افزودن اسپان ومکمل های غذایی در کمپوست مصرفی بر عملکرد قارچ دکمه ای چه تاثیری دارد؟

تولید قارچ زراعی، یک صنعت چند میلیارد دلاری در سراسر جهان است. تولید سالانه در ایالات متحده آمریکا، در طول هر ۱۰ سال گذشته، با احتساب ۲۲۶ میلیون کیلوگرم (۶۳ درصد) از عرضه در سال ۲۰۰۸، به فراتر از ۳۶۰ میلیون کیلوگرم رفته است.

مقدمه

قارچ بر روی یک بستر کمپوست متشکل از مخلوط یونجه، چوب بلال ذرت، کاه و کلش گندم، کود اسب و طیور، پوسته پنبه دانه، علوفه ذرت، گچ و سایر مواد خام تهیه شده است. آماده سازی کمپوست انتخابی مناسب برای تولید تجاری هزینه زیادی دارد و محاسبه شده است هزینه آن از ۵۰ درصد هزینه قارچ تولیدی، بالاتر است؛ بنابراین تحقیقات قابل ملاحظه ای بر روی افزایش پتانسیل بهره برداری از کمپوست در حال انجام است.

کمپوست مصرف شده

به طور کلی اعتقاد بر این است که تولید قارچ بعد از فلش دوم به سرعت کاهش می یابد زیرا مواد مغذی خاص، از کمپوست تخلیه شده اند.

همچنین دیده شده است که تزریق کازئین آبدار هیدرولیز شده در زمان­ های متنوع خاکدهی، عملکرد قارچ را افزایش می دهد. مکمل دهی و خاکدهی مجدد کمپوست قارچ با مواد مغذی که به کندی رها می شوند، بعد از اولین، دومین و سومین فلش، عملکرد قارچ را ۴۰ تا ۵۰ درصد بیشتر از کمپوست قارچ بدون مکمل افزایش می دهد که این بستگی به زمانی دارد که کمپوست مجدداً مکمل دهی و خاکدهی می شود. مکمل دهی و خاکدهی اولیه در سیکل محصول منجر به عملکرد دو برابر بالاتر در محصول می شود.

کشت دوگانه کمپوست قارچ، به تولیدکنندگان این فرصت را می دهد که:

 1. افزایش کلی کارایی بیولوژیکی: یعنی کیلوگرم بیشتری از قارچ بر روی همان کمپوست تولید می شود.
 2. کاهش قابل ملاحظه حجم ترکیبات کمپوست که به منظور رسیدن به سود قابل توجه اقتصادی، ضروری است به عنوان مثال یونجه با توجه به هزینه های سوخت و کاهش عرضه به علت مقایسه با تولید سوخت های زیستی پرهزینه تر می باشد.
 3. کاهش حجم کمپوست قارچ مصرفی برابر است با فشار کمتر به محیط زیست و کمپوست کمتر برای یافتن روش های سودمند و یا استفاده مجدد
 4. بهبود کیفیت کمپوست قارچ مصرفی و کشت دوگانه کمپوست ممکن است با کاهش فرآیند، قابل استفاده باشد.

در این پژوهش اثرات افزودن بذر زنی، مکمل هایی که به کندی منتشر می شوند و کمپوست فاز ۲ و به تأخیر انداختن زمان خاکدهی مجدد، بر عملکرد قارچ دکمه ای بررسی شده است.

تولیدکنندگان قارچ به طور مستمر به دنبال راه هایی برای کاهش هزینه های تولید و افزایش عملکرد می گردند. افزودن مواد مغذی و خاکدهی مجدد کمپوست مصرف شده، یک پتانسیل بالقوه برای به دست آوردن قارچ بیشتر از همان مقدار کمپوست است.

نتیجه گیری

معمولاً تولید قارچ بعد از اولین مصرف کمپوست به سرعت کاهش می یابد ولی مشاهده گردید که افزودن ۱۴/۶ درصد اسپان به کمپوست مصرف شده، در حالت بدون افزودن مکمل، عملکرد را به میزان ۵/۱ درصد افزایش می دهد و در کمپوست مصرف شده بدون افزودن اسپان ولی با اضافه کردن مکمل به آن، عملکرد را به میزان ۱۵/۴ درصد افزایش می دهد.

 

افزودن اسپان به کمپوست

 

دانشمندان پتانسیل عملکرد نسبتاً بالایی را برای افزودن مواد مکمل مغذی در تولید قارچ، ثابت کردند؛ بنابراین اینکه ۱۵ درصد افزایش عملکرد به وسیله افزودن اسپان به کمپوست مصرف شده با افزودن مکمل غذایی، به دست می آید، تعجب آور نیست. ولی با این افزایش مشاهده شده، این چشم انداز ممکن است از لحاظ اقتصادی، با دوام نباشد؛ زیرا با توجه به هزینه متداول اسپان عملکرد اضافی قارچ که از افزودن اسپان در کمپوست مصرفی به دست می آید، برای بازیابی هزینه اش کافی نخواهد بود.

افزودن اسپان به کمپوست مصرفی در مقایسه با افزودن مکمل، تاثیر معنی داری بر روی کارایی بیولوژیکی نداشت. افزودن ۳/۱ درصد مکمل به کمپوست مصرفی، کارایی بیولوژیکی را از ۸/۴ درصد به ۸۰/۴ درصد افزایش می دهد در حالی که عملکرد قارچ تا ۴۱/۸ درصد افزایش می یابد؛ بنابراین تولیدکنندگان بر روی بهینه کردن سرعت مکمل دهی برای کمپوست مصرفی، بیشتر از افزودن اسپان اضافی، تمرکز می کنند.

 

مکمل های غذایی

در آزمایشی دیگر، افزودن کمپوست فاز دو تازه به کمپوست مصرفی و اثرات متقابل ممکن بین مواد مغذی که به کندی رها می شوند و تغییر زمان خاکدهی مجدد بر روی عملکرد قارچ بررسی شد. افزودن کمپوست فاز دو به کمپوست مصرفی، تاثیر معنی داری بر عملکرد قارچ نداشت. با این حال، تأخیر زمان خاکدهی مجدد تا ۵ روز، عملکرد قارچ را تا ۱۵/۸ درصد افزایش می دهد (به طور متوسط در هر روز ۳/۲ درصد).

فرایند تولید کمپوست

همچنین ما یک پاسخ متفاوت عملکرد را به کمپوست فاز دو و مکمل دهی، مشاهده کردیم. همچنین سطح افزایش مکمل، پاسخ عملکرد به کمپوست فاز دو را افزایش می دهد (اثر متقابل معنی دار کمپوست فاز دو و اسپان). ممکن است افزودن کمپوست فاز دو به کمپوست مصرف شده، وزن خشک را افزایش دهد و عملکرد کلی را در هر مترمربع بالا ببرد. به منظور بهینه کردن مقدار کمپوست فاز دو و مکمل دهی و همچنین به منظور تعیین زمان اپتیمم برای خاکدهی مجدد، به کار بیشتری نیاز است. جایگزینی ۱۵ درصد کمپوست فاز دو در کمپوست مصرفی تاثیر معنی داری بر روی عملکرد قارچ نداشت. با این حال استفاده از ۱۵ درصد کمپوست فاز دو در کمپوست مصرفی، پاسخ مخلوط را به مکمل هایی که به آرامی منتشر می شوند، افزایش می دهد.

در آزمایشی دیگر اثرات زمان خاکدهی مجدد و سطوح مختلف مکمل دهی را بر روی عملکرد قارچ و کارایی بیولوژیکی آن بررسی کردیم. به طور کلی در این آزمایش نسبت به دو آزمایش قبل عملکرد و کارایی بیولوژیکی بالاتر بود. همان‌گونه که زمان خاکدهی مجدد با بالای ۱۰ روز به تأخیر افتاد، عملکرد نیز افزایش یافت، به ازای هر روز که خاکدهی مجدد به تأخیر می افتاد، عملکرد تقریبا تا ۱/۲ درصد افزایش می یافت.

خاکدهی

در طول این دوره ، ما در سه آزمایش تنها کپک سبز (.Trichoderma spp) مشاهده کردیم و هیچ آلودگی با نماتد و کپک دیگری مشاهده نکردیم. این نتایج دلگرم کننده نشان می دهد که برای سالن های تجاری، عمل کشت دوگانه بدون تأثیر از پتانسیل آفات، امکان پذیر خواهد بود. این پروژه در حال حاضر در آزمایشگاه های ما همچنان در حال جریان است…

کپک سبز

منبع: دیتا قارچ

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫12 نظرها

 1. سلام مهندس خسته نباشید…منم فوق لیسانس کشاورزی دارم و وارد این کار شدم… راجب راه کار های رسیدن به موفقیت تو این رشته کمکم کنید….تشکر

  1. دوست عزیز خوشحالیم از اینکه شما هم به جمع تولید کنندگان این صنعت پیوستید لطفا سوالات خود را در بخش نظرات سایت مطرح کنید پیشنهاد می کنیم که کل مطالب سایت را مطالعه و ویدئوهای آموزشی را کامل ببینید تا مسلط شوید با این وجود اگر سوالی داشتید در خدمتیم
   پپیروز و موفق باشید.

 2. سلام مهندس
  افزودن مکمل در فرآیند تهیه کمپوست صورت میگیرد یا اینکه در مراحل پرورش قارچ بعد از آوردن کمپوست به سالن توسط تولید کننده صورت بگیرد؟

  1. جناب رستمی عزیز
   سلام
   مکمل ها بهترین موقع برای مصرف قبل از خاکدهی هستند و معمولا کمپوست ساز از مکمل استفاده نمی کنند ولی بیا داشته بشید یا از ساپلمنت خارجی استفاده کنید و
   یا اگر قصد دارید از مواد پروتیین گیاهی و جانوری استفاده کنید باید قبلا بوسیله دینیچر شوند تا باعث الودگی نشوند.

 3. سلام مکمل باید ب خاک اضافه بشه یا ب کمپوست؟ و طریقه مصرفش چجوریه و اسم مکمل چیه؟

 4. سلام آقای مهندس امیدوارم همیشه موفق باشید من هم فوق لیسانس کشاورزیم و تازه میخوام این کار را شروع کنم من میخوام قارچ گانودرما پرورش بدم میخواستم بدونم در پرورش قارچ گانودرما هم میشه از مکمل استفاده کرد وقتی برداشت اول انجام شد برای برداشتهای بعدی برای اینکه تولید بیشتری داشته باشیم میتونیم مکمل استفاده کنیم و لطفا بفرمایید چگونه مکمل رو اضافه کنیم و در چه مرحله ای و چه نوع مکملی استفاده میشود. باتشکر

  1. سلام
   اگر طبق آموزش های دوره پیش بروید و کمپوست با کیفیت تهیه کنید، نتیجه خیلی خوبی خواهید گرفت و می تونید بدون مکمل هم با رعایت اصول گفته شده، به سود خیلی خوبی برسید، پیشنهاد می کنیم قبل از اینکه وارد بحث های مکمل و … شوید با رعایت اصول و شرایط محیطی و تهیه کمپوست خوب، به سودآوری بالا برسید نه مکمل.
   موفق باشید

 5. سلام باتشکروقذردانی از زحمات جنابعالی درخواستی طزجنابتان دارم نام وطریقه استفاده وزمان استفاده از مکملهارا برایم ایمیل کنید باکمال تشکر

  1. با سلام و تشکر
   استفاده از مکمل ها را پیشنهاد نمی کنیم، زیرا مکمل ها معمولاً بستری را برای هجوم آفات و بیماری ها فراهم می کنند که ریسک بزرگی دارد.
   ما معمولاً در سالن های خود هم مکمل استفاده نمی کنیم و سعی می شود با رعایت نکات کلیدی و پرورشی، افزایش عملکرد داشته باشیم.
   موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن