۴ ویژگی یک مشاور تولید خوب در پرورش قارچ دکمه‌ای چیست؟

در این مقاله به ۴ ویژگی یک مشاور تولید در پرورش قارچ دکمه‌ای می‌پردازیم تا شما در زمان انتخاب آن، بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید؛ اما قبل از پرداختن به ویژگی‌های یک مدیر تولید خوب، باید به چند سؤال پاسخ دهیم.

چرا باید مشاور استخدام کنم؟

فرایند پرورش قارچ دکمه‌ای، نیازمند به متخصصین و افراد باصلاحیت در زمینه‌ی تولید و پرورش قارچ دکمه‌ای می ­باشد، بنابراین استفاده از این افراد نه‌تنها افزایش و بهبود عملکرد برای شما دارد، هم‌چنین از خسارت‌های پیش‌بینی‌نشده و ناگهانی جلوگیری می‌کند و این تنها در صورتی است که شما یک مشاور تولید خوب و با اخلاق و درعین‌حال مسلط به کار انتخاب کنید.

در چه زمانی نیاز به مشاور دارم؟

وقتی عملکرد خود را از کمپوست یکسان با دیگران از همان کمپوست و خاک مقایسه می‌کنید و از نتیجه کیفیت و کمیت در مقایسه با دیگران راضی نیستید.

وقتی قصد دارید وارد کسب و کار پرورش قارچ خوراکی شوید و می‌خواهید که سعی و خطا نکنید یا قصد توسعه آن را دارید و می‌خواهید بهتر از قبل عمل کنید و از صرف هزینه‌های مجدد جلوگیری کنید.

وقتی مشکلی در عملکرد (کمیت و کیفیت) محصول خود دارید و یا هزینه‌های جاری‌تان بالاست.

وقتی که مشکل آلودگی دست از سرتان برنمی‌دارد و نمی‌توانید بار کامل کمپوست و فلش سوم را برداشت کنید.

فکر کنید شاید وقتش باشد که الآن یک مشاور خوب استخدام کنید تا بتواند با راهنمایی و نظارتش مشکلات شما را برطرف کند.

مشاور تولید

و اما یک سؤال …

 مشاور خوب کیست؟

باید در حالت ایده ­آل یک مشاور تولید خوب را کسی بدانیم که تجربیات زیادی در طراحی و ساخت کسب‌وکار شما دارد و از اطلاعات به‌روز برخوردار است و از هزینه‌های سعی و خطای مجدد جلوگیری می‌کند و چون از بیرون به کسب‌وکار شما می‌نگرد خیلی از اشتباهات و ایراداتی که به علت روزمرگی به چشم شما نمی‌آید را مشاهده می‌کند و با توجه به شرایط شما، بهترین راهکار و پیشنهاد را ارئه می‌دهد.

 او به منافع کارفرما می‌نگرد و فرایندهای تولید را برای شما راحت‌تر طراحی می‌کند. مثلاً برای یک واحد پرورش با ظرفیت حدود ۸ سالن ۲۵ تنی و مصرف سالانه حدود ۱۲۰۰ تن کمپوست؛ اگر تأثیر حضور مشاور را متوسط در کمترین حالت ۲ درصد در نظر بگیریم ۲۰ تن قارچ در سال می‌شود. پس در یک کلام باید گفت که مشاور تولید می‌تواند در سودآوری واحد شما بسیار مؤثر باشد.

بررسی

۱- سابقه تولید

صرف فارغ‌التحصیلی در رشته کشاورزی با تحصیلات دانشگاهی برای یک مشاور نمی‌تواند ضمانتی برای کیفیت کار مشاور باشد، البته تحصیلات به‌عنوان پایه لازم است ولی مشاور باید تجربه لازم و کافی داشته باشد. مهم‌ترین پارامتر در انتخاب یک مشاور در پرورش، رزومه حال و قبل مشاور تولید است و گذراندن کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی یا مدرک تحصیلی و گواهینامه‌های دوره، هیچ‌گونه ضمانتی نمی‌تواند برای شما باشد که از کسی به‌عنوان مشاور استفاده کنید. قبل از استخدام و عقد هرگونه قراردادی رزومه کاری فرد را بگیرید، حتی اگر شما می‌خواهید برای یک سالن تولید، مشاور بگیرید، لازم است این کار را انجام دهید. حجم کار شما مهم است و مشاور چند سالن کوچک یا چند تک سالنی با مشاور در یک واحد بزرگ نتایج متفاوتی خواهد داشت.

بنابراین برگزاری همایش و کلاس و سابقه آموزشی و تحصیلی و … را ملاک نکنید.

سابقه تحصیلی

شما باید برای این سه سؤال از او پاسخ‌های مفید و باکیفیت بیابید.

تاکنون چند کار اجرایی انجام داده است؟

چه مجموعه‌ای را مدیریت کرده یا مشاوره داده است؟

و نتایج کارش چگونه بوده است و آیا کارفرمای قبلی می‌تواند آن را تائید کند؟

و درنهایت با صاحب آن مجموعه و کسب‌وکار تماس بگیرید. حتماً با محل کار قبلی مشاور تماس بگیرید و سابقه کاری فرد را بپرسید. کسی که در مشاور قبلی خود نتوانسته باشد رزومه خوبی از خود به‌جا گذاشته باشد چگونه انتظار دارید به تولید شما کمک کند و مشکلی را حل کند!

۲- اخلاق فردی

اعداد و ارقام موردنظر را که ارائه می‌دهد با واقعیت مقایسه کنید. اگر کسی درآمد و اعداد بالا برای شما ارائه داد کمی واقع‌بین باشید و ما پیشنهاد می‌کنیم که ابتدا به دیده شک، به آمار داده شده بنگرید تا پس از تحقیقات از صحت آن مطمئن شوید.

حتماً دقت کنید حتی اگر ارقام صحیح باشد همه کار، اعداد و ارقام نیست، بلکه اخلاق کاری هم مهم است. یک مشاور نامناسب می‌تواند سیستم کاری و کارگری شما را به هم بریزد پس در پرس‌وجو از مشاوره‌های قبلی، خصوصیات اخلاقی فرد را با سؤالات چالشی استخراج کنید. درباره اینکه چه سؤالاتی بپرسید در یک مقاله دیگر بیشتر صحبت خواهیم کرد.

۳- اخذ ضمانت

ما در تجربیات شخصی خود دیده‌ایم که بعضی از واحدها از مدیریت یا مشاوره تولید ضعیف، چه خسارت‌هایی دیده‌اند که اگر به این نکات توجه می‌شد این مشکلات پدید نمی‌آمد؛ بنابراین طی قراردادی ضمانت لازم را بگیرید تا به این صورت او نیز به تعهداتش عمل کند.

 

مشاوره تولید

پس از گرفتن ضمانت و تعهد بعضی از صاحبان کسب‌ و کار، کار را به امید مشاور یا مدیر تولید خود رها می‌کنند و فراموش می‌کنند که در حقیقت مسئولیت اصلی تولید و مسائل جانبی به عهده کارفرماست و با یک قرارداد و اخذ چک تضمین، هیچ‌گاه ضمانتی برای تولید نیست. تا مدتی در کنارش باشید، هم بر کارش نظارت کنید و هم او را با سیستم کاری آشنا کنید. پس از اطمینان از عملکرد او، کار را آرام‌ آرام تحویل دهید.

۴- عقد قرارداد مناسب

حتماً یک قرارداد صحیح بین دو طرف به امضا برسد و در آن مشخص کنید دقیقاً قرار است در کدام قسمت از کسب‌ و کارتان به شما مشاوره بدهد قرار است چه گزارش‌هایی را و در چه زمان‌هایی به شما اعلام نماید؟ در ابتدای کار شرح وظایف او را در قرارداد مشخص کنید.

ساعات کاری را در قرارداد نظر بگیرید و در قرارداد مشخص شود که در ماه چند ساعت باید در کنار شما باشد.

مشاور تولید

به منافع مشاور نیز توجه داشته باشید یک قرارداد خوب و دو طرفه مطمئناً هم شما و مشاورتان را راضی نگه خواهد داشت و نتایج خوبی خواهد داشت. پرداخت در ازای عملکرد مناسب که باعث افزایش تولید شود برای طرفین مفید و مؤثر خواهد بود پس در ازای افزایش عملکرد پاداش مناسب در متن قرارداد در نظر بگیرید. این افزایش را باید در جدولی به همراه کیفیت و درجه بندی (بر اساس کمیت و کیفیت) تنظیم شود. با توجه به حجم تولید و درصد عملکرد از او بخواهید مدتی سیستم شما را کنترل کند و ایرادات کار شما را بگوید.

نیازهای او را در ابتدای کار بخواهید تا پس از عدم نتیجه‌گیری بهانه‌ای برای آن نداشته باشد. شاید شرایط و امکانات موردنیاز او را، نتوانید پاسخگو باشید، از همان ابتدا تعداد نیرو و احتمالاً کارشناسان مورد نیاز، ایاب و ذهاب، نحوه حضور در شرایط خاص، نحوه ارائه درخواست‌ها، تعمیرات و… را مشخص و توافق کنید تا در انتها فرصتی برای بهانه‌گیری طرفین ایجاد نشود.

منبع: دیتاقارچ

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫14 نظرها

 1. اقای مهندس الماسی
  سلام
  واقعا کسانی که خود را مشاور پرورش قارچ معرفی می کنند زیادند و و من از چند نفر از این آقایان مدعی خسارت زیادی دیدم و اشتباه من در هر دو بار این بود که از انها رزومه کاری نگرفتم و اعتماد کردم کاش زودتر با سایت شما آشنا شده بودم که در چند نوبت که با کارشناسان دیتاقارچ اقای مهندس دادخواه دو نوبت و اقای مهندس نصیری یک نوبت تماس داشتم بدون چشمداشتی اطلاعات خودشان را در اختیار من گذاشتن و این در حالی بود که من برای اطلاعات بی ارزش بعضی از این اقایان مدعی حدود ده میلیون هزینه کردم و از اون بدتر خسارت زیادی هم دیدم.
  خدارا شکر هستند افرادی که هم اطلاعات بسیار خوب و کاربردی دارند و هم اخلاق درجه یک من داشتم نسبت به همه کسانی که مشاوره می دادند بدبین می شدم
  من از بقیه هموطنانم میخاهم به رزومه کاری هر مشاوری توجه کنند و نه ادعاهای پرطمطراق اقایان که مثل امثال من گرفتار افراد بی انصاف و بیسواد نشوند.
  بازم اقای مهندس از شما و تیم بسیار خوبتان سپاسگزارم من و کسانی که این کار را به عنوان شغل برای خودمان انتخاب کردیم به کمک شما نیازمندیم و از خداوند برای شما و تیمتان سلامتی و موفقیت آرزومندم
  کارمند بازنشسته فرهاد محمدی فر

   1. سلام ،وقت بخیر بنده میخواستم پرورش قارچ در منزل بزنم میشه لطف کنید از کجا شروع بکار کنم…ممنون میشم

    1. سلام
     شما باید از آموزش شروع کنید، سوال در زمینه شروع کار اگر دارید در قسمت ادمین کانال تلگرام دیتا قارچ بپرسید پاسخ می دهیم.

