صفحه اصلی / مقالات / آفات و بیماری های قارچ دکمه ای / 4 بیماری مهلک در پرورش قارچ دکمه ای که بدون شک با آن مواجه می شوید!

4 بیماری مهلک در پرورش قارچ دکمه ای که بدون شک با آن مواجه می شوید!

بیماری های قارچ – 4 بیماری مهم در پرورش قارچ دکمه ای

بیماری های قارچی شامل بیماری های ویروسی، باکتریایی و قارچی هستند که این بیماری ها یا عملکرد و یا کیفیت قارچ را کاهش می دهد. بیماری های قارچی عمدتاً ناشی از مایکاگون و ورتیسیلیوم و تریکودرما هستند که منجر به بدشکلی قارچ ها و یا از بین رفتن آن ها و یا خال دار شدن کلاهک قارچ می شوند. قارچ تریکودرما با نابودی بستر کشت، منجر به عدم تولید قارچ می گردد و یا از طریق آلودگی کلاهک، منجر به کاهش کیفیت محصول می گردد. باکتری ها ممکن است عملکرد را از حالت طبیعی خارج کند و یا کاهش دهد و یا قارچ ها را خال دار کند و کیفیت قارچ را به شدت کاهش دهد.

تریکودرما

تریکودرما یکی از بیماری های قارچ است که نوعی کپک سبز است که در بذر و بستر قارچ دکمه ای مشاهده می شود. تریکودرما دارای میسلیوم های سفیدرنگ شبیه میسیلیوم های قارچ دکمه ای می باشد که تشخیص آن در این مرحله مشکل است ولی با تولید اسپور به رنگ سبز متمایل می شود و براحتی تشخیص داده می شود.

 تریکودرما با لکه های سبز رنگ را می توانیم  روی بذر، و کمپوست استریل شده مشاهده کنیم. تریکودرما با تولید آنزیم های سمی، میسیلیوم قارچ دکمه ای را از بین می برد.

 

تریکودرما

 

 ورتیسیلیوم قارچ 

بیماری حباب خشک، که توسط قارچ ورتیسیلیوم ایجاد می شود، یکی از بیماری های قارچ بسیار رایج در پرورش است که به سرعت انتشار می یابد. پرورش دهندگان قارچ اکثراً از ابتلای محصول خود به این بیماری ترس دارند زیرا اگر ظاهر قارچ مبتلا شده به این بیماری، شبیه به بیماری لکه باکتریایی است و لذا تشخیص این دو از یکدیگر مشکل است.

 این بیماری فقط از طریق اسپور انتقال می یابد. ورتیسیلیوم معمولاً بر روی قارچ های دکمه ای سفید می تواند باعث کاهش شدید محصول شود.

درصورتی که قارچ در مرحله ته سنجاقی مورد حمله این قارچ انگل قرار گیرد، قارچ ها به شکل پیاز در می آیند یعنی ساقه از کلاهک ضخیم تر و کلفت تر خواهد شد. در مراحل بعد از سنجاقی شکل بودن، در اثر توقف رشد سلول های مورد حمله، ساقه خمیده و کج می شود. قارچ های مورد حمله، متمایل به سبز شده و اگر آلودگی در انتهای مراحل رشدی رخ بدهد برجستگی های کپه ای سبز رنگ بر روی کلاهک دیده می شود.

رنگ کلاهک قهوه ای روشن شده و یا لکه های قهوه ای روشن بر روی کلاهک معروف به لکه ورتیسیلیوم دیده می شود و اگر آلودگی شدید شود، کلاهک ترک دار می شود.

 

 

ورتیسیلیوم

 

مایکگون

یکی دیگر از بیماری های قارچ، بیماری مایکگون یا حباب‌تر است. از آنجایی‌ که این عامل قارچی تمایل دارد در اندام بارده قارچ به‌صورت انگل زندگی کند به آن مایکگون می‌گویند.

قارچ‌هایی که در مراحل اولیه رشد به این بیماری آلوده‌ شده‌اند، توده‌های بدشکل سفیدرنگ روی کلاهک آن‌ها رشد می‌کند و با توسعه بیشتر، توده به رنگ قهوه‌ای درمی‌آیند و شروع به پوسیدن و از هم گسیختن بافت قارچ می‌کند.

در شرایطی که رطوبت بالا باشد، قطرات مایع قهوه‌ای‌رنگ در سطح اندام انگل قارچی مشاهده می‌شود که با فساد قارچ و شل شدن بافت و بوی بد فساد قارچ همراه است به همین دلیل به آن حباب‌تر می‌گویند. در شرایط محیطی خشک‌تر (رطوبت کم‌تر در  سالن) در بافت بیماری فساد کمتری ایجاد می‌شود و شبیه بیماری ورتیسیلیوم به نظر می‌رسد.

مایکگون

لکه باکتریایی

باکتری ها از دیگر عوامل ایجاد کننده بیماری های قارچ هستند. لکه باکتریایی کیفیت قارچ را از طریق بی رنگ کردن کلاهک و پایه، حفره دار کردن کلاهک کاهش می دهد. در اصل لکه دار شدن کلاهک به باکتری Pseudomonas tolaasii سودوموناس تولاسی نسبت داده می شود و به این بیماری بلاچ باکتریایی یا Bacterial blotch نیز گفته می شود.

لکه باکتریایی ممکن است در سالن‌های پرورش قارچ دکمه ای به صورت اپیدمی درآید، به طوری که کیفیت قارچ‌ها و نیز میزان تولید را به شدت کاهش دهد، اگر سطح قارچ‌ها بعد از آبیاری خشک نشود، احتمال بروز این بیماری بسیار بیشتر خواهد بود.

این باکتری، سمی به نام تولازین یا تولاسین تولید می کند که عامل ایجاد لکه های قهوه ای بر روی قارچ می باشد.

لکه هایی که توسط این باکتری ایجاد می شوند، ابتدا به صورت زرد رنگ بوده، اما بعداً به رنگ زرد طلایی یا قهوه ای شکلاتی در می آیند. این لکه ها سطحی هستند. بافت قارچ‌های آلوده شبیه قارچ خیس خورده و به رنگ خاکستری یا خاکستری مایل به زرد می باشد.

بیماری لکه باکتریایی می تواند در هر مرحله ای از رشد قارچ ظاهر شود، حتی در قارچ‌هایی که بعد از برداشت بسته بندی شده و در داخل یخچال نگهداری می شوند.

بیماری لکه باکتری

 

منبع: دیتا قارچ

درباره مهندس محمدرضا الماسی

15 سال پیش خیلی اتفاقی وارد این صنعت شدم و همیشه دوست داشتم چیز جدیدی را یاد بگیرم و هنوز هم باید خودم را دانشجوی این رشته بدانم و دوست دارم هر انچه را در این 15 سال یادگرفته ام به علاقه مندان یاد بدهم و به نظرم اگه با هم پیشرفت کنیم موفق تریم.

این مطالب را نیز ببینید!

بهترین تولیدکنندگان کمپوست قارچ دکمه ای

بهترین تولید کنندگان کمپوست قارچ دکمه ای در ایران + فیلم

خرید کمپوست قارچ دکمه ای با کیفیت یکی از دغدغه های افرادی است که حرفه …

9 دیدگاه‌ها

 1. اسماعیل خالدی

  سلام خسته نباشید.
  واقعا کارتون عالیه
  انصافا جامع و کامل
  آدم فک نمیکنه تو ایرانه! از ما بعیده اینقد مرتب و تر و تمیز همه چی رو در اختیار دیگران قرار بده.
  ایشالله همیشه مطالب آپدیت و کامل
  خداقوت

  • دوست عزیز جناب خالدی

   از اظهار لطف شما انرژی گرفتیم.
   امیدوارم بتونیم باعث رضایت بیشتر شما دوستان بشیم

 2. باسلام
  واقعا ممنون بابت این همه مطالب عالی خدا خیرتون بده انشالله خدا به کارتون برکت بده که از جون و دل برای ما مایع میزارین
  خیلی ممنون
  خدا قوت

 3. خیلی دوست دارم که وارد این کار بشم ولی هنوز یه ترسی ته دلم هست که شاید نتونم..برای این کار تنها تحقیق و دیدن فیلم های مختلف کافیه؟یا اینکه حتما باید در یک سالن کارکرده باشیم؟

 4. خیلی دوست دارم که وارد این کار بشم ولی هنوز یه ترسی ته دلم هست که شاید نتونم..برای این کار تنها تحقیق و دیدن فیلم های مختلف کافیه؟یا اینکه حتما باید در یک سالن کارکرده باشیم؟

  • سلام به جرات می توانم بگویم با مطالعه کامل سایت به حدود 70 درصد کار مسلط می شوید برای الباقی هم محصولات سایت را تهیه کنید

 5. سلام خسته نباشی ضمن تشکر از زحمات بی بدیل شما جناب اقای دکتر الماسی و همکارن محترم حضرتعالی میخاستم بنده را راهنمایی بفرمایید دلایل بوجود امدن کپک سبز قارچ و پشه قارچ و راههای جلوگیری از بیشتر شدن انها در هنگام رافلینگ که درسالن پرورش مشاهده شده است لطفا کمک نمایید از حسن توجه حضرتعالی کمال تشکر را دارم

  • اقا شیرزاد دوست عزیز ممنون از لطف و مرحمت شما
   می تواند دلایل متعددی داشته باشد مثل کمپوست و یا خاک پوششی و یا وجود لارو حشرات در سالن از دوره قبل یا انتشار از طریق سالن های محاور و یا از محیط باشد ولیکن شما باید جمعیت آن را کنترل کنید.مخصوصا که حشرات می توانند باعث منتشر کردن اسپور گپک ها در بستر و سالن های مجاور شوند و باید به هر شکل ممکن کنترل شوند.خود باعث
   در دوره تئوری و عملی ابیاری به طئور کامل به طور کامل در مورد آن صحبت می کنیم و مصرف سموم لازم را پیشنهاد می شود در مرحله خاکدهی بعد از رافلینگ یا بعد از ککینگ انجام دهید استفاده از یک حشره کش و قارچکش دقیقا در دوره آموزشی به صورت عملی اموزش داده شده است ولی در صورتیکه قصد ندارید از این مجموعه کامل اموزشی استفاده کنید پیشنهاد می کنیم که از کاربندازیم و دیفلوبنزورون در ابیاری بعد از رافلینگ استفاده کنید میزان کاربندازیم حدود یک گرم در متر مربع و دیفلو بنزورون حدود 2 گرم در متر مربع بری کنترل جمعیت لاروها های حشرات در خاکدهی موثر خواهد بود.
   با این وجود پیشنهاد می کنم این لینک ها را هم ببینید
   خاکدهی اصولی در پرورش قارچ
   دوره کامل و تخصصی ابیاری در پرورش قارچ
   پیروز و موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در کمتر از 5 ثانیه به 6 راز موفقیت در پرورش قارچ دکمه ای برسید
دانلود رایگان مجموعه آموزش پرورش قارچ دکمه ای 7 ویدئوی تخصصی پرورش قارچ
پس از وارد کردن اطلاعات لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.
دانلود رایگان ویدئوی پرورش قارچ گانودرما در منزل
پس از وارد کردن اطلاعات لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.