۹ نکته در انتخاب محل مناسب برای احداث واحد تولید پرورش قارچ دکمه‌ای

قبل از طراحی و احداث سالن پرورش قارچ دکمه ای باید به نکاتی توجه نمود که بعد از احداث، امکان تغییر بسیاری از موارد وجود ندارد، بنابراین پیشنهاد می کنیم قبل از احداث سالن پرورش خود به این نکات توجه نمایید.

۱-داشتن استراتژی بلند مدت

در طراحی سالن پرورش قارچ دکمه‌ای، از همان ابتدا یک استراتژی بلندمدت داشته باشید. فرض کنید شرایط کاملاً در آینده فراهم خواهد بود. شما حداکثر قصد دارید به چه ظرفیتی از تولید دست پیدا کنید. رعایت این مسئله در طراحی سالن‌ها و راهروهای دسترسی و هواسازها می‌تواند برنامه توسعه احتمالی آینده شما را از طرف هزینه‌های مجدد بی‌نیاز کند. پس فرض را بر شرایط مناسب در نظر بگیرید و برنامه‌ریزی آینده را نیز مدنظر قرار دهید.

استراتژی بلندمدت

محل احداث سالن پرورش

۲- دسترسی به بازارهای فروش

با وجودی­ که مصرف قارچ خوراکی تقریباً در اغلب نقاط کشور عمومیت یافته است، با این وجود بعضی از مناطق پتانسیل بهتری برای عرضه و فروش دارند و با توجه به اینکه تولید قارچ تازه یک محصول با ماندگاری و قابلیت انبارش پایین است، حمل و نقل آن نیز نیاز به کامیون‌های مخصوص دارد (هر چند در کشور اغلب تولیدکننده‌ها این مسئله را رعایت نمی‌کنند). بنابراین بهتر است که مزارع پرورش به مراکز عرضه و فروش نزدیک باشند.

 

دسترسی به بازار فروش

خوشبختانه ماندگاری پایین قارچ تازه امکان صادرات از کشورهایی مثل چین را محدود می‌کند و یک نقطه قوت محسوب می‌شود. طراحی و ساخت سالن در مرزهای صادراتی به کشورهای همسایه می‌تواند یک بازار مطمئن ایجاد کند مشروط بر اینکه قبل از احداث باید اطلاعات کاملی از وضعیت صادرات به کشور مقصد اعم از میزان مصرف سرانه، فصول مصرف، قیمت عرضه عوارض گمرکی، مسائل و قوانین بهداشتی کشور مقصد، هزینه و نحوه حمل و … را جمع‌آوری، بررسی و تحلیل نموده و سپس تصمیم‌گیری نمود.

 

کامیون مخصوص حمل و نقل قارچ

۳- امکان دسترسی به یک کمپوست مناسب

امکان دسترسی به یک کمپوست مناسب یکی از متغیرهای مهم است چون دمای کمپوست تحویلی یک پارامتر بسیار مهم است. نزدیک بودن به مراکز عرضه کمپوست هم از جهت کیفیت کمپوست تحویلی و هم از جهت هزینه حمل و نقل می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.

۴- دسترسی به آب سالم، برق و منابع انرژی

موارد مصرف آب در سالن پرورش برای آبیاری سالن‌ها (رشد و نمو قارچ‌ها)، تأمین رطوبت، شست ‌و شو و نظافت سالن‌ها، پاستوریزه‌کردن خاک‌پوششی و سالن‌ها و … است. حتی‌الامکان آب برای آبیاری سالن پرورش قارچ دکمه ­ای باید آب شرب یا آب با EC پایین و PH خنثی باشد. در  دوره جامع عملی و کاربردی آبیاری پرورش قارچ به طور کامل درمورد آب آبیاری صحبت شده است.

بابت بقیه موارد می‌توان در صورت محدودیت با اتخاذ تدابیر مناسب، از آب با EC بالاتر استفاده کرد.

دسترسی به برق صنعتی و منابع انرژی نیز یکی از موارد مهم می‌باشد که در تعیین محل احداث واحد باید در نظر گرفته شود. نزدیک بودن به شبکه برق شما را از صرف هزینه ­های سنگین برق‌رسانی جلوگیری می‌کند.

 

محل احداث سالن پرورش

۵- اقلیم منطقه

در حالت تئوری، دمای هوای بیرون نباید بر یک سالن بسته ایزوله (ایزوله یعنی هیچ‌گونه تبادل حرارتی بین سالن و محیط نمی‌باشد) تأثیر داشته باشد اما در عمل، بهترین عایق‌ها هم ضریب انتقال حرارت دارند و صفر نمی‌باشند و ورود جریان هوای آزاد و رفت‌وآمدها، سالن را از حالت ایزوله خارج می‌کند. در مناطقی که دمای هوا اختلاف زیادی با دمای سالن پرورش دارد، هزینه کنترل دما افزایش می‌یابد که باز می‌توان گفت بهترین آب‌وهوا اقلیم معتدل و نزدیک به دمای پرورش می‌باشد؛ رعایت این نکته نیز هزینه‌های جاری تولید را کاهش خواهد داد. توصیه می کنیم مقاله ۱۱ روش کاهش مصرف انرژی در سالن های پرورش قارچ دکمه ای را مطالعه بفرمایید.

اقلیم های چهارگانه

۶- ظرفیت واحد پرورش

 پس از احداث واحد، هزینه‌های جاری تولید به دو دسته تقسیم می‌شوند: هزینه‌های ثابت و هزینه‌های متغیر

هزینه­ های ثابت: به هزینه‌هایی گفته می‌شود که افزایش ظرفیت باعث کاهش هزینه به ازای هر کیلو قارچ می‌باشد. مانند هزینه مدیریت، نگهبانی، راننده، سالن­داری و…

هزینه­ های متغیر: به هزینه‌هایی گفته می‌شود که با افزایش ظرفیت به نسبت افزایش می‌یابند. مانند هزینه خرید کمپوست و خاک‌پوششی و اغلب هزینه‌های پرسنل.

سعی کنید حداقل برنامه تولید خود، از یک مقداری مثلاً ۳۰۰ تن در سال کمتر نباشد (این عدد می‌تواند برای واحدهای مختلف متغیر باشد) بالا بودن ظرفیت تولید از یک طرف به علت کاهش هزینه ثابت به ازای هر کیلو کاهش می‌یابد، از طرف دیگر برنامه تولید خطی‌تر و منظم‌تر هم از جهت فروش بهتر و برنامه‌ریزی پرسنلی بهتر صورت خواهد گرفت.

برای مثال فرض کنید شما یک انتخاب بین ۳۲ و ۴۸ سالن پرورش داشته باشید در حالت ۴۸ سالن چون هر شش روز هفته برنامه کاری پرسنل پر می‌باشد، کارگران مربوطه تخصصی می‌شوند و نیاز به جابه‌جایی از یک قسمت به قسمت دیگر نیست و هم تولید یک برنامه خطی ­تر می­ شود و فروش نیز فراز و نشیب کمی را تجربه خواهد نمود و از طرف دیگر هزینه‌های ثابت شما سرشکن می‌شود و به ازای هر کیلو قارچ کاهش می‌یابد.

سعی کنید حداقل ۱۶ سالن در برنامه توسعه داشته باشید تا هزینه‌ها کمتر و تولید و فروش خطی باشد.

۷- دوری از مراکز آلوده‌کننده صنعتی

بخارات و گازهای بعضی از مواد صنعتی آلوده‌کننده و نزدیکی به مراکز تولیدی دیگر مثل مرغداری‌ها، یکی از پارامترهای مهم است که نباید از آن ساده گذشت.

مناطق آلوده

۸- واحدهایی که تغییر کاربری داده شده

واحدهای تغییر کاربری داده شده از این جهت که دست کارفرما را برای احداث یک واحد حرفه‌ای به‌شدت محدود می‌کند چندان توصیه نمی‌شود. عدم امکان تغییر در ابعاد و طراحی قفسه‌ها و سالن‌ها، محدودیت در برنامه‌ریزی و توسعه، عدم عایق‌کاری مناسب و … جزء محدودیت‌های آن خواهد بود.

۹- ایاب ‌و ذهاب کارکنان

کسب ‌و کار پرورش قارچ خوراکی در کشور ما مکانیزه نیست (مکانیزاسیون در پرورش قارچ را جداگانه بررسی خواهیم کرد) و به‌شدت به نیروی انسانی وابسته است که به علت کشاورزی بودن نوع فعالیت، ساعت چندان منظمی هم ندارد، لذا در احداث واحد پرورش قارچ خوراکی باید به بحث در دسترس بودن نیروی کارگری دقت کنید و هزینه ایاب ‌و ذهاب نیز باید در بررسی‌ها مورد توجه قرارگیرد. نزدیک بودن به شهر و روستا و محل سکونت، هزینه‌های ایاب ‌و ذهاب جاری پرورش قارچ را کاهش می‌دهد.

مدیریت نیروی انسانی

منبع: دیتا قارچ

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫24 نظرها

 1. با تشکر
  این سایت میتواند گمک موثری به تبادل اطلاعات و تجربیات دست اندر کاران تولید قارچ خوراکی و بهبود وضعیت تولید ،فروش
  ودیگر نکات حیا تی برای کسانی به تازگی میخواهند وارداین فعالیت گردند بنماید ، درج واقعیتها سبب میشود
  که خیلی ها سراب نبینند
  با احترام
  یبز گستر
  م. مرادی..

 2. جناب مهندس سلام
  برای پرورش قارچ‌دکمه ای سوله ای به متراژ ۷۲ متر مربع (۶*۱۲) و ارتفاع ۸ متر مناسب است ؟ و اینکه محدودیتی برای پرورش قارچ در شهرک صنعتی وجود دارد ؟ ایا در صورت وجود دیوار های با ارتفاع ۸ متر و عایق بندی مشکلی برای قارچ ایجاد میکند ؟

  1. سلام
   عرض ۶ متر خوب است، برای ارتفاع، سقف سوله را درنظر نمی گیرند بلکه پایه های سوله در نظر گرفته می شود و تا ۵-۶ متر هم می توان کار کرد. عایق بندی هر چه ضخیم تر باشد، بهتر است و به میزان بودجه شما هم بستگی دارد.

  2. سلام
   پدر من در یک روستا چند زمین کشاورزی دارد
   من میخام توی این زمین کشاورزی ، سالن پرورش قارچ بسازم . اهالی این روستا هر روز دام های خود را میارن برای چَرا . خاستم بدونم این مشکلی ایجاد نمیکنه برای قارچ ها و کیفیت آب این روستا متوسط هست آیا تاثیر داره روی قارچ ها؟

   1. سلام
    در محلی که پرورش قارچ انجام می شود، وجود دام و احشام باعث ایجاد حشرات و آلودگی می شود.
    شوری آب مناسب برای پرورش قارچ باید همانند شوری آب خوراکی باشد ولی می تواند لوله کشی نباشد و از آب چاه هم استفاده کنید.
    موفق باشید.

 3. سلام مهندس به نظر شما شرایط آب و هوایی بیرجند واسه پرورش قارچ مناسبه ؟
  با توجه به اینکه گرم و خشکه و اینکه آب بیرجند شوره

  1. سلام
   بله باید شرایط محیطی را در محیط سرپوشیده، فراهم نمود.
   اب شور برای پرورش قارچ مناسب نیست و ec آب باید مانند آب خوراکی باشد.

 4. سلام مهندس
  ایا شرایط اب وهوایی شهرستان شهر کرد برای ایجار کارخانه پرورش قارچ مناسب است ؟

 5. بنام خدا
  با عرض سلام خدمت مهندس عزيز
  يه سوال دارم از شما. أيا متريال ديوارهاي محل پرورش قارچ اهميت داده يا خير مثلا اگه سيماني باشه يا كاشي فرقي مي كنه
  ممنون از لطفتون

 6. با سلام و خسته نباشید خدمت جناب مهندس الماسی عزیز. جناب مهندس بنده یک حیاط باز به ابعاد ۵*۱۰ برای پرورش قارچ اجاره کرده ام. اجازه ندارم در این حیاط سالن احداث کنم. چگونه می توانم یک سالن با داربست یا ابزاری دیگر برای پرورش قارچ احداث کنم. آیا لوازم خاصی هست یا اینکه با داربست و نایلون می توانم یک سالن آماده کنم. اگر لطف بفرمایید که بنده باید چکار کنم بسیار ممنون می شود. در ضمن ایمیل بنده قطع شده اگر پاسخ را در همین صفحه یا به شماره همراهم پیامک نمایید ممنون می شوم. ارادتمند حسین.

  1. سلام
   دوست عزیز جهت پرورش قارچ نیاز به محیط سرپوشیده هست ک بتوان دما و رطوبت را براحتی کنترل کرد. پرورش قارچ به صورت گلخانه ای هنوز در ایران اجرا نشده است.

 7. سلام چطور میتونم خریدار برای محصولات پیدا کنم و بتونم اکثر بارو یکجا به فروش برسونم ممنون میشم راهنمایی کنید اگر شرکت یا خریدار خاصی وجود داره

 8. با سلام خدمت استاد گرامی
  میخواستم بدونم شرایط اقلیمی مازندران برای احداث سالن قارچ مناسب هست یا نه؟
  سپاس فراوان

 9. سلام وقتتون به خیر
  بنده در شهرستان سمنان ساکن هستم که به دلیل اشتغال در بهزیستی و طرح توانمند سازی زنان سرپرست خانوار به راهنمایی نیاز دارم . ممنون می شم اگه شماره تماس یا راه ارتباطی تون بفرمایید که با شما در تماس باشم.

 10. سلام خسته نباشید
  برای یک شخصی که هیچ تجربه و معلوماتی راجب این شغل نداره قابل انجام هست؟و باید با چه مقدار کمپوست شروع به کار کند ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن