خانه / ویدئوها / چگونه یک خاکدهی صحیح داشته باشیم؟

چگونه یک خاکدهی صحیح داشته باشیم؟

خاکدهی قارچ دکمه ای

یکی از مراحل پرورش قارچ دکمه ای، مرحله خاکدهی قارچ دکمه ای است که هر چه این مرحله با دقت و ظرافت خاصی صورت گیرد نتیجه و عملکرد نهایی بهتر خواهد بود. زمانی که از یک کمپوست خاص، دو نفر نتایج متفاوتی می گیرند و این یک سوال ایجاد می کند که چه چیزی باعث تفاوت در نتیجه کار شده است؟

وقتی روند پرورش قارچ این دو شخص با هم مقایسه می شود می بینیم، شخصی که در مرحله خاکدهی دقت بیشتری بکار برده است، نتیجه ی بهتری بدست آورده است. بنابراین در این ویدئو درباره اهمیت خاکدهی قارچ دکمه ای صحبت می شود.

اهمیت خاکدهی قارچ دکمه ای

ریسه ها در کمپوست رشد می کنند و اصطلاحاً کمپوست را سفید می کنند به صورتی که قطرات طلایی آب را در سطح بستر مشاهده می کنیم، در این حالت، کمپوست آماده خاکدهی می شود؛ و باید ادامه رشد ریسه ها در فضای دیگری به نام خاک پوششی انجام گیرد. در مرحله ریسه دوانی در خاک پوششی، سطح بستر توسط لایه ای از خاک پوشانده می شود.

ویژگی های خاک پوششی

1- بافت مطلوب خاک پوششی

2- پاستوریزه بودن خاک پوششی

خاکی برای این مرحله استفاده می شود باید به شکل صحیحی پاستوریزه شود.

3- عمق و ضخامت مطلوب خاک در سطح بستر 

عمق و ضخامتی که خاک در آن قرار می گیرد باید مطلوب باشد و در تمامی سطح بستر این ضخامت و عمق رعایت شود. عمق خاکدهی باید از همان ابتدا به دقت انتخاب شود و در تمامی بستر نیز رعایت شود تا در مراحل فلش ها و برداشت مشکلی ایجاد نشود.

پیشنهاد دیتا قارچ به شما:   نحوه پرورش قارچ دکمه ای

جهت ایجاد یکنواختی در قطر خاکدهی باید دو نکته رعایت شود:

1-ساختار قفسه بندی مناسب

ساختار قفسه بندی کف سالن پرورش به نحوی انجام گیرد که بلوک های کمپوست به طرف وسط از عرض قفسه بندی شیب نداشته باشند و به اصطلاح آویزان نباشند. عدم رعایت این نکته باعث می شود قطر خاکدهی در وسط زیاد و در کناره ها کم باشد.

بنابراین پیشنهاد می شود کف قفسه ها بجای استفاده از تسمه و یا طناب از سیم گالوانیزه به قطر 2/5 استفاده شود. که معمولاً در خلاف جهت هم پیچانده می شود و اگر از لوله های گالوانیزه در فاصله های یک متری در طول قفسه جوشکاری شود، تا سال های سال دوام خواهد داشت و همچنین کف قفسه بندی همیشه صاف باشد و به دنبال آن کمپوستی که روی آن قرار می گیرد براحتی تخته کوبی می شود.

2- تخته کوبی و بسترسازی مناسب 

معمولاً روز ورود کمپوست به سالن یا روز بعد از آن، پلاستیک های بلوک های کمپوست بریده می شود و بستر سازی می کنند و کلیه سطوح کمپوست را با یکدیگر یکنواخت می کنند. فرقی ندارد از چه روشی استفاده می شود مهم این است که بسترسازی به نحو صحیح انجام گیرد. در نهایت قبل از خاکدهی باید یک بستر صاف و تخته ای ایجاد کرده باشید تا بتوانید یک خاکدهی خوبی هم انجام دهید.

خاکدهی با ضخامت نامناسب و غیر یکنواخت، باعث می شود قسمت هایی از خاک پوششی که قطر کمتری دارد مانند کناره ها؛ سریعتر سفید کنند و در قسمت های ضخیم تر دیرتر سفید شود و نتیجه آن در زمان هوادهی نمیتوان تصمیم درستی برای انجام هوادهی گرفت. زیرا قسمت هایی که خاک کمتری داشته ریسه ها سریع تر به سطح خاک می رسند و تحت شرایط محیطی سالن، ریسه ها بیش از حد ضخیم می شوند و ممکن است نتوانند وارد فاز زایشی شوند.

پیشنهاد دیتا قارچ به شما:   چگونه یک خاکدهی صحیح داشته باشیم؟ قسمت سوم

توجه به همه این نکات ساده به نظر می رسند ولی تاثیر بالایی در عملکرد دارند زیرا خاک باید بتواند تا پایان فلش سوم بافت خود را جهت باردهی حفظ کند. یک خاکدهی نامناسب می تواند در عدد عملکرد و میزان برداشت از سطح تاثیر بگذارد زیرا میزان برداشت از خاک انجام می گیرد و خاک باید تا پایان فلش ها بازدهی مطلوب داشته باشد.

 

 

مدت زمان: 6 دقیقه و 42 ثانیه

حجم فایل: MB 17

فرمت: mp4

دانلود فیلم آموزشی

نظرتان برامون ارزشمنده و اگر نظر خودتون  را درباره این ویدئو در قسمت پایانی همین صفحه برای ما یادداشت کنید  در تولید محتوای بعدی ختما اونا را لحاظ می کنیم.

 راستی اگر میخاهید قسمت دوم   این مجموعه سه قسمتی را ببینید اینجا کلیک کنید.

مطلب پیشنهادی

خاک دهی قارچ دکمه ای

چگونه یک خاکدهی صحیح داشته باشیم؟قسمت دوم

 بافت خاک پوششی یکی از مباحث بسیار مهم در انتخاب خاک پوششی ویک خاکدهی صحیح ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 ویدئوی تخصصی آموزش پرورش قارچ دکمه ای
  • ویدئوی 1: راه اندازی سالن پرورش قارچ
  • ویدئوی 2: ویژگی های سالن پرورش قارچ
  • ویدئوی 3: 8 ویژگی طلایی یک کمپوست مطلوب
  • ویدئوی 4: در خرید کمپوست به چه نکاتی توجه کنیم؟
  • ویدئوی 5: 6 اصل مهم در موفقیت پرورش قارچ دکمه ای
  • ویدئوی 6: مراحل پرورش قارچ دکمه ای
  • ویدئوی7: چگونه قارچ خود را بفروشیم؟
آموزش تخصصی رایگان پرورش قارچ دکمه ای
نام و نام خانوادگی
ایمیل
دریافت لینک دانلود
CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.
کمتر از 5 ثانیه دانلود کنید
کمتر از 5 ثانیه دانلود کنید
در کمتر از 5 ثانیه به 6 راز موفقیت در پرورش قارچ دکمه ای برسید
کمتر از 5 ثانیه دانلود کنید
کمتر از 5 ثانیه دانلود کنید
دانلود رایگان مجموعه آموزش پرورش قارچ دکمه ای 7 ویدئوی تخصصی پرورش قارچ
پس از وارد کردن اطلاعات لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.
کمتر از 5 ثانیه دانلود کنید
کمتر از 5 ثانیه دانلود کنید