توجیه اقتصادی پرورش قارچ دکمه ای

در جهان افراد زیادی به کشت و پرورش قارچ های خوراکی مشغول هستند و امروزه با پیشرفتی که در زمینه کشت قارچ خوراکی انجام گرفته است، میزان اشتغال در این زمینه، چندین برابر شده است.

در ایران نیز تولید قارچ در سال ۱۳۷۰ حدود ۳۰۰ تن بوده است و با همت و تلاش قارچ کاران، در سال ۱۳۹۱ به ۹۳ هزار تن رسیده است. در سال ۱۳۷۰ راندمان تولید قارچ در بستر، حدود ۵ کیلوگرم و سرانه تولید (میزان مصرف) ۰/۵ گرم بوده است که این سرانه مصرف در سال ۱۳۹۱ به ۱/۲ کیلوگرم رسیده است. بر طبق آمار فائو، در پرورش قارچ، بین ۱۹۶ کشور مستقل جهان، ما مقام هشتم را کسب نموده ایم.

 

 

کشت قارچ خوراکی، یک محصول زود بازده است که کشت آن به دلایلی نظیر شاخص اقتصادی، زیست محیطی، تغذیه ای و دارویی اهمیت زیادی پیدا کرده است.

در هر سیستم سرمایه گذاری باید توجه داشت که درآمد حاصل از آن فعالیت به حدی باشد که نه تنها جبران هزینه های صرف شده را بنماید بلکه سود مناسبی را برای فرد داشته باشد، در زمینه کشت قارچ نیز چنین است.

ارزش اقتصادی تولید قارچ

عوامل مختلفی بر روی شروع فعالیت کشت قارچ و درآمد حاصل از آن، تاثیر گذار است که عبارتند از:

۱- محل احداث سالن

این مورد بسیار مهم است. علاوه بر بحث نزدیکی مزرعه به بازار فروش، شرایط محیطی مورد نیاز یک گونه خاص قارچ نیز تحت تاثیر نوع منطقه قرار دارد. اگر دمای منطقه ای خیلی بالاتر یا خیلی پایین تر از نیاز محیطی گونه قارچ باشد، باید هزینه زیادی را صرف تهیه تجهیزات و امکانات نمود تا بتوان محیط را متناسب با نیاز قارچ، تنظیم کرد.

۲- میزان در دسترس بودن منابع طبیعی

۳- طراحی ساختمان و مصالح

۴- میزان پیچیدگی و قیمت دستگاه ها و تجهیزات

 

احداث سالن پرورش قارچ

سرمایه گذاری اولیه برای شروع کشت قارچ

۱- هزینه راه اندازی یک سالن استاندارد از قبیل ساختن ساختمان، عایق کاری سالن، ضدعفونی کردن سالن و….

۲- گذراندن دوره های آموزشی برای راه اندازی سالن، کاشت قارچ و مدیریت سالن کشت به بهترین نحو

 

آموزش پرورش قارچ

۳- هزینه مربوط به قفسه بندی سالن

۴- خرید دستگاه ها و تجهیزات

۵- خرید مواد مانند کمپوست، خاک پوششی، سموم و …

۶- هزینه های ثابت مانند هزینه آب، برق، گاز

 

سالن پرورش قارچ دکمه ای

 در کل این گونه بگوییم که هزینه‌های پرورش قارچ بیش از هر چیزی به مدیریت سالن کشت، نحوه تولید قارچ، میزان تولید و کیفیت محصول تولید شده بستگی دارد.

مدیریت سالن پرورش

توجیه اقتصادی کشت قارچ خوراکی

۱- کشت قارچ، یک محصول زود بازده است که باعث می شود اگر کشت اصولی صورت گیرد، خیلی زود سرمایه اولیه در کنار سود حاصل از کشت به فرد برگردد.

۲- در مزارع کشت قارچ، از واحد حجم به جای سطح برای کشت استفاده می گردد. به این معنی که چون قفسه بندی انجام می شود در نتیجه در یک مساحت مشخص، می توان چند قفسه را بر روی هم قرار داد و از همان سطح کم، تولید زیادی را به دست آورد. درنتیجه فرد می تواند در یک محیط کوچک نیز اقدام به کشت نماید.

۳- در هر هکتار از زمین کشاورزی امکان اشتغال زایی ۱ یا حداکثر ۲ شغل وجود دارد ولی برای یک واحد ۱۰۰ تنی تولید قارچ، می توان ۲۰ تا ۳۰ نفر را به کار گرفت.

۴- در هر متر مربع سالن تولید قارچ در سال می توان چهار دوره و در مجموع ۴۰ کیلوگرم قارچ برداشت کرد که با بکار گیری از روش های مطلوب و فراهم کردن وضعیت مناسب، می توان این مقدار را به ۱۲۰ کیلوگرم در هر مترمربع رساند که بازدهی اقتصادی مطلوبی محسوب می شود و بسیار سودآور است.

۵- هیچ محصولی مانند قارچ، در هر متر مربع چنین سود و درآمد اقتصادی خوبی ندارد.

۶- جالب است بدانید که کشت قارچ خوراکی، در صنعت، پزشکی و کشاورزی و همچنین رشد و توسعه صادرات غیرنفتی نقش بسزایی را ایفا می کند.

نکات مهم

۱- هرچه سطح زیر کشت بیشتر شود، میزان بهره برداری از آن بیشتر شده و درنتیجه درآمد افزایش خواهد یافت به همین دلیل توصیه می شود که در سالن کشت، از حداکثر فضا استفاده شود.

۲- در مقیاس های کوچک و محدود، کم هزینه ترین روش کشت با قیمت ارزان، کشت کیسه ای قارچ است.

 

پرورش قارچ در کیسه

 

۳- بین دو قارچ صدفی و دکمه ای، درست است که تولید قارچ دکمه ای سرمایه گذاری بیشتری را نیاز دارد ولی همیشه برای تولید یک محصول باید به تقاضای بازار توجه داشت. در ایران بیشترین میزان تقاضا برای قارچ های دکمه ای است. همچنین لازم است بدانید که ماندگاری قارچ صدفی کمتر از قارچ دکمه ای است و باید سریع مصرف شود درنتیجه اگر قصد دارید این محصول را کشت کنید، قبل از کشت، از نظر بازار فروش، مطمئن باشید.

 

پرورش قارچ صدفی

منبع: دیتا قارچ

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫96 نظرها

 1. سلام خسته نباشید ببخشید من یه خانم خانه دار هستم وقت ازادی دارم میخوام کشت قارچ دکمه ای راه اندازی کنم میتونم از شما دراین باره کمک بخوام زمین چقدر لازمه کل هزینه چقدر است آیا در راه اندازی آن شما لطف میکنید کل هزینه بفرمائید ممنون میشم جواب بدین لطفا اگر ممکنه توضیح بدهید

   1. سلام خسته نباشی
    سیدعلی هستم
    ببخشید فاصله ی قفسه ی اخر تا سقف حداکثر چقد میتونه باشه که بتونیم از حداکثر فضا استفاده کنیم با ارتفاع چهار متر

    1. سلام و تشکر
     فاصله طبقه اخر تا سقف باید به صورتی باشد که در زمان کار کردن، سر کارگر موقع ایستادن به سقف برخورد نکند، در واقع قفسه بالایی ۷۰ تا ۸۰ سانت با سقف فاصله داشته باشد.
     موفق باشید.

   2. سلام وقت بخیر من میخوام پرورش قارچ دکمه انجام دهم یه اتاق پشتی طول ۴ متر و ارتفاع ۳ متر است و سقفش هوا دارد و دیوارها بلوکی است آیا میشه پرورش داد و هر کیلو کمپوست قارچ دکمه ی چند است؟

 2. سلام خسته نباشید من میخواستم در مورد پرورش قارچ در فضای منزل با شما مشورت کنم اگر امکان داره ممنون

    1. سلام
     با فرض اینکه در هر مترمربع ۸۰ کیلو کمپوست در نظر گرفته شود، ۲۴ کیلوگرم می توان برداشت کرد.
     موفق باشید.

     1. سلام دره مترمربع چقدر کمپوست میخواد و درماه چند کیلو قارچ میده باتشکر

     2. سلام
      با فرض اینکه در هر مترمربع ۸۰ کیلو کمپوست در نظر گرفته شود، ۲۴ کیلوگرم قارچ می توان برداشت کرد.
      موفق باشید.

  1. با سلام و احترام
   ببخشید امکان اینکه در طبقه همکف منزل که ورود و خروج آن جدا از طبقه بالاست که یک اتاق ۴۵متری و یک اتاق ۱۲متری و یک آشپزخانه ۶متری که اتاق ۴۵ متری با اتاق ۱۲متری یک دیوار و درب و آشپزخانه هم اپن هست امکان راه اندازی این شغل هست؟؟؟؟

  2. سلام من جوانم و میخوام فعلا یه کار کاسبی راه بندازم مکان هم یک سوله ۸۰ متری در ارتفاع ۶ متر دارم ایا خوبه پرورش قارچ راه بندازم و سودی هم داره؟

  3. سلام قوربان ببخشید با۱۰۰میلیون سرمایه و۱۰۰متر فضا امکان پرورش قارچ هست .آیا صرفه اقتصادی دارد.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.تشکر

   1. سلام
    بله ممکن هست.
    جهت محاسبه دقیق هزینه ها، درآمد، صرفه اقتصادی ‌و… باید ابعاد سالن (طول، عرض ‌‌ارتفاع ) را داشته باشید ‌وجهت رزرو مشاوره تلفنی تماس بگیرید.

    1. سلام خسته نباشد جناب ی سوال، آیا درسته ک قارچ دکمه ای داخل سالنی ک سقفش ازخشت ۷۰ ثانتیه خیلی بهتر رشد میکنه، یعنی دیوار گلی تاثیر داره

 3. با سلام من یک فضای بسته ۱۰۰متری دارم که تصمیم گرفتم برای کشت فارچ استفاده کنم اگه ممکنه میخواستم یه برآوردی از هزینه اولیه و سودآوری ماهیانه اون داشته باشم، میخواستم برای مشورت تماس بگیرم اما شماره ای تو سایت پیدا نکردم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

 4. سلام مهندس
  ممنونم از سایت آموزندتون
  رکورد برداشت و درصد عملکرد قارچ دکمه ای در ایران چقدر و در جهان بهترین رکورد درصد برداشت قارچ دکمه ای چقدر و برا کدوم کشوره؟

  1. سرکارخانم مریم روحانی گرامی

   سلام شما می توانید از یک جوشکا ر بخواهید که این کار را برای شما انجام دهد برای اینکار ابتدا باید ابعاد قفسه را براساس ابعاد زیر زمین طراحی کنید و پیشنهاد می کنم با لوله ۴ یا لوله ۳ حداقل انجام دهید فاصله قفسه هارا ۶۵ تا ۷۰ بگیرید قفسه طبقه اول را ۲۰ سانت از کف زمین فاصله بدهید تا امکان نظافت باشد

   برای اطلاعات بیشتر این مقاله را دوبار بخوانید
   اصول قفسه بندی سالن پرورش قارچ دکمه ای

   اگر سوالی داشتید می توانید با تکنسین ما استاد شهابی با این شماره تماس بگیرید ۰۹۱۳۱۶۶۶۸۱۰

  2. سلام. دستگاه بخارساز Hu75 ارزونترین وگرونترینش چنددرمیاد؟
   سوال بعدیم اینکه برای سالن ۸۰ یا ۷۵دمتری دقیقا چنددستگاه ازچه نوع لازم هست.لطفا قیمت هم بگین تا بنده بیام اصفهان برای خرید.ممنون

 5. با سلام لطفا بفرمایید با توجه به اینکه میتوان از ارتفاع سالن برای قفسه بندی استفاده کرد و در ۵ طبقه هم قارچ کشت نمود ایا منظور از یک‌متر مربع سالن تنها یا طبقه یک‌متر در یک‌متر است یا منظور ۵ طبقه یکمتر مربعی است بعبارتی بفرمایید برای تولید ۴۰۰ تن قارچ در سال نیاز به سالن چند متری هست

  1. اقای نوربهشت عزیز سلام
   منظور از یک متر مربع سطح زیر کشت یک متر در یک متر قفسه است که اگر ۵ یا شش طبقه باشد در ۵ یا شش ضرب می شود در کشور ما هر متر مربع سطح زیر کشت با ۸۰ کیلوگرم کمپوست پر می شود برای تولید ۴۰۰ تن قارچ در سال (ماهیانه ۳۴ تن قارچ) باید هر ماه ۴ برابر این مقدار (با فرض ۲۵ درصد عملکرد متوسط ) کمپوست پرشود یعنی ۱۳۶ تن کمپوست در ماه که با تقسیم بر هشتاد کیلو گرم در متر مربع می شود ۱۷۰۰ متر مربع سطح زیر کشت که شما باید قفسه بندی داشته باشید
   امیدوارم پاسخ مورد نظر خود را دریافت کرده باشید.
   موفق باشید

  2. ۱_سلام خسته نباشید ارتفاع سالن چقدر باشه
   ۲_پنجره و نورگیر لازم داره
   ۳_ابعاد قفسه ها و فاصله آنها
   ۴_سقف سالن آهن و آجر باشه یا با پلیت باشه
   ممنون سیدمحمدباقرحسینی از مشهدم

  3. سلام
   لطفا فقط یک درصد هم احتمال بدید که سالن هاتون آلوده بشن و مثل من چند سال بدهی بدید و کلی لوازم را مجبور بشید ارزون بفروشید

   اینها را هم داره
   من آگه میخواستم الان شروع کنم با یه فضای محدود شروع میکردم

 6. سلام جناب مهندس
  بيخشيد ميخواستم بدونم بنده با مساحت زيركشت(در مجموع ١٨ رديف ١*٨) ١٢٤ متر مربع،درامد ماهيانه تقريبا چه ميزان خواهد بود؟
  ممنون

  1. سلام علی عزیز

   د هر متر مربع از سطح زیر کشت قفسه بندی (و نه زیر بنا) حدود ۸۰ کیلو کمپوست مورد نیاز است و =سود شما بستگی به درصد عملکرد و قیمت متوسط فروش دارد ولی در حال حاضر قیمت تمام شده قارچ حدود ۶۰۰۰ تومان می باشد.

 7. باسلام وعرض ارادت
  قطعه زمینی دارم که درمنطقه مسکونی قرارگرفته است. آیاامکان زدن سالنی ۱۰۰متری دراین زمین رادارم؟منظورم شهرداری ومسکن وشهرسازی اجازه احداث سالن رامی دهند؟ زمین درشهرسوسنگردخوزستان قرارگرفته است.

 8. سلام و خدا قوت. زیرزمین خانه پدری بنده در مرکز شهر قرار گرفته است جدا از مسایل فنی تولید قارچ از نظر ایجاد بو و پشه آیا برای همسایه ها مزاحمتی ندارد؟ و همچنین تولید و عرضه قارچ در این مقیاس نیاز به مجوز از جهاد کشاورزی و بهداشت و سایر ارگان ها ندارد؟ سپاس

  1. اقای حاج کاظمیان عزیز سلام

   پرورش قارچ در منزل باعث بو و موارد اذیت کننده نمی باشد ولی برا تولسد کمپوست حتما باید از منطق مسکونی فاصله لازم رعایت شود و در ضمن تولید قارچ برای عرضه نیاز به مجوز ندارد در عین در بخش اقتصاد مقاومتی سپاه نیز می توانید در صورت تمایل پیگیر اخذ مجوز باشید.

 9. سلام کمپوست در حال حاضر کیلویی چند هستش؟ و برای ۳۰ متر مربع چقدر کمپوست لازمه؟

 10. باعرض سلام و خسته نباشی.
  مهندس برای ۵۰ متر مکان چقدر سرمایه لازم هست و دوره برگشت سرمایه چقدر طول میکشد؟؟

 11. سلام خسته نباشید،
  برای یک سالن ۲۰۰۰ متری چقدر سرمایه لازم هست و سالانه چقدر میشه تقریبا سود برداشت و شما در کلیه مراحل راهنمایی میکنید؟

  1. سلام
   برای اینکه سرمایه لازم و میزان هزینه های تجهیزات لازم را برای این ابعاد، براتون محاسبه بشه، نیاز به مشاوره حضوری و یا تلفنی دارید، با شماره ۰۹۱۳۶۷۵۵۸۸۰ تماس بگیرید تا اطلاعات بیشتری در اختیارتون بزارند.

 12. سلام وقت بخیر
  من میخوام در خانه پرورش قارچ بدم و میخوام ۲ تا سالن بسازم. به نظر شما سالنها در چه ابعاد باید باشند در حد درآمد خانگی که در کنارش سود قابل توجه ای داشته باشه؟

 13. سلام و درود
  من یک سالن به ابعاد ۱۲*۱۲ و به ارتفاع ۴ متری،سرامیک شده کامل ،سوال
  چقدر سرمایه اولیه نیاز داره ؟
  چند ردیف میشه ایجاد کرد ؟
  چقدر کمپوست میخواد ؟
  محل شیراز هست واسه تجهیزات هواساز و ….چقدر باید هزینه کنم؟.
  و انتظار سود از این طرح چقدر باید باشه ؟

 14. سلام من طبقه بالا خونمو که ۱۰۰ متر دارم میسازم برای سالن ایا ایزوگام روی کف مشکلی نداره و به عنوان کف استفاده بشه و میشه دیوارهارو مشما ضخیم بکشم به عنوان سطح صاف .و تجیزات لازم برای تولید قارچ بغییر قفسه چقدر هزینه داره.ایا از نظر بو برا همسایه ها مشکلی وجود نداره .ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دوست عزیز سلام
   بوی خاصی ندارد ولی ممکن است سر و صدای هواساز همسایه ها را اذیت کند. اصولی این است که دیوارها عایق باشد ولی گاهی برخی از واحدهای کوچک، روی دیوارها را با پلاستیک می پوشانند. آب ریزی کف سالن هم خیلی کم است و مشکلی برای ایزوگام ایجاد نمی کند، تنها مسئله ای که ایزوگام دارد، این است که آیا رفت و آمد روی ایزوگام و کار کردن روی آن امکانپذیر هست؟ و این را باید از متخصص این کار بپرسید.
   موفق باشید.

 15. سلام .جناب مهندس میشه به زور تخمینی بفرمائید در یک سالن به طول ۷ متر و عرض ۲متر و نیم با ارتفاع سه و نیم الی ۴ متر به طور متوسط چه مقدار قارچ میتوان برداشت کرد؟!با سپاس

  1. دوست عزیز سلام
   باید نقشه قفسه بندی سالن شما کشیده شود، سپس سطح زیر کشت شما تخمین زده شود، بسته به میزان کمپوستی که در سالن شما قرار بگیرد، درصد برداشت شما متفاوت خواهد شد؛ از هر ۱۰۰ کیلو کمپوست، به طور میانگین ۲۵ تا ۲۸ کیلوگرم می توانید برداشت قارچ داشته باشید.
   موفق باشید.

 16. سلام
  جناب ببخشید اینکه گفتید در هر متر مربع و در طول چهار دوره متوسط برداشت ۴۰ تا ۱۲۰ کیلو هست منظورتون یک متر مربع در یک طبقه هست یا یک متر مربع در چند طبقه ؟؟

  1. جناب فریدونی سلام
   منظور از ۴ دوره، در طول یک سال بوده است و این میزان با احتساب ارتفاع بوده است یعنی سطح زیر کشت طبقات.
   موفق باشید.

 17. با سلام و تشکر از زحمات شما
  آیا با توجه به عملکرد حدود ۲۰ کیلو در هر متر مربع (۲۵درصد ۸۰ کیلو کمپوست)، به نظر برای تولید ۴۰۰ تن، سطح زیر کشت بیشتری از مقداری که فرمودید نیاز نیست؟

  1. سلام
   در مقاله اینچنین گفته شد:
   در هر متر مربع سالن تولید قارچ در سال می توان چهار دوره و در مجموع ۴۰ کیلوگرم قارچ برداشت کرد که با بکار گیری از روش های مطلوب و فراهم کردن وضعیت مناسب، می توان این مقدار را به ۱۲۰ کیلوگرم در هر مترمربع رساند که بازدهی اقتصادی مطلوبی محسوب می شود و بسیار سودآور است.

 18. سلام .ممنون از اطلاعات مفید.
  لطفا می‌فرمائید ۴۰ تا ۱۲۰ کیلو برداشت قارچ در یک متر مربع ، یعنی در هر طبقه حداکثر ۱۲۰ و در سه طبقه حداکثر ۳۶۰ کیلو؟ یا سه طبقه با هم حداکثر ۱۲۰ کیلو قارچ میده؟ و این مقدار ۱۲۰ کیلو در طول یک دوره است یا در طول یک سال؟

  1. سلام
   منظور از یک متر مربع سطح زیر کشت یک متر در یک متر قفسه است که اگر ۵ یا شش طبقه باشد در ۵ یا شش ضرب می شود.
   منظور در طول یک سال است. هر سال می توان ۵ تا ۶ دوره قارچ کشت نمود.

  1. سلام
   بستگی به ابعاد سالن شما دارد طول، عرض و ارتفاع سالن در سطح زیر کشت کمپوست و میزان برداشت موثر است.

    1. دوست عزیز سلام
     لطفا برای تخمین هزینه ها با شماره های سایت جهت دریافت مشاوره تلفنی، تماس بگیرید.

 19. سلام جناب مهندس
  خواستم ببینم قارچ هایی که تولید میشه بازار فروش داره؟
  یا اینکه میمونه رو دست تولید کننده
  به نظرم بازاریابی از خود تولید قارچ هم مهمتره

  1. سلام
   بله بازاریابی مهمتره … به همین دلیل همیشه به پرورش دهندگان توصیه میکنیم قبل از پرورش، بررسی بازار در منطقه خودشان انجام بدهند.

 20. با سلام و خسته نباشید من با سرمایه اولیه پانصد میلیون تومان میخواهم برنامه ریزی برای ساخت واحدی ۲۰۰ تونی قارچ خوراکی شروع کرده و در ادامه با همکاری کشاورزی یا شرکت‌های دانش بنیان در زمینه پرورش انواع قارچهای دارویی و صنعتی ورود کنم اولا من در شهرستان نیشابور که از لحاظ آب و هوایی مناسب است میخواهم شروع کنم ثانیا ایا این سرمایه اولیه فقط برای ساخت کارگاه ۲۰۰ تونی قارچ دکمه ای کافیست و ثانیا ایا روی پشتیبانی فنی و سرمایه ای کشاورزی میتوانم حساب کنم؟ و ثالثا من امکاناتی مانند داشتن دفتر تجاری در دبی به مدیریت برادرم هستم ایا از لحاظ اقتصادی و بودن بازار مصرف برای صادرات میتوانم حساب کنم از راهنمایی شما ممنونم

  1. جناب فتحی سلام
   معمولا برای سالن های صنعتی طرح نویسی متناسب با بودجه شما انجام می گیرد در نهایت میزان هزینه ها، درآمد، بازگشت سرمایه، جزییات هزینه ها و …. تخمین زده می شود. برای دریافت وام می توانید به جهاد کشاورزی استان خود مراجعه و از شرایط و قوانین مطلع شوید. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری داشتید با شماره های سایت تماس بگیرید.
   موفق باشید.

  1. با سلام خدمت آقای مهندس با تشکر از جنابعالی
   حدود ۲۰۰۰ متر زمین دارم ،میخوام با توجه به ابعاد زمین ۵ سالن ۴۰متری (۴*۱۰) احداث کنم،
   آیا این ابعاد اقتصادی هستند یا پیشنهاد دیگری دارید، متشکرم

 21. سلام علیکم خسته نباشید اولین بارم که کارگاه قارچ زدم دوران شوک دهی را گذرانم داخل هوادهی و ابیاری هستم در بحث ابیاری احتیاج مبرم به راهنمایی دارم

 22. با سلام و وقت بخیر،
  ببخشید در سالن ۸ متر در ۳ متر آیا میشه از دو ردیف قفسه استفاده کرد و اینکه آیا این ابعاد از سالن توجیه اقتصادی دارد؟

  1. دوست عزیز سلام
   بهترین عرض قفسه بندی ۶۰، ۸۰، ۱۲۰، ۱۴۰ و ۱۶۰ می باشد که شما می توانید با عرض ۳ متر، از ۶۰، ۸۰ و ۱۲۰ استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر مقاله زیر را هم مطالعه کنید:
   آیا می دانید در قفسه بندی سالن های پرورش قارچ دکمه ای چه نکاتی را باید رعایت کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن