نحوه پرورش قارچ دنبلان

قارچ های دنبلان یا Truffles از قارچ های آسکومیست های زیرزمینی هستند که عمدتاً یکی از گونه های جنس Tuber هستند، در این جنس چندین گونه از ترافل های خوراکی وجود دارد.

دنبلان چیست؟

قارچ دنبلان، قارچی است که تنها در صورت وجود رابطه همزیستی با ریشه برخی درختان خاص، می تواند در زیستگاه خود زنده بماند. نتیجه حاصل از ترکیب قارچ، ریشه و سایر میکروارگانیسم ها، چیزی به نام میکروریز است.

 

انواع گونه های قارچ دنبلان

 

 این قارچ، قارچی است که زمین را فشار نمی دهد تا کلاهک خود را به سطح زمین برساند و اسپورهایش را در باد رها کند بلکه اسپورهایش را در یک لایه بدبو نگه می دارد. در زیستگاه های بومی، بعد از اولین یخبندان، بویی از خود رها می کند که نشان دهنده وجود این قارچ است. این بو برای حیواناتی که از آن تغذیه می کنند بسیار جاذب است که حیوان وقتی این قارچ را می خورد پس از دفع فضولات، در مدفوع آن ها اسپور قارچ وجود دارد.

 

Tuber gibbosum

Tuber gibbosum: یکی از گونه های قارچ دنبلان

واژه دنبلان (donbalan) در زبان ترکی آذربایجانی، به معنی برآمده، متورم و برجسته است و در واقع اشاره به زمین کشت آن دارد که هنگام خارج شدن دنبلان، حالت برآمده و پف کرده پیدا می کند به همین دلیل به خود قارچ، دنبلان می گویند.

این قارچ در برخی دیگر از نقاط ایران، اسامی دیگری دارد؛ در هرمزگان به نام آغر، در تهران دنبلان کوهی و در فارس به نام دنبل شناخته شده است و در كتب طب سنتی از آن با عنوان «نبات الرعد» یاد شده است.

زیستگاه های بومی دنبلان (قارچ کوهی)

خاستگاه اصلی دنبلان كشورهاي افغانستان و هندوستان و ایران است. در ایران در مناطقی از جمله آذربایجان، كوه هاي ماكو، چالدران، پلدشت، چايپاره، مرند، جلفا، منطقه ارسباران، و بخش یامچی، خوي، میانه، دشت مغان، استان زنجان شهرستان طارم و خدابنده، در شهرهای مرکزی و جنوبی کشور استان‎های فارس، منطقه زردکوه چهارمحال و بختیاری، یاسوج، هرمزگان، شهرستان دامغان، استان سمنان  همدان، استان سیستان و بلوچستان، لرستان، کرمانشاه و تهران، مناطق شمالي ايران به ويژه استان گلستان منطقه ترکمن صحرا شهرستان­های گنبد، كندوان، دو هزار، شهسوار استان گیلان شهر لوشان، تپه های گلفرج و مارازا و طالب گلی، استان خراسان شمالی شهرستان سراوان و حتی جزیره کیش می روید.

 

دنبلان یامچی

دنبلان بیابانی در شهر یامچی ایران

ارزش قارچ دنبلان

این قارچ ها، قارچ های معمولی نیستند. قارچ دنبلان در حقیقت با ارزش ترین قارچ های جهان هستند این قارچ بسیار مقوی است و بیش‌ تر در رستوران‌ها، صنایع غذایی، تهیه انواع سس‌ها و همچنین در داروسازی استفاده می شود.

– برای جلوگیری از انواع بیماری‎ها مثل سرماخوردگی در طول سال، توصیه می شود که در فصل بهار این قارچ استفاده شود.

– دنبلان سرشار از پروتئین و ویتامین است.

– در کاهش قند خون در افراد مبتلا به دیابت و درمان بیماری‎های چشمی بسیار تأثیرگذار است.

 

ترافل

 

 

– این قارچ را اکسیر جوانی می نامند زیرا در درمان بیماری های ناشی از پیری و بهبود قوای جنسی بسیار مؤثر است.

– دنبلان دارای تأثیرات آنتی بیوتیکی قارچ در برابر میکروب‎ها و عوامل بیماری‎زا و نیز تأثیر آنتی اکسیدانی در برابر انواع سرطان و محافظت کبد است.

– جالب است بدانید که این قارچ مقدار زیادی از یک آنتی اکسیدان قوی به نام ارگوتیونین دارد که برخلاف آنتی‌اکسیدان‌های دیگر در فرایند پخت و پز از بین نمی‌رود.

 

قارچ دنبلان

آیا می دانید که قارچ های زیادی برای پرورش و کسب درآمد وجود دارد؟

یک پیشنهاد خوب برای شما داریم:

پیشنهاد می کنیم که از لینک زیر اطلاعات کامل و جامعی در مورد قارچ هایی  که مناسب کشت در آب و هوای کشورمان است را نیز به دست بیاورید.

 

اینجا را کلیک کنید

روش کاشت قارچ دنبلان

قارچ دنبلان معروف به یک قارچی است که به سختی رشد می کند و تا همین اواخر، کشت آن در زیستگاه غیر بومی آن غیر ممکن بود. با این حال در ایالات متحده آمریکا، در کنار درختان راست قامت در یک موقعیت خوب و با شانس کمی، امکان کشت آن وجود خواهد داشت. هزینه شروع این کار زیاد است و در مناطق خاص، میزان موفقیت کمتر از ۵۰ درصد است.

محل رشد قارچ دنبلان

مراحل کار

۱- یک مکان مناسب را انتخاب کنید. محل مناسب محل رو به جنوب است که در پاییز، آفتاب کامل به قارچ ها برسد. زمین باید نسبتاً مسطح باشد و شیب در هر نقطه بیشتر از ۱۵ درجه نباشد.

 

۲- تمام درختان را از محل کشت حذف کنید به عبارتی یک باغی که محل کشت قارچ دنبلان است، حداقل برای یکسال باید عاری از درخت باشد. درختان مجاور باید تقریباً ۳۰ فوت دور از باغ باشد اگر جز این باشد ممکن است ریشه درختان به قارچ ها برسند و با آن ها بر سر آب رقابت کنند.

۳- خاک را برای تعیین میزان اسیدیته حتما آزمایش کنید. قارچ دنبلان به اسیدیته بین ۷/۹-۷/۵ نیاز دارد اگر خاک شما خیلی اسیدی بود باید به خاک آهک اضافه کنید تا اسیدیته آن به مقدار گفته شده برسد.

۴- همه گیاهان اطراف آن را حذف کنید.

۵- زمین را تا عمق ۱۰ اینچی با روتوتیلر خیش بزنید.

۶- یک لایه ۳ اینچی از کمپوست آلی را بر روی محل کشت قرار دهید. قارچ دنبلان در خاک با باروری کم، پیشرفت می کند. بنابراین این لایه تمام حاصلخیزی که قارچ برای کشت اول نیاز دارد را تأمین خواهد کرد.

۷- پس از اضافه کردن لایه کمپوست، دوباره خاک را تا عمق ۱۰ اینچی شخم بزنید.

۸- حال نوبت به کشت می رسد. قارچ دنبلان مورد نظر را خریداری کنید. دنبلان در بین ریشه درختان فندق و بلوط که با اسپور قارچ دنبلان تلقیح شده اند، رشد می کند.

 ۹- قارچ دنبلان خود را از محل مطمئن و یا از کشاورزی که در کشت آن موفق بوده خریداری کنید. این قارچ به یک سرمایه گذاری قابل توجه از وقت و انرژی برای کشت خوب و موفق نیاز دارد. برای جابجایی قارچ دنبلان، در زمستان که خواب است انتقال دهید تا در اوایل بهار بتوان کشت کرد.

۱۰- در زمین، گودالی برای کشت قارچ حفر کنید. پهنای هر گودال باید دو برابر عرض قارچ و عمق آن برابر خود قارچ باشد، ترتیب حفر گودال ها به گونه ای باشد که بین هر گودال ۶ فوت و بین هر ردیف ۱۲ فوت فاصله وجود داشته باشد.

 

کشت قارچ دنبلان

 

۱۱- قارچ هایی را که خریداری کردیده اید با دقت از ظرف خود به گودال ها انتقال دهید. گودال ها را به گونه ای پر کنید که فقط قارچ را پوشش دهد. خاک را آرام با دست خود فشار دهید تا هم اطراف قارچ را بگیرد و هم هوای اطراف آن خارج شود.

۱۲- حال نوبت به آبیاری می رسد قارچ را به گونه ای آبیاری کنید که خاک زیر قارچ مرطوب شود. بهترین کار برای این منظور این است که پای قارچ ها یک شلنگ قرار دهید که به تدریج آبیاری کند مثل آبیاری قطره ای. در طول دوران کشت باید آبیاری منظم وجود داشته باشد تا ریشه قارچ خشک نشود.

۱۳- علف های هرز را حذف کنید زیرا علف ها و چمن ها بر سر آب با قارچ رقابت خواهند کرد.

۱۴- پنج تا ده سال منتظر بمانید تا قارچ تشکیل شود. سپس به دنبال برآمدگی های اطراف ریشه در اواخر تابستان بگردید. این یک علامت است به این معنی که قارچ دنبلان در زمستان آماده برداشت است. یعنی در فاصله بین اواسط آخر زمستان تا اوایل فروردین. به هر حال تنظیم وقتتان خیلی مهم است، قارچ ها در زمانی که برسند در مدت ۱۰ روز شکوفا می شوند.

جدیدترین روش های پرورش قارچ دنبلان:

روش های کاشتی که در این مقاله ذکر گردید، ممکن است روش های قدیمی باشند و همه نکات ریز مربوط به پرورش این قارچ گرانبها را نداشته باشد، ما به شما پیشنهاد می کنیم اگر قصد کسب اطلاعات بیشتر یا  پرورش این قارچ را دارید، از منبعی به روز استفاده کنید که تمامی نکات و جزئیات کشت و پرورش را داشته باشد. 

جدیدترین و به روزترین کتابراز و رمزهای کشت و پرورش قارچ دنبلان (ترافل) تمامی نکات و جزئیات کشت و پرورش قارچ دنبلان را دربردارد. در این محصول دو فیلم آموزشی میز وجود دارد برای کسب اطلاعات بیشتر از این محصول (کتاب و فیلم های آموزشی)،بر روی کتاب زیر کلیک کنید:

کتاب راز و رمزهای کشت و پرورش قارچ دنبلان

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این کتاب و فیلم های آموزشی همراه، اینجا کلیک کنید

 

منبع: دیتاقارچ

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫96 نظرها

 1. با سلام
  دوست عزیز این متن آنقدر اشکالات علمی دارد که به نظر میرسه این متن بدون در نظر گرفتن حتی کمترین اطلاعاتی از داشته‌های علم گیاهشناسی نگاشته شده است. لطفا ماخذی که این مطلب رو دریافت کردید بفرمایید کجاست؟ بسیار مشتاقم که جواب شما را دریافت کنم.
  با تشکر

  1. دوست عزیز این متن ترجمه شده از دو مقاله خارجی است که برای ایران نوشته نشده است،اگر شما مطلب کاملی در این خصوص در شرایط ایران دارید، بفرستید با نام خودتان منتشر خواهد شد.
   از توجه شما سپاس

    1. سلام
     ما دنبلان را به صورت تجربی کار نکرده ایم و اطلاعات جامعی درباره انواع روشهای کشت آن نداریم.

  2. سلام مهندس من سامان باقر نژاد هستم شاید بیش از ۲۰سال که از قارچ دنبلان در کوهاي لرستان استفاده میکنم الان قصد دارم تولید رو گسترش بدم و اگه خواستید تا در ادامه باهم همکاری کنيم

   1. دوست عزیز سلام
    اگر شما به طور تجربی خودتان اقدام به پرورش قارچ دنبلان نموده اید، خوشحال میشیم اطلاعاتتون را با ما و دوستانی که درخواست آموزش پرورش قارچ دنبلان داشتند، به اشتراک بگذارید.
    با تشکر از شما

 2. با سلام و عرض خدا قوت
  این روش کشتی که دوست عزیزمان در این مقاله نوشته اند یک روش اولیه و غیرعلمی کشت این نوع قارچ است. این روش برای اولین بار در فرانسه در قرن نوزدهم بکار برده شد که پایه و اساس شروع پرورش این نوع قارچ هم همین روش است
  اما به خاطر رقابتی بودن محیط خاک بین گیاه و درخت و انواع قارچ ها این روش جوابگو نیست و صرفه اقتصادی ندارد.
  در قرن بیستم کم کم بصورت علمی روش های جدیدی ابداع شد اما در قرن حاضر با داشتن بسیاری از اطلاعات علمی و دقیق از گونه های مایکوریزای قارچ ها که شامل انواع دنبلان ها هم میشود دریافتند که این نوع قارچ همزیست با یک نوع درخت یا گیاه می باشد.

  1. دوست جناب صباح عزیز
   از توضیحات شما در این خصوص ممنونم
   تمرکز ما نیز توجه به تولید قارچ دکمه ای است و انچه مطالعه نمودید همانط.ور که گفتیم ترجمه ای از مقاله ای بود که لینکش را در نظرات گذاشتیم و بنا به درخواست کابران ترجمه شده بود
   واقعا جای چنین کتاب در بین کتاب های این رشته خالی است و بی صبرانه منتظریم تا این کتاب چاپ شود تا به دوستان دیگر و کاربران سایت معرفی کنیم
   با تشکر

 3. ثبت‌نام برای پیش‌فروش کتاب ارزشمند آموزش پرورش دنبلان(ترافل)، چاپ پاییز ۱۳۹۶ به زبان فارسی هم‌اکنون شروع‌شده است.
  برای دریافت PDF جزئیات کامل نحوه خرید و سرفصل های کتاب از طریق

 4. امکان ندارد دنبلان کشت بشه من اهل ماکو هستم اینجاهم دنبلان هست حتی تو خاکی که دنبلان ازش در اوردیم کاشتیم جواب نداد این گیاه اهلی نمیشه به خاطره همینه که کیلوی ۸۰هزار تومنه

  1. دوست عزیز
   همان طور که گفته شد این قارچ بادرختان دیگر به صورت همزیست می تواند رشد کند و در حال حاضر کشت صنعتی این قارچ سال هاست که در اروپا انجام می شود به زودی مقالات جدید در این زمینه منتشر می کنیم

 5. سلام جناب الماسی لطفا اگه میشه خواهشا تماس تلفنی داشته باشیم ممنونم ۰۹۱۴۴۱۶۰۳۸۵

  1. امیر عزیز
   اگر امکانش را دارید سوالات خود را در این قسمت نظرات بپرسید تا اگر سوال دوستان دیگر هم باشد بتوانند جواب را ببینند.
   در غیر اینصورت با شماره های داخل سایت قسمت تماس با ما تماس بگیرید.

 6. با سلام
  دوستان بلاخره این نوع قارچ رو میشه پرورش داد یا خیر ؟؟
  توی مقاله گفته ۵ تا ۱۰ سال زمان میبره
  این که خیلی دیر بازده هست صرفه اقتصادی نداره

 7. سلام.ایا این قارچ نسبت به قارچ گانودرما که خواص بسیار منحصر بازدید دار نیز قابل ملاحظه هست؟ضمنا اگه کسی این قارچ را دارد میشه اطلاع بدهد..ممنونم.ahmdzade33

 8. اون قسمت که زده پنج تا ده سال که مشخصه اشتباه تایپی بوده . در مورد پرورش دنبل باید اول نوع دنبل که تو هر منطقه گونه خاصی از اون وجود داره رو شناسایی کنید . فصل دنبل که مغازه ها و دستفروشهای کنار خیابون دنبل میفروشن از نظر رنگ اندازه و ظاهر کمی با هم فرق میکنن. فروردین ۹۷ تو یکی از خیابون های شیراز دنبلهایی دیدم که همشون بزرگ و یک دست و یک شکل بود .سطح صاف و روشنی داشت . گفتم چرا این شکلیه فروشنده گفت از منطقه نیریزه. قشنگ تابلو بود الکی میگه . خریدم ولی طعمش اصلا مثل دنبل معمولی نبود. شک کردم که پرورشی باشه ولی بعد از هرکدومشون پرسیدم جواب سربالا داد. مطمئنم شدنیه. شما در قدم اول باید گیاه همزیست اون نوع دنبل مد نظرتون رو کشف کنید و اونو پرورش بدین.حتما بستر کشت شنی و ماسه ای باشه تا جایی که ممکنه شبیه محل رویش دنبل تو طبیعت که هر منطقه ای بسته به گونه دنبل فرق میکنه. اطراف شیراز اواخر اسفند دنبلها میرسن. اگه شما بودید کجاها رویش داره خاک اطراف هر دنبلی که در میارید رو بیارید برای بستر کشت ازش استفاده کنید حتی احتمال اینکه هاگ و اسپور دنبل هم تو اون خاک باشه زیاده. به امید موفقیت

  1. دوست عزیز همانطور که در متن مقاله گفته شد این مقاله ترجمه یک مقاله خارجی است

   کشت صنعتی دنبلان حدود صد سال است که در اروپا انجام می شود.

   شما درست گفتید واقعا نیاز به ده سال زمان نیست در مورد ویژگی خاک اعم از نظر مواد معدنی و ph و … پارامترهای دیگر و ان.اع درختانی که امکان ان را دارند به صورت همزیست با این قارچ زنذگی کنند در کتاب و فیلم های همرا محصول اموزشی راز و رمز های کشت دنبلان به طور کامل امده است.

   پیشهاد می کنم مطالب این صفحه را مطالعه نمایید. href=”https://datagharch.com/product/secrets-of-truffle-cultivation” rel=”noopener” target=”_blank”>راز و رمزهای کشت قارچ دنبلان

  2. دوست عزیز. این دنبلان که خوردی از همین کوه های دور شیراز هست.. بیا تا ببرمت برات دربیارم از توی زمین

 9. سلام در غرب هرمزگان در شهری بنام پارسیان هم دنبلان کوهی در بعضی از سالها که بارندگی خوب باشه به وفور پیدا میشه و دو نوع رنگ سفید و قرمز داره و گران قیمت هم هست .
  در پارسیان معمولا اعتقاد دارن که باید با باران زودهنگام پاییزی رعد و برق زیاد باشه تا دنبلان شکل بگیره و رشد کنه .
  در پارسیان در زمین های ماسه ای رشد میکنه و در زمین های رسی به ندرت یافت میشه .
  به همزیستی با ریشه درخت اعتقاد پیدا کردم چون اکثرا در کنار بوته های خشک و کم برگی که به بوته تخم شربتی موسوم هست رشد میکنه ولی خودم تا حالا تخم شربتی از این بوته ها ندیدم

  1. بادرودفراوان.
   این که توتمام صحبتها اسم همزیستی بادرخت رومیارییدکاملا اشنباهه واینگه نوع خاک رومشخص میکنیدهم اشتباهه.
   تومنطقه ما یکی ازبهترین نوع دنبل عمل میادکه ۴۰سال هست که من دارم میبینم که فاصله نزدیکترین درخت با دنبلها بیشتراز۵کیلومتره(البته توجنگلهامون که بنه وبادام کوهی هست هم به همین نسبت یافت میشه) وازنظرزمین من به شخصه توانواع زمینهای نرم وسفت وماسه ای وگلی و… دیدم اما نکته اینجاست که درکناردرختان، بوته ها، وجاهایی که بسترنرم داشته باشدرشدبهتری خواهدداشت ودرشت ترهم خواهدشد.
   لازم به ذکراست که نهایتا درزمین خیش شده یکسال بماندوباخیش دوم نسلش ازآن زمین منقرض خواهدشد. البته تمام تجربیات گفته شده بنده مختص نوع دنبل موجوددر اینجاست وبه احتمال ۹۹درصدشرایدزندگی هرنوع دنبل متفاوت است.

   1. دوست عزیز سلام
    ما این قارچ را به صورت تجربی پرورش نداده ایم و تمامی موارد گفته شده در مقالات، ترجمه مقالات خارجی بوده ….
    از اینکه اطلاعات خود را با ما به اشتراک گذاشتید، کمال تشکر را داریم

  2. سلام وقت بخیر، دوست عزیز شما در این زمینه فعالیتی هم دارید یا فقط طبق شواهد موجود فرمودین؟

 10. سلام خسته نباشید.
  میشه در مورد علت های عدم موفقیت کشت قارچ دنبلان توضیح بدید در چند سطر چه علت هایی هست.چرا کشت نمیشه کرد
  همزیستی باید داشته باشه مرطوب بودن دیگه چه چیزایی.
  ممنون.

  1. دوست عزیز
   قارچ ها به طور کلی اگر شرایط محیطی لازم برایشان فراهم شود رشد و تکثیر پیدا می کنند و این شرایط برای هم برای هر قارچ متفاوت است برای رشد قارچ دنبلان باید شرایط محیطی بعلاوه مایکوریز آن را فراهم کرد این قارچ حدود صد سال است که کشت صنعتی آن در جهان انجام می شود و برای اطلاعات بیشتر و دیدن کتاب و سی دی آن روی لینک زیر کلیک کنید

   راز و رمز کشت قارچ دنبلان

 11. تولید ۱٫۵ تن «قارچ ترافل» ۱۰ میلیون تومانی توسط کارآفرین ۲۱ ساله گلستانی

  🔹 «قارچ دنبلان» کیلویی ۱۰ میلیون تومان صادرات می‌‌شود

  یا اینکه سایت خبرگزاری فارس مراجعه نمایید و این مطلب رو سرچ کنید

 12. از این قارچها در منطقه ما قدیما که بارون بود رشد میکردن ولی اکنون نیست پای بته درختچه های کوچک و حتی بدون همزیستی روی زمین صاف رشد میکردن ولی هیچگاه از زیر خاک سر درنمیاوردن آیا الان میشه این قارچها رو من بکارم

  1. دوست عزیز این قارچ ها فقط به صورت مایکورریز امکان کشت ان وجود دارد و امکان کاشت آن مثل یک گیاه وجود ندارد برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنم کتاب زیر را مطالعه کنید

   راز و رمز های کشت قارچ دنبلانراز و رمزهای کشت و پرورش قارچ دنبلان (ترافل)

 13. سلام اینجانب بعقوب منصوری نیا از استان گلستان شهر مینودشت هستم ارزش این قارچ کیلیویی ۵۰۰ هزار تومان در شهر ما خرید و فروش می شود
  کسی خواست در خدمتم

 14. با عرض سلام
  چرا با وچود اینکه این قارچ در بسیاری از کشورهای جهان کشت میشود ولی هنوز قیمت آن این قدر بالا است مثلا در سایتهای مختلف عنوان شده است که این قارج در آمریکا، ایتالیا و …. کشت میشود پس چرا باز اینقدر گران است؟؟؟ خواهشاا توضیح بدید. با تشکر

  1. سلام سرکارخانم رحیمی

   کشت این قارچ با قارچ های دیگر متفاوت است و در حال حاضر در کشور ما کشت صنعتی به صورتی برای قارچ های دیگر وجود دارد نیست چون این قارچ نیاز به مایکوریز در کنار خود دارد که به عنوان همزیست از گیاه دیگر سود ببرد و برای همین کشت آن مشکل است البته معنی آن این نیست که امکان پذیر نیست بلکه نیاز به شرایط خاصی دارد در کتاب راز و رمز های کشت قارچ دنبلان به طور کامل در مورد گیاهانی می توان از آنان به عنوان مایکوریز استفاده کرد توضیح داده شده است که می توانید از لینک زیر آن را ببینید

   راز و رمز های کشت قارچ دنبلان
   علت گران بودن آن این است که در طبیعت در فصول خاصی از سال جمع آوری می شود و بیشتر هم صادرات می شود تا مصرف داخلی
   یک نکته دیگر اینکه این قارچ چندین گونه دارد و نوع سفید ایتالیایی آن بسیار گران است و بعد نوع سیاه فرانسوی آن در رتبه بعدی قرار دارد.

 15. سلام من نتونستم وارد اون صحفه ک جواب نظر داد دوباره برم و جواب بدم . ببینید من قارچم کلا ب خاطر شکل خوبی ک داره راحت کلاهکش باز میشه و کامل و گرده اسم علمی بلندی داره ک والله طولانی بنویسم . من الان محلول لیکوئید کالچر دارم استریلیزه شده الان فقط میخوام توش میسیلیوم کشت بدم . الان داخل این‌محلول باید اسپور بریزم یا میسیلسوم داخل پتری دیش کشت بدم و یه تیکه از داخل پتری دیش بندازم داخل لیکوئید کالچرم ؟؟؟ قارچ من ی نوع قارچ سمی کشنده است و واقعا تو این شرایط ایران ک حتی پست خارجیم تحریمیم نمیتونم ب هیچ وجه اسپورش وارد کنم با این‌اوضاع دلار و اینکه دانشگاه ها دیگه زیاد هذینه نمیکنند مجبورم خودم وارد عمل تکثیر بشم . حالا اگه منبع معتبری دارید واسه پرورش این مدلی با لیکوید کالچر یا گرفتن اسپور پرینت از کلاهک بگید اون منبعتون واسه قارچ خوراکی

 16. با سلام
  جناب الماسی،پیرو استعلام بعمل آمده از وزارت جهاد کشاورزی، کشت ترافل، به صورت صنعتی غیر ممکن اعلام گردید، در خصوص خبر منتشر شده مبنی بر موفقیت کار آفرین در این زمینه هم، صرفا بر اساس نوع خاص شرایط جوی امسال و به صورت جمع آوری سنتی بوده است، لطفا در صورت اطمینان از راه حل کشت صنعتی، خواهشمند است از طریق ایمیل، نسبت به مشاوره و ارائه طرح توجیهی تضمین شده با اینجانب تماس حاصل فرمایید.

  1. آقای فروهر عزیز
   سلام کشت این قارچ سال هاست که به صورت صنعتی انجام می شود و احتمالا دوستان در جهاد کشاورزی اطلاعی از آن نداشته اند که اینگونه اظهار نظر کرده اند شما می توانید در اینترنت در منابع انگلیسی سابقه تولید صنعتی این قارچ را جستجو کنید.

 17. درود امسال منطقه فارس خصوصا خرامه برداشت دنبل بسیار گسترده و دنبل این منطقه از جاهای دیگر خوشمزه تر هست چون ابکی نیست من تا الان ۲۵ کیلو خریداری کرده ام البته مصرفش با سیرموک خیلی خوشمزه و مقوی هست و بیشتر در زمین بکر و شنی میروید

 18. امروز ۹۸/۲/۱۰ دو کیلو دنبلان از جهرم فارس برام اودند به کیلویی ۱۲۰،۰۰۰ تومان .

 19. سلام فکر نکنم این قارچ کاشت شودچون این قارچ وحشی هست تاامروز هم کسی توزمینهای ما نکاشته که ما الان استفاده میکنیم من اهل منطقه خوی هستم و چند سالی هم خرید فروش میکنم الان ما مثلا هر روز سه تن برداشت میکنیم ایا کسی امده اینها رو کاشته؟؟؟؟؟؟؟؟؟ این نوشته های شما با عقل جور در نمی اید اقای مهندس جسارت نباشه اون نهوه که شما نوشته اید سی درصد احتمال میدم که با اون روش یه دنبلان بیست گرمی برگ شود تبدیل به دویست گرمی شود اما فکر نمیکنم با اون روش کاشت ممنون از اطلاعات شما کوچک شما حیدرزاده

  1. جناب حیدری عزیز پرورش این قارچ با قارچ های دیگر کمی متفاوت است ولی به این معنا نیست که امکان پذیر نیست حدود صد سال است که کشت صنعتی این قارچ در جهان در حال انجام است و البته تا مدت های زیادی به عنوان یک راز پنهان نگه داشته شد.
   برای اطلاع بیشتر می توانید این صفحه را ببینید.
   آشنایی با راز و رمز کشت قارچ دنبلان

 20. با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان و اساتید محترم
  شما که میفرمایید تو اروپا صد ساله کشت میشه چرا تکنولوژی اون رو ایران نمیارید تا بقیه استفاده کنند.
  البته تکنولوژی که جواب داده باشد.نه صرفا مقاله علمی یا کتابی برای فروش.
  بازده و سود ارزش افزوده خیلی بالایی داره اگه تو ایران کشت بشه.
  من ساکن کلاله استان گلستان مهد ترافل سیاه هستم.۳۰درصد مردم این منطقه ۵ ماه سال رو از طریق برداشت ترافل از جنگل ها روزگار میگذرانند.
  البته باید روش سرمایه گذاری بشه و روی کاشت اون کار کرد.
  اون خبر دختر ۲۱ ساله که موفق به کشت این محصول شده بود هم همه اش دروغه.من اون رو میشناسم فقط تو سطح آزمایشگاهی چند گرم تولید کرده .
  آماده همکاری با دوستان و اساتید هستم جهت تامین دنبلان و قارچ گانودرمای کوهی .تو بحث صادرات هم همکاری میکنم.
  باتشکر

 21. با سلام.من ساکن خوزستان هستم.با اب و هوای شرجی و رطوبت بالا.ایا میشه این جا هم کاشت قارچ ترافل سیاه انجام داد؟؟از کجا باید اطلاعات کامل رو بگیرم..ممنون

  1. سلام
   تولید ترافل در ایران هنوز انجام نشده است و کسی به طور صنعتی وارد این کار نشده ولی روش کشت ترافل را بر اساس ترجمه یک کتاب خارجی و به همراه دو فیلم در یک بسته آموزشی قرار داده ایم که می تونید استفاده کنید:
   راز و رمزهای کشت و پرورش قارچ دنبلان

  1. سلام جناب عبدالله راجع به قارچ ونبلان خرید و فروش به ایمیلم پیام دهید اماده همکاری هستم

  1. دوست عزیز سلام
   دنبلان در ایران بیشتر به صورت طبیعی در زیستگاه ها جمع آوری می شود و کشت صنعتی آن هنوز مشاهده نشده است و یا ما اطلاعی از آن نداریم و ما هم پرورش قارچ دنبلان کار نمی کنیم؛ لذا اطلاعات تکمیلی آن نیازمند کار کردن و تجربه در آن زمینه است.
   موفق باشید.

 22. سلام در کدام شهر های لرستان پیدا میشه چون محلی های شهر ازنا کسی تا حالا ندیده،ایا در ازنا رویش داره؟

 23. دوستان عزیزم سلام.خسته نباشید.
  من از شهر ساوه هستم.تو شهر ما نزدیک کوه های معدن کچ و سنگ کچ به وفور یافت میشه.بنده حدود پنج سال هست که از یک ماه مانده به عید برداشت و شروع میکنم و فعالیت دارم.بر اساس شواهد و حضور مکرر در فضای رشد قارچ دنبلان موفق شدم هم بذر طبیعی شو شناسایی کنم و هم به صورت آزمایشی بدون نیاز به همزیستی در همان محیط کشت کنم.عزیزان اونجوری هم که میگن سخت نیست.فقط یه راز بزرگ داره.بنده زمینی خریداری کردم و ان شالله از امسال کار کشت و شروع میکنم و میخوام کتابی به عنوان کشت قارچ دنبلان در گلخانه بنویسم.کشت من زمانبر نیست.به صورت آزمایشگاهی جواب داده است.نظر من در مورد همزیستی یک سیاست فریب برای افزایش قیمت این قارچ است و باید بگم بنده در محیط آزمایشگاهی یک هفته ای پرورش دادم.نیازی به خواندن کتاب خاصی نیست فقط از مادر طبیعت بیاموزید.دقت در محیط رشد قارچ دنبلان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن