صفحه اصلی / ویدئوها / نقش دما در پرورش قارچ دکمه ای

نقش دما در پرورش قارچ دکمه ای

دما در پرورش قارچ دکمه ای 

اهمیت دما 

تولیدکنندگان حرفه‌ای پرورش قارچ معتقد هستند که دما مهم‌ترین عامل در پرورش قارچ دکمه‌ای است. درجه حرارت مطلوب برای رشد قارچ دکمه‌ای ۲۳-۲۵ درجه سانتی گراد است، دماهای کمتر از ۱۰ درجه سانتی گراد منجر به کاهش رشد میسیلیوم ها و دماهای بیشتر از ۳۰ درجه سانتی گراد منجر به مرگ میسیلیوم ها می شود.

دما  بر درصد برداشت محصول، کیفیت محصول، شیوع و انتقال برخی از بیماری‌ها و یا حتی ناهنجاری‌های قارچی موثر است. در یک قاعده کلی هر ۱ درجه سانتی گراد تغییر درجه حرارت حدود ۲% کم باری ایجاد خواهد شد.

نقش دما در مراحل پرورش قارچ دکمه ای

مرحله ورود کمپوست و بسترسازی

در این مرحله دمای کمپوست ۲۵ درجه سانتی گراد و دمای محیط کشت ۲۲-۲۳ درجه سانتی گراد باشد.

ریسه دوانی در کمپوست 

بهترین دما برای ریسه دوانی در کمپوست ۲۵-۲۶ درجه سانتی گراد است و دمای اپتیمم ۲۵ درجه است.اگر دمای کمپوست، کمتر از این میزان بود در فصل زمستان توسط بخار گرم یا کویل ­های گرمایی بسته به رطوبت سالن، دما را افزایش دهید.

توجه کنید دماهای بیشتر از ۲۷ درجه سانتی گراد منجر به مشاهده کپک سبز در این مرحله یا حتی در مراحل بعد می شود. با شروع فعالیت کمپوست، دما ناگهانی افزایش می‌یابد و دمای ۳۰ درجه سانتی گراد می‌تواند مرگ میسلیوم ها را ایجاد کند. بنابراین بهتر است در مرحله اسپان ران، منتظر فعالیت میسلیوم ها و کمپوست باشیم تا دما خودبه‌خودی افزایش یابد.

رشد میسیلیوم در خاک پوششی

پس از ریسه دوانی در کمپوست، افزودن خاک پوششی به کمپوست جهت رشد ریسه در خاک پوششی و تامین رطوبت مورد نیاز آن انجام می‌گیرد. بهترین دما در این مرحله، در محدوده ۲۵-۲۴ سانتی گراد حفظ گردد.

اگر برای کاهش دادن دما در این مرحله از هوای تازه به میزان زیاد استفاده کنید به علت ورود Co2 به سالن ممکن است پین هدها ظاهر شوند پس بهتر است از دستگاه‌های سردکننده هوا برای کاهش دما در این مرحله استفاده کنید تا غلظت Co2 همچنان بالا بماند.

هوادهی 

هوادهی از طریق کاهش دما اعمال می‌شود. در این مرحله دمای محیط را به‌تدریج یا ناگهانی به ۱۶-۱۸ درجه سانتی گراد می‌رسانند و دمای کمپوست را به ۱۹-۲۰ درجه سانتی گراد کاهش می‌دهند (دمای کمپوست نباید از ۲۰ درجه بیشتر و از ۱۶-۱۷ درجه کمتر شود.

فلش اول 

بهترین دما برای تشکیل اندام بارده قارچ ۱۹ درجه سانتی گراد در کمپوست و دمای ۱۸ درجه سانتی گراد برای هوا می‌باشد. اگر این تفاوت دمای کمپوست و محیط در حدود ۱/۵-۲ درجه سانتی گراد حفظ شود تشکیل شدن میوه‌ها بهتر انجام می‌گیرد، زیرا موجب تحریک تبخیر می‌شود و تبخیر هم باعث صعود موادغذایی به سطح بستر شده و درنهایت منجر به رشد و نمو قارچ می‌شود.

گاهی ممکن است پس از شوک دهی، میزان دمای کمپوست بیش‌ازحد پایین بیاید که برای جلوگیری از ایجاد این وضعیت باید دمای هوا را افزایش داده و میزان جریان هوا کم شود.

با رشد و نمو قارچ‌ها و تا شروع فلش اول دمای کمپوست افزایش می‌یابد زیرا به دلیل افزایش فعالیت‌های متابولیک در داخل کمپوست، دمای کمپوست افزایش می‌یابد و این افزایش دما سبب تحریک رشد و نمو قارچ­ها می‌شود ولی دمای هوا همچنان ثابت می‌ماند.قارچ‌ها این گرمای تولیدشده را از طریق تبخیر دفع می­ کنند، وقتی‌که دمای کمپوست افزایش می‌یابد بهترین زمان برای آبیاری می‌باشد.

فلش دوم 

در انتهای فلش اول دمای کمپوست افزایش می‌یابد ولی باید سعی شود اختلاف دمای کمپوست و هوا ثابت بماند تا فعالیت کمپوست بهتر صورت گیرد. اگر دمای هوا و دمای کمپوست بین فلش اول و فلش دوم بالا باشد قارچ‌ها سریع رشد می‌کنند ولی کیفیت پایینی خواهند داشت زیرادمای بالا موجب رشد سریع قارچ‌ها، سفت شدن قارچ‌ها، سبک شدن و سریع پشت‌باز شدن آن‌ها می­ گردد.

پس از فلش اول دمای هوا در محدوده‌ی ۱۷-۱۸ درجه سانتی گراد می‌باشد که این باعث کاهش دمای کمپوست و فعالیت کمپوست می‌شود. پس در انتهای فلش اول دمای هوا را موقتی افزایش دهید. از آنجایی‌که تفاوت دمای هوا و کمپوست زیاد است، رشد قارچ‌ها در فلش دوم آسان‌تر از فلش اول انجام می‌گیرد.

فلش سوم 

برای اینکه فعالیت کمپوست ادامه داشته باشد باید اختلاف دما بین کمپوست و هوا وجود داشته باشد. برای ایجاد و حفظ این اختلاف دما لازم است، دمای هوا را موقتی افزایش دهیم تا دمای کمپوست به ۲۲-۲۳ درجه سانتی گراد برسد و مجدداً افزایش دما را قطع کنیم تا دمای کمپوست به ۲۰ درجه سانتی گراد برسد.

نقش دما در مراحل پس از برداشت قارچ 

بلافاصله پس از برداشت، عملیات سرد کردن قارچ‌ها صورت می­گیرد و تأخیر در انجام آن منجر به افزایش فساد در قارچ‌های برداشت‌شده می‌شود به این روش پیش ­سرمادهی می­ گویند. در پیش سرمادهی دمای محصول را به مدت ۵ ساعت به ۲-۴ درجه سانتی گراد می‌رسانند. در این روش، قارچ‌هایی که برای صادرات یا انتقال به مناطق دورتر مدنظر هستند سالم و باکیفیت حفظ می‌شوند.

نقش دما در ضدعفونی کردن سالن های پرورش

فرایند کوکات cook out یعنی با بخارآب دمای سالن در ۷۰ درجه سانتی‌گراد به مدت ۱۰ ساعت حفظ شود. این روش از روش‌های مناسب برای پاک‌سازی آلودگی‌ها در خلل و فرج دیوارها، قفسه‌ها و سالن‌های کشت است که تاثیر شگرفی در کاهش و توقف شیوع بیماری‌ها و آفات دارد.

نقش دما در پاستوریزه کردن خاک پوششی

دما در پاستوریزه کردن خاک نقش مهمی دارد، چه بسا با تغییر اندک دما، میکروارگانیسم های مفید هم از بین خواهند رفت. پاستوریزه کردن خاک با بخار ۵۹-۶۲ درجه سانتی گراد (تدریجی) به مدت ۸ ساعت انجام می شود.

درباره محمد الماسی

15 سال پیش خیلی اتفاقی وارد این صنعت شدم و همیشه دوست داشتم چیز جدیدی را یاد بگیرم و هنوز هم باید خودم را دانشجوی این رشته بدانم و دوست دارم هر انچه را در این 15 سال یادگرفته ام به علاقه مندان یاد بدهم و به نظرم اگه با هم پیشرفت کنیم موفق تریم.

این مطالب را نیز ببینید!

irrigation datagharcH - آبیاری هوشمند قارچ دکمه ای

آبیاری هوشمند قارچ دکمه ای

آبیاری قارچ دکمه ای  یکی از روش های آبیاری قارچ دکمه ای، آبیاری قطره ای …

۶ دیدگاه‌ها

 1. سلام من می خوام داخل ی اتاق کوچیک قارچ پرورش بدم و کمپوستشو خودم اماده کردم الان چند روز گذشته بدون این که بذر قارچو ب کمپوست اضافه کنم داخلش داره قارچی می شه باید چیکار کنم

  • چه قارچی و شما کمپوست چه قارچی را تولید کردید بعیید به نظر می رسه که بتوانید کمپوست قارچ دکمه ای را تولید کرده باشید کمی بیشتر توضیح دهید تا راهنمایی تان کنیم

 2. لطفا شماره تماستون رابرایم بفرستید چند سوال ومشاوره میخواهم ازشما ممنون.

 3. پاستوریزاسیون خاک پوششی حتما باید توسط سالندار انجام بشه ؟؟
  یا درصورتی که خاک آلوده نیست لزومی به پاستوریزه کردن نداریم ؟؟

  • سلام دوست عزیز
   در دوره اموزش اصول خاکدهی صحیح (اسرار پروش قارچ ۱) درباره نحوه پاستوریزه کردن و نحوه آماده کردن خاک پوششی و نکات مهمی که قبل از خاکدهی باید رعایت کنیم و مواردی که بعد از خاکدهی باید کنترل کنیم به صورت تئوری و عملی توضیح داده شده است .
   ولی ذکر این نکته لازم است که معمولا شما وقتی خاک را تهیه می کنید فرض برا این است که تاولید کننده خاک موارد مربوط به پاستوریزه را انجام داده باشد مگر اینکه شما خاک را به صورت خام خریداری کنید که معمولا در این موارد به صورت فله (و نه کیسه) عرضه می شود و باید شما خاک های مختلف با خواص مختلف را تهیه و با نسبت مشخص مخلوط با سنگ گچ کنید و در نهایت پاستوریزه کنید و استفاده کنید
   درضمن سعی کنید خاک خریداری شده یا تولید شده توسط خودتان را زود مصرف کنید چون همان طور که دربسته آموزشی گفته شده این خاک پاستوریزه شده است و نه استریل
   به نظر مشا چرا خاک پوششی را نباید استریل کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هشت − = 4

CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.
در کمتر از 5 ثانیه به 6 راز موفقیت در پرورش قارچ دکمه ای برسید
دانلود رایگان مجموعه آموزش پرورش قارچ دکمه ای 7 ویدئوی تخصصی پرورش قارچ
پس از وارد کردن اطلاعات لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.