چگونه یک خاکدهی صحیح داشته باشیم؟

خاکدهی قارچ دکمه ای

یکی از مراحل پرورش قارچ دکمه ای، مرحله خاکدهی قارچ دکمه ای است که هر چه این مرحله با دقت و ظرافت خاصی صورت گیرد نتیجه و عملکرد نهایی بهتر خواهد بود. زمانی که از یک کمپوست خاص، دو نفر نتایج متفاوتی می گیرند و این یک سوال ایجاد می کند که چه چیزی باعث تفاوت در نتیجه کار شده است؟

وقتی روند پرورش قارچ این دو شخص با هم مقایسه می شود می بینیم، شخصی که در مرحله خاکدهی دقت بیشتری بکار برده است، نتیجه ی بهتری بدست آورده است. بنابراین در این ویدئو درباره اهمیت خاکدهی قارچ دکمه ای صحبت می شود.

اهمیت خاکدهی قارچ دکمه ای

ریسه ها در کمپوست رشد می کنند و اصطلاحاً کمپوست را سفید می کنند به صورتی که قطرات طلایی آب را در سطح بستر مشاهده می کنیم، در این حالت، کمپوست آماده خاکدهی می شود؛ و باید ادامه رشد ریسه ها در فضای دیگری به نام خاک پوششی انجام گیرد. در مرحله ریسه دوانی در خاک پوششی، سطح بستر توسط لایه ای از خاک پوشانده می شود.

ویژگی های خاک پوششی

۱- بافت مطلوب خاک پوششی

۲- پاستوریزه بودن خاک پوششی

خاکی برای این مرحله استفاده می شود باید به شکل صحیحی پاستوریزه شود.

۳- عمق و ضخامت مطلوب خاک در سطح بستر 

عمق و ضخامتی که خاک در آن قرار می گیرد باید مطلوب باشد و در تمامی سطح بستر این ضخامت و عمق رعایت شود. عمق خاکدهی باید از همان ابتدا به دقت انتخاب شود و در تمامی بستر نیز رعایت شود تا در مراحل فلش ها و برداشت مشکلی ایجاد نشود.

جهت ایجاد یکنواختی در قطر خاکدهی باید دو نکته رعایت شود:

۱-ساختار قفسه بندی مناسب

ساختار قفسه بندی کف سالن پرورش به نحوی انجام گیرد که بلوک های کمپوست به طرف وسط از عرض قفسه بندی شیب نداشته باشند و به اصطلاح آویزان نباشند. عدم رعایت این نکته باعث می شود قطر خاکدهی در وسط زیاد و در کناره ها کم باشد.

بنابراین پیشنهاد می شود کف قفسه ها بجای استفاده از تسمه و یا طناب از سیم گالوانیزه به قطر ۲/۵ استفاده شود. که معمولاً در خلاف جهت هم پیچانده می شود و اگر از لوله های گالوانیزه در فاصله های یک متری در طول قفسه جوشکاری شود، تا سال های سال دوام خواهد داشت و همچنین کف قفسه بندی همیشه صاف باشد و به دنبال آن کمپوستی که روی آن قرار می گیرد براحتی تخته کوبی می شود.

۲- تخته کوبی و بسترسازی مناسب 

معمولاً روز ورود کمپوست به سالن یا روز بعد از آن، پلاستیک های بلوک های کمپوست بریده می شود و بستر سازی می کنند و کلیه سطوح کمپوست را با یکدیگر یکنواخت می کنند. فرقی ندارد از چه روشی استفاده می شود مهم این است که بسترسازی به نحو صحیح انجام گیرد. در نهایت قبل از خاکدهی باید یک بستر صاف و تخته ای ایجاد کرده باشید تا بتوانید یک خاکدهی خوبی هم انجام دهید.

خاکدهی با ضخامت نامناسب و غیر یکنواخت، باعث می شود قسمت هایی از خاک پوششی که قطر کمتری دارد مانند کناره ها؛ سریعتر سفید کنند و در قسمت های ضخیم تر دیرتر سفید شود و نتیجه آن در زمان هوادهی نمیتوان تصمیم درستی برای انجام هوادهی گرفت. زیرا قسمت هایی که خاک کمتری داشته ریسه ها سریع تر به سطح خاک می رسند و تحت شرایط محیطی سالن، ریسه ها بیش از حد ضخیم می شوند و ممکن است نتوانند وارد فاز زایشی شوند.

توجه به همه این نکات ساده به نظر می رسند ولی تاثیر بالایی در عملکرد دارند زیرا خاک باید بتواند تا پایان فلش سوم بافت خود را جهت باردهی حفظ کند. یک خاکدهی نامناسب می تواند در عدد عملکرد و میزان برداشت از سطح تاثیر بگذارد زیرا میزان برداشت از خاک انجام می گیرد و خاک باید تا پایان فلش ها بازدهی مطلوب داشته باشد.

 

 

مدت زمان: ۶ دقیقه و ۴۲ ثانیه

حجم فایل: MB ۱۷

فرمت: mp4

دانلود

 

نظرتان برامون ارزشمنده و اگر نظر خودتون  را درباره این ویدئو در قسمت پایانی همین صفحه برای ما یادداشت کنید  در تولید محتوای بعدی ختما اونا را لحاظ می کنیم.

 راستی اگر میخاهید قسمت دوم این مجموعه سه قسمتی را ببینید اینجا کلیک کنید.

برچسب ها

مهندس محمدرضا الماسی

15 سال پیش خیلی اتفاقی وارد این صنعت شدم و همیشه دوست داشتم چیز جدیدی را یاد بگیرم و هنوز هم باید خودم را دانشجوی این رشته بدانم و دوست دارم هر انچه را در این 15 سال یادگرفته ام به علاقه مندان یاد بدهم و به نظرم اگه با هم پیشرفت کنیم موفق تریم.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. سلام لطفا اموزش ساخت قفسه, ورق گالوانیزه توضیح بیشتری بدید اگه با عکس یا ویدئو باشه که چه بهتر
    ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن