صفحه اصلی / مقالات / تولید و پرورش قارچ دکمه ای / توجیه اقتصادی پرورش قارچ دکمه ای

توجیه اقتصادی پرورش قارچ دکمه ای

در جهان افراد زیادی به کشت و پرورش قارچ های خوراکی مشغول هستند و امروزه با پیشرفتی که در زمینه کشت قارچ خوراکی انجام گرفته است، میزان اشتغال در این زمینه، چندین برابر شده است.

در ایران نیز تولید قارچ در سال 1370 حدود 300 تن بوده است و با همت و تلاش قارچ کاران، در سال 1391 به 93 هزار تن رسیده است. در سال 1370 راندمان تولید قارچ در بستر، حدود 5 کیلوگرم و سرانه تولید (میزان مصرف) 0/5 گرم بوده است که این سرانه مصرف در سال 1391 به 1/2 کیلوگرم رسیده است. بر طبق آمار فائو، در پرورش قارچ، بین 196 کشور مستقل جهان، ما مقام هشتم را کسب نموده ایم.

 

 

کشت قارچ خوراکی، یک محصول زود بازده است که کشت آن به دلایلی نظیر شاخص اقتصادی، زیست محیطی، تغذیه ای و دارویی اهمیت زیادی پیدا کرده است.

در هر سیستم سرمایه گذاری باید توجه داشت که درآمد حاصل از آن فعالیت به حدی باشد که نه تنها جبران هزینه های صرف شده را بنماید بلکه سود مناسبی را برای فرد داشته باشد، در زمینه کشت قارچ نیز چنین است.

ارزش اقتصادی تولید قارچ

عوامل مختلفی بر روی شروع فعالیت کشت قارچ و درآمد حاصل از آن، تاثیر گذار است که عبارتند از:

1- محل احداث سالن

این مورد بسیار مهم است. علاوه بر بحث نزدیکی مزرعه به بازار فروش، شرایط محیطی مورد نیاز یک گونه خاص قارچ نیز تحت تاثیر نوع منطقه قرار دارد. اگر دمای منطقه ای خیلی بالاتر یا خیلی پایین تر از نیاز محیطی گونه قارچ باشد، باید هزینه زیادی را صرف تهیه تجهیزات و امکانات نمود تا بتوان محیط را متناسب با نیاز قارچ، تنظیم کرد.

2- میزان در دسترس بودن منابع طبیعی

3- طراحی ساختمان و مصالح

4- میزان پیچیدگی و قیمت دستگاه ها و تجهیزات

 

احداث سالن پرورش قارچ

سرمایه گذاری اولیه برای شروع کشت قارچ

1- هزینه راه اندازی یک سالن استاندارد از قبیل ساختن ساختمان، عایق کاری سالن، ضدعفونی کردن سالن و….

2- گذراندن دوره های آموزشی برای راه اندازی سالن، کاشت قارچ و مدیریت سالن کشت به بهترین نحو

 

آموزش پرورش قارچ

3- هزینه مربوط به قفسه بندی سالن

4- خرید دستگاه ها و تجهیزات

5- خرید مواد مانند کمپوست، خاک پوششی، سموم و …

6- هزینه های ثابت مانند هزینه آب، برق، گاز

 

سالن پرورش قارچ دکمه ای

 در کل این گونه بگوییم که هزینه‌های پرورش قارچ بیش از هر چیزی به مدیریت سالن کشت، نحوه تولید قارچ، میزان تولید و کیفیت محصول تولید شده بستگی دارد.

مدیریت سالن پرورش

توجیه اقتصادی کشت قارچ خوراکی

1- کشت قارچ، یک محصول زود بازده است که باعث می شود اگر کشت اصولی صورت گیرد، خیلی زود سرمایه اولیه در کنار سود حاصل از کشت به فرد برگردد.

2- در مزارع کشت قارچ، از واحد حجم به جای سطح برای کشت استفاده می گردد. به این معنی که چون قفسه بندی انجام می شود در نتیجه در یک مساحت مشخص، می توان چند قفسه را بر روی هم قرار داد و از همان سطح کم، تولید زیادی را به دست آورد. درنتیجه فرد می تواند در یک محیط کوچک نیز اقدام به کشت نماید.

3- در هر هکتار از زمین کشاورزی امکان اشتغال زایی 1 یا حداکثر 2 شغل وجود دارد ولی برای یک واحد 100 تنی تولید قارچ، می توان 20 تا 30 نفر را به کار گرفت.

4- در هر متر مربع سالن تولید قارچ در سال می توان چهار دوره و در مجموع 40 کیلوگرم قارچ برداشت کرد که با بکار گیری از روش های مطلوب و فراهم کردن وضعیت مناسب، می توان این مقدار را به 120 کیلوگرم در هر مترمربع رساند که بازدهی اقتصادی مطلوبی محسوب می شود و بسیار سودآور است.

5- هیچ محصولی مانند قارچ، در هر متر مربع چنین سود و درآمد اقتصادی خوبی ندارد.

6- جالب است بدانید که کشت قارچ خوراکی، در صنعت، پزشکی و کشاورزی و همچنین رشد و توسعه صادرات غیرنفتی نقش بسزایی را ایفا می کند.

نکات مهم

1- هرچه سطح زیر کشت بیشتر شود، میزان بهره برداری از آن بیشتر شده و درنتیجه درآمد افزایش خواهد یافت به همین دلیل توصیه می شود که در سالن کشت، از حداکثر فضا استفاده شود.

2- در مقیاس های کوچک و محدود، کم هزینه ترین روش کشت با قیمت ارزان، کشت کیسه ای قارچ است.

 

پرورش قارچ در کیسه

 

3- بین دو قارچ صدفی و دکمه ای، درست است که تولید قارچ دکمه ای سرمایه گذاری بیشتری را نیاز دارد ولی همیشه برای تولید یک محصول باید به تقاضای بازار توجه داشت. در ایران بیشترین میزان تقاضا برای قارچ های دکمه ای است. همچنین لازم است بدانید که ماندگاری قارچ صدفی کمتر از قارچ دکمه ای است و باید سریع مصرف شود درنتیجه اگر قصد دارید این محصول را کشت کنید، قبل از کشت، از نظر بازار فروش، مطمئن باشید.

 

پرورش قارچ صدفی

منبع: دیتا قارچ

درباره مهندس محمدرضا الماسی

15 سال پیش خیلی اتفاقی وارد این صنعت شدم و همیشه دوست داشتم چیز جدیدی را یاد بگیرم و هنوز هم باید خودم را دانشجوی این رشته بدانم و دوست دارم هر انچه را در این 15 سال یادگرفته ام به علاقه مندان یاد بدهم و به نظرم اگه با هم پیشرفت کنیم موفق تریم.

این مطالب را نیز ببینید!

نحوه مصرف گانودرما

مصرف گانودرما؛ نکاتی که درباره نحوه مصرف گانودرما باید بدانید

گانودرما بر روی کنده درخت یا بسترهای متشکل از براده های چوب رشد می کند. …

15 دیدگاه‌ها

 1. مستانه میرشکاری

  سلام خسته نباشید ببخشید من یه خانم خانه دار هستم وقت ازادی دارم میخوام کشت قارچ دکمه ای راه اندازی کنم میتونم از شما دراین باره کمک بخوام زمین چقدر لازمه کل هزینه چقدر است آیا در راه اندازی آن شما لطف میکنید کل هزینه بفرمائید ممنون میشم جواب بدین لطفا اگر ممکنه توضیح بدهید

 2. سلام خسته نباشید من میخواستم در مورد پرورش قارچ در فضای منزل با شما مشورت کنم اگر امکان داره ممنون

 3. تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها
  هستید.

 4. لیدا اصغرپور

  با سلام من یک فضای بسته 100متری دارم که تصمیم گرفتم برای کشت فارچ استفاده کنم اگه ممکنه میخواستم یه برآوردی از هزینه اولیه و سودآوری ماهیانه اون داشته باشم، میخواستم برای مشورت تماس بگیرم اما شماره ای تو سایت پیدا نکردم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

 5. سلام مهندس
  ممنونم از سایت آموزندتون
  رکورد برداشت و درصد عملکرد قارچ دکمه ای در ایران چقدر و در جهان بهترین رکورد درصد برداشت قارچ دکمه ای چقدر و برا کدوم کشوره؟

 6. سلام یک زیرزمین 30 متری دارم قفسه هاشو باید از کجا تهیه کنم ؟

  • سرکارخانم مریم روحانی گرامی

   سلام شما می توانید از یک جوشکا ر بخواهید که این کار را برای شما انجام دهد برای اینکار ابتدا باید ابعاد قفسه را براساس ابعاد زیر زمین طراحی کنید و پیشنهاد می کنم با لوله 4 یا لوله 3 حداقل انجام دهید فاصله قفسه هارا 65 تا 70 بگیرید قفسه طبقه اول را 20 سانت از کف زمین فاصله بدهید تا امکان نظافت باشد

   برای اطلاعات بیشتر این مقاله را دوبار بخوانید
   اصول قفسه بندی سالن پرورش قارچ دکمه ای

   اگر سوالی داشتید می توانید با تکنسین ما استاد شهابی با این شماره تماس بگیرید 09131666810

 7. مسعود نوربهشت

  با سلام لطفا بفرمایید با توجه به اینکه میتوان از ارتفاع سالن برای قفسه بندی استفاده کرد و در ۵ طبقه هم قارچ کشت نمود ایا منظور از یک‌متر مربع سالن تنها یا طبقه یک‌متر در یک‌متر است یا منظور ۵ طبقه یکمتر مربعی است بعبارتی بفرمایید برای تولید ۴۰۰ تن قارچ در سال نیاز به سالن چند متری هست

  • اقای نوربهشت عزیز سلام
   منظور از یک متر مربع سطح زیر کشت یک متر در یک متر قفسه است که اگر 5 یا شش طبقه باشد در 5 یا شش ضرب می شود در کشور ما هر متر مربع سطح زیر کشت با 80 کیلوگرم کمپوست پر می شود برای تولید 400 تن قارچ در سال (ماهیانه 34 تن قارچ) باید هر ماه 4 برابر این مقدار (با فرض 25 درصد عملکرد متوسط ) کمپوست پرشود یعنی 136 تن کمپوست در ماه که با تقسیم بر هشتاد کیلو گرم در متر مربع می شود 1700 متر مربع سطح زیر کشت که شما باید قفسه بندی داشته باشید
   امیدوارم پاسخ مورد نظر خود را دریافت کرده باشید.
   موفق باشید

 8. سلام جناب مهندس
  بيخشيد ميخواستم بدونم بنده با مساحت زيركشت(در مجموع ١٨ رديف ١*٨) ١٢٤ متر مربع،درامد ماهيانه تقريبا چه ميزان خواهد بود؟
  ممنون

  • سلام علی عزیز

   د هر متر مربع از سطح زیر کشت قفسه بندی (و نه زیر بنا) حدود 80 کیلو کمپوست مورد نیاز است و =سود شما بستگی به درصد عملکرد و قیمت متوسط فروش دارد ولی در حال حاضر قیمت تمام شده قارچ حدود 6000 تومان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در کمتر از 5 ثانیه به 6 راز موفقیت در پرورش قارچ دکمه ای برسید
دانلود رایگان مجموعه آموزش پرورش قارچ دکمه ای 7 ویدئوی تخصصی پرورش قارچ
پس از وارد کردن اطلاعات لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.
دانلود رایگان ویدئوی پرورش قارچ گانودرما در منزل
پس از وارد کردن اطلاعات لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.