دستورالعمل ساخت سالن پرورش قارچ دکمه ای استاندارد

دستورالعمل جهاد کشاورزی شماره 1

ساخت سالن پرورش قارچ به صورت صنعتی نیاز به اخذ مجوز و پروانه از سوی جهاد کشاورزی دارد. جهاد کشاورزی برای ساخت یک واحد صنعتی، دستورالعمل هایی را مقرر نموده است که هر واحد صنعتی باید مطابق آن ساخته شود. در این مقاله موارد فنی که باید در ساخت واحد پرورش قارچ های خوراکی در نظر گرفته شود، به صورت واضح و مشخص بیان شده است؛ این مقاله بر اساس دستورالعمل جهاد کشاورزی نوشته شده است و کسانی که برای ساخت واحد صنعتی پرورش قارچ خود نیاز به دستورالعمل ساخت دارند، می توانند از این مقاله استفاده کنند.

موارد فنی قبل از ساخت سالن پرورش قارچ های خوراکی

جهت باد غالب

سالن های پرورش قارچ در ایران معمولاً به صورت شمالی _ جنوبی ساخته می شوند. ذکر این نکته لازم است که دریچه های خروجی سالن های پرورش قارچ باید عمود بر وزش باد ساخته شوند (شرایط و جهت وزش باد در هر منطقه در نظر گرفته شود) و به منظور جلوگیری از ورود انواع آلودگی های خارجی از فیلترهای مناسب استفاده شود.

اقلیم

تامین شرایط رطوبتی و حرارتی برای رشد قارچ از اهمیت ویژه ای برخوردار است. مناطق با آب و هوای گرم و خشک به دلیل نیاز به تامین سرما و رطوبت به طور مصنوعی مستلزم عایق بندی دقیق ساختمان ها و استفاده از تجهیزات مناسب است، نیازمند سرمایه گذاری کمی بالاتر است، لذا مناطق سرد و مرطوب و یا سرد و نیمه مرطوب  مناطق بهتری  برای احداث واحدهای قارچ می باشند.

موارد فنی در حین ساخت سالن پرورش قارچ های خوراکی

سالن پرورش قارچ باید دارای کف تراز شده و فاقد پله بوده و بویژه محل استقرار طبقه بندی ها در زمان ساخت سالن پرورش قارچ کاملاً صاف و فاقد شیب باشد. برای تمیز کردن و شست و شوی کف سالن در نواحی زیر ردیف های طبقه بندی شده، باید از فشار آب و تی استفاده کرد و فقط شیب بسیار کمی به طرف وسط در فاصله بین دو ردیف ایجاد کرد (حدود ۱ درصد) که آب را در این قسمت جمع آوری و از طریق دریچه هایی که تعبیه شده است، خارج نماید.

سالن استاندارد قارچ دکمه ای

 

سالن های پرورش قارچ باید دارای دو ویژگی باشند:

اول اینکه عایق بوده و از تبادل رطوبت و حرارت درون سالن با بیرون جلوگیری نمایند، دوم آنکه هوابند باشند یعنی به جز از دریچه خروجی هوا، از هیچ نقطه دیگری هوا خارج نشود، لذا به منظور تامین این هدف بهترین حالت استفاده از عایق های تری دی وال و یا ساندویچ پنل با ضخامت ۱۰ تا ۱۲ سانتیمتر برای ساخت سالن ها استفاده گردد ولی اگر از نظر هزینه سرمایه گذاری در محدودیت هستید می بایست حداقل کلیه اقدامات جهت عایق نمودن کف و دیوراهای سالن به عمل آید.

در صورت استفاده از بتن بایستی روی بتن با یک لایه رنگ پلیمری پوشش داده شود یا بین دیوارهای هر سالن فاصله ایجاد کرده و با عایق مناسب پوشیده شود و صرف نظر از اینکه دیوارها با چه مصالحی ساخته و چگونه عایق بندی شده اند، سقف ترجیحاً از جنس ساندویچ پنل بوده و ضخامت آن بیش از دیوارها باشد.

نکته:

 • به منظور تامین هر چه بهتر عایق بندی بهتر است دریچه های خروجی هوا یعنی اگزوزها را از دمپرهای اتوماتیک روی دیوار در ساخت سالن پرورش قارچ  استفاده شوند که در مواردی که لازم نیست بسته باشند و بی جهت انرژی سالن به هدر نرود.
 • در صورت نصب دمپرهای اتوماتیک روی دریچه ها زمانی که فشار سالن تولید از ۷۵ میلی متر آب (۷۵۰ پاسکال) بالاتر رود، لوورها باز شده و هوای اضافی خارج می شود. دریچه های خروج هوا در ساخت سالن پرورش قارچ به صورت قرینه و به فاصله یک متری از کف ساختمان و در طرفین درب خروجی سالن تعبیه می گردند.

 

دمپر خروجی هوا

 • در یک واحد پرورش قارچ به منظور استفاده بهتر از زمین، سالن ها به صورت قرینه و در دو ردیف استقرار می یابند در این صورت عرض راهرو دستیابی مستقر بین دو ردیف سالن ۶ متر و در صورتی که عرض زمین کم بوده، و سالن ها در یک سمت طراحی شوند؛ عرض راهرو مذکور ۴ متر خواهد بود.

 

 • سالن های استاندارد پرورش قارچ دارای از ۱۵ تا ۳۰ متر طول، کمی بیشتر از  ۶ متر عرض و ۴ تا ۶ متر ارتفاع هستند.

 

 • طبقه بندی سالن ها بهتر است با حداقل ۸۰ سانتی متر فاصله از درب ورودی، همین مقدار فاصله از انتها و ۷۰ سانتیمتر فاصله از دیوارهای طرفین انجام می شود. فاصله دو ردیف طبقه بندی از یکدیگر حداقل ۱۱۰ سانتیمتر می باشد و با احتساب فواصل ذکر شده، طبقات (بستر) دارای ۱/۴۰ عرض هستند. هر ردیف می تواند تا ۶ طبقه باشد  که فاصله طبقات از یکدیگر در صورت استفاده از کمپوست بلوک ۷۰ سانتیمتر و در صورت استفاده از کیسه ۷۵ سانتیمتر است. فاصله اولین طبقه از کف سالن ۲۰ سانتیمتر و هر طبقه دارای فریم یا حائلی به ارتفاع ۱۵-۲۰ سانتی متر می باشد (۱۵*۱/۴*۱۰).

 

 • آلیاژ مناسب برای قفسه بندی سالن های پرورش قارچ آلومینیوم است و لیکن با توجه به قیمت بالای آن می توان از لوله گالوانیزه گوشت دار یا سنگین با سایزهای ۵ برای کف و شش برای ستون ها استفاده کرد ضمن اینکه پیشنهاد می شود برای کف قسه ها هم از سیم گالوانیزه گرم دو و نیم استفاده کنید.

قفسه بندی سالن پرورش قارچ

 • عرض مناسب برای طبقات ۱۴۰ تا ۱۶۰ سانتی متر می باشد در عرض ۱۴۰ کار راحت تر و لیکن سطح زیر کشت تا حدود ۱۵ درصد کاهش می یابد و البته پیشنهاد ما عرض ۱۶۰ سانتی متر است. همچنین دیگر عرض طبقات در سالن های پرورش قارچ نباید بیشتر از ۱۶۰ سانتیمتر باشد تا قارچ چین ها به راحتی و بدون نیاز به خم شدن روی سطح بستر که منجر به آسیب دیدن قارچ می شود، قادر به برداشت قارچ ها باشند.

 

 • واحدهای ۲۰۰ تنی دارای ۹ سالن، ۴۰۰ تنی دارای ۱۸ سالن و ۶۰۰ تنی دارای ۲۷ سالن می باشند.

مهندس محمدرضا الماسی

15 سال پیش خیلی اتفاقی وارد این صنعت شدم و همیشه دوست داشتم چیز جدیدی را یاد بگیرم و هنوز هم باید خودم را دانشجوی این رشته بدانم و دوست دارم هر انچه را در این 15 سال یادگرفته ام به علاقه مندان یاد بدهم و به نظرم اگه با هم پیشرفت کنیم موفق تریم.

نوشته های مشابه

‫22 نظرها

 1. با سلام و احترام
  لطفا توضیح دهید برای شروع کار در مقیاس های کوچک از همان ابتدا نیاز به مجوز از جهاد کشاورزی یا سازمان های مربوطه است یا خیر؟
  به عنوان مثال می شود با حدود یک تن کمپوست چیزی در حدود ۳۰۰ کیلو قارچ(در یک بازه ۶۰ روزه) برداشت کرد و بدون مجوز در بازار توزیع نمود؟
  با تشکر

 2. با سلام و احترام
  بنده یک سالن مرغداری سنتی دارم که حدود پنج هزار جوجه گنجایش داشته بنا به عللی از کار مرغداری بیرون اومدم آیا می تونم این سالن رو تبدیل به پرورش قارچ کنم؟برای اخذ مجوز کار راحتی پیش رو دارم؟
  چقدر هزینه داره تا یه سالن حاوی فن و بخاری رو تبدیل به سالن پرورش قارچ کنم؟

  1. سلام
   برخی از واحدهای مرغداری تغییرکاربری می دهند و تبدیل به سالن پرورش قارچ می شوند، ولی باید اصولی همچون بهداشت را رعایت کرد. جهت اخذ مجوز اگر شرایط منطقه ای و محدوده شما اشکالی نداشته باشد سریعتر می توانید مجوز بگیرید. برخی از واحدها این کار را انجام داده اند ولی اگر سالن پرورش مجدد ساخته شود، خیلی بهتر است چون سالن های مرغداری محدودیت هایی دارند که برای پرورش قارچ مناسب نیست.
   موفق باشید.

  2. با سلام مهندس.بنده دو دوره در سوله های تولیدی کار کرده ام.تو سالن جدیدی که اجاره گرفتیم سطح زیر بنا ۱۰×۵۵ هست.مجبور شدیم سالن رو دوقسمت مساوی با پیش سالنهای جدا قرار بدیم.خدا رو شکر تا الان بد نشده میران برداشتمون اما خوب هم نشده.تو هر دوتا سالن میران سرسنجاقی بالا ولی محصول دهی پایین داشتیم.به نظرتون مشکل ما از کجاست؟

   1. سلام
    دلایل زیادی می تواند داشته باشد؛ مثلا کاهش دما در پین دهی، سریع بوده و یا مشکل در گردش هوا در داخل سالن، کیفیت کمپوست ویا کیفیت خاک پوششی مناسب نبوده، نمی توان نظر قطعی داد و باید یکی یکی موارد فوق را بررسی کرد.
    موفق باشید.

 3. باسلام،من در یک محیط ۷*۳/۵میخاستم پرورش قارچ بدم ،میخاستم ببینم از اول چیکار باید بکنم وسایل گرمایش سرمایش چجوری بزارم ،چقد سود دستم میگیره،ایا هر دور باید کمپوست خریداری کنم

  1. سلام
   شما برای پرورش هر نوع قارچی نیاز به وسایل گرمایشی و سرمایشی دارید زیرا باید شرایط دمایی و رطوبتی قارچ را در هر مرحله از رشدش فراهم کنید، برای قارچ دکمه ای هر دو ماه یکبار و برای قارچ گانودرما هر ۳ تا ۴ ماه یکبار نیاز به کمپوست جدید دارید. میزان درآمد شما به میزان کمپوست بستگی دارد، عملکرد قارچ دکمه ای ۲۵ تا ۲۸ درصد و قارچ گانودرما ۱۰ تا ۱۵ درصد می باشد.
   موفق باشید.

 4. سلام خسته نباشید.من قصد دارم در یک زمین ۲۰۰ متری پنج تا سالن راه اندازی کنم.خواستم از شما درباره ی متریال سقف سالن کمک بگیرم.چه نوع متریالی استفاده کنم که در بحث مالی و عایق رطوبت و هوا مناسب باشه.ممنون

  1. سلام
   نکته اول سالن ها باید مضربی از ۸ باشد زیرا در ایران هنوز از کمپوست فاز دو استفاده می شود.
   دوم سالن ۴۰ متری خیلی کوچک است و باید تجدیدنظر کنید.
   برای سقف می توانید از تیرچه بلوک با عایق فوم یا ساندویچ پنل استفاده کنید که ساندویچ پنل بهتر است ولی گران تر هم هست.
   موفق باشید.

 5. درودآقای مهندس”من درحال مطالعه وبراوردقیمت برای راه اندازی پرورش قارچ درزمینی واقع درشهریارهستم…سوال من اینه که شمااز۰تا۱۰۰رابه مامشاوره میدهیدوجسارتاهزینه مشاوره چقدرهست؟ممنون

  1. با سلام
   دوست عزیز ما بسته آموزشی صفر تا صد پرورش قارچ دکمه ای را از زمان آماده سازی سالن و خرید تجهیزات تا مرحله برداشت قارچ با ریز جزئیات به مدت ۱۱ ساعت آموزش ویدئویی تولید کرده ایم شما می توانید بسته آموزشی را تهیه کنید و در حین کار هم اگر سوالی برایتان ایجاد شد، پاسخگو خواهیم بود.
   موفق باشید.

 6. سلام خسته نباشید مهندس
  این بست اموزشیتون اسمش چیه که دانلود کنم تو محصولاتتون هست ولی نفهمیدم کدومه

 7. ضمن عرض سلام و خسته نباشید و همچنین تشکر از زحمات شما
  من تصمیم به احداث ۴ سالن ۲۰ تنی گرفتم می خواستم راهنمایی بفرمایید که ببینم اگر یک قطعه زمین به مساحت ۱۰۰۰ متر تهیه کنم مجوز احداث سالن را میشه اخذ کرد یا خیر؟اگر موفق به اخذ مجوز نشوم میتونم در یک زمین دیوار کشی شده مثل باغ اقدام به احداث کنم؟

  1. دوست عزیز سلام

   بله می توانید مجوزبگیرید ولی مجوز استان به استان متفاوت است و شما باید به سازمان خدمات کشاورزی محل خود و یا سازمان جهاد کشاورزی در شهر خود مراجعه کنید؛ مراحل اداری گرفتن مجوز به شما گفته می شود، حتی میتوانید از طریق بسیج سازندگی هم مجوز فعالیت بگیرید.

   موفق باشید.

 8. با سلام جناب مهندس الماسی
  با سلام و احترام تقاضای مشاوره برای ایجاد سالن پرورش قارچ دارم زمین مورد نظر حدود ۲۰۰ متر است ۱۳/۵.۱۴ متر و هنوز هیچ کاری نکردم ,لطفا راهنمایی فرمایید
  با سپاس خزایی

 9. سلام اقای مهندس من یه منزل مسکونی نیمه ساخت در روستا دارم که حدوده ۱۰۰ متر زیر بنا داره و قصد دارم داخلش پرورش قارچ راه اندازی کنم اگه امکانش باشه و اما سوالاتم از جنابعالی :اصلا با این ۱۰۰ متر چون کم است صرفه اقتصادی داره این کار؟برای این ۱۰۰ متر چقدر هزینه قفسه ها میشه ارتفاع ۳.۵متر هست ؟چقدر کمپوست لازم است؟برای سیستم گرمایشی و سرمایشیش باید چه ابزاری به کار ببرم با توجه به اینکه منطقه ما منطقه ای سرد هست نسبتا ؟و از همه مهم تر اینه که این سالن احتمال اینکه از نظر بو برای هسایه ها مزاحمت ایجاد می کند یا خیر؟ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. دوست عزیز سلام
   برای پرورش قارچ دکمه ای فضای ۱۰۰ مترمربع مناسب است و در این فضا توجیه اقتصادی دارد.
   جنس قفسه ها بهتره از لوله گالوانیزه باشد.
   در هر مترمربع قفسه با احتساب ارتفاع، ۸۰ کیلوگرم کمپوست در نظر گرفته می شود، بنابراین طول قفسه× عرض قفسه × ۸۰ کیلو کمپوست = میزان کل کمپوست بدست می آید.
   پرورش قارچ دکمه ای هیچ بوی نامطبوعی ایجاد نمی کند.
   در بسته آموزش پرورش قارچ دکمه ای، تمامی موارد و آنچه که برای سالن خود احتیاج دارید، آورده شده می توانید از طریق لینک زیر بسته آموزشی را تهیه کنید:
   دوره جامع عملی پرورش قارچ دکمه ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن