خانه / مقالات / تولید کمپوست / باکتری های ترموفیل و گونه های آن در تولید کمپوست چه نقشی دارند؟

باکتری های ترموفیل و گونه های آن در تولید کمپوست چه نقشی دارند؟

کمپوست فاز دو و باکتری های ترموفیل 

کمپوست سازی فرایندی است که طی آن میکروارگانیسم ها، یک بستر غذایی برای رشد میسلیوم های قارچ دکمه ای سفید ایجاد می کنند. منظور از میکروارگانیسم ها، موجوداتی هستند که با چشم نمی توان آن ها را دید. میکروارگانیسم های موثر در فرایند کمپوست سازی شامل سه گروه باکتری ها، اکتینومایست ها و قارچ ها هستند.

به طور کلی میکروارگانیسم ها را می توان با توجه به واکنش آن ها نسبت به دما به سه دسته تقسیم بندی کرد:

 • میکروارگانیسم های سرمادوست یا سایکروفیل:

دامنه دمایی مطلوب میکروارگانیسم های سرمادوست یا سایکروفیل 15-20 درجه سانتی گراد است.

 • میکروارگانیسم های خواهان گرمای متوسط یا مزوفیل:

دامنه دمایی مطلوب میکروارگانیسم های سرمادوست یا سایکروفیل 40-20 درجه سانتی گراد است.

 • میکروارگانیسم های گرمادوست یا ترموفیل:

دامنه دمایی مطلوب میکروارگانیسم های سرمادوست یا سایکروفیل 55-45 درجه سانتی گراد است.

 

میکروارگانیسم های گرمادوست یا ترموفیل در طی دوره کمپوست سازی برای تولیدکنندگان کمپوست قارچ دکمه ای بسیار ارزشمند هستند. میکروارگانیسم های سایکروفیل و مزوفیل در ابتدای مرحله قالب زدن کمپوست بیشترین تعداد را دارند ولی میکروارگانیسم های ترموفیل با افزایش دما در داخل توده کمپوست غالب می شوند و در صورت افزایش شدید گرما فقط میکروارگانیسم ها و باکتری های ترموفیل عوامل بیولوژیکی فعال در کمپوست را تشکیل می دهند.

نقش باکتری های ترموفیل در تولید کمپوست 

فرایند تولید کمپوست در دو مرحله اصلی انجام می گیرد مرحله اول خیساندن بقایی آلی و مرحله دوم پاستوریزه و شیرین کردن، اگرچه کیفیت کمپوست به همه مراحل آن مربوط است ولی موفقیت نهایی کیفیت کمپوست بیشتر به مرحله دو مربوط می شود.

پیشنهاد دیتا قارچ به شما:   قارچ دکمه ای را بیشتر بشناسید! (قسمت دوم)

در طول پاستوریزاسیون، فعالیت میکروبی، گرمای زیادی تولید می کند که باعث از بین روفتن حشرات، پاتوژن ها و میکروارگانیسم های رقیب می شود. در مرحله شیرین کردن، میکروارگانیسم های ترموفیل آمونیاک را به پروتیئن زیستی تبدیل می کنند.

عمده فعالیت باکتری ها در فرایند تولید کمپوست، تجزیه مواد آلی مرده به مواد ساده تر و اجزای معدنی است که اصطلاحاً این فرایند را معدنی شدن می نامند و پس از این فرایند مواد حاصل از معدنی شدن توسط موجودات دیگر مورد استفاده قرار می گیرند.

این میکروارگانیسم ها نقش بسیار مهمی در آماده سازی یک کمپوست مطلوب برای قارچ دارند زیرا از آنجایی که آمونیاک یک باقی مانده سمی خطرناک است و مانع رشد میسیلیوم قارچ دکمه ای می شود از طرفی پروتیئن یک ماده غذایی مهم برای رشد میسیلیوم های قارچ است.

 علاوه بر ایفای نقش میکروارگانیسم ها در تبدیل زیستی آمونیاک به پروتئین و تبدیل مواد آلی به کمپوست، ساختار و میزان فعالیت این جامعه میکروبی، نقش حیاتی در میوه دهی قارچ و بروز بیماری های خاص دارد.

 

باکتری های ترموفیل در کمپوست فاز 2

کمپوست فاز دو

در فرایند تخمیر هوازی کمپوست، ابتدا باکتری های مزوفیل فعال می شوند و در دمای 25 درجه سانتی گراد بخوبی رشد می کنند با افزایش دما این موجودات از بین رفته و باکتری های ترموفیل که می توانند دماهای 48 درجه سانتی گراد را تحمل کنند، فعال می شوند. در جریان تولید کمپوست، اگر دمای کمپوست به اندازه کافی بالا نرود، باکتری ها و میکروارگانیسم های مزوفیل همچنان فعال خواهند بود و فعالیت آن ها باعث از دست رفتن مقدار زیادی از مواد آلی خواهد شد.

پیشنهاد دیتا قارچ به شما:   آیا از کاغذ های باطله می توان جهت پرورش قارچ دکمه ای استفاده نمود؟

گونه های باکتری های ترموفیل در کمپوست فاز 2

در کمپوستی که حاصل باگاس و کاه و کلش گندم است جمعیت باکتریایی به صورت زیر خواهد بود:

Bacillus spp. > Arthrobacter arilaiti  > Ochrobactrum sp  Stenotrophomonas maltophilia

 

جمعیت باکتری ها در طول فرایند تولید کمپوست از اولین روز مخلوط کردن به بعد تغییر می کند. گفته می شود باکتری های باسیلوس رشد اکتینومایست های ترموفیل را تحریک می کند و این از دومین روز تولید کمپوست زمانی که تنوع باکتری های باسیلوس به بالاترین میزان می رسد، مشخص می شود.

معمولا ماندگارترین میکروارگانیسم ها در طول فرایند تولید کمپوست، مقاوم ترین میکروارگانیسم به دما در طول پاستوریزاسیون و حتی بعد از تولید قارچ هستند.

در یک آزمایش دامنه دمایی 9 گونه و واریته از باکتری های ترموفیل بررسی شد و دامنه دمایی آن ها بدست آمد. باکتری ها با فعالیت آنزیمی در توده کمپوست، مواد موجود در توده را به مواد آلی تبدیل می کنند که فعالیت آنزیمی باکتری ها تحت تاثیر دما متفاوت است.

باکتری های ترموفیل دماهای متفاوتی برای رشد نیاز دارند مثلا دماهای اپتیمم برای باکتری های Bacillus pantothenticus و Bacillus megaterium-I و Nocardia nova بین 43-55 درجه سانتی گراد است درحالی که برای  Staphylococcus sp و Bacillus brevis و Bacillus circulans و Bacillus megaterium-II و  Pseudomonas fluorescence و Bacillus stearothermophilus دمای اپتیمم 40-55 درجه سانتی گراد است.

بیشترین تنوع گونه های باکتریایی در کمپوست در محدوده 49-55 درجه سانتی گراد هستند و همچنین بالاترین رنج دمایی برای Bacillus stearothermophilus = 37-67 درجه سانتی گراد در حالی که برای Pseudomonas sp. = 25-55 درجه سانتی گراد است.

پیشنهاد دیتا قارچ به شما:   حشرات قارچ دکمه ای

.Staphylococcus sp هم در آزمایشگاه و هم در مزرعه بیشترین جمعیت را در کمپوست قارچ دکمه ای داشت، بنابراین می توان این باکتری را هم به صورت تنها و یا مخلوط همراه با دیگر میکروارگانیسم ها، در طول فرایند تولید کمپوست، برای تولید سریع تر کمپوست در کوتاه ترین زمان ممکن استفاده گردد. 

 

 

باکتری استافیلوکوکس در تولید کمپوست

 

استافیلوکوکوس

منبع: دیتا قارچ

مطلب پیشنهادی

قارچ دکمه ای

قارچ دکمه ای پرورش دهیم!

قارچ دکمه ای سفید با نام علمی Agaricus bisporus، قارچی شناخته شده در میان مردم ...

۲ دیدگاه

 1. اقا سایت خوبی دارید و یک سوال داشتم اونم اینک6 ایا در ارزش این گونه های ترموفیل یکی هست کدام گونه در ساخت کمپوست خوب نقش دارند و شرایط دمایی اون گونه چیه ممنون از پاسخگویی تون

  • سلام
   ممنون از شما
   طبق مقاله باکتری های ترموفیل همگی در تولید کمپوست نقش دارند و مهمترین آنها: استافیلوکوکوس و باسیلوس هست که هر کدام دامنه دمایی متفاوتی دارند ولی به طور کلی میتوان دامنه 40-55 درجه سانتی گراد را برای این دو باکتری درنظر گرفت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 ویدئوی تخصصی آموزش پرورش قارچ دکمه ای
 • ویدئوی 1: راه اندازی سالن پرورش قارچ
 • ویدئوی 2: ویژگی های سالن پرورش قارچ
 • ویدئوی 3: 8 ویژگی طلایی یک کمپوست مطلوب
 • ویدئوی 4: در خرید کمپوست به چه نکاتی توجه کنیم؟
 • ویدئوی 5: 6 اصل مهم در موفقیت پرورش قارچ دکمه ای
 • ویدئوی 6: مراحل پرورش قارچ دکمه ای
 • ویدئوی7: چگونه قارچ خود را بفروشیم؟
آموزش تخصصی رایگان پرورش قارچ دکمه ای
نام و نام خانوادگی
ایمیل
دریافت لینک دانلود
CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.
کمتر از 5 ثانیه دانلود کنید
کمتر از 5 ثانیه دانلود کنید
در کمتر از 5 ثانیه به 6 راز موفقیت در پرورش قارچ دکمه ای برسید
کمتر از 5 ثانیه دانلود کنید
کمتر از 5 ثانیه دانلود کنید
دانلود رایگان مجموعه آموزش پرورش قارچ دکمه ای 7 ویدئوی تخصصی پرورش قارچ
پس از وارد کردن اطلاعات لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.
کمتر از 5 ثانیه دانلود کنید
کمتر از 5 ثانیه دانلود کنید