 2. سلام
  من یک پروژه با این دوستان انجام دادم و از نتیجه کار بحمدللله راضی هستم میخاستم هزینه زیادی را برای ساخت راه اندازی پروژه انجام بدهم با راهنمایی شان (تفاقا خیلی سریع هم جواب دادند ) خیلی قبمت کمتری هزینه کردم شاید یک سوم مبلغی که دیگران گفته بودند مثلا میخاستم یک بویلر نو بخرم با راهنمایی تیم بسیار خوب دیتا قارچ یک بویلر کارکرده انگلیسی خریدم یک نفر را معرفی کردند ان را بازسازی کردم و خیلی بهتر از بویلر های ایرانی شد یعنی با هزینه کم کل لوله ها را بیرون ریختم و لوله اصلی جایگزین کردم و هزینه ام کمتر شد و حالا دقیقا می دونم که بویلرم چه کیفیتی داره
  از ایشان و تیم تخصصی شان تشکر می کنم

 3. سلام عذر میخوام
  این ک مزاحم شدم پرورش قارچ خانگی دارم
  با مشکل مواجه شدم و اصلا نمیدونم باید چیکار کنم
  وارد مرحله بارگیری شدم بستر پین هد فراوون زده ولی متاسفانه بزرگ نمیشه

  1. مهدی عزیز
   سلام نمی توان دقیق گفت باید کمی توضیح بیشتری می دادید
   شما باید وقتی پین هد ها تشکیل می شدند رطوبت سالن را کاهش می دادید تا رشد کنند به زودی درباره این قسمت به طور کامل توضیح می دهیم ولی به طور خلاصه بگیم که بعد از تشکیل پین هدها وقتی به سایز نخودی رسیدند باید رطوبت را ده درصد کاهش دهید.
   شاید در اثر آبیاری در مرحله پین هد ها باعث پین مردگی شده باشید برای این منظور در محصول دوره جامع آبیاری در پرورش قارچ (که حدود دو ساعت آموزش تخصصی و همراه با فیلم های عملی کار خودمان است ) به طور کامل در این خصوص توضیح داده شده است هم بحث کاهش رطوبت و هم بحث موارد ممنوعیت در آبیاری می توانید سرفصل های این دوره را از لینک زیر ببینید اگر تمایل داشتید ان را تهیه کنید.

   دوره جامع عملی و کاربردی آبیاری پرورش قارچ

   اگر مشکل شما حل نشد در همین قسمت توضیح بیشتری دهید
   موفق و پیروز باشید.

 4. سلام وقت بخیر
  من ۵تا سوله با اندازه های متفاوت میخوام اجرا کنم برای پرورش قارچ اما هیچ سررشته ندارم و دنبال یک نفر برای مشاوره برای دو دوره پرورش قارچ را نیاز دارم ممکن به من کمک کنید تا با نفر مناسب که بتونه هم مارو اموزش بده هم اطلاعات کافی در اختیار ما بزار معرفی کنید

 5. سلام وقت بخیر ایا با ۲۰میلیون میتواند تولید قارچ را شروع کرد هزینه سوله خارج از این مبلغ اگه باشه ایا شرکت های هستند که سوله را تجهیز نموده وهزینه های تجهیز را بصورت اقساط دریافت نمایند بنده بشدت نیاز به کمک دارم برای قدم برداشتن

 6. سلام
  بنده قصد راه اندازی سوله وپرورش قارچ را دارم ولی اطلاعاتی کم موبیش دراین زمینه دارم ولی به طور کلی میخواستم که دراین زمینه مشاوربشم وصفرتاصداین کارو بدونم اگه بشه منو راهنمایی کنید ممنون میشم باتشکر ۰۹۱۲۹۶۱۷۳۵۳

  1. سلام بزودی بسته آموزش پرورش صفر تا صد پرورش قارچ دکمه ای روی سایت قرار می گیرد، شما عضو کانال تلگرام دیتا قارچ بشید ، داخل کانال اطلاع رسانی می شود. لینک کانال تلگرام در صفحه اصلی سایت وجود داره.

   برای مشاوره راه اندازی سالن پرورش، با شماره ۰۹۱۳۶۷۵۵۸۸۰ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن