باکتری های ترموفیل و گونه های آن در تولید کمپوست چه نقشی دارند؟

کمپوست فاز دو و باکتری های ترموفیل 

کمپوست سازی فرایندی است که طی آن میکروارگانیسم ها، یک بستر غذایی برای رشد میسلیوم های قارچ دکمه ای سفید ایجاد می کنند. منظور از میکروارگانیسم ها، موجوداتی هستند که با چشم نمی توان آن ها را دید. میکروارگانیسم های موثر در فرایند کمپوست سازی شامل سه گروه باکتری ها، اکتینومایست ها و قارچ ها هستند.

به طور کلی میکروارگانیسم ها را می توان با توجه به واکنش آن ها نسبت به دما به سه دسته تقسیم بندی کرد:

 • میکروارگانیسم های سرمادوست یا سایکروفیل:

دامنه دمایی مطلوب میکروارگانیسم های سرمادوست یا سایکروفیل ۱۵-۲۰ درجه سانتی گراد است.

 • میکروارگانیسم های خواهان گرمای متوسط یا مزوفیل:

دامنه دمایی مطلوب میکروارگانیسم های سرمادوست یا سایکروفیل ۴۰-۲۰ درجه سانتی گراد است.

 • میکروارگانیسم های گرمادوست یا ترموفیل:

دامنه دمایی مطلوب میکروارگانیسم های سرمادوست یا سایکروفیل ۵۵-۴۵ درجه سانتی گراد است.

 

میکروارگانیسم های گرمادوست یا ترموفیل در طی دوره کمپوست سازی برای تولیدکنندگان کمپوست قارچ دکمه ای بسیار ارزشمند هستند. میکروارگانیسم های سایکروفیل و مزوفیل در ابتدای مرحله قالب زدن کمپوست بیشترین تعداد را دارند ولی میکروارگانیسم های ترموفیل با افزایش دما در داخل توده کمپوست غالب می شوند و در صورت افزایش شدید گرما فقط میکروارگانیسم ها و باکتری های ترموفیل عوامل بیولوژیکی فعال در کمپوست را تشکیل می دهند.

نقش باکتری های ترموفیل در تولید کمپوست 

فرایند تولید کمپوست در دو مرحله اصلی انجام می گیرد مرحله اول خیساندن بقایی آلی و مرحله دوم پاستوریزه و شیرین کردن، اگرچه کیفیت کمپوست به همه مراحل آن مربوط است ولی موفقیت نهایی کیفیت کمپوست بیشتر به مرحله دو مربوط می شود.

در طول پاستوریزاسیون، فعالیت میکروبی، گرمای زیادی تولید می کند که باعث از بین روفتن حشرات، پاتوژن ها و میکروارگانیسم های رقیب می شود. در مرحله شیرین کردن، میکروارگانیسم های ترموفیل آمونیاک را به پروتیئن زیستی تبدیل می کنند.

عمده فعالیت باکتری ها در فرایند تولید کمپوست، تجزیه مواد آلی مرده به مواد ساده تر و اجزای معدنی است که اصطلاحاً این فرایند را معدنی شدن می نامند و پس از این فرایند مواد حاصل از معدنی شدن توسط موجودات دیگر مورد استفاده قرار می گیرند.

این میکروارگانیسم ها نقش بسیار مهمی در آماده سازی یک کمپوست مطلوب برای قارچ دارند زیرا از آنجایی که آمونیاک یک باقی مانده سمی خطرناک است و مانع رشد میسیلیوم قارچ دکمه ای می شود از طرفی پروتیئن یک ماده غذایی مهم برای رشد میسیلیوم های قارچ است.

 علاوه بر ایفای نقش میکروارگانیسم ها در تبدیل زیستی آمونیاک به پروتئین و تبدیل مواد آلی به کمپوست، ساختار و میزان فعالیت این جامعه میکروبی، نقش حیاتی در میوه دهی قارچ و بروز بیماری های خاص دارد.

 

باکتری های ترموفیل در کمپوست فاز 2

کمپوست فاز دو

در فرایند تخمیر هوازی کمپوست، ابتدا باکتری های مزوفیل فعال می شوند و در دمای ۲۵ درجه سانتی گراد بخوبی رشد می کنند با افزایش دما این موجودات از بین رفته و باکتری های ترموفیل که می توانند دماهای ۴۸ درجه سانتی گراد را تحمل کنند، فعال می شوند. در جریان تولید کمپوست، اگر دمای کمپوست به اندازه کافی بالا نرود، باکتری ها و میکروارگانیسم های مزوفیل همچنان فعال خواهند بود و فعالیت آن ها باعث از دست رفتن مقدار زیادی از مواد آلی خواهد شد.

گونه های باکتری های ترموفیل در کمپوست فاز ۲

در کمپوستی که حاصل باگاس و کاه و کلش گندم است جمعیت باکتریایی به صورت زیر خواهد بود:

Bacillus spp. > Arthrobacter arilaiti  > Ochrobactrum sp  Stenotrophomonas maltophilia

 

جمعیت باکتری ها در طول فرایند تولید کمپوست از اولین روز مخلوط کردن به بعد تغییر می کند. گفته می شود باکتری های باسیلوس رشد اکتینومایست های ترموفیل را تحریک می کند و این از دومین روز تولید کمپوست زمانی که تنوع باکتری های باسیلوس به بالاترین میزان می رسد، مشخص می شود.

معمولا ماندگارترین میکروارگانیسم ها در طول فرایند تولید کمپوست، مقاوم ترین میکروارگانیسم به دما در طول پاستوریزاسیون و حتی بعد از تولید قارچ هستند.

در یک آزمایش دامنه دمایی ۹ گونه و واریته از باکتری های ترموفیل بررسی شد و دامنه دمایی آن ها بدست آمد. باکتری ها با فعالیت آنزیمی در توده کمپوست، مواد موجود در توده را به مواد آلی تبدیل می کنند که فعالیت آنزیمی باکتری ها تحت تاثیر دما متفاوت است.

باکتری های ترموفیل دماهای متفاوتی برای رشد نیاز دارند مثلا دماهای اپتیمم برای باکتری های Bacillus pantothenticus و Bacillus megaterium-I و Nocardia nova بین ۴۳-۵۵ درجه سانتی گراد است درحالی که برای  Staphylococcus sp و Bacillus brevis و Bacillus circulans و Bacillus megaterium-II و  Pseudomonas fluorescence و Bacillus stearothermophilus دمای اپتیمم ۴۰-۵۵ درجه سانتی گراد است.

بیشترین تنوع گونه های باکتریایی در کمپوست در محدوده ۴۹-۵۵ درجه سانتی گراد هستند و همچنین بالاترین رنج دمایی برای Bacillus stearothermophilus = 37-67 درجه سانتی گراد در حالی که برای Pseudomonas sp. = 25-55 درجه سانتی گراد است.

.Staphylococcus sp هم در آزمایشگاه و هم در مزرعه بیشترین جمعیت را در کمپوست قارچ دکمه ای داشت، بنابراین می توان این باکتری را هم به صورت تنها و یا مخلوط همراه با دیگر میکروارگانیسم ها، در طول فرایند تولید کمپوست، برای تولید سریع تر کمپوست در کوتاه ترین زمان ممکن استفاده گردد. 

 

 

باکتری استافیلوکوکس در تولید کمپوست

 

استافیلوکوکوس

منبع: دیتا قارچ

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫16 نظرها

 1. اقا سایت خوبی دارید و یک سوال داشتم اونم اینک۶ ایا در ارزش این گونه های ترموفیل یکی هست کدام گونه در ساخت کمپوست خوب نقش دارند و شرایط دمایی اون گونه چیه ممنون از پاسخگویی تون

  1. سلام
   ممنون از شما
   طبق مقاله باکتری های ترموفیل همگی در تولید کمپوست نقش دارند و مهمترین آنها: استافیلوکوکوس و باسیلوس هست که هر کدام دامنه دمایی متفاوتی دارند ولی به طور کلی میتوان دامنه ۴۰-۵۵ درجه سانتی گراد را برای این دو باکتری درنظر گرفت

 2. سلام و عرض خسته نباشید از اطلاعات مفیدتون….سوالی داشتم راجع به باکتری ها….آیا باکتری داریم که توی دمای ۱۸۰ درجه بتونه فعالیت که و اگه تغذیه مناسب داشته باشه،ماده ای با استحکام بالا تولید کنه؟ممنون میشم که جناب/سرکار almasi جواب رو برای بنده ایمیل کنند…ممنون

 3. سلام
  وقتتون بخیر
  ببخشید توی کیفیت کمپوست بیشتر باکتری ها موثر یا اکنیو میستها تاثیر گذاری کدوم بیشتره , و در مورد مراحل اثر گذاریشون هم چه جویه

  1. در دسترس قرار دادن لیگنین برای باکتری ها و فلور میکروبی اولین و یکی از مهمترین قسمت کار می باشد یعنی اگر در شروع دوره شما بتوانید این ماده آلی را در اختیار فلور قرار بدهید قدم اول را خوب برداشتید وگرنه هر چقدر هم تلاش کنید و این ماده در دسترس فلور میکروبی نباشد هر چقدر هم جمعیت باکتری ها و اکنیو میستها زیاد باشد ولی مواد غذایی انها دردسترس نباشد نتیجه قابل توجه نخواهد بود.

   1. سلام
    خوب با نظر گرفتن این که لیگنین و ماده مغذی در اختیار کمپوست قرار میگیره میخوام ببینم کدوم فلور میکروبی در کیفیت بهتر کمپوست موثر
    ممنونم از پاسخ گوییتون

 4. سلام
  سوال داشتم :
  باکتریهای ترموفیل کدام قسمت ماده الی را تجزیه می کنند؟لیگنین یا سلولز؟
  این باگکتری ها را از کجا می توان خریداری کرد؟
  با تشکر

  1. سلام
   توی منابع خارجی و داخلی گفته می شه که انواع گونه های این باکتری، تمامی مواد آلی را تجزیه می کنند، نیازی به خرید این باکتری نیست زیرا وقتی دمای لازم برای رشدش داخل توده کمپوست فراهم میشه، خودش شروع به تکثیر و زیاد شدن می کنه.
   موفق باشید.

 5. دکتر من دارم روی مقاله کار میکنم ، نیاز به یه گونه باکتری داریم که بتونه گرمای شدید طی عملکرد تولید کنه و تا حد امکان توانایی فتوسنتز داشته باشه میتونید راهنماییم کنید

  1. سلام
   باکتری های ترموفیل که در کمپوست سازی وجود دارند، دماهای بالا مانند ۸۰ درجه سانتیگراد و حتی گفته می شود تا ۱۰۰ درجه را هم تحمل می کنند ولی این باکتری ها جز آرکی باکتری ها هستند و انرژی خود را از مواد گوگردی به دست می آورند.
   موفق باشید.

  2. سلام میشه به سوالم جواب بدید لطفا
   میکروارگانیسم های ترموفیل چه تغییراتی کرده اند که میتوانند در دماهای بالا زندگی کنند؟

 6. سلام. چطور میتونم قارچ تریکودرما بصورت انبوه تهیه کنم. یک گونه برای کمپوستینگ و یک گونه برای تحریک رشد گیاهان و ضدبیماری های گیاهی قارچی.باسپاس

  1. جناب دهقان سلام
   تولید هر گونه قارچی علاوه تجهیزات آزمایشگاه بذر، نیاز به تخصص خاص دارد. برای این کار نیاز به محیط کشت خاص قارچ، انکوباسیون، اتاقک های مخصوص نگهداری بذر و … دارد.

 7. درود جناب،این همه مواد آلی کربنی و نیتروژنی داریم که برای کمپوست مناسب،چرا گیر دادین به کاه و کلش؟توضیح درباره شکستن مواد داخل کمپوست بگین تا مردم بفهمه،اگه سواد داشتین.شکستن مواد کربنی بالا مثل نی چقدر زمان میبره؟تمام مواد کمپوستم شکسته به جز نی!

  1. دوست عزیز سلام
   در کمپوست سازی بحث شکستن مواد را نداریم، بحث تجزیه و ساخت مواد آلی برای تغذیه ریسه های قارچ را داریم… بنابراین واژه شکستن اصلا درست نیست… علت گیر دادن به کاه و کلش به علت فراوانی آن در کشورمان هست و کشورهایی که از لحاظ کاه و کلش گندم فقیرند از مواد جایگزین مثل باگاس و … استفاده میکنند و معمولا بر اساس تجربه مشخص می شود از چه ماده اولیه ای استفاده شود…. چیزی ک مهم است ترکیب لیگنین، سلولز و همی سلولز به نسبت مشخص می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن