به سالن بستگی دارد و یک سرگرمی سودآور محسوب می شود. سالن پرورش قارچ ۵ تنی ( در یک دوره ۲ ماهه) به فضایی حداقل ۴۰ متری نیاز دارد.

 

۲- هزینه تجهیزات سالن پرورش قارچ

تجهیزاتی که برای راه اندازی سالن پرورش لازم است شامل:

 • ساختمان
 • قفسه بندی

بعد از این که سالن خود را آماده کردید نوبت تجهیز آن می رسد، ابتدا باید سالن پرورش خود را قفسه بندی کنید:

 

می خواهم بدانم که چگونه سالن خود را باید قفسه بندی کنم ؟

 

 • سیستم گرمایش و سرمایش که می تواند از به یک کولر و بخاری محدود شود یا هواساز حرفه ای و بویلر

 

تجهیزات سالن پرورش

 

تولید قارچ گلخانه ای در همه ایام سال امکان پذیر است به شرطی که نیازهای اولیه قارچ را تامین کنید. ایجاد شرایط محیطی مناسب برای رشد قارچ با کیفیت ضروری است. در سالن پرورش قارچ نیاز است که شما بتوانید دما و رطوبت را تنظیم کنید برا این کار می توان از یک کولر و مه پاش و بخاری برای سالن های کوچک و یک بویلر و هواساز حرفه ای برای سالن بزرگ و صنعتی استفاده کرد. هزینه خرید دستگاه ها در ابتدای راه اندازی سالن بر پرورش دهنده تحمیل می شود ولی در دوره های بعدی دیگر نیازی به خرید تجهیزات نیست در واقع دستگاه ها و تجهیزات سالن پرورش قارچ بخشی از سرمایه هستند. با توجه به شرایط آب و هوایی همه سالن های پرورش قارچ در کشور مجهز به وسایل گرمایشی و سرمایشی هستند.

 • هزینه های ضروری در سالن پرورش قارچ

 

قارچ به دو صورت صنعتی (که معمولاً حداقل به ۴ سالن به بالاتر گفته می شود) و به صورت خانگی (که تک سالنی یا دو سالن) در کشور ما تولید می شود و باید هزینه های پرورش قارچ را به دو بخش تقسیم کرد:

هزینه سرمایه گذاری ثابت شامل ساختمان سالن پرورش قارچ و قفسه بندی و سیستم گرمایش و سرمایش و… برای هزینه های ثابت طرح می توان از بانک وام های با سود پایین دریافت کرد چون بخش کشاورزی یکی از بخش هایی هست که همیشه توسط دولت ها (نه فقط در کشور ما بلکه در همه دنیا) حمایت می شوند و ضمن اینکه از پرداخت مالیات معاف هستند،می توانند وام های کم بهره (مثلا ۶ تا ده درصد در سال) را دریافت کنند.

 

وام بانک کشاورزی

 

اخذ تسهیلات سنگین منوط به داشتن پروانه از سازمان جهاد کشاورزی است که شرایط خاصی دارد. سالن های پرورش قارچ با متراژ بالا می توانند تقاضای دریافت این پروانه را داشته باشند و تولید کنندگان قارچ خانگی در مقیاس کوچکتر شامل دریافت کنندگان تسهیلات خوداشتغالی می شوند که مبلغ پایین تر و با شرایط به مراتب راحتتر می توانند اخذ کنند.

هزینه های جاری شامل خرید کمپوست، خاک، بذر، کرایه حمل بار و …..از هزینه های رایج در تولید قارچ خانگی و سالن پرورش قارچ است. این مبلغ برای یک دوره دو ماهه در نظر گرفته می شود، علاوه بر این مبالغ، قیمت فیش قبوض مصرفی آب، برق و گاز نیز به صورت ماهانه می بایست پرداخت شود.

در هزینه پرورش قارچ در خانه باید هزینه ساختمان که قسمت زیادی از این هزینه ها می باشد را حذف کرد چون معمولاً در پرورش قارچ در منزل، مکانی برای این کار وجود دارد و نیازی به هزینه کردن در این قسمت نمی باشد و هزینه پرورش قارچ در منزل را باید شامل هزینه های جاری و تجهیز سالن به سیستم سرمایش و گرمایش دانست.

 

سود پرورش قارچ چقدر است؟

 

در حالت معمول درآمدزایی پرورش قارچ هیچ تردیدی نیست ولی میزان سود به دو عامل مهم بستگی دارد. تولید قارچ بستگی به:

 • مقدار و عملکرد تولید یا درصد تولید قارچ که معمولا میزان تولید قارچ به وزن کمپوست تقسیم می کنند و آنرا محاسبه می کنند می تواند از حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد تفاوت داشته باشد.
 • قیمت متوسط فروش هر کیلو قارچ (برای مثال یک واحد با ظرفیت تولید ۳۰۰ تن قارچ بتواند با برنامه ریزی درست محصول خود را به ازای هر کیلو ۱۰۰۰ تومان بیشتر بفروشد در یکسال برابر ۳۰۰ میلیون تومان درآمد بیشتر نصیب تولیدکننده می شود.

 

برای داشتن اطلاعات دقیق تر درباره سود پرورش قارچ، پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را بخوانید:

 

توجیه اقتصادی پرورش قارچ دکمه ای

 

منبع: دیتا قارچ

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫225 نظرها

   1. سلام . من ی سوله دارم ۱۰۰ متر در ورامین . میخواستم پرورش قارچ بزنم میتونین کسی که در حاله پرورشه بهم معرفی کنید باهاش در تماس باشم که کمکم کنه . ممنون میشم

    1. سلام محترم وقت بخیر محمد حسین حسینی هستم افغانستانی فعلا هم به شهر تبریز قرچ پرورش میدهم اکرامکاناتش راداری بات مناصیفه کارمیکنم کار ازمن سرمایه ازتو ودیگه جای برای خانواده اگر داشته باشی

     1. سلام از شهرستان سلماس هستم که نزدیک تبریز هم می‌باشد لطفا یا شماره تماس بدید یا بامن تماس بگیرید

   2. سلام
    خیلی ممنون از توضیحات کوتاه و مفیدتون
    فقط اینکه وسط های مطلب درمورد کتاب ها و فیلم های آموزشی صحبت کردین میشه لطف کنین بگین باید از کجا این بسته آموزشی رو تهیه کنیم
    ممنون از توجه شما

  1. من یک زمین ۵۰۰ متری در جاده ساوه سلطان آباد در شهر صنعتی امام زاده باقر کوچه طلایی دارم .میخوام پرورش قارچ انجام بدم. برای ساخت سوله یا ساختمانی به کجا واز کجا شروع کنم که مسیر راحت تری باشد
   الان دور زمین فنس توری کشیدم وتعدادی درخت کاشته ام ولی خیلی علاقه دارم یک تولیدی قارچ رو راه اندازی کنم

   1. سلام
    می توانید با شماره های سایت تماس بگیرید تا شماره کارشناس به شما بدهند…. در این حالت از صفر تا صد می توانید همراه با کارشناس کار خود را انجام دهید.

    1. سلام
     من برای پرورش کل یک گلخانه ۳۰ متری با ابعاد ۱۰×۳ با دیوارهای پلاستیکی مثل همه گلخانه ها درست کردم.هنوز شروع به کار نکردم.میتونم ازش برای پرورش قارچ استفاده کنم.حتما کف باید موزاییک یا سرامیک باشه؟

     1. دوست عزیز سلام
      متاسفانه در ایران هنوز پرورش قارچ در گلخانه تست نشده و اطلاعی از نتیجه کار نداریم …. کف سالن های پرورش قارچ باید قابل شستشو باشد.

    1. سلام
     در مکان های کوچک مشکل گردش هوا و تهویه وجود دارد و ممکن است نتیجه نهایی انچنان موفقیت آمیز نباشد …. ولی اگر صرفا هدف شما یادگیری و دریافت تجربه در این مکان است، میتوانید پرورش دهید.

  2. سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون که به زبان ساده مختصر و مفید ارائه دادید من یه سالن ۸×۱۲ دارم و میخوام برای قارچ راه اندازی کنم ولی نیاز دارم کسی باشه که بتونم بهش گزارش بدم که در چه مرحله ای هستم و من را راهنمایی کند باید به چه کسایی مراجعه کنم !؟

   1. سلام
    کارشناسان مشاوره در این زمینه هستند ولی بهتر است روی آموزش و تجربه خودتان کار کنید.

    1. سلام من یک اتاق ۲۰ متری دارم چقد کمپوست لازم دارم برا پرورش قارچ .آیا به همه تجهیزات نیاز هست
     ممنون

     1. سلام
      بله تمامی تجهیزاتی که دما و رطوبت و شرایط محیطی لازم را مهیا کند، نیاز است…. برای تخمین میزان کمپوست، باید ابعاد دقیق سالن (طول، عرض و ارتفاع) را داشته باشید و در مشاوره تلفنی میزان هزینه ها، نقشه کشی و قفسه بندی، میزان کمپوست مورد نیاز و …. بررسی می شود.

   1. سلام ما تو رشت سوله داریم میخوایم قارچ دکمه ای بزنیم کسی هست تو شهر رشت در این زمینه فعالیت داشته باشه بتونیم باهاش در ارتباط باشیم؟

  1. سلام وقت بخیر
   ببخشید برای آموزش عملی و حضوری کاشت قارچ شما جایی رو سراغ دارید که معرفی کنید به من؟؟ چون با آموزش مجازی و پکیج و این چیزا فکر نکنم بشه شروع به کار کرد؟؟

    1. سلام ممنون از اطلاعات مفید و خوبتون. سود کار یا همون فروش معمولا چند درصد هست بجز هزینه ملک یعنی پول کمپوست چقدره کیلویی حساب میشه و سود خالص حدوداً چقدر میوفته.

     1. دوست عزیز
      سلام
      همگی موارد به ابعاد سالن و یا سوله شما،خانگی یا صنعتی بودن کار شما بستگی دارد.

 1. سلام خسته نباشید
  من یه سالن ۱۲۰ متری در شهریار دارم به نظرتون پرورش قارچ میتونه سوداور باشه برام؟؟

  1. سلام و عرض ادب و تشکر فراوان از اینکه راهنمایی میفرمایید.
   بنده مدتی در کار تولید خیار گلخانه ای بودم و علاقه زیادی داشتم و در مدتی که کارکردم تولید
   خوبی داشتم و البته به مقدار هشتادمتر مربع فضای
   گلخانه و امکانات محدود ولی موفق بودم
   بهرحال تصمیم دارم که وارد بازار کار پرورش قارچ بشوم .
   محل سکونت : پردیس بومهن هست و اگر امکانداره راهنمایی بفرمایید که از کجا شروع کنم خیلی علاقه به این رشته دارم و تصمیم دارم که از این
   محل درآمد کسب کنم که هم به تولید کشور کمک باشد هم درآمد زایی داشته باشد سرمایه محدودی هم دارم .و درقبال سختی کار هم تحمل بالایی دارم
   . ولی نمیدانم که به چه صورتی باید وارد شوم در این فضای کار اگر امکان داره راهنمای بفرمایید ممنون میشم باتشکر

  1. جناب غلامی سلام
   شما باید ابتدا سالن را قفسه بندی کنید و با توجه سرمایه خود نسبت به سیستم سرمایش و گرمایش اقدام نمایید اگر سوالی دارید در همین قسمت بپرسید
   با تشکر

  1. سرکار مهسا خانم سلام
   سود این کار به دو عامل بستگی دارد یکی میزان برداشت قارچ از کمپوست که می تواند بین ۲۰ تا ۳۰ درص متفاوت باشد و دوم قیمت متوسط فروش
   به زودی این مقاله را مجددا ابدیت می کنیم و اطلاعات جدیدتری در اختیار کاربران عزیز قرار می دهیم.

 2. سلام وقت بخیر ممنون از سایت خوبتون سوالی داشتم. اگر قبل از خاکدهی در همان روز های اول دمای کمپوست به مدت یک روز به ۳۰ درجه یا مقداری بالا تر رسید ایا مرگ میسلیوم ها حتمیه؟

  1. جناب ارش سلام
   هر چند تاکید می شود که قبل از خاکدهی دما کاهش پیدا کنه ولیکن نمیشه گفت مرگ میسیلیوم حتمی هست مخصوصا که هرچه به اخر دوره ریسه دوانی برسید ریسه در کمپوست بیشتر رشد می کنه و ضمن اینکه احتمال الودگی کمتر می شود حجم ریسه داخل کمپوست خیلی زیاد می شود حال فرض کنید مقداری از ریسه هم از بین برود نسبت به حجم ریسه ای که وجود داره مقدارکمی خواهد بود پس نگران نشوید و به جای آن تلاش کنید قبل از خاکدهی دما کاهش پیدا کنه در این باره در اسرار پرورش قارچ یک(که به طور کامل درباره نکات و موارد بسیار مهم قبل و بعد خاکدهی است) به طور کامل توضیح دادیم یکی از پارامترهایی که باید حتما قبل از خاکدهی کنترل شود دمای کمپوست است و دران توضیح داده شده است که علت آن این است بعد از خاکدهی خاک مثل یک لایه عایق عمل می کند و اجازه کاهش دما را نمی دهد. این نکات را در قسمت شش نکته مهم و طلایی قبل از خاکدهی که باید حتما رعایت کنیم گفته می شود.
   به هر حال نگران نباشید و سعی کنید دما قبل از خاکدهی کاهش پیدا کند.
   موفق باشید

 3. درود بیکران. وقت استاد بخیر.مقدور هست بتونم با شما دوست عزیز ب نوعی در ارتباط باشم برای کسب اطلاعات مرتبط با همین کار. البته محتویات سایت بسیار اموزنده و مفید و جامع هست .ادرس ایمیل رو خدمتتون ارسال کردم اگر محبت کنید ب طریقی موجبات کانکت شدن رو فراهم کنید سپاسگذارم

   1. بسیار عالی بود توضیحاتتون مخصوصا برای من ک تازه ی سالنی را اجاره کردم و میخام شروع کنم کارمو متشکرم ازشما

  1. سلام وقت شما بخیر و خوشی،،با شماره های داخل سایت تماس گرفتم پاسخگو نیستن،،میخاستم بورسم برای شروع باید چکار کنیم،،و تهیه کتاب ها میتونه کامل راهنمایی کنه؟ چون جهاد منطقه مون رفتیم کلا دوتا کلاسه برای گرفتن مجوز و کسب وام ، از کجا شروع کنم تهیه کتاب ها راهنمایی کامل رو‌میکنه؟

 4. سلام من میخوام ازصفرشروع کنم لطفاً راهنماییم کنیدبراتهیه بذروبقیه چیزامیخوام دراندازه کم واندک شروع کنم داخل منزل.لطفاًاگه امکان داره تلگرام۰۹۱۵۷۵۵۳۲۱۳

  1. nدوست عزیز سلام
   شما برای تنولید قارچ دکمه ای نیاز به بذر ندارید چون وقتی کمپوست میخرید بذر به میزان کافی با کمپوست توسط کمپوست ساز مخلوط شده و وتحویل شما می شود.
   به زودی کتابی پی دی اف درباره پرورش قارچ در منزل و فضای بسته در سایت قرار می گیرد.

 5. سلام و عرض ادب دارم واقعاً از سايتتون لذت بردم چقدر ميخواد آدم سخاوتمند باشه كه تمام تجربياتش رو در اختيار همنوعش قرار بده بليد بهتون افتخار كرد يه دنيا ممنونم 👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻🌷🌷🌷

 6. سلام خدا قوت خدمت شما .با تشکر ازشما که حاضرید تجربیات واطلاعات خودتون رو رو در اختیار بقیه قرار دهیدو از محدود افرادی هستید که اعتقاد دارید روزی رسون خداست ودیگران با یادگیری حرفه شما به شما ضرری نمیرسونن.من خیلی دوست دارم این حرفه رو در سطح خانگی شروع کنم ولی نه تجربه ش رو دارم ونه میتونم بی خیالش بشم .ادم ریسک پذیری هم هستم وکلا به کشاورزی علاقه دارم امیدوارم با کمک وتجربه شما تو این کار موفق باشم.

  1. دوست عزیز از لطف شما سپاسگزاریم
   مطالب سایت را اگر از مقاله اول تا مقاله آخر بخوانید به تمام جوانب کار مسلط می شوید با این وجود می توانید سوالات خود را در سایت بپرسید.

 7. سلام خسته نباشید اقای الماسی
  من یک سالن ۱۵۰ متری در اختیار دارم میخواستم ببینم که با چه سرمایه ای میتونم از این سالون حداکثر برداشت رو داشته باشم بعد که این سالن حدودن چقدر محصول میده در سال. ارادمند شما صفا

  1. دوست عزیز سلام
   در حال تهیه مجموعه ای هستیم که تمام نکات مربوط به پرورش قارچ در فضای محدود و کم را اموزش دهیم ولی برای پاسخ به شما باید عرض ضکنیم که به طول و عرض سالن شما بستگی دارد کی توانید تا آماده شدن این مجموعه سوالات خود را در همین قسمت سایت بپرسید.
   موفق باشید

 8. سلام ممنونم از اطلاعات خوبتون واقعا هم ارزش معنوی داره و به اقتصاد خیلی ها کمک میکنه
  من میخوام تازه شرو به کار کنم و تقریبا هیچ اطلاعاتی ندارم چقدر سرمایه لازم هس و اطلاعات جامع و کامل رو چطور تهیه کنم ایا این اطلاعات فیلم های فوق کافی هس

  1. دوست عزیز ممنون از لطف شما هفت ویدئو در سایت با عنوان رورش قارچ را چگونه باید انجام دهیم؟ در سایت قرارا گرفته و به طور کامل همه موارد در درپروش قارچ مورد بررسی قرار مب دهبم پیشنهاد می کنیم این هفت ویدئو را کامل ببینید اگر باز برایتان سوالی پیش آمد در سایتبپرسید.
   روی این لینک هم می توانید کلیک کنید.

   1. جناب سلام و خسته نباشيد.قربان خواستم ببينم ميتونم كنار مرغ دارى سالن پرورش قارچ بزنم؟از نظر الودگى مشكلى براى مرغ دارى نداره؟ممنون ميشم راهنمايي كنين

    1. سلام
     پیشنهاد نمی شود، در نزدیکی مرغداری به دلیل آلودگی ها و حضور بیش از حد آفات، سالن پرورش قارچ را پیشنهاد نمی کنیم و در صورتی که سالن قارچ صنعتی مدنظر شماست، زمان گرفتن مجوز از سوی سازمان جهاد کشاورزی، رعایت فاصله ای تعیین شده تا مرغداری و یا دامداری لازم است.
     موفق باشید.

   2. سلام
    خدمتتون عرض کنم من تصمیم گرفتم یک مکان ۴۰متری از خانه باغ خودم رو پرورش قارچ بزنم
    فقط لازم دارم راهنمائیهای مهم ومشاوره کامل ازشما داشته باشم،چون شرایط مکانی من متفاوت میباشد
    لطفا منو راهنمائی کنید
    سپاس

  2. سلام خسته نباشید
   ما داخل روستا که سی دقیقه با شهر فاصله داره یه خونه ک شش اتاق و حیاط بزرگ داریم و در خاضر خالی می باشد، امکانش هست روی پرورش قارچ بعنوان شغل حساب باز کرد؟ و از درآمد اون برای زندگی و آینده استفاده کرد؟

   1. سلام
    ابعاد دقیق اتاق ها شامل طول، عرض و ارتفاع را دربیاورید و برای به صرفه بودن کار، جهت مشاوره تلفنی تماس بگیرید

 9. سلام آقای الماسی وقتتون بخیر.ما یه زمین کشاورزی۵۰۰ متری داریم که چندساله بلااستفاده افتاده و هیچ سودی برامون نداشته.حالا خودم میخام شروع ونم دوره پرورش قارچ و ببینم و خدا بخاد این کار و انجام بدم.به نظرتون جواب میده؟درضمن زمین دورش چهار دیواری داره وتقاضای برق هم میخایم واسش بکنیم.همچنین سقفم بزنیم.محیطش اوکی میشه اینجودی؟؟

  1. به نظر من قبل از هر کاری باید شما اطلاعات خود را در این زمینه افزایش بدید این کار اولویت برهر کار دیگری دارد یک از بهترین راهها پیگیری اموزش های رایگان سایت است که اگر شما به طور کامل همه مطالب سایت و ویدئو هارا پیگیری کنید کاملا مسلط می شوید.
   همزمان با مطالعه و تسلط به پرورش قارچ درخواست مجوز خود را به سازمان جهاد منطقه خود ارائه دهید در مرحله بعد می توانید برای دریافت نقشه و طرح واقعی (نه طرح هایی که به صورت صوری از طرف نظام مهندسی برای اخذ پروانه ارائه می شود) با ما در تماس باشید.
   این کسب و کار مثل هر کسب و کاری سود اور هست نمونه آن خودما که از ۲۰ سالن شروع کردیم و در حال حاضر ۱۴۴ سالن پرورش در سه منطقه داریم.
   موفق باشید

   1. با سلام و عرض ادب و احترام خدمت شما . ی سوال داشتم قیمت دستگاه ها برا تولید قارچ و قیمت کمپوست چند در میاد ؟

    1. سلام
     قیمت دستگاه ها و تجهیزات و قفسه بندی بسته به سالن و ابعاد آن، متفاوت است.

  2. با سلام خدمت شما و خسته نباشید من الان می خواهم پارکینگ خونمونو به یک تولیدی قارچ تبدیل کنم آیا می توانید به من کمک کنید. ممنونم می شم اگر کمکم کنید

 10. سلام اقای الماسی ببخشید من میخام این کارو شروع کنم باید ازکجا شروع کنم سابقه ندارم یعنی از صفر میخام شروع کنم وایا کسی سرمایه حدود ۵۰ملیون سرمایه گذاری کنه ایا موفق میشود ایا سود تولید کننده چقدر است وایا بازار فروش دارد باید چگونه ان را بفروشیم باید مجوز پرورش قارچ رو از جهادکشاورزی بایدگرفت باتشکر از شما

  1. جناب خسروی عزیز سلام
   شما به دو شکل می توانید شروع کنید

   به صورت صنعتی که با اخذ مجوز لام از جهاد و در نظر گرفتن یک زمین با متراژ حداقل ۲۰۰۰ متر و سرمایه گذاری برای حداقل ۴ سالن به بالا شروع می شود که این روش معمولا نیاز به طراحی و سرمایه گذاری دارد و می توانید حداقل از چهر سالن شروع کنید و به مرور به آن اضافه کنید

   یا به صورت خانگی و تک سالنی که در حال حاضر بخش زیادی از قارچ تولیدی کشور به این شکل تولید می شود باید ایتدا فضایی را برای پرورش قارچ در نظر بگیرید و بعد نسبت قفسه بندی و تجهیز سالن اقدام کنید و با خرید کمپوست و دیدن اموزش های لازم در این خصوص کار را شروع کنید که در این روش حجم سرمایه گذاری کم خواهد بود و با همین مبلغی که گفتید می توانید شروع کنید و یک یا دو سالن برای این کار در نظر بگیرید

   پیشنهاد می کنم که وقت بزارید و کل مطالب سایت را مطالعه کنید به پرورش قارچ به طور کامل مسلط خواهید شد و بعد در این زمینه تصمیم گیری کنید مطالعه سایت برای شما هزینه ای بجز گذاشتن وقت لازم ندارد و بعد از آن با علاقه به کار شروع کنید.
   اگر سوالی داشتید می توانید در هر قسمت از سایت که مایل بودید بپرسید
   موفق باشید

  2. یک مورد هم به جواب شما اضافه کنم که در مورد فروش پرسیده بودیدفمصرف سرانه قارچ در کشور ما روند روبه رشدی دارد و شما برای فروش نگرانی نداشته باشید.
   برای واحدهای تک سالن و خانگی نیازی به اخذ مجوز نخواهید داشت.

  3. سلام ، پرورش‌ قارچ در محیط گرمسیری مثل چابهار چطور هست؟ اگه بخواهیم محیط خنک باشه باید از کولر گازی استفاده کنيم و کولر گازی هم رطوبت محیط و میگیره. چه راهکاری برای این مشکل وجود داره؟

   1. سلام
    در محیطهای گرمسیر هزینه تامین انرژی در فصلهای گرم را دارید که معمولا در فصول تابستان و بهار سالن را خالی میگذارند…
    در کنار کولر گازی میتوانید از مه پاش برای تامین رطوبت استفاده کنید.

 11. سلام اقای مهندس الماسی سال نوشما مبارک ببخشید من اگه بخواهم تو خونه یک واحد تک سالنی راه اندازی کنم باید چند قفس بندی لازم است وایا باید فضای اتاق عایق بندی وتاریک کنم وتقریبا هزینه تک سالنی توخونه راه اندازی کنم چقدر باید سرمایه گذاری کنم وایا بعداز چندوقت قارچ به تمر میرسه وبرای فروش ایا مراکزی برای فروش قارچ که کسی تولید میکنه وجود داره وسوال اخرم اینه که اگر کسی تک سالنی خانگی راه اندازی کنه تقریبا چقدر سود میکنه ایا در سال چند مرحله میتونیم پرورش قارچ انجام بدیم باتشکر ممنون از شما

 12. سلام اقای مهندس

  من با خوندن مطالب رایگان سایت میتونم اطلاع کامل جهت پرورش قارچ رو بدست بیارم؛یا اینکه حتما باید دوره اسرار پرورش رو بخرم؟

  1. دوست گرامی سرکار خانم جمالی

   مطالعه کامل مطالب سایت اطلاعات کامل و بی نظیری به شما می دهد و تا حدود زیادی شما به پرورش قارچ مسلط می شوید.
   پیشنهاد می کنم ویدئوهای آموزشی دیتا قارچ را از دست ندهید اطلاعات ذیقیمتی در این باره به شما داده می شود.

 13. سلام استاد الماسی بزرگوار.لطفا به صورت جامع و مکتوب لطف کنید از مرحله کمپوست گذاری تا برداشت محصول قارچ دکمه ای میزان دما و تعداد روزهای هر مرحله رو بیان کنید.ممنونم

  1. جناب اقای مجید قاضیان زاده عزیز
   سلام
   در خصوص دما در مراحل مختلف پرورش یک کتاب پی دی اف ارزشمند تهیه شده است که پیشنهاد می کنم از این صفحه آن را دانلود کنید و استفاده ببرید.
   لیست کتاب های رایگان دیتا قارچ و کتاب نکات طلایی مهم درباره دما که احتمالا نمی دانستید.

  2. سلام ممنون از مطالب مفیدتون من قصد پرورش قارچ در یک زمین به متراژ ۱۰۰۰ متر دارم نیاز به بازدید از یک مزرعه پرورش قارچ و راهنمایی در این زمینه دارم

 14. باعرض سلام خدمت استاد گرانقدر .ابتدا این رو بگم که خیلی خوشحالم که چنین مشاوره ای وجود دارد وخیلی راحت از حضورتان کمک میگیریم .مهندس من خیلی وقته که به پرورش قارچ علاقه دارم بالاخره هم مکانشو رو درس کردم و هم هزینه اولیه رو اما چون درخواست کمپوست من از کارخونه زیر دو تن هس هیچکس نمیفروشد بنابراین تصمیم گرفتم خودم کمپوست رو درس کنم به کمک فیلم های آموزشی شما میتونم کمپوست رو درس کنم و وسایل مورد نیازش رو نیز دارم اما فیلمی در مورد اسپان وپرورش میلیسیوم ندیدم اکه امکانش هست در این مرحله کمکم کنید

  1. آقا رامین عزیز سلام
   اولا تشکر می کنم از لطف شما
   دوم اصلا خودتان را درگیر تولید کمپوست نکنید این موضوع را کسی داره میگه که از سال ۸۳ تا سال ۹۱ درگیر تولید کمپوست به صورت سنتی و صنعتی بوده است و تهیه کمپوست در مقیاس کم اصلا توجیه ندارد و بهترین کار خرید کمپوست است و نماینده شرکت ها در حد دو تن هم فروش دارند.

   با این وجود اگر می خواهید با تولید کمپوست بیشتر آشنا شوید این مقاله را بخوانید و اطلاعات کاملی درباره نحوه تولید کمپوست و فیلم های آموزسی در این باره را می توانید ببینید.
   تولید کمپوست قارچ دکمه ای

 15. سلام اقاي مهندس درابتداتشكرميكنم ازاطلاعات جامعي كه گذاشتين
  من ميخوام توسالني به مساحت ١٠٠ مترمربع سالن پرورش قارچ بزنم
  و بااطلاعات دقيقي ك توسايت قراردادين درموردتوليدمشكلي نداريم ولي لطف ميكنيددرموردشرايط سازه و قفسه بندي و تجهيزات هواسازي اطلاعاتي بهمون بدين؟

  1. در مورد قفسه بندی مقاله یزر را مطالعه کنید.

   اصول قفسه بندی سالن پرورش قارچ دکمه ای
   اگر در زمینه قفسه بندی سوالی داشتید با این شماره تماس بگیرید.

   ۰۹۱۳۱۶۶۶۸۱۰ استاد شهابی
   و در مورد هواساز و موازد دیگر به زودی مطالبی در سایت قرار می گیرد.

 16. باسلام وخسته نباشدخدمت آقای الماسی .باتشکرازمطالب پرمفیدوگویای شما،من یک سوال خدمت شماداشتم..من یک دخترهستم وسرمایه زیادی برای کارافرینی ندارم ولی مکان برای پرورش قارج دارم…میخاستم بپرسم برای شروع ازتولیدکم چقدرهزینه لازم است..من ازهزینه کم مجبورم شروع کنم برای پیشرفت وتولیدبیشترلطفامنوراهنمای بفرمایدباتشکر

  1. سرکار خانم کریمی عزیز
   سلام ممنون از لطف شما
   شما می توانید پرورش قارچ کانودرما را به عنوان یک گزینه کم هزینه تر در نظر بگیرید برای اطلاعات بیشتر این ویدئو را ببینید اگر سوالی داشتید هم به صورت نظر و کامنت در همین قسمت و یا تماس تلفنی باز بپرسید.

 17. سلام
  آقای مهندس الماسی دوتا سوال داشتم اول اینکه برای پرورش قارچ دکمه ایی در بندرعباس که هوای استان شرجی هست مخصوصا در فصل تابستان،آیا نیاز به دستگاه مرطوب کننده هوا بازم هست؟
  و دوم اینکه با توجه به اینکه دما سالن باید اندازه مشخصی برای پرورش قارچ داشته باشه نیاز به کولر هست،اگه برق بره و در حد دو سه ساعت در گرمای تابستان بندرعباس باعث ضرر و خسارت جانبی میشود؟؟!

  1. جناب آقا مصطفی عزیز سلام
   اول اینکه میزان رطوبت در مراحل مختلف پرورش قارچ دکمه ای از ۸۵ تا ۹۵ درصد متغیر است و مخصوصا در مر حله هوادهی باسد این رطوبت تامین شود هر موقع میزان رطوبت در هوا بالا باشد نیازی نیست که رطوبت اضافه شود ولی یک نکته لازم است و آن اینکه معمولا سیستم های سرمایشی ممکن است مقداری از رطوبت را کنذانس کند و یک هوااساز صنعتی معمولا هم سیستم تامین رطوبت دارد و هم سیستم تامین سرمایش و پیشنهاد می کنم از این سیستم ها استفاده کنید.
   دوم اینکه معمولا این اتفاق ممکن است در هر جایی از کشور اتفاق بیفتد و برای همین یکی از مواردی که واحدهای صنعتی پیش بینی می شود موتور برق است و بالار فتن دما مخصوصا در مرحله هوادهی و باردهی باعث درجه دو شدت محصول می شود.
   موفق باشید.

 18. جناب الماسی سلام و احترام
  یه سوال مهمی برام پیش اومده که قبلا گویا پرسیده نشده
  آیا می توان گلخونه های موجود رو که متراژ کمتر از ۵۰۰۰ متر دارن و صرفه اقتصادیشون کمه رو تغییر کاربری داد؟
  مطالبتون رو کامل خوندم تا الان تضادی با این موضوع ندیدم.
  لازم به ذکره که گلخونه مورد نظر بنده از کف تا پایه ستون ۵ متر و تا تارج حدود ۷ متره.
  مشابه این گلخونه های کوچیک که بازدهی پایینی دارن توی کشور زیاده و این موضوع احتمالا اهمیت زیادی داره

  1. جناب شاکری سلام
   در بسیاری از کشورها، از گلخونه ها برای پرورش قارچ گانودرما استفاده می کنند و این به دلیل نور هست، که نور طبیعی وجود داره و نیازی به نور مصنوعی نیست و هزینه ها کاهش می یابد ولی نکته ای که وجود دارد این است که شرایط محیطی را داخل گلخونه فراهم شود همچنین قفسه بندی لازم هم انجام شود.

 19. سلام آقای مهندس الماسی
  از اینکه اطلاعات و دانش خوبتون رو در اختیار مردم گذاشته اید تشکر و قدردانی میکنم.
  جناب آقای الماسی من یک درخواست داشتم اگه میشه و براتون مقدور هست یک ویدیو به ما معرفی کن که مراحل پرورش قارچ رو بترتیب همراه با نمونه عملی توضیح داده باشه.از وسایل گرمایشی و سرمایشی و محل قرار گیری و تا ورود کمپوست بعدی. البته ممنونم از سایت خوبتون و همینطور اطلاعات مفیدی که در اختیار ما قرار داده اید. من سایتتون رو مطالعه کردم و تقریبا کار را بطور کلی یاد گرفتم.

   1. سلام آقای مهندس الماسی
    خیلی ممنون از راهنمایی دقیقتان
    من در مشهد ساکن هستم ولی در یکی از روستاهایه اطراف مشهد خانه ای داریم که زیرزمینی برایه تولید قارچ دارد و خودم هم خیله علاقه دارم
    فقط مانده ام که میشود دز آنجا تولید قارچ راه انداخت چونکه من فقط هفته یی دوبار میتوانم آنجا بروم
    آیا برایه محصول خطری ندارد.
    خواهش میکنم راهنماییم کنید

     1. سلامی دوباره خدمت آقای الماسی عزیز
      راستیتش خیلی علاقه به اینگونه کارها دارم ولی برای مکانش خیلی فکرم درگیر بود .
      راستیتش خانه ما دو طبقه است
      من در طبقه پایین و پدرومادرم در طبقه بالا ساکنیم
      با خودم فکر کردم برایه شروعه کار
      بهتراست خانه ام راخالی کنم و به همراه پدرومادر در یک طبقه زندگی کنیم. سخت است ولی همسرم را رازی کرده ام فقط کمی در موفقیت کار شک دارد
      فقط یکسال اگر بتوانیم دوام بیاوریم بعدش با سرمایه و تجربه ای که انشاالله بدست
      بیاوریم میتوانیم کار را ارتقا بخشیم و هم به خانه خود برگردیم .
      لطفا راهنماییمان کنید.
      با تشکر از راهنمایی صادقانیه تان

   2. سلام
    من قصد پرورش قارچ دکمه‌ای رو دارم ولی با توجه به شرایط آب و هوا شهرستان محل سکونت بنده استرس این رو دارم که به مشکل بخورم بنظر شما در آب و هوای گرم و نیم مرطوب امکان تولید وجود داره؟
    قیمت کمپوست چقدره؟این کمپوست دارای هاگ‌قارچ هست؟

    1. سلام
     اگر در استان های جنوبی زندگی میکنید، میتوانید فصول زمستان و پاییز کار کنید و فصول تابستان و بهار به دلیل مصرف بالای انرژی سالن را خالی بگذارید و کار نکنید.
     موفق باشید.

 20. سلام با تشکر ازمطلب مفید شما. من آشنایی چندانی با تولید قارچ ندارم اما بتازگی دوره پرورش قارچ دکمه ای قراره برگزار بشه و با دیدن مطلب شما راقب شدم شرکت کنم. من در شهرستان اراک هستم. تولید کننده قارچ اینجا کم نیست و سخته رقابت. میخواستم بدونم با چه میزان سرمایه میتوان کار رو شروع کرد؟ من علاقه زیادی به کارآفرینی و گسترش و صادرات دارم و قطعا ریسکش میخرم. اما میخوام بدونم الان تولید و فروش کدام نوع قارچ ها بصرفه تر هست؟ یا اصلا الان که قراره از صفر شروع کنم کدام رو مد نظر قرار بدم؟
  سپاس از شما

  1. سلام
   میزان سرمایه شما بستگی به هدف شما دارد؛ اینکه بخواهید سالن صنعتی راه اندازی کنید یا یک سالن خانگی، سرمایه متفاوتی را می خواهد، اگر نیاز به مشاوره بیشتر دارید با شماره ۰۹۱۳۶۷۵۵۸۸۰ تماس بگیرید.

   1. با سلام
    هردو قارچ سود اقتصادی خوبی دارد ولی پرورش هر کدام به شرایط و مکان شما هم بستگی دارد، ما معمولاً پیشنهاد می کنیم که برای مکان های کوچکتر، قارچ گانودرما به صرفه تر است.
    موفق باشید.

 21. سلام.خسته نباشید.ببخشید امکان داره زمان ابیاری رو بطور کامل توضیح دهید که چه زمانی نیاز به ابیاری هست؟و ایا اگه رطوبت خاک پوششی کافی باشد باز هم نیازی به ابیاری هست؟ممنون

  1. سلام
   بحث آبیاری بسیار مفصل هست و بسته به شرایط متفاوت هست، پیشنهاد می کنم بسته آموزشی زیر را تهیه کنید که حتی در عملکرد شما هم تاثیرگذار خواهد بود و حتی متوجه اشتباهات خودتون در آبیاری هم می شید:
   دوره جامع عملی و کاربردی آبیاری قارچ دکمه ای

 22. سلام وقت بخیر
  مطالب خوبی بود عالیه
  ی سوال داشتم خدمتتون از هر تن کمپوست میانگین چقدر قارچ میشه برداشت کرد یا با چه مقدار و متراژ میتونم درآمد بالای ۳میلیون داشته باشم ممنون میشم اگه جواب بدین
  با تشکر

 23. سلام وقت بخیر و ممنون بابت اطلاعات مفید و وقتی که میگذارید

  برای یک سالن با ابعاد ۶۰ متر مربع (۶ متر عرض * ۱۰ متر طول ) چه حجمی از کمپوست مورد نیاز هست ؟ و در این فضا در سه فلش تایم مجموعا چند کیلو قارچ دگمه ای میتوان برداشت کرد؟

  ممنون میشوم اگر پاسخ را به آدرس mohshad@gmail.com ارسال بفرمایید

  با تشکر از شما

  1. سلام
   حجم کمپوست مورد نیاز به سطح قفسه بندی سالن بستگی دارد، در ۶ متر عرض می توان دو قفسه بندی به عرض ۱۶۰ سانتی متری ایجاد کرد، تعداد طبقات به ارتفاع بستگی دارد و طول هم نزدیک به ۸/۵ تا ۹ متر می توان در نظرگرفت.
   درصد برداشت قارچ دکمه ای ۲۵ تا ۲۸ درصد می باشد که با ضرب در میزان کمپوست، میزان برداشت شما بدست می آید.
   موفق باشید.

 24. با سلام و خداقوت
  بسته به تجربه شما و از دید علمی در یک متر مربع چند کیلو کمپوست باید پخش بشه و اینکه ضخامت کمپوست رو چقدر در نظر بگیریم؟
  ممنون از شما و باقی همکاران گرامی.

  1. سلام
   میزان کمپوست بستگی به حجم فضای شما هم دراد، چه بسا ممکن است یک مترمربع را با دو طبقه حساب کنید و یا یک مترمربع، ۴ تا ۵ طبقه داشته باشد. معمولاً ضخامت کمپوست از طرف شرکت کمپوست سازی مشخص هست و لازم نیست شما تغییرش بدید شما کمپوست آماده را روی قفسه ها جای میدید.
   موفق باشید.

  1. سلام به دوستان عزیز و مخصوصا جناب مهندس الماسی من تمام مطالب سایت راخواندم و ویدئوها را نگاه کردم خیلی سایت خوب و پر فایده‌ای هست،
   من محمود هستم در کشور گرجستان زندگی ميکنم و قصد دارم در زمینه صادرات قارچ به گرجستان و از اینجا به روسیه فعالیت کنم،
   چند سوال داشتم از دوستان هموطنم
   ۱) قیمت قارچ دکمه ای بسته بندی شده تو ایران چنده
   ۲) مدت زمان نگهداری قارچ یعنی از زمان چیدن تا زمان مصرف چند روز می‌تواند باشد (زمان ماندگاری قارچ)
   ۳) آیا شرکتی یا کسی هست که تولید زیاد در حد یک کانتینر در هفته را داشته باشه ، ممنون از سایت خوبتون وپیشاپیش ممنون اگر به سوالات من جواب دهید

   1. سلام
    ممنون از لطف شما
    قیمت قارچ در حال حاضر بین ۱۳ تا ۱۵ هزار تومان بسته به کیفیت تولیدی متفاوت است. زمان نگهداری قارچ یک هفته است.
    بله شرکت های زیادی هست که در زمینه صادرات کار می کنند می توانید با شماره های مدیر فروش شرکت یکتا ۰۹۱۳۳۱۳۹۷۸۹ و ۰۹۱۳۴۳۷۰۳۰۰ تماس بگیرید و مدیر فروش شرکت های دیگر را هم از سایت هاشون پیدا کنید.
    موفق باشید.

 25. سلام عرض ميكنم
  ميخواستم بگم من يه پاركينگ ٦٠مترى دارم ميخواستم كه ببينم كه شما كسى رو سراغ داريد كه با من به عنوان شراكت پرورش قارچ در پاركينگ شروع به كار كنه كه هم من ياد بگيرم به صورت عملى
  ممنون ميشم جواب بديد

 26. با عرض سلام و خسته نباشید.
  من ۴ سال است ک پرورش قارچ را شروع کرده ام و هرسال این کار را ادامه میدهم ولی مشکلم این است که نمیدانم آبیاری فلش یک را از کی شروع کنم و چند روز ادامه دهم . و سوال دوم اینکه در فلش اول و دوم ۲۰درصد قارچها پشت باز میشوند. آیا این نرمال هست یا چاره ای دارد?
  ممنون از راهنمایی مفیدتان..

  1. سلام
   پشت باز شدن ربطی به آبیاری ندارد و به زمان برداشت، دما در حین قارچ چینی و شوک دهی بستگی دارد. درجه دو شدن نباید از ۳ تا ۴ درصد بیشتر شود. بررسی کنید کدام یک از موارد ذکر شده، در سالن شما رعایت نشده است. ضمن اینکه سوال مربوط به آبیاری را در بسته آموزشی دوره جامع و عملی آبیاری به طور کامل توضیح داده ایم؛ چنین سوالاتی نیاز به توضیح طولانی دارند و در یک جمله و یک خط نمی توان توضیح داد، پیشنهاد می کنم لینک زیر را ببینید:
   دوره جامع عملی و کاربردی آبیاری قارچ دکمه ای

  2. سلام خسته نباشید .تفاوت رافیلینگ با ککینگ چیه؟چ راهکارهایی وجود داره ک قارچ قپه ای در نیاد و پراکندگی مناسبی در سطح بستر قارچ دکمه ای داشته باشه؟گ

   1. دوست عزیز سلام
    ککینگ و رافلینگ علاوه بر تفاوت در نوع خراش دهی خاک، معمولاً در کیکنگ دوره پرورش، چند روز کمتر می شود، ضمن اینکه در بسته آموزشی به طور کامل تفاوت ککینگ و رافلینگ به صورت ویدئویی آموزش داده شده و مزایای هر کدام توضیح داده شده: دوره جامع عملی پرورش قارچ دکمه ای
    علت کوپه ای شدن قارچ می تواند پایین بودن دمای شوک، پایین بودن میزان co2 و کنترل نکردن co2 در زمان شوکدهی وقتی که با هوای آزاد شوک دهی انجام می دهید و همچنین خاک سبک باشد.
    موفق و موید باشید.

 27. شکور
  با عرض سلام وخسته نباشید.
  درپاسخ به سوال ما راجب پشت باز بودن قارچ فرمودین که به دمای شوک وقارچ چینی بستگی دارد
  در حین شوک وقارچ چینی دما ورطوبت چقدر باشد

  1. سلام
   معمولاً دمای شوک دهی ۱۹ درجه سانتی گراد و رطوبت ۹۵ درصد می باشد که البته در شوک دهی نباید از تنظیم میزان co2 و o2 غافل بشید.
   دما در برداشت ۲۰ درجه می باشد و البته فلش های دو و سه، دما را بیشتر کاهش می دهیم. پیشنهاد می کنیم بسته آموزش صفر تا صد قارچ دکمه ای را تهیه کنید که پاسخ همه سوالات شما در این بسته آموزشی وجود دارد.

   موفق باشید.

 28. سلام آقای الماسی خسته نباشید من باز هم به یک مشکلی بر خوردم من در فلش سوم هستم ولی روی تمام قارچها لکه های زرد رنگ بوجود آمده مشکل از کجاست وچطور می توانم شر این لکه ها را کم کنم لطفا کمکم کنید

 29. سلام وقتتون بخیر
  می خواستم بدونم در یک انباری ۹ متری که در زیرزمین قرار داره و تهویه هوا نداره هم امکان پرورش قارچ وجود داره؟

   1. سلام
    وقتتون بخیر
    من میخوام استارت تولید قارچ رو بزنم
    اولا کمپوست و اسپان خوب رو از کجا تهیه کنم
    ثانیا اطلاعات جزئی تر برای برداشت محصول با کیفیت رو از کجا جمع آوری کنم؟

    1. دوست عزیز
     سلام
     در مقاله بهترین تولیدکنندگان کمپوست ایران، میتونید با بهترین شرکتهای تولیدکننده کمپوست آشنا بشید.
     آموزش جامع و کامل پرورش قارچ دکمه ای در صفحه محصولات، را جهت دستیابی به اطلاعات جزئی تر و دقیق تر پرورش قارچ میتونید تهیه کنید.

 30. سلام ممنون از اطاعات مفیدتون من یه سالن در اختیار دارم که میخوام این کارو را بندازم به نظرتون میتونم موفق بشم خودم تو صنعت سوسیس و کالباس کار کردم اما واقعیت اینه میخوام خودم برای خودم کار راه بندازم برای راهنمایی بیشتر باید چه کاری انجام بدم

 31. سلام وعرض ادب . اقای مهندس الماسی به نظرتون برای پرورش قارچ دکمه ایی میشه از روش پرورش قارچ صدفی استفاده کرد یعنی با استفاده از کاه وکلش پخته شده ایا جواب میده ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سلام
   برای تهیه کمپوست قارچ دکمه ای هم، از کاه و کلش استفاده می شود ولی کلش باید خیسانده شود و طی مراحلی، مواد دیگری همچون کود مرغی، سنگ گچ و …. به آن اضافه شود، سپس تخمیر شود تا کمپوست بدست آمده قابل استفاده برای قارچ دکمه ای باشد، زیرا قارچ های دكمه اي جز تجزيه كننده هاي ثانويه هستند یعنی براي اينكه بتواند از منابع غذايي گیاهان استفاده کنند باید این مواد، طي عمليات كمپوست سازي تخمير شود تا قارچ دكمه اي بتواند از آن استفاده کند ولی قارچ های صدفی جز تجزيه كننده های اوليه هستند یعنی می توانند تركيبات آلي موجود در بقاياي گیاهی را تجزيه کنند و آنها را به مواد ساده تري تبديل كنند و استفاده کنند.
   موفق باشید.

 32. سلام جناب مهندس .با توضیحاتی که دادین یعنی امکان پرورش قارچ دکمه ای به روش قارچ صدفی اصلا جواب نمیده یعنی امتحانشم نکنیم به نظرتون ممنون میشم راهنماییم کنید یه دنیا سپاسگذارم.

 33. سلام.ببخشید اقای الماسی به نظر شما این روش برای پرورش قارچ دکمه ای جواب میده .کلشو داخل اب اهک با نسبت دو کیلو اهک الک شده به ازای هر ۱۰۰ کیلو گرم کلش خیس کنیم به طوری که اب قشنگ روی کلش را بگیره بعد به مدت سی دقیقه رهاش کنیم تا قشنگ خیس بخوره بعد کلشو به صورت تپه ای روی زمین بریزیم بعد کلشو به مدت ۷ تا ده روز رها کنیم هر سه روز یک بارم زیر رو کنیم تا تخمیر بشه بعد به روش صدفی عمل کنیم بریزیم داخل پلاستیک به صورت اویزان رشد کرد باز کنیم بزاریم روی کف زمین ایا به نظر شما روش مناسبیه لطفا راهنماییم کنید علاقه زیادی به پرورش قارچ دارم سپاسگذارم

  1. سلام
   اگر مکپوست برای پرورش قارچ دکمه ای می خواهید، پیشنهاد می کنم کمپوست های مرغوبی که با روش های مکانیزه در ایران در حال تولید است را بخرید، و این کار شما نوعی وقت تلف کردن و هزینه و انرژی را هدر دادن است، اگر برای پرورش قارچ صدفی می خواهید، می توانید کمپوست صدفی را به همین روش تهیه کنید ولی برای قارچ دکمه ای به هیچ عنوان پیشنهاد نمی کنم.
   موفق باشید.

 34. سلام .ببخشید اقای الماسی به نظر شما این روش برای پرورش قارچ دکمه ای جواب میده کلشو داخل اب اهک با نسبت دو کیلو اهک الک شده به ازای هر ۱۰۰ کیلو گرم کلش خیس کنیم به طوری که اب کاملا روی کلشو بگیره بعد به مدت سی دقیقه رهاش کنیم تا قشنگ خیس بخوره بعد کلشو به صورت تپه ای روی زمین بریزیم وتا مدت ۷ الی ۱۰ روز رها کنیم هر سه روز یه بارم زیرو رو کنیم تا تخمیر بشه بعد به صورت صدفی عمل کنیم بریزیم داخل پلاستیک به صورت اویزان رشد کرد پلاستیکو باز کنیم بزاریم روی زمین ایا به نظر شما روش مناسبیه برای پرورش قارچ دکمه ایی لطفا راهنمایی کنید علاقه زیادی به پرورش قارچ دارم سپاسگذارم

 35. سلام وقتتون بخیر آقای الماسی…
  ببخشید درمورد متوسط متراژ سالن و قفسه های پرورش قارچ میشه مختصر توضیحی بدین…ممنون میشم…
  البته بیشتر دنبال متراژ سالن های پرورشگاه های صنعتی و بزرگ هستم…
  ممنون از سایت خوبتون…

  1. جناب سلیمانی سلام
   در مورد سالن و قفسه نمی توان در یک یا دو خط کامل توضیح داد، ولی به شما پیشنهاد می کنم ویدئوهای زیر را ببینید و در صورتی که در حال اماده سازی سالن هستید، بسته آموزش صفر تا صد پرورش قارچ دکمه ای را تهیه کنید:
   ویدئوها و مقالات :
   ویژگی های سالن پرورش

   دستورالعمل ساخت سالن پرورش قارچ دکمه ای
   آیا می دانید در قفسه بندی سالن های پرورش چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

   راه اندازی سالن پرورش

   بسته آموزش جامع پرورش قارچ دکمه ای:
   دوره جامع عملی پرورش قارچ دکمه ای

 36. سلام خسته نباشید…
  ببخشید آیا پرورش قارچ باعث بیماری زایی برای انسان هم میشه؟
  و اگر بیماری داره میشه نام ببرید؟
  و سوال بعد اینکه در محیط پرورش قارچ باید هوا از بیرون بیاد داخل یا نه؟
  چون چند جا نوشته بود هوا و ذرات بیرون نباید وارد فضای کارگاه بشه…
  ممنون

  1. سلام
   بیماریزایی خاصی ندارد، ممکن است در مرحله اسپورزایی، باعث واکنش های آلرژیک شود ولی به ندرت در مورد قارچ دکمه ای دیده شده است.
   هوایی که دما و رطوبت مورد نظر را دارد، باید از بیرون سالن، (منظور پیش سالن هست نه هوای آزاد) به داخل سالن هدایت شود.
   موفق باشید.

 37. سلام خسته نباشید من یک دختر ۳۳ ساله هستم واقعیت امر مدتی است تصمین گرفتم برای خودم کاری و راه اندازی کنم واقعیتش من تخصصی از پرورش قارچ ندارم و سرمایه من محدود است من خیلی علاقه دارم ابتدا جایی آموزش ببینم به صورت عملی و یک مدت کوتاه جایی کار کنم تا بیشتر آشنا شم شما کجا را به من پیشنهاد می کنید

  1. سلام
   معمولاً می توانید درشهر و محل زندگی خودتان از جهاد کشاورزی، بسیج و … در مورد کارگاه های پرورش قارچ، پرس و جو کنید؛ ممکن است پیدا کردن چنین مکانی برای آموزش سخت باشد ولی برای کسب تجربه و آموزش بسیار مفید است.
   موفق باشید.

 38. باسلام خدمت اقای مهندس عزیز
  من تازه میخواهم وارد این کاربشم وبسته مفیدشمارو خریده ام وهمه را دیده ام اما من درهیچ کلاسی شرکت نکرده ام ایا میتونم این کارو با یک سالن تجهیزشده اجاره ای درشهرقم شروع کنم .؟
  درضمن در این کار ایا باید شبانه روزدرسالن بمانم یافقط روزهاکفایت میکنه؟ باتشکر

  1. سلام
   بله می توانید با بسته آموزشی کار را شروع کنید، ضمن اینکه برای شروع بهتر است سالن کوچکی اجاره کنید، لازم نیست شبانه روز در سالن باشید روزی یک تا دوبار سر زدن به سالن جهت اطمینان از رعایت شرایط محیطی و بررسی بسترها کافی است.
   موفق باشید.

 39. سلام آقای مهندس.
  ی زیرزمین حدودا۲/۵در ۳/۵ با کف و دیوار مناسب، ی قسمت و ورودی به عنوان پیش سالن دارم. میخواستم ببینم میتونم کار خونگی را بندازم؟ یا محیطش خیلی کوچیکه

 40. با سلام ببخشید میخواستم بدونم عرض قفسه ها خیلی مهمه یا میتونه متغییر باشه یعنی ممکنه عرض قفسه دومتر یا بیشتر باشه؟

  1. دوست عزیز سلام
   معمولاً قفسه بندی را با رعایت نکات ایمنی برای کارکنان، دسترسی به بسترها و سایر موارد در نظر گرفته می شود بنابراین بهترین عرض قفسه بندی ۶۰، ۸۰، ۱۲۰، ۱۴۰ و ۱۶۰ می باشد. برای اطلاعات بیشتر مقاله زیر را هم مطالعه کنید:
   آیا می دانید در قفسه بندی سالن های پرورش قارچ دکمه ای چه نکاتی را باید رعایت کنید؟

   1. سلام خدمت شما
    آیا سوله را میتوان با پلاستیک مانند گلخانه ساخت؟
    و اگه میشه لطف کنید بگید که به جز سوله هزینه تقریبی استارت کار چقدر هست بنظرتون؟

    1. سلام
     در ایران هنوز گلخانه پرورش قارچ تجهیز نشده و اطلاعی از نتیجه آن نداریم که آیا موفق خواهد بود و یا خیر …
     برای بحث تخمین هزینه ها، متناسب با سالن شما، با شماره های سایت تماس بگیرید و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو کنید.

 41. سلام علیکم واقعا عالیه متشکرم فقط یه سوال من گلخانه پلاستیکی دارم میتونم قفسه بندی کنم و شروع به کار کنم

  1. دوست عزیز سلام
   در ایران کشت قارچ در گلخانه امکان پذیر نیست، در کشورهای اروپایی گلخانه هایی را متناسب با شرایط کشت و پرورش قارچ می سازند و در آن قارچ پرورش می دهند که موفق هم هستند؛ بنابراین در صورتی که در گلخانه بتوان دما، رطوبت را کنترل کرد و شرایط عایق بندی به صورتی باشد که باعث اتلاف انرژی نشود، غیرممکن نیست.
   موفق باشید.

 42. سلام خسته نباشید
  من برام دما وتاریکی در قبل و بعد از خاکدهی
  یه جورایی برام نامعلومه اگه میشه یه توضیح بدید

  1. دوست عزیز سلام
   نور و تاریکی در رشد قارچ دکمه ای تاثیری ندارد و حضور نور در سالن های پرورش قارچ دکمه ای جهت کار کارگران لازم است.
   موفق باشید.

 43. برای افراد مبتدی که میخوان وارد این رشته کاری بشن مطالبتون کاملا عالی و اموزندست
  بخصوص ویدئو ها
  ممنون و خسته نباشید

 44. با سلام خدمت جناب مهندس و عرض خسته نباشید و تشکر از مطالب واقعا مفید و خوبی که ارائه دادید
  جناب مهندس چن تا سوال داشتم که اگه لطف کنید جواب بدید یک دنیا ممنون میشم
  اول اینکه بعد از فلش سوم کمپوست ها باز هم قابل استفاده هستن ؟
  و اینکه بعد از فلش اول آیا باید بذر به کمپوست ها اضافه شه تا برای برداشت دوم آماده تر باشن ؟؟
  و همچنین اینکه بعد از اضافه کردن بذر آیا دوباره مجددا خاک به روی بذر و کمپوست ریخته میشه ؟؟؟

  1. جناب اکبری سلام
   بعد از فلش سوم معمولآً کمپوست ها دور ریخته می شوند البته برخی فلش چهارم هم از کمپوست می گیرند ولی به طور معمول پس از فلش سه کمپوست ها دور ریخته می شود. برخی جهت تولید فراورده های خاک و … از این کمپوست ها، خریداری می کنند و می توانید به آنها بفروشید.
   بعد از فلش اول، هیچ بذری اضافه نمی شود؛ بلکه نظافت بستر انجام می شود و شرایط برای فلش دوم آماده می شود.
   موفق باشید.

 45. با عرض سلام و خسته نباشین مطالبتون خیلی مفید بود موفق باشین فقط یک سوال داشتم الان ما دلالان یا ویزیتورهای از کجا پیدا کنیم تا قارچ های پرورش داده رو بفروشیم

 46. سلام کشمیری هستم
  ببخشید میخاستم بدونم از حدود دوتن کمپوست چه مقدار سود عاید تولید کننده با قیمت نسبتا خوب میشه ممنون

   1. سلام من یک زمین باغی خوب در استان گیلان که حدود ۳۰۰۰ متر میباشد و سرمایه هم دارم میخواهم پرورش قارچ بزنم میتونم

 47. سلام ، ببخشید در کارگاه پرورش قارچ خانگی به مشکل برق برخورد نمی کنیم؟ چون جایی خواندم که اگر از کولرهای گازی سرمایشی و گرمایشی استفاده کنید بهتر هست و همچنین مصرف برق رطوبت ساز، که با محاسباتی که من انجام دادم حدود ۳۰۰۰ وات برق مصرف میکنیم، خواستم بدونم با اداره ی برق به مشکل برنمیخوریم ؟
  آخه منزل ما قبض برق حدودا ۷۰ هزار تومان میاد و اگه یکدفعه بشه ۱ میلیون اداره ی برق مانع نمیشه ؟
  ترس از این دارم که تمام مراحل رو انجام بدم و یکدفعه همچنین موردی مانع بشه
  ممنون از راهنمایتون

  1. سلام
   در مورد هزینه ها، مسلما هزینه برق بالاتر می رود ولی توجیه اقتصادی دارد زیرا درآمد حاصله، هزینه ها را پوشش می دهد. همچنین از لحاظ اداره برق مشکلی پیش نمی آید.
   موفق باشید.

 48. سلامت خدمت تون، سوال داشتم از اینکه در چه فصل های از سال میشه کاشت قارچ رو انجام بدیم؟ آیا تنها در بهار و پائیز میشه یا در دیگر فصول سال هم میشه انجام اش داد؟
  ممنون تان

  1. سلام در تمامی فصول میتوان پرورش قارچ را انجام داد …. لیکن در برخی از شرایط آب و هوایی بسیار سرد و یا بسیار گرم در تابستان یا زمستان، برخی از پرورش دهندگان ترجیح می دهند بدلیل هزینه های انرژی، کشت نکنند.

 49. سلام مهندس من از ساری مزاحم میشم من ۵ سالن پرورش قارچ دارم میخوام ازتون کمک بگیرم در مورد این که کمپوست قارچ و خودم درست کنم چون با این وضعیت قیمت کمپوست و قیمت قارچ اصلا توجیح اقتصادی برامون نداره مهندس من میتونم عمل پاستوریزاسیون کمپوست و تو سالن خودم انجام بدم یعنی کمپوست و بزارم توی قفسه ها و دما رو تنظیم کنم یا هر روشی که پیشنهاد بدین اگه لطف کنید به من مشاوره بدین ممنون میشم مبلغ مشاوره یا هر چی بشه تقبل میکنم .ممنون

  1. دوست عزیز سلام
   معمولا ساخت کمپوست به روش سنتی را پیشنهاد نمی دهیم؛ زیرا درصد عملکرد پایینی به شما می دهد و ریسک بالایی دارد. مقاله زیر را درباره تولید کمپوست به روش سنتی مطالعه کنید و در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری داشتید با شماره های سایت تماس بگیرید.
   ۹ علت تعطیلی واحدهای کمپوست سازی سنتی در واحدهای پرورش قارچ دکمه ای

 50. با سلام و تشکر از اطلاعات خوبی که در اختیار عموم قرار می دهید ممنون میشوم لینک دانلودmp4 مروری بر پرورش قارچ دکمه ای رو برای دانلود در سایت قرار بدین . با سپاس مجدد

 51. سلام و روز بخیر
  در مورد مکان برای پرورش قارچ سوال داشتم
  در یک محیط شهری مثلا زیر زمین خانه در شهر امکان کشت وجود دارد
  از نظر بو و مزاحمت برای اهالی و همسایه ها ایجاد نمیکند

  1. سلام
   در زیرزمین می توان پرورش قارچ خانگی انجام داد.
   پرورش قارچ هیچ بویی ایجاد نمی کند ولی ممکن است رطوبت ساز سروصدا ایجاد کند و برای همسایگان مزاحمت ایجاد شود.
   موفق باشید.

 52. باسلام و عرض ادب
  آیا در منطقه جنوب کشور استان بوشهر
  امکان راه اندازی سالن تولید قارچ وجود دارد؟
  و در صورت راه اندازی، امکان داره کارشناس جهت راهنمایی در محل اجرا حضور داشته باشد؟
  باتشکر و سپاس از سایت خوب شما
  و توضیحات خوبتون

  1. دوست عزیز سلام
   همکارانی ‌که در مناطق جنوبی، سالن دارند، معمولا در فصلهای گرم سال، سالن را خالی میگذارند، جهت اطلاعات بیشتر درباره مشاوره حضوری یا تلفنی، با شماره های سایت تماس بگیرید.
   موفق باشید.

  1. سلام وقت شما بخیر
   به علت آلودگی و وجود آفات نمی توان در اصطبل یا نزدیک آن، پرورش قارچ انجام داد.

 53. سلام نمیدونم چجوری اینکارو باید شروع کنم ولی فضای پارکینگی در حدود ۳۰۰متر با ارتفاع یک و نیم متر از ماه های اینده دستم میاد .کسی هست که بلد اینکار باشه و بخواد با هم کار کنیم ما خودمونم هر روز اونجایم و لازم نیست طرف درگیر کار کردن بشه فقط نحوه تهیه و رسیدگی رو بلد نیستیم .اگه کسی بود که قصد شراکت داشت پیام بده مرسی

 54. سلام با تشکر فراوان بابت توضیحات خیییلی مفیدتون خواستم بدونم توی دوره آموزش جامع تولید قارچ دکمه ای به چه موارد اشاره شده و چقدر خرید این دوره میتونه توی آموزش بهمون کمک کنه آیا همین مطالب و اطلاعاتی رو که توی سایت توضیح دادید برای آموزش کافی نیست؟؟

  1. سلام
   مسلما آنچه در آموزشهای رایگان هست با آموزشهایی که باید هزینه پرداخت کنید متفاوت هست …. آموزشهای رایگان موجود در سایت دیتا قارچ همگی کاملا صحیح می باشد ولی در آموزشهای هزینه ای سایت، تجربه ها و نکات ریز و دقیقی گفته شده است که هیچ سالندار باتجربه ای به شما نمی گوید …..
   آموزش ها کامل هستند و به صورت فایلهای ویدئویی و عملی که از سالن ها پر شده است. سر فصل های این ویدئوها شامل موارد زیر است:
   فایل ۰۱: معرفی قارچ ها و تقسیم بندی موجودات زنده
   فایل ۰۲:
   ۰۲-۰: تعریف اصطلاحات پرورش قارچ دکمه ای
   ۰۲-۱: شرایط محیطی چیست؟
   ۰۲-۲: فیلمی درباره تبدیل رطوبت ساز به هواساز در یک سالن پرورش قارچ خانگی
   ۰۲-۳: فیلمی درباره نحوه سوراخ کردن کانال پلاستیکی
   فایل ۰۳: شرایط محیطی در پرورش قارچ و لوازم اندازه گیری آن
   ۰۴-۰: تولید کمپوست قارچ دکمه ای
   ۰۴-۱: فیلمی از پر کردن بونکر توسط تاپ فیلینگ
   ۰۴-۲: فیلمی از تولید کمپوست در یک مزرعه
   ۰۴-۳: فیلم عملی تولید کمپوست قارچ دکمه ای
   ۰۵-۰: آماده کردن سالن پرورش (۸ مورد)
   ۰۵-۱: ضد عفونی کردن سالن پرورش
   فایل ۰۶:
   ۰۶-۰: مرحله اسپان ران
   ۰۶-۱: چگونه سطح زیر کشت را افزایش دهیم؟
   ۰۶-۲: عملیات تخته کوبی
   ۰۶-۳: فیلم عملی باز کردن درب کمپوست ها و باز کردن کمپوست از هم
   ۰۶-۴: نظافت و بهداشت تخته کوبی
   ۰۶-۵: نظارت بر رشد میسیلیوم در دوران اسپان ران
   ۰۶-۶: آبیاری در مرحله اسپان ران
   فایل ۰۷:
   ۰۷-۰: نکاتی که قبل از خاکدهی باید بدانید!
   ۰۷-۱: مرحله خاکدهی
   ۰۷-۲: چگونه خاکدهی کنیم؟
   ۰۷-۳: رافلینگ در پرورش قارچ دکمه ای
   ۰۷-۴: ککینگ در پرورش قارچ دکمه ای
   ۰۷-۵: مقایسه ککینگ و رافلینگ
   ۰۷-۶: آبیاری در مرحله خاکدهی
   فایل ۰۸:
   ۰۸-۰: مرحله هوادهی
   ۰۸-۱: ادامه مرحله هوادهی
   ۰۸-۲: آیا آبیاری در روز هوادهی باید انجام شود؟
   ۰۸-۳: آبیاری در مرحله هوادهی
   ۰۸-۴: فیلم عملی از هوادهی سالن پرورش قارچ دکمه ای
   فایل ۰۹:
   ۰۹-۰: دوره آبیاری
   ۰۹-۱: نکات مهم در حین آبیاری
   ۰۹-۲: نکات مهم بعد از آبیاری
   ۰۹-۳: انواع آبیاری
   فایل ۰۱۰:
   ۰۱۰-۰: برداشت محصول
   ۰۱۰-۱: بعد از برداشت چه کارهایی باید انجام دهیم:
   ۰۱۰-۲: نظافت بستر
   ۰۱۰-۳: آبیاری در باردهی

  1. سلام
   حداقل فضایی که برای قارچ دکمه ای توجیه اقتصادی دارد، ۶۰ مترمربع هست.
   موفق باشید

 55. سلام وقتتون بخیر ممنون از توضیحات خوبتون
  آیا میشه برای تولید قارچ دکمه ای از یکی از اتاقهای منزلم استفاده کنم و اینکه چرا باید کف سالن قابل شستشو باشه

  1. دوست عزیز سلام
   در دوره پرورش، رطوبت سالن شما تا ۹۵درصد هم میرسد و درصورتی که سالن عایق رطوبت نباشد به سازه آسیب میزند.
   رعایت بهداشت در پرورش قارچ برای جلوگیری از ورود آفات و بیماریها بسیار مهم است که یکی از روشهای رعایت بهداشت، شستشوی مرتب کف سالن است.

 56. با سلام. آیا می شود برای تمرین و آموزش، قارچ دکمه ای را در یک آکواریوم یک متری به صورت شبیه سازی شده به عمل آورد؟

   1. با سلام خدمت مهندس عزیز . ما یک گلخانه ۵۰۰ متری در حال اجرا با تمام امکانات داریم . لطفا در صورت امکان راهنمایی بفرمایید در صورت تبدیل فضای گلخانه به محل پرورش قارچ آیا امکان پرورش قارچ در بستر گلخانه وجود دارد یا اینکه باید فضا را قفسه بندی و کف را سیمان کنیم کنیم . در ضمن آیا برای نور گلخانه نیاز هست که فضا را کاملا تاریک کنیم یا اینکه شیلد گلخانه ۸۰ درصد و روکش پلاستیک کفایت می‌کند. با تشکر از راهنمایی و پاسخگویی جنابعالی.

    1. سلام
     محیط گلخانه برای پرورش قارچ مناسب نیست و در ایران کشت قارچ در گلخانه عملی نشده است ….
     قارچ به تاریکی و نور برای رشد نیازی ندارد و نوری که در آن استفاده میشود برای کار کردن در سالن است نه خود قارچ …

 57. سلام میخواستم بدونم میشه روی پشت بام به صورت گلخانه ای پرورش قارچ رو شروع کنم .ممنون میشم از راهنماییتون

 58. سلام خسته نباشید
  من یه جایی به اندازه ۵۰ متر دارم میخواستم برای پرورش قارچ دکمه ای روش کار کنم دختر ۲۰ ساله هستم میخواستم ببینم چقد هزینه برای راه اندازی میخواد و صرفه اقتصادی داره یا نه لطفا جواب بدید

 59. با درود
  دوست گرامی من فضای ۶۰ متری در گیلان دارم و اینکه آیا مینوانم استارت کار را بزنم و میخواستم از راهنمایی و کمک شما استفاده کنم.
  ممنون میشم اطلاع دهید.

 60. جناب مهندس بنده یک قطعه باغچه ۲۴۰ متری در بابلسر دارم اگه کل زمین رو صرف پرورش قارچ کنم در حالت عادی چند تن محصول میتونم برداشت کنم؟

 61. سلام آیا بعد از فلش اول نیاز به شوک وحود دارد؟؟
  و اگر وحود دارد شوک دهی و پایین آوردم دما در چند روز و تا جه مدتی باید باسد.؟؟

  1. سلام
   فلش دوم نیازی به شوکدهی ندارد.
   دمای کمپوست در فلش دوم مثل فلش اول باید ۱۹ درجه سانتی گراد باشد و در فلش سوم یک درجه کمتر، یعنی ۱۸ درجه سانتی گراد، همچنین از اختلاف درجه حرارت بین دمای کمپوست و هوا غافل نشوید حتما ۱/۵ تا ۲ درجه اختلاف درجه حرارت بین کمپوست و محیط باشد. در لینک زیر؛ بسته آموزش دوره جامع عملی صفر تا صد پرورش قارچ دکمه ای به طور مفصل و کامل توضیح داده ایم:

   دوره جامع عملی پرورش قارچ دکمه ای

 62. با سلام .لطفا اگر امکان دارد در مورد اینکه نمی شود در کنار دامداری سالن پرورش قارچ راه اندازی کرد توضیح بیشتری بدهید.و اینکه آیا با رعایت یکسری اقدامات هم نمی شود؟

  1. دوست عزیز
   سلام
   قارچ دکمه ای به آفات و حشرات بسیار حساس هست، آفات علاوه بر آسیب به خود قارچ ها و کاهش بازار پسندی منجر به انتقال هاگ های بیماری های قارچی و حتی بیماری‌های ویروسی در سالن های مختلف می‌شوند.

 63. باسلام ووقت بخیر .۱- شما فرموده اید که برای فضاهای کوچک سرمایش و گرمایش رو با کولر و بخاری میشود تامین کرد ، تعیین میزان co2 و کنترل اون چگونه است ؟
  ۲- طول و عرض و فاصله طبقات قفسه ها از همدیگه چقر باید باشه ؟ ۳- درمرحله ریسه کشی از چه خاکی باید استفاده شود ( ازخاکل های کشاورزی معمولی می شود ) ؟
  متشکر از لطف شما .

  1. سلام
   میزان co2 را هم با co2متر میتوانید کنترل کنید.
   فاصله طبقات از‌ یکدیگر ۷۰ سانتی متر و اولین طبقه از سطح زمین ۲۰ سانتی متر می باشد.
   عرض طبقات به طور معمول ۱۴۰ تا ۱۶۰ سانت درنظر گرفته می‌شود که بسته به نقشه سالن می‌تواند غیر از این هم باشد.
   فقط از خاک های مخصوص پرورش قارچ باید استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن