صفحه اصلی / مقالات / سایر قارچ ها / روش های پرورش قارچ شیتاکه

روش های پرورش قارچ شیتاکه

در مقاله با قارچ شیتاکه آشنا شوید” به معرفی این قارچ، بررسی تاریخچه آن و همچنین بررسی نیازهای طبیعی قارچ شیتاکه پرداختیم. در این مقاله قصد داریم روش های کشت و پرورش قارچ شیتاکه را بیان و پیرامون هر یک صحبت نماییم.

به طور کلی دو روش برای کشت و پرورش قارچ شیتاکه وجود دارد که این دو روش تحت عنوان کشت بر روی چوب (کشت سنتی) و کشت بر روی خاک اره، نامگذاری شده اند.

کشت و پرورش قارچ شی تاکه بر روی چوب درخت

همان گونه که قبلاً گفته شد، کشت صنعتی قارچ شیتاکه به سال ۱۹۴۰ بر می گردد. در همان زمان ژاپنی ها و چینی ها، از تنه درختان به ویژه درخت بلوط برای کشت این قارچ استفاده می کردند.

روش کشت

برای این منظور ابتدا باید تنه درختان را به قطعاتی هم اندازه تقسیم نمود که معمولاً باید طول قطعات حدود ۹۰ سانتی متر و قطر آن ها بین ۱۵-۱۰ سانتی متر باشد. سپس این قطعات باید پاکسازی شوند به این معنی که هر چه خزه، گلسنگ و هر گونه عامل اضافی که بر روی این قطعات وجود دارد، حذف می گردند. برخی اعتقاد دارند که بهتر است بعد از این عمل، ۱ ماه تنه درخت در سایه و در هوای آزاد قرار گیرد تا به اصطلاح استراحت کرده باشد.

در نهایت پس از آماده شدن تنه های درخت، تلقیح قارچ شی تاکه بر روی چوب ها صورت می گیرد. بهترین چوب برای کشت قارچ شی تاکه، درخت بلوط است.

 

پرورش قارچ شیتاکه

 

 

مطلبی که درباره این روش کشت لازم است بدانید این است که در این روش، ۲-۱ سال زمان لازم است تا قارچ ها شروع به خارج شدن از چوب ها کرده و باردهی رخ دهد اما پس از این مدت، به طور متناوب به مدت ۶-۴ سال تولید قارچ ادامه خواهد یافت. که رسیدن به ۶ سال، بستگی به نحوه عملیات داشت و اقدامات مراقبتی دارد که در طول این سال ها باید انجام گیرد.

 

پرورش قارچ شی تا که

 

کشت و پرورش قارچ شی تاکه بر روی خاک اره

در این روش به جای استفاده از چوب درخت، از خاک اره چوب استفاده می شود. البته در کنار خاک اره، می توان از منابعی دیگر به عنوان تکمیل کننده بستر، همانند کلش گندم، سبوس برنج و… نیز استفاده نمود که نوع ماده مکمل بستر و درصد به کار گیری آن در هر منطقه متفاوت است ولی در کل ماده اصلی بستر کشت، همان خاک اره است.

 

پرورش قارچ شیتاکه بر خاک اره

 

تهیه بستر

پس از این که خاک اره با مکمل مورد نظر مخلوط شد، آن ها را داخل کیسه های پلاستیکی از جنس پروپیلین قرار می دهند تا به حرارت مقاوم باشند. سپس کیسه ها به منظور استریل شدن بستر کشت، در اتوکلاو با حرارت ۱۲۱ درجه سانتی گراد به مدت نیم ساعت قرار می گیرند تا استریل شوند.

 

خاک اره

 

 

کشت و پروش قارچ

پس از این که کیسه های استریل شده سرد شدند، با بذر قارچ تلقیح می شوند و سپس کیسه ها، به اتاقی تاریک و تمیز با دمایی بین ۲۵-۲۰ درجه سانتی گراد منتقل می شوند. بین ۳۰-۲۵ روز زمان لازم است تا ریسه دوانی داخل بستر کشت صورت گیرد. برای این که کل بستر را میسلیوم ها فرا گیرد، باید بین ۴-۱ ماه بسته به شرایط محیطی حاکم، به کشت فرصت داد.

باید توجه داشت که در مرحله رشد میسلیوم ها باید تاریکی باشد تا رشد سریع تر انجام گیرد ولی بعد از این که تولید کلاهک شروع شد، باید نوردهی صورت گیرد. نشانه شروع باردهی، ایجاد گره های کوچک در کیسه ها است.

 

قارچ شیتاکه

 

 

در این زمان یا می توان همانند قارچ دکمه ای درب کیسه ها را باز نمود تا محصول تولید شود و یا این که همانند قارچ صدفی در بدنه کیسه شکاف ایجاد نمود تا قارچ ها از بدنه کیسه بیرون بیایند. علت نیاز به باز کردن یا شکاف دادن کیسه ها این است که هوا وارد کیسه ها شده، دی اکسید کربن کاهش یابد و در نتیجه پین دهی رخ دهد. هم زمان با ورود هوا به کیسه ها، رنگ قارچ ها نیز کم کم تغییر کرده و به سمت قهوه ای می روند.

 

پرورش قارچ شیتاکه

 

شوک دهی در مرحله پرورش قارچ

شوک دهی قارچ شی تاکه، به روش های زیر صورت می گیرد:

– می توان کیسه ها را واژگون نمود.

– کیسه ها را بر روی آب شناور نمود.

– روش سوم این است که دمای محیط را به ۱۸-۱۶ درجه سانتی گراد و یا حتی به ۱۰ درجه سانتی گراد رساند تا به قارچ ها شوک وارد شود.

 

پرورش قارچ شی تاکه

 

برداشت قارچ

در زمان برداشت، بهتر است که تا فلش آخر، ساقه قطع نشود. فلش اول حدود ۱ هفته طول می کشد و پس از آن ۳ روز، باید روی کیسه ها آبپاشی سبک صورت گیرد که این آبپاشی باید به مدت ۲ هفته و هر روز ۲ بار صورت گیرد تا وارد فلش دوم شویم.

 

پرورش قارچ شیتاکه

 

مزیت کشت بر خاک اره نسبت به کشت بر روی چوب

برای کشت قارچ شی تاکه می توان از هر دو روش استفاده نمود ولی روش دوم ایده آل تر است زیرا:

– در این روش، طول دوره کشت کوتاه تر شده و در نتیجه بازدهی و سوددهی بیشتر و زودتر رخ می دهد. در این روش، کل دوره برداشت محصول، ۸ ماه طول می کشد.

– از آنجایی که از خاک اره و مواد چون کلش گندم و… استفاده می شود، در نتیجه این مواد به مقدار فراوان در محیط یافت می شوند.

– این روش کشت هم آسان تر است و هم ارزان تر زیرا از باقی مانده های کشاورزی استفاده می شود.

– مهم تر از همه این که، میزان آسیب رسانی به محیط زیست و درختان کمتر می شود.

 

 

منبع: دیتا قارچ

درباره almasi

15 سال پیش خیلی اتفاقی وارد این صنعت شدم و همیشه دوست داشتم چیز جدیدی را یاد بگیرم و هنوز هم باید خودم را دانشجوی این رشته بدانم و دوست دارم هر انچه را در این 15 سال یادگرفته ام به علاقه مندان یاد بدهم و به نظرم اگه با هم پیشرفت کنیم موفق تریم.

این مطالب را نیز ببینید!

بهترین تولیدکنندگان کمپوست قارچ دکمه ای

بهترین تولید کنندگان کمپوست قارچ دکمه ای در ایران + فیلم

خرید کمپوست قارچ دکمه ای با کیفیت یکی از دغدغه های افرادی است که حرفه …

۲ دیدگاه‌ها

  1. سلام
    بفرمایید که راه اندازی تولید در سطح کوچک این قارچ در استان گیلان، با توجه به آب و هوای این استان و نزدیکی به منطقه آزاد انزلی و……توجیه دارد یا خیر؟
    سپاس

  2. خرید فالوور اینستاگرام

    ممنون از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *