چگونه یک خاکدهی صحیح داشته باشیم؟قسمت دوم

 بافت خاک پوششی یکی از مباحث بسیار مهم در انتخاب خاک پوششی ویک خاکدهی صحیح و مطلوب است. وقتی می گوییم خاک پوششی بایدبافت داشته باشد؛ یعنی خاک باید دانه بندی مناسب داشته باشد و زمانیکه بر سطح بستر پهن می شود، یک حالت پستی و بلندی در سطح خاک دیده شود.

خاک با بافت پوششی مناسب از چند جهت مهم است:

خاک با دانه بندی مناسب، تا آخر فلش سوم پایه و تکیه گاه مناسبی برای اندام قارچ خوادهد بود. هر چه به بافت خاک اهمیت دهیم و بتوانید در ساخت آن دقت بیشتری داشته باشیم و بافت کلوخه ای در سطح بستر داشته باشیم، در باردهی نهایی تاثیر بسزایی خواهد داشت.

مزایای ایجاد پستی و بلندی در خاک پوششی: 

۱- با ایجاد پستی و بلندی در سطح بستر، تبادلات گازی بهتر انجام می شود؛ زیرا در رشد رویشی و زایشی ریسه ها گازهایی همچون دی اکسید کربن تولید می کنند که باید به بیرون از بستر هدایت شود و تجمع آن در سطح بستر مطلوب نمی باشد.

خلل و فرج های موجود در خاک باعث ایجاد این تبادلات گازی و درنهایت ایجاد یک بستر یکنواخت می شود. بدین معنی که در یک بافت مطلوب خاک، تشکیل پین هدها یکنواخت تر صورت می گیرد.

یکی از دلایلی که قارچ ها در سطح بستر، کپه ای یا خوشه ای می شوند، نداشتن بافت مطلوب خاک پوششی است. معمولاً خاک هایی که بافت خوبی ندارند و روی بستر به صورت تخته ای و صاف قرار می گیرند، پین های زیادی در آن تشکیل می شود که قارچ های نهایی آن خوشه ای و کپه ای می شوند و بدلیل عدم تبادل دی اکسید کربن، میزان این گاز در زیر این قارچ های کپه ای افزایش می یابد و نهایتاً قارچ ها درجه ۲ و پشت باز می شوند.

۲- بافت کلوخه ای باعث افزایش سطح زیر کشت می شود. به عنوان مثال در حالت بافت خاک پوششی مناسب، سطح تماس ۱۰-۲۰ درصد افزایش می یابد که باعث افزایش عملکرد خواهد شد.

بنابراین برای داشتن یک باردهی خوب، باید خاکی با بافت مطلوب داشته باشیم و پس از خاکدهی سطح بستر صاف و تخته ای نباشد و حالت پستی و بلندی داشته باشد.

در آخر سؤالی ایجاد می شود:

چگونه یک بافت مطلوب از خاک پوششی را ایجاد کنیم؟

در قسمت سوم ویدئو “چگونه یک خاکدهی صحیح داشته باشیم؟” به این سوال پاسخ خواهیم داد.

 

 

 

مدت زمان: ۴ دقیقه و ۱۶ ثانیه

حجم فایل: MB ۸٫۵

فرمت: mp4

 

دانلود

 

برای دیدن قسمت سوم چگونه یک خاکدهی صحیح داشته باشیم؟ اینجا کلیک کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫8 نظرها

 1. با سلام و تشکر از زحمات شما،من با دیدن این دو فایل تصویری به این نتیجه رسیدم که برای ایجاد سطحی صاف و یگپارچه با کارگاههای فایبر گلس صحبت کنم و مدل یک کف را برای آنها طراحی کنم تا با قرار گیری بر روی لوله های قفسه ها سطح یکپارچه ای داشته باشیم.

  1. دوست عزیز
   سلام

   مسِئله مهم در این بین توجیه اقتصادی آن است ما قریب به ۱۴ سال است که با کف موزاییک در کنار و بتن در وسط با زیر سازی خوب و شیب ملایم یک درصد به وسط و در طول کف سازی کردیم و راضی هستیم، کف سازی با فایبر گلاس به احتمال زیاد هزینه بالا تری خواهد داشت و درافزایش درصد باردهی با کاهش هزینه تولید و .. در نهایت در سود اوری تاثیری نخواهد داشت با این وجود اگر در تصمیم خود مصر بودید با کارشناسان ما برای یک تصمیم گیری بهتر
   در تماس باشید.

 2. سلام. آیا می شود شیب سالن بسیار کم باشد وبرای تخلیه آب از طی برای هل دادن آن به سمت خروجی استفاده کرد?
  سوال بع ی اینکه آیا جنس قفسه تاثیری در میزان محصول دارد?
  ممنون

  1. دوست عزیر
   اگر امکان شیب دادن ندارید باید به شکلی عمل کنید که در پایان شستشو کف سالن تمیز باشه
   ولی اگر در حال ساخت و ساز هستید حتما این شیب را در نظر بگیرید کار راحتتر خواهد بود
   جنس قفسه در باردهی تاثیری ندارد ولی در ایمنی و سلامت کار کارگران خیلی مهم است

 3. سلام خسته نباشید با عرض پوزش اگر ممکن برای درک بهتر مفاهیم کلیپهای ویدویی رو با فیلم مربوط به موضوع همراه کنید و یا حداقل از تصاویر مرتبط استفاده کنید چون گوینده متن رو میگه و نیازی نیست که دوباره در تصویر درج بشه با تشکر.

 4. سلام جناب مهندس الماسی
  قبل از هرچیز درود بیکران و احسنت به شرف شما که بی مضایقه و رایگان کلی اطلاعات دقیق و درست در اختیار این مردم قرار میدهید که ناچار هستند برای تامین معاش زندگیشان (با این همه تورم و اقتصاد بیمار گونه )خودشان را به هر دری میزنند تا از آنجا تامین درآمد کنند. انسانهای بزرگ صاحب علم هم مانند درختان پر ثمری هستنداز علمشان مثل میوه های پرثمر درختان مثمر که هرچقدر ثمر داشته باشند شاخه هایشان را بزمین بیشتر خم میکنند تا در دسترس عموم قرار گیرد. و هیچ توقع تقدیر و تشکر را هم ندارند و فروتن و متواضع هستند چونکه روحی بزرگ و سرشتی پاک نهاد دارند. وقتیکه مطالبتان را دیدم و مطالعه کردم شیفته اخلاق متواضعانه و بزرگواریتان شدم امیدوارم که هیچ چیزی مانع از این رشد بزرگواریتان نشود همیشه موفق و سربلند باشید.
  دکتر سریتا ایلکای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن