دستورالعمل ساخت سالن پرورش قارچ دکمه ای استاندارد

دستورالعمل جهاد کشاورزی شماره 1

ساخت سالن پرورش قارچ به صورت صنعتی نیاز به اخذ مجوز و پروانه از سوی جهاد کشاورزی دارد. جهاد کشاورزی برای ساخت یک واحد صنعتی، دستورالعمل هایی را مقرر نموده است که هر واحد صنعتی باید مطابق آن ساخته شود. در این مقاله موارد فنی که باید در ساخت واحد پرورش قارچ های خوراکی در نظر گرفته شود، به صورت واضح و مشخص بیان شده است؛ این مقاله بر اساس دستورالعمل جهاد کشاورزی نوشته شده است و کسانی که برای ساخت واحد صنعتی پرورش قارچ خود نیاز به دستورالعمل ساخت دارند، می توانند از این مقاله استفاده کنند.

موارد فنی قبل از ساخت سالن پرورش قارچ های خوراکی

جهت باد غالب

سالن های پرورش قارچ در ایران معمولاً به صورت شمالی _ جنوبی ساخته می شوند. ذکر این نکته لازم است که دریچه های خروجی سالن های پرورش قارچ باید عمود بر وزش باد ساخته شوند (شرایط و جهت وزش باد در هر منطقه در نظر گرفته شود) و به منظور جلوگیری از ورود انواع آلودگی های خارجی از فیلترهای مناسب استفاده شود.

اقلیم

تامین شرایط رطوبتی و حرارتی برای رشد قارچ از اهمیت ویژه ای برخوردار است. مناطق با آب و هوای گرم و خشک به دلیل نیاز به تامین سرما و رطوبت به طور مصنوعی مستلزم عایق بندی دقیق ساختمان ها و استفاده از تجهیزات مناسب است، نیازمند سرمایه گذاری کمی بالاتر است، لذا مناطق سرد و مرطوب و یا سرد و نیمه مرطوب  مناطق بهتری  برای احداث واحدهای قارچ می باشند.

موارد فنی در حین ساخت سالن پرورش قارچ های خوراکی

سالن پرورش قارچ باید دارای کف تراز شده و فاقد پله بوده و بویژه محل استقرار طبقه بندی ها در زمان ساخت سالن پرورش قارچ کاملاً صاف و فاقد شیب باشد. برای تمیز کردن و شست و شوی کف سالن در نواحی زیر ردیف های طبقه بندی شده، باید از فشار آب و تی استفاده کرد و فقط شیب بسیار کمی به طرف وسط در فاصله بین دو ردیف ایجاد کرد (حدود ۱ درصد) که آب را در این قسمت جمع آوری و از طریق دریچه هایی که تعبیه شده است، خارج نماید.

سالن استاندارد قارچ دکمه ای

 

سالن های پرورش قارچ باید دارای دو ویژگی باشند:

اول اینکه عایق بوده و از تبادل رطوبت و حرارت درون سالن با بیرون جلوگیری نمایند، دوم آنکه هوابند باشند یعنی به جز از دریچه خروجی هوا، از هیچ نقطه دیگری هوا خارج نشود، لذا به منظور تامین این هدف بهترین حالت استفاده از عایق های تری دی وال و یا ساندویچ پنل با ضخامت ۱۰ تا ۱۲ سانتیمتر برای ساخت سالن ها استفاده گردد ولی اگر از نظر هزینه سرمایه گذاری در محدودیت هستید می بایست حداقل کلیه اقدامات جهت عایق نمودن کف و دیوراهای سالن به عمل آید.

در صورت استفاده از بتن بایستی روی بتن با یک لایه رنگ پلیمری پوشش داده شود یا بین دیوارهای هر سالن فاصله ایجاد کرده و با عایق مناسب پوشیده شود و صرف نظر از اینکه دیوارها با چه مصالحی ساخته و چگونه عایق بندی شده اند، سقف ترجیحاً از جنس ساندویچ پنل بوده و ضخامت آن بیش از دیوارها باشد.

نکته:

 • به منظور تامین هر چه بهتر عایق بندی بهتر است دریچه های خروجی هوا یعنی اگزوزها را از دمپرهای اتوماتیک روی دیوار در ساخت سالن پرورش قارچ  استفاده شوند که در مواردی که لازم نیست بسته باشند و بی جهت انرژی سالن به هدر نرود.
 • در صورت نصب دمپرهای اتوماتیک روی دریچه ها زمانی که فشار سالن تولید از ۷۵ میلی متر آب (۷۵۰ پاسکال) بالاتر رود، لوورها باز شده و هوای اضافی خارج می شود. دریچه های خروج هوا در ساخت سالن پرورش قارچ به صورت قرینه و به فاصله یک متری از کف ساختمان و در طرفین درب خروجی سالن تعبیه می گردند.

 

دمپر خروجی هوا

 • در یک واحد پرورش قارچ به منظور استفاده بهتر از زمین، سالن ها به صورت قرینه و در دو ردیف استقرار می یابند در این صورت عرض راهرو دستیابی مستقر بین دو ردیف سالن ۶ متر و در صورتی که عرض زمین کم بوده، و سالن ها در یک سمت طراحی شوند؛ عرض راهرو مذکور ۴ متر خواهد بود.

 

 • سالن های استاندارد پرورش قارچ دارای از ۱۵ تا ۳۰ متر طول، کمی بیشتر از  ۶ متر عرض و ۴ تا ۶ متر ارتفاع هستند.

 

 • طبقه بندی سالن ها بهتر است با حداقل ۸۰ سانتی متر فاصله از درب ورودی، همین مقدار فاصله از انتها و ۷۰ سانتیمتر فاصله از دیوارهای طرفین انجام می شود. فاصله دو ردیف طبقه بندی از یکدیگر حداقل ۱۱۰ سانتیمتر می باشد و با احتساب فواصل ذکر شده، طبقات (بستر) دارای ۱/۴۰ عرض هستند. هر ردیف می تواند تا ۶ طبقه باشد  که فاصله طبقات از یکدیگر در صورت استفاده از کمپوست بلوک ۷۰ سانتیمتر و در صورت استفاده از کیسه ۷۵ سانتیمتر است. فاصله اولین طبقه از کف سالن ۲۰ سانتیمتر و هر طبقه دارای فریم یا حائلی به ارتفاع ۱۵-۲۰ سانتی متر می باشد (۱۵*۱/۴*۱۰).

 

 • آلیاژ مناسب برای قفسه بندی سالن های پرورش قارچ آلومینیوم است و لیکن با توجه به قیمت بالای آن می توان از لوله گالوانیزه گوشت دار یا سنگین با سایزهای ۵ برای کف و شش برای ستون ها استفاده کرد ضمن اینکه پیشنهاد می شود برای کف قسه ها هم از سیم گالوانیزه گرم دو و نیم استفاده کنید.

قفسه بندی سالن پرورش قارچ

 • عرض مناسب برای طبقات ۱۴۰ تا ۱۶۰ سانتی متر می باشد در عرض ۱۴۰ کار راحت تر و لیکن سطح زیر کشت تا حدود ۱۵ درصد کاهش می یابد و البته پیشنهاد ما عرض ۱۶۰ سانتی متر است. همچنین دیگر عرض طبقات در سالن های پرورش قارچ نباید بیشتر از ۱۶۰ سانتیمتر باشد تا قارچ چین ها به راحتی و بدون نیاز به خم شدن روی سطح بستر که منجر به آسیب دیدن قارچ می شود، قادر به برداشت قارچ ها باشند.

 

 • واحدهای ۲۰۰ تنی دارای ۹ سالن، ۴۰۰ تنی دارای ۱۸ سالن و ۶۰۰ تنی دارای ۲۷ سالن می باشند.

مهندس محمدرضا الماسی

15 سال پیش خیلی اتفاقی وارد این صنعت شدم و همیشه دوست داشتم چیز جدیدی را یاد بگیرم و هنوز هم باید خودم را دانشجوی این رشته بدانم و دوست دارم هر انچه را در این 15 سال یادگرفته ام به علاقه مندان یاد بدهم و به نظرم اگه با هم پیشرفت کنیم موفق تریم.

نوشته های مشابه

‫4 نظرها

 1. با سلام و احترام
  لطفا توضیح دهید برای شروع کار در مقیاس های کوچک از همان ابتدا نیاز به مجوز از جهاد کشاورزی یا سازمان های مربوطه است یا خیر؟
  به عنوان مثال می شود با حدود یک تن کمپوست چیزی در حدود ۳۰۰ کیلو قارچ(در یک بازه ۶۰ روزه) برداشت کرد و بدون مجوز در بازار توزیع نمود؟
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
در کمتر از 5 ثانیه به 6 راز موفقیت در پرورش قارچ دکمه ای برسید
دانلود رایگان مجموعه آموزش پرورش قارچ دکمه ای 7 ویدئوی تخصصی پرورش قارچ
پس از وارد کردن اطلاعات لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.
دانلود رایگان ویدئوی پرورش قارچ گانودرما در منزل
پس از وارد کردن اطلاعات لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.
نام و نام خانوادگی
ایمیل
دانلود