بهترین تولید کنندگان کمپوست قارچ دکمه ای در ایران + فیلم

خرید کمپوست قارچ دکمه ای با کیفیت یکی از دغدغه های افرادی است که حرفه پرورش قارچ را انجام می دهند و یا کسانی که پرورش قارچ در منزل را به عنوان یک راه کسب درآمد در خانه انتخاب کرده اند.
شاید سوال شما این باشد که اصلاً کمپوست قارچ دکمه ای چست؟
پیشنهاد می کنیم اجازه بدهید با هم در این مقاله ابتدا با تعریف کمپوست شروع کنیم و درباره روش تولید کمپوست و اینکه برای اتنخاب بهترین تولید کننده کمپوست قارچ دکمه ای چه پارامترهایی مهم هستند که باید رعایت شود را توضیح دهیم و در آخر شرکت های برتر تولید کننده (درباره کمپوست یکتا و کمپوست ملارد و کمپوست جوانه و ….) را در این زمینه به ترتیب اولویت بندی کنیم اگر آماده اید با هم شروع کنیم.

کمپوست چیست؟

کمپوست چیست؟

همانطور که قبلا درمقالات دیگر سایت دیتا قارچ گفته شده اصولاً قارچ ها در گروه گیاهان دسته بندی نمی شوند به خاطر اینکه برخلاف گیاهان نمی توانند مواد غذایی مورد نیازشان را بسازند یعنی گیاهان با استفاده از نور خورشید و آب و گاز کربنیک (CO2) و عمل فتوسنتز مواد غذایی مورد نیاز توسط خود گیاه ساخته می شود ولی قارچ ها چنین توانایی ندارند بلکه باید مواد غذایی به صورت آماده برایشان مهیا باشد تا از آن تغذیه و رشد کنند به این مواد غذایی آماده، بستر قارچ یا کمپوست قارچ اطلاق می شود، در حقیقت تعریف کمپوست همان بستر و مواد غذایی قارچ محسوب می شود.

روش تولید کمپوست قارچ دکمه ای چگونه است؟

در حال حاضر در کشور ما ساخت کمپوست قارچ دکمه ای به صورت صنعتی در طی دو مرحله یا دو فاز انجام می شود:
(اگر می خواهید بدانید چرا نباید به هیچ عنوان نباید سراغ تولید کمپوست سنتی برویم پیشنهاد می کنم که مقاله زیر را بخوانید) 

فاز اول کمپوست سازی؛ خیساندن و بونکرهای فاز ۱

فاز اول کمپوست سازی

در این مرحله ابتدا کلش گندم (سوفال یا ساقه های گندم و نه کاه) به روش های مختلف خیسانده می شود هدف از این عمل از بین بردن لایه واکسی کلش گندم است تا آب را جذب کند و منظور از روش های مختلف این است که ممکن است در یک استخر به صورت غرقابی باشد؛ یعنی بسته های کلش گندم را باز کرده و در استخر ریخته و اجازه می دهند چند روز داخل استخر بماند و با لودر زیر و رو می کنند تا خوب آب را جذب کند و یا اینکه بسته های کلش را بدون باز کردن در یک محفظه پر از مخلوط آب و شیره کود مرغی برای مدت کوتاهی (مثلاً یک دقیقه) نگه داشته  طبق عکس زیر تا این مخوط وارد بسته شده و بعد بسته را برای مدت چند روز کنار گذاشته تا  لایه واکسی از بین رفته و اجازه دهد آب وارد کلش  شود.
فاز اول کمپوست سازی
در ادامه فاز یک کمپوست سازی این کلش خیس خورده با مقدار مشخصی از کود مرغی و سنگ گچ Caso4 2H2o (که طی یک فرمول محاسبه می شود) و گاهاً ملاس چقندر قند مخلوط می گردد و این کار توسط دستگاه میکسرلاین (Mixing Line) کمپوست سازی انجام می شود.
فاز اول کمپوست سازی
مخلوط آماده شده بوسیله ماشینی به نام بونکر فیلر Bunker Filer وارد سازه های بتونی به نام بونکر فاز یک (که ممکن است رو باز یا مسقف باشند) می شود.
بونکر فیلر
این بونکرها در کف شیارهایی دارند که به فاصله مشخصی از هم (برای مثال ۴۰ سانت به ۴۰ سانت) دارای سوراخ هایی به نام اسپیگوت Spigot می باشند و هوا توسط هواساز که از پشت بونکرها از داخل همین اسپیگوت ها به زیر کمپوست شارژ می شود.
بونکر فیلر

در فاز ۱ کمپوست سازی حدود هشت تا نه روز کمپوست داخل این بونکرها بوده که در این مرحله دمای داخل کمپوست قارچ به حدود ۸۰ تا ۸۵ درجه سانتی گراد می رسد. سپس کمپوست از این بونکر خارج کرده و وارد بونکر ۲ و بعد از آن به بونکر ۳ وارد می شود. در هر کدام از این بونکرها بین دو تا سه روز باقی می ماند و بعد از پایان حدود نه روز مرحله اول یا فاز اول کمپوست سازی تمام می شود.

فاز دوم کمپوست سازی؛ تونل فاز ۲

تونل های پاستوریزه

کمپوستی که در مرحله قبل آماده شده بود و از رنگ زرد تیره حالا به رنگ قهوه ای روشن در آمده و بوی آمونیاک از آن متصاعد است، توسط بونکرفیلر وارد تونل های پاستوریزه می شود.
تونل های پاستوریزه ساختمان بتونی یا ساندویچ پانل دارند که عایق بوده و دارای شیارهای منظمی به نام گرید هستند به طوریکه هوا از زیر این پالت های بتونی شیاردار به داخل کمپوست شارژ می شود.
در عکس زیر تعدادی کف گرید ساخته شده و آماده نصب در تونل دیده می شود.
کف تونل های پاستوریزه
در این مرحله هم ابتدا کمپوست برای چند ساعت هم دما می شود و بعد از آن، عملیات پاستوریزاسیون شروع می شود یعنی به آرامی و بوسیله بخار یا با استفاده از گرمای فعالیت خود کمپوست، دمای توده کمپوست به ۵۸ درجه سانتی گراد می رسد در این دما به مدت هشت تا ده ساعت باقی می ماند که در این دما آفات وبیماری ها مثل کنه و نماتد و پاتوژن های دیگر از بین می روند و بعد از آن دما را به آرامی کاهش می دهند تا به حدود ۴۵ تا ۴۸ درجه سانتی گراد برسد که محدود فعالیت باکتری ها ترموفیل (گرمادوست) است.
باکتری های ترموفیل در کمپوست سازی
مخلوط در این دما حدود ۵ روز باقی می ماند و این باکتری ها عمل تبدیل آمونیاک به ازت آلی را انجام می دهند و مواد غذایی مورد نیاز قارچ ها در این مرحله ساخته می شود. در پایان وقتی آمونیاک کمپوست به میزان مشخصی می رسد کمپوست آماده کشت (مخلوط کردن با بذر و بسته بندی ) است با باز کردن دریچه هوای آزاد و دمیدن هوای تازه دمای کمپوست را به حدود ۱۶ تا ۲۰ درجه سانتی گراد کاهش می دهند.
دستگاه بلوکر کمپوست
پس از آن درب تونل های پاستوریزه باز شده و کمپوست بوسیله لودر از تونل خارج شده و وارد دستگاه بلوکر شده و با بذر قارچ (که قبل در یک پروسه در آزمایشگاه بذر تولید شده است) مخلوط می شود و با پرس مشخصی به شکل بلوک درآمده و سپس با پلاستیک مخصوص شیرینک شده و آماده حمل به واحد پرورش می شود.

دقت کنید که ما در این قسمت راجع به کمپوست فاز سه صحبتی نکردیم منظور از کمپوست فاز ۳ کمپوستی است که مرحله اسپانران یا ریسه دوانی درکمپوست، که در سالن پرورش معمولاً انجام می شود را در تونل فاز ۳ انجام می دهند یعنی بعد از آنکه کمپوست با بذر مخلوط شد به جای بلوک کردن به تونل های فاز سه منتقل می شود که در ایران خیلی مرسوم نیست و حساسیت و مسائل مربوط به خودش را دارد که جای بحث آن اینجا نیست.

 

آیا می دانید کمپوست قارچ دکمه ای چگونه تولید می شود؟ (ویدئوی زیر را مشاهده کنید)

 

 

هر تن کمپوست چقدر قارچ می دهد؟

در ابتدا به این سوال پاسخ دهیم که چه پارامترهایی را در انتخاب بهترین کمپوست قارچ باید در نظر گرفت؟ در پاسخ به این سوال می توان جواب سوال ” هر تن کمپوست چقدر قارچ می دهد؟” را هم پیدا کرد.

۱- کیفیت کمپوست

این مسئله بسیار مهمی است شاید بتوان گفت به تمام دلایل دیگر ارجحیت دارد. میزان باردهی کمپوست در کشور ما به عنوان درصد باردهی مطرح می شود و به این معنی است اگر مثلاً از یک تن (kg (1000 کمپوست ۲۸۰ کیلوگرم قارچ برداشت شود درصد عملکرد این کمپوست، از خارج قسمت تقسیم وزن قارچ برداشت شده به وزن کمپوست ۲۸ درصد به دست می آید.
درصد عملکرد کمپوست
که البته این آمار در کشورهای دیگر مثل هلند بر اساس کیلوگرم در متر مربع محاسبه می شود یعنی اگر همین مقدار کمپوست را در ۱۱ متر مربع (حداکثر در هر متر مربع ۹۰ kg ) بریزیم و همین میزان برداشت شود باید ۲۸۰ کیلوگرم را تقسیم بر ۱۱ مترمربع کرد که حدود ۲۵ کیلو گرم در مترمربع به دست می آید.
کیلوگرم عملکرد کمپوست
ملاحظه می کنید که این دو روش کمی با هم اختلاف دارند ولی در کشور ما روش اول مرسوم است هر چند دقیق نیست و این نکته را هم اضافه کنم که متوسط عملکرد باردهی کمپوست در هلند حدود ۳۵ تا ۳۸ کیلو گرم در متر مربع از کمپوست فاز سه است که واقعا عدد جالب توجهی است و علت این اختلاف بین کشور ما و هلند نیاز به یک فرصت دیگری جهت بررسی دارد که امیدوارم بتوانیم در یک مقاله دیگه با هم بررسی کنیم.
پارامتر کیفیت کمپوست قارچ اینقدر مهم است که مثلاً باردهی متوسط دو درصد بالاتر، می تواند برای یک واحد پرورش مثلاً با مصرف ماهیانه ۱۰۰تن(۱۰۰ هزار کیلوگرم) کمپوست یعنی یک واحد ۸ سالنی ۲۵ تنی افزایش عملکردی حدود ۲۴ تن قارچ اضافه تر که در قارچ کیلویی ۲۴۰۰۰ تومان (قیمت پاییز ۱۳۹۹) که ضرب کنیم می شود ۵۷۶ میلیون تومان فروش بیشتر که هیچ هزینه اضافه ای به جز هزینه دستمزد قارچ چینی ندارد و با کسر دستمزد قارچ چینی حدود ۵۰۰ میلیون تومان سود خالص نصیب این واحد می شود.
سود تولید قارچ

یک نکته مهم دیگر اینکه باید متوسط عملکرد کمپوست یک برند را در یک دوره مثلاً شش ماهه یا یکساله را در نظر گرفت و نه رکورد تولید، منظورمان این هست کمپوستی برای انتخاب اولویت دارد که در یک دوره طولانی عمکلرد بالایی نسبت به رکورد بالایی داشته باشد. جدول زیر بهتر منظورمان را می رساند. اگر می خواهید به راز هشت ویژگی طلایی در کیفیت کمپوست پی ببرید  پیشنهاد می کنم  ویدئوی زیر را ببیند.

۲- قیمت کمپوست

قیمت هر کیلو کمپوست قارچ به قیمت تمام شده شامل مواد اولیه کلش گندم، کود مرغی، سنگ گچ، ملاس چقندرقند، بذرقارچ، هزینه های کارگری، نوع برند شرکت تولیدی و اینکه مستقیم از شرکت تولید کننده خریداری شود یا از نماینده و دلال …. وابسته است.
با توجه به افزایش قیمت ها در سال های ۹۸-۹۹ قیمت هر کیلو کمپوست به ۱۸۰۰ تومان افزایش یافت (این قیمت مربوط به پاییز ۱۳۹۹ می باشد و با توجه به تغییر قیمت های کمپوست، این اعداد در مقاله هر چند وقت یکبار آپدیت می شود) قیمت کمپوست برای برندهای مختلف متغییر بوده است البته این قیمت ها بدون کرایه حمل تا واحد پرورش می باشد ولی همان طور که در قسمت قبل گفتیم پارامتر کیفیت می تواند قیمت بالاتر را پوشش بدهد مثلاً اگر یک تن کمپوست بتواند دو درصد متوسط عملکرد (دقت بفرمایید دوباره تاکید می کنیم روی متوسط عملکرد و نه رکورد تولید) بالاتری داشته باشد برابر با ۲۰ کیلو قارچ کیلوگرم قارچ بیشتر در ۲۴۰۰۰ تومان ضرب کنیم برابر ۴۸۰,۰۰۰ هزارتومان می شود که یعنی برای هر کیلو کمپوست حدود ۴۸۰,۰۰۰ تومان نسبت به کمپوست با دو درصد عملکرد پایین تر کمتر پول داده ایم.
سود تولید قارچ
پس اجازه بدهید بگوییم در شرایطی که دو کمپوست باردهی یکسانی داشته باشند،کمپوست قیمت پایین تر اولویت دارد البته باید کرایه حمل را هم از این دو واحد تولید کمپوست لحاظ کرد.

۳- موقعیت جغرافیایی و فاصله مشتری از تولید کارخانه کمپوست سازی

موقعیت جغرافیایی

این مسئله از دو جهت اهمیت دارد:
اول: بحث هزینه حمل که معمولاً به عهده خریدار کمپوست هست و باید بین دو کارخانه تولیدی در شرایطی که کیفیت کمپوست یکسان است، نزدیکترین تولید کننده به واحد پرورش را انتخاب کرد تا هزینه حمل کمتری پرداخت کنیم. بازهم تاکید می کنیم که کیفیت کمپوست در اولویت است.
حمل و نقل کمپوست
دوم: که خیلی مهمتر هم هست بحث افزایش دمای کمپوست در اثر طولانی شدن مسیر تا رسیدن به مقصد است. همان طور که می دانید دمای کمپوست یکی از پارامترهای مهم در تولید و پرورش قارچ است اگر به هر دلیل دمای کمپوست بالا برود و به بذرها شوک حرارتی وارد شود؛ در نتیجه کار، تاثیر بدی می گذارد. این مسئله باعث می شود که شکایت مشتریانی که در فاصله دورتری از واحد تولید کمپوست قراردارند، معمولا بیشتر شود.

۴- پشتیبانی و ضمانت و خدمات بعد از فروش

خدمات پس از فروش کمپوست
این شعار کلیشه ای را شنیده اید که می گویند ” فروش پایان یک معامله نیست بلکه آغاز یک تعهد است” شاید تکراری به نظر برسد ولی واقعیت این است بعضی از تولید کننده های کمپوست اعتقادی به این قضیه ندارند و سیستمی برای ضمانت کمپوست خود تعریف نکرده اند. بر این اساس خدمات و پاسخگویی هم نباید از آنان انتظار داشت و برعکس بعضی از تولید کننده ها هم کمپوست خودشان را در چهارچوبی ضمانت می کنند و هم برای مشتریان خود کلاس و دوره آموزشی در نظر دارند.

۵- داشتن آزمایشگاه آنالیز کمپوست

هر چند داشتن ازمایشگاه شرط لازم برای کنترل کیفیت محصول تولیدی هست ولی کافی نیست. اگرآزمایشگاهی با فرمت ایزویی صحیحی طراحی شده باشد می تواند خیلی به کاهش فراز و نشیب کیفیت کمپوست کمک کند. در این آزمایشگاهی که عرض می کنم مشکلات تولید در همان مراحل اولیه شناسایی می شود و اقدامات لازم اصلاحی انجام می پذیرد قبل از اینکه فرصت برای جبران از دست برود.

آزمایشگاه آنالیز کمپوست

۶- داشتن زیر ساخت لازم

واقعیت این هست که تولید کمپوست ساخت چند تا بونکر و تونل نیست و باید همه زیر ساخت در کنار هم و متوازن و بر اساس ظرفیت باشد.در این باره بازم در فایل جداگانه توضیح خواهم داد.

۷- سابقه تولید

تولید کمپوست در کشور به شدت تجربی است و هر واحد که تجربه بیشتری داشته باشد می تواند موفق تر باشد و کمتر دچار سعی و خطا می شود البته می توان با استفاده از مشاوره افراد خبره و حتی مشاور خارجی در این زمینه این فاصله تجربه را کمتر کرد.

۸- داشتن سالن پرورش

شاید بی ربط به نظر برسد ولی به نظر من واحدهایی که تولید قارچ و کمپوست را با هم (منظور در یک مکان نیست) دارند بهتر می توانند نتیجه فعالیت خود در واحد کمپوست سازی را رصد کنند و آن را اصلاح نمایند.
سالن پرورش قارچ

۹- خرید آنلاین

در جایی که امروزه خرید خیلی از کالا ها آنلاین و با استفاده از اینترنت شده است انجام خرید راحت تر و آنلاین می تواند یک گزینه برای انتخاب و اولویت مشتری باشد.

اگر می خواهید بدانید در زمان خرید کمپوست به چه نکاتی باید توجه کنید، ویدئوی زیر را مشاهده کنید:

بهترین شرکت های تولید کمپوست قارچ دکمه ای در کشور

رتبه بندی کردن شرکت ها در جایی که به دلائل مختلف دریافت آمار شرکت ها از خودشان کار سختی است ولی با این حال با توجه به موارد و پارامترهای فوق و نظر مشتریان خریدار استخراج شده و سابقه تولید باید رتبه بندی کنیم. این رتبه بندی براساس پارامترهای فوق نتیجه محصول تولیدی در بازار و فیدبک مشتریان در این خصوص است.
ذکر این نکته لازم است که این رتبه بندی نسبی بوده و لیکن ما عملکرد شرکت های تولیدی کشور را در طول دو سال گذشته بررسی کرده ایم و مبنای این رتبه ها هم دقیقاً موارد بالا بوده است،
یعنی:
اول کیفیت کمپوست (در طول سال و نه برای یک مورد خاص)
و دوم نحوه پاسخگویی به مشتری و خدمات بعد از فروش
و موقعیت جغرافیایی تولید کننده
که به نظرمان این سه پارامتر خیلی مهم است.
این رتبه بندی به معنای تایید کامل محصولات این شرکت ها نیست بلکه ضمن اینکه اعلام می کنیم تمامی تولید کنندگان در تولید خود دارای افت و خیز هستند ما اولویت بندی را بر اساس معدل عملکرد سالیانه و تولید با افت خیز کمتر انجام داده ایم.

رتبه اول: کمپوست یکتای سپاهان

موقعیت جغرافیایی این شرکت در فاصله ۷۰ کیلومتری  جنوب شرقی اصفهان است.
شرکت کمپوست سازی یکتا
جمله معروفی در مورد این شرکت بین مشتریان وجود دارد که می گویند کمپوست یکتا در بدترین حالت خرج خودش را می دهد. سابقه تولید کمپوست مکانیزه این شرکت به سال ۱۳۸۵ برمی گردد و افتخار مدیران این شرکت بومی سازی کل خط تولید و بر عکس رقبای خود هیچ گونه ماشین آلاتی را از خارج وارد نکرده است و از توانمندی های داخلی استفاده نموده است، تکنولوژی تولید این شرکت، الگو گرفته از دالسم ولی کاملاً ایرانی است.
شرکت کمپوست یکتا
شرکت قارچ یکتای سپاهان
محاسن
 1. در حال حاضر سه دستگاه بلوکر در این مجموعه به کار گرفته شده که باعث شده بتواند نیاز مشتری هایش را در زمان کمتری به دستشان برساند.
 2. قرار گرفتن در منطقه مرکزی ایران امکان دسترسی به بازارهای زیادی را برای این شرکت فراهم کرده است دسترسی به بازارهای استان های فارس و جنوبی و غرب کشور و شرق قدرت رقابت خوبی به این شرکت داده است (پارامتر موقعیت جغرافیایی).
 3. افت و خیز نسبتاً کم در کیفیت کمپوست یعنی در کل معدل تولید بهتری نسبت به رقبای خود دارد که همان طور که گفتیم بسیار مهم است و باز تاکید می کنیم منظور از باردهی بالاتر متوسط و معدل بالاتر نسبت به رقبا و ماکزیمم باردهی نباید ملاک عمل باشد.
 4.  ابداع روش حذف خاک موجود در کلش و سوفال گندم با تکنولوژی خط شستشوی کامل کلش گندم برای اولین بار در ایران که به تازگی تعدادی از شرکت ها هم از این کار شرکت یکتا الگو گرفته اند.
 5. نقطه قوت این شرکت را باید عقد قراردادهای مشخص و خدمات بعد از فروش دانست؛ داشتن برنامه مشخص برای واحد خدمات و کارشناس آموزش دیده بازدید از واحدهای مشتریان و تماس های مرتب برای پیگیری عملکرد کمپوست از مشتری (برای هر پارتی کمپوست حداقل سه بار تماس با مشتری گرفته می شود) برگزاری کلاس های آموزشی رایگان در نقاط مختلف کشور
 6. برگزاری دو دوره کارگاه آموزشی کشوری با حضور دو کارشناس بین المللی برای مشتریان خود
همایش های کمپوست یکتا
معایب
 1. قیمت بالاتر
 2. گاهاً افت خیز در تولید اما با دامنه کمتر از بقیه
 3. عدم وجود سیستم فروش انلاین و اینترنتی

رتبه دوم: کمپوست ملارد

رتبه دوم را باید به با سابقه ترین تولید کننده کمپوست بلوک در ایران یعنی کمپوست ملارد داد. این کمپوست توسط شرکتی به همین نام (شرکت کشت وصنعت ملارد) که در سال ۱۳۶۴ راه اندازی شد تولید می شود و همان طور که گفته شد از با سابقه ترین واحد های تولیدی در کشور می باشد. در حال حاضر ظرفیت تولید کمپوست ملارد با ظرفیت حدود ۶۵ هزار تن و از نظر قارچ در کشور، رتبه یک را دارد (توجه داشته باشید که رتبه بندی ما فقط براساس ظرفیت نیست بلکه بر اساس پارامترهایی است که عنوان شد چون ظرفیت تولید برای مصرف کننده و مشتری ها یک مزیت محسوب نمی شود بلکه ممکن است برای تولید کننده یک مزیت رقابتی باشد آن هم نه الزاماً).
کمپوست ملارد
کمپوست ملارد
چرا کمپوست ملارد را باید پیشکسوت تولید کمپوست در ایران دانست؟
در سال ۱۳۸۰ با کمک شرکت انگلیسی و خرید دستگاه تونل پرکن از شرکت ها تری مستر  (https://www.traymaster.co.uk/) و کمپوست ترنر از تیلوت و بلوکر آلپی تونل های جدیدش برای اولین بار در ایران با سیستم کف اسپیگوت را راه اندازی کرد که البته روش تولید همان روش هوادهی و قالب بود که در روش تولید کمپوست سنتی به کار می رفت اما به خاطر اینکه همان کمپوست سنتی را با دستگاه به صورت ماشینی و در تونل های اسپیگوتی و به شکل بلوک تولید می کرد و با توجه به اینکه چندین سال به خاطر عدم وجود رقیب تنها برند تولید کمپوست بلوک بود، برند با سابقه ای محسوب می شود ولی کم کم رقبای دیگری (مثل مهرچین و آریا) در سال های ۸۳ به بعد پیدا شد و این انحصار از این شرکت گرفته شد و البته یک نکته هم اینکه افتخار مدیران این شرکت مثل شرکت جوانه استفاده کامل از تکنولوژی خارجی است.
مشکلاتی که در سطح مدیریت این شرکت در سال ۹۱ پیش آمد کمی رشد این شرکت را کند کرد و این شرکت در حاضر تمرکز روی تجهیزات واحد های پرورش و استفاده از کمپوست فاز ۳ است.
براساس نظر تعدادی از مشتریان:
محاسن
 1. عملکرد نسبتاً یکنواخت البته با رکورد متوسط تا خوب دارای افت و خیز کمتر
 2. وجود افراد باتجربه بالا در تیم تولید و هیئت مدیره این شرکت
 3. شناخته بودن برند به همان دلیلی که گفته شد.
معایب
 1. وجود نام های مشابه و تاثیر روی این برند
 2. پاسخگویی بسیار ضعیف نسبت به مشتریان
 3.  عدم وجود سیستم فروش آنلاین

رتبه سوم: کمپوست جوانه

رتیه سوم را به کمپوست جوانه باید داد این کمپوست محصول شرکت کشت و صنعت قارچ رامند مجار می باشد که از سال ۱۳۸۸ شروع به فعالیت کرد و در حال حاضر جزء بزرگترین واحدهای کشور محسوب می شود.
کمپوست جوانه

با وجودی که نسبت به رقبای دیگرش مثل یکتا و ملارد و صدف و.. سابقه کمتری در تولید دارد ولی به خاطر حجم تولید بالا در اکثر بازارهای کشور حضور دارد. تکنولوژی و ماشین الات از شرکت دالسم هلند می باشد و اخیراً کمپوست فاز ۳ را نیز راه اندازی کرده اند هر چند فروش کمپوست فاز ۳ در حال حاضر نیاز به ایجاد زیر ساخت های لازم در واحد های پرورش دارد و به نظر می آید حداقل در حال حاضر تولید این نوع کمپوست برای فروش بنا به دلایل زیادی امکان پذیر نیست و بیشتر برای واحدهای پرورش خود تولید می شود.

کمپوست جوانه
اگر می خواهید راجع به کمپوست فاز ۳ اطلاعات بیشتری کسب کنید پیشنهاد می کنم این مقاله را بخوانید.
محاسن
 1.  تحویل نسبتاً به موقع
 2. استفاده از بذر اورجینال خارجی ایتال اسپان (هرچند به نظر من بذر این شرکت در مقایسه با شرکت سیلوان کیفیت به مراتب پایینی دارد شخصاً با توجه به تجربه ام بذر داخلی را به بذر ایتال اسپان ترجیح می دهم).
 3. ظرفیت بالا برای رقابت در بازار
 4. برگزاری دوره های آموزشی با حضور کارشناسان خارجی البته در این مورد هم از جهت کیفیت و هم کمیت دوره ها به مراتب پایین تر از از رتبه یک یعنی کمپوست یکتا می باشد.
معایب
 1.  افت و خیز بالاتر نسبت به بقیه رقبا؛ کمپوست جوانه وقتی افت می کند افت شدیدتری دارد در عین حال رکورد خوب هم دارد ولی معدل و متوسط باردهی جوانه نسبت به رتبه اول و دوم پایین تر است.
 2.  قیمت بالاتر نسبت به رقبا
 3.  عدم وجود سیستم فروش آنلاین

رتبه چهارم: کمپوست جلگه دز

شرکت کمپوست جلگه دز، را هم باید از پیشکسوتان این صنعت بدانیم که در سال ۱۳۷۲ در استان خوزستان شهرستان دزفول با اقلیمی گرم و خشک تاسیس و به ثبت رسید و هم اکنون جزء اعضای فعال انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ خوراکی کشور هستند.

شرکت جلگه دز

این شرکت تاکنون در سه مرحله یا سه فاز برنامه توسعه خود را اجرا کرده است در حال حاضر  با ظرفیت تولید حدود ۵۰ هزار تن کمپوست فاز ۳ که در قسمت های قبلی در مورد آن صخبت شد و حدود ۵۰ درصد از آن را از در واحد های پرورش خود مصرف  می کند و الباقی را می تواند به فروش برساند بر همین اساس در حدود ۳۰۰۰ تن قارچ در سال نیز تولید قارچ دارد.

در سال ۱۳۸۸ در مرحله سوم توسعه این شرکت با همکاری  شرکت هلندی پروژه افزایش ظرفیت خود را کلید زد. و تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز  این پروژه را از شرکت دالسم کشور هلند خریداری و راه اندازی نمود.

 

کمپوست جلگه دز

 

مدیران این شرکت مدعی اند که در این واحد کمپوست فاز ۱و ۲و ۳ بوسیله ماشین آلات و تجهیزات مدرن روز دنیا که برا ی اولین بار در خاورمیانه ، در این شرکت به کار گرفته شده است تولید می گردد.

محاسن

 1. تولید کمپوست فاز ۳
 2. سابقه تولید بالا
 3. سرمایه گذاری سنگین

معایب

 1. موقعیت جغرافیایی نامناسب که فروش کمپوست را برای این شرکت مشکل کرده است. قرار گرفتن در اقلیم آب و هوای گرم باعث شده است که ارسال کمپوست هم از جهت فاصله مکانی و دوری از مشریان اقصی تقاط کشور
 2. نداشتن برنامه ای برای فروش مدون کمپوست در حال حاضر
 3. تمرکز برای تولید قارچ

چون فروش کمپوست این شرکت خیلی زیاد نیست نمی توان دقیق آن را ارزیابی کرد.

 

رتبه پنجم: کمپوست صدف

رتبه پنجم به شرکت صدف اختصاص دارد. این کمپوست محصول شرکت گروه واحد های کشاورزی جلگه صدف (سهامی خاص) است که در سال ۱۳۷۱ راه اندازی شد.

 

کمپوست صدف

 

سابقه این شرکت همچون شرکت ملارد بالا بوده  البته باید سابقه تولید کمپوست مکانیزه را به سالهای حدود ۸۴ دانست و در حال حاضر ظرفیت تولید کمپوست صدف حدود ۳۰ هزار تن است.

 

کمپوست صدف

 

 

این شرکت برای راه اندازی واحد کمپوست سازی از شرکت ها خارجی مثل دالسم مشاوره گرفت و لیکن تجهیزات و ماشین الات مورد نیاز را در خود ایران به شکل بومی شده ساخت و در این بین جزء واحد های  موفق کشور بود و مدیران این شرکت جزء موسسین انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ خوراکی بودند.

برنامه توسعه شرکت صدف برای سال های بعد تمرکز برای ساخت و تجهیز سالن های پرورش مدرن بود و در زمینه کمپوست سازی به همان ظرفیت اکتفا کرد.

محاسن

 1. بومی سازی تکنولوژی تولید به روش کمپوست یکتا با هزینه ای پایین تر از شر کت های ملارد و جوانه و البته عملکردی مشابه
 2. بازدید از واحد های هلند و گرفتن مشاوره از شرکت های خارجی
 3. کیفیت کمپوست نسبتاً متوسط تا خوب

معایب

 1. عدم توسعه کمی و کیفی در واحد کمپوست سازی
 2. پاسخگویی خیلی ضعیف و کمتر از حد انتظار نام صدف

رتبه ششم: کمپوست سهیل

این کمپوست محصول شرکت کشت و صنعت قارچ سحر می باشد که از سال ۱۳۷۱ تاسیس شده است . اما بحث تولید کمپوست صنعتی به سال ۱۳۸۷ برمی گردد این شرکت نیز با مشاوره شرکت کریستینز گروپ هلند، واحد کمپوست سازی خود را راه اندازی کرد.

 

کمپوست سهیل

 

ظرفیت تولید شرکت قارچ سحر با ۴۰ سالن مجهز پرورش قارچ خوراکی و اشتغال ۵۰ نفر سالانه تولید ۱۰۰۰۰ تن قارچ و ۱۵۰۰ تن اسپان قارچ خوراکی می باشد.

 

کمپوست سهیل

 

در حال حاضر کمپوست سهیل یکی از کمپوست های نسبتاً خوب کشور هست.

محاسن

 1. موقعیت جغرافیایی مناسب
 2. قیمت مناسب
 3. پاسخگویی بهتر نسبت به رقبای شماره دو و سه
 4. داشتن زیر ساخت لازم بزای تولید کمپوست

 

 

معایب

 1. افت و خیز در تولید
 2. مدیریت نه چندان مناسب
 3. نداشتن فروش آنلاین

از کجا کمپوست قارچ بخریم؟

 

تمامی تلاش ما در این مقاله این بود که به این سوال پاسخ دهیم که کمپوست قارچ را از کجا بخریم همان طور که دیدید این تقسیم بندی براساس پارامترهای بالا و بر اساس نتیجه مشتریان مصرف کننده بود که تا حدودی ممکن است دقیق نباشد و شاید بتوان واحد های دیگر را نیز به این لیست اضافه کرد.

 

امیدوارم این مقاله به شما در انتخاب یک کمپوست خوب و پاسخ به این سوال فوق کمک کرده باشد.

اگر شما هم در این زمینه تجربیاتی دارید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید و بگویید آیا با این رتبه بندی موافق هستید یا خیر؟
نویسنده: فرشید ابراهیمی

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫81 نظرها

 1. با سلام
  بنده ساکن استان گیلان هستم و تصمیم دارم ابتدا یه سالن ۶۰ متری به صورت آزمایشی شروع به کار کنم تا بعد از کسب تجربه اقدام به ساخت سالن های بیشتر و گسترش کار بدم
  البته نه به صورت مبتدیانه بلکه به صورت حرفه ای مثل تولید برند و برندسازی و ……
  چنتا سوال داشتم
  به نظر شما در شرایط فعلی بازار ( گرونی و نوسانات ) آیا به صرفه هست که به صورت حرفه ای و صنعتی وارد این کار شد ؟
  به نظر شما با توجه به گسترش زیاد تولیدکنندگان این صنعت آیا به صرفه هست وارد این کار شد ؟
  با توجه به گرون شدن مصالح برای ساخت ساز و ….. آیا به طور کل این کار رو توصیه میکنید ؟؟
  خوشحال میشم نظرتون رو بدونم و کمک کنید

  با تشکر

   1. ممنون از پاسختون
    تو قسمت تماس با سایت ۲ تا شماره ثابت و همراه نوشته . برای اطلاعات بیشتر با کدوم تماس بگیرم ؟
    و اینکه شرایط سوال پرسیدن و مشاوره گرفتن تلفنی که گفتید چیه ؟؟ در حد همون چنتا سوالی که بالا پرسیدم فقط اطلاعات اولیه میخوام تا بعد

    تشکر

   2. سلام خسته نباشید…ببخشید ریشه شیرین بیان که از مواد اولیه تولید خاک قارچ هس نیاز ندارید؟؟؟
    ما فروشندشیم اگه نیاز داشتین در خدمتیم…خشک خشک هست…برا نمونه هم اگه خواستین میتونیم براتون بیاریم
    خاک لایم یا همون خاک فیلتر پرس هم نیاز داشتین در خدمتیم

 2. جناب الماسی جان یه سوال
  اگه واسه ساخت کمپوست بخوایم از کلش برنج ( که تو گیلان و مازندران راحت پیدا میشه ) به صورت ۱۰۰ درصد به جای کلش گندم استفاده کنیم مشکلی داره ؟؟
  به صورت صنعتی شدنی هست این کار ؟؟؟

  1. علی آقا ی عزیز سلام
   برای تولید کمپوست تامین دو ماده اصلی باید مد نظر قرار گیرد
   ۱) کربن
   ۲) ازت

   که ساقه های کلش گندم منبع تامین کربن می باشد و باگاس نیشکر و.. مواد الی دیگر نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد اما در مورد کلش ساقه ها ی برنج یک موضوع فراوانی می باشد که تصور کنید اگر در سال حدود مثلا ۷۰۰ هزار تن کمپوست در کشورمان تولید شود نیاز به بیش از ۳۰۰ هزار تن کلش مورد نیاز است که این حجم از کلش موجود نیست
   دومین مسئله جنس و بافت کلش جو و برنج است که باید بتواند تا پایان دوره کمپوست سازی قوام خود را حفظ کند که در مورد کلش جو و برنج این مسئله نسبت به کلش گندم کمتر اتفاق می افتد وبافت زودتر مضمحل می شود و ممکن است به بی هوازی منجر شود.
   البته من تجربه کار با کلش جو را دارم اما در مورد کلش برنج خیر
   و این امکان وجود دارد و باید روی آن کار کرد
   امیدوارم پاسخ ما برای شما کافی بوده باشد

 3. سلام. ممنون از مطلب و اطلاعات مفیدتون. آیا کمپوست دارای بوی نامطبوع است و آیا دارای حشراتی است که باعث می شود در منزل مسکونی نتوان از کمپوست برای پرورش قارچ استفاده نمود؟ در کل اگر اتاق خالی در منزل داشته باشیم، می توان آن را به پرورش قارچ اختصاص داد یا بو و یا حشرات موجود در کمپوست مانع این کار می شود؟

  1. سرکار خانم حسنی

   با سلام
   کمپوست فاز ۱ دارای بو هست ولیکن کمپوست فاز ۲ که در همین مقاله در موردش توضیح داده شده بوی نامطبوعی ندارد و البته وقتی شما از شرکتی کمپوست تهیه می کنید در حقیقت کمپوست شیرین شده و پاستوریزه شده یا همان کمپوست فاز ۲ را تحویل می گیرید و شیرین کردن و پاستوریزه کردن در محل تولید کارخانه کمپوست سازی انجام می شود او شما صلا نگران بوی کمپوست نباشید.

 4. سلام اقای مهندس.من میخوام کشت قارچ رو شروع کنم و مدرک قارچ صدفی رو دارم.فعلا برای شروع کار به صورت خانگی یه ساختمان ۶۰ متری چقدر کمپوست لازم هست؟؟ و اینکه برای جنوب خراسان بخواین کمپوست رو بفرستین مشکلی که پیش نمیاد؟و ایا در خراسان واحد تولید کمپوست مورد تاییدی هست که بخوایم ازش خرید کنیم؟اطلاعی دارین؟سپاس از راهنمایی تون

   1. با سلام بسیار عالی اگه در زمینه اموزش قارچ جلساتی برگزار میکنید لطفا بفرمایین چطوری برگزار میشود

    1. جناب علیجانی
     در صورتی که کارگاهی برگزار کنیم در کانال تلگرام دیتا قارچ هم اطلاع رسانی می کنیم.

 5. سلام خدمت اقای مهندس الماسی
  میخواستم بدونم عملکرد کمپوست قارچ گانودرما چند درصد هست ،
  درضمن با تشکر از پشتیبانی سایت که در چند روز گذشته با پیگیری و تلاش مشکل من رو مرتفع کردند.

 6. با سلام خدمت استاد الماسی
  میخواستم بدونم وقتی صحبت از قرارداد میشه چه مفادی در قرار داد ذکر میشه ؟ ایا از شرکت هایی که ذکر کردین این امکان هست که مشاور رو بفرستند در سالن پرورش و یا درمورد درصد عملکرد کمپوست نیز در قرارداد حرفی زده میشه ؟پیشاپیش از شما سپاسگزارم

 7. سلام.خسته نباشید . من اهل سلیمانیه عراق هستم و میخواستم ببینم که چگونه میتوانم از شما بذر خریداری نمایم و قیمت ان چقدر است . در ضمن میخواستم بدونم که چگونه میتوانم از صفر شروع کنم ایا کتاب یا سی دی اموزشی دارید . لطفا راهنمایی نمایید . اگر امکان هست در واتساپ جواب من را بدهید لطفا . شماره من ۰۰۹۶۴۷۲۰۳ میباشد ، با تشکر فراوان .

 8. سلام
  من دوست دارم که تو زمینه پرورش قارچ فعالیت داشته باشم ولی جایی برای انجام این کار ندارم و سرمایه ای شاید حدود ۳۰ میلیون در اختیارم باشه میخوام ببینم که هزینه شروع اینکار چقدره با احتساب اینکه بخوام سالن اجاره کنم

  1. سلام
   شما وقتی جایی را اجاره می کنید، به همراه تجهیزات و قفسه بندی هست و عمده هزینه شما، خاک پوششی و کمپوست می باشد که باید برای هزینه اجاره و کمپوست و خاک پوششی برنامه ریزی داشته باشید.

 9. سلام.وقت بخیر. به امید خدا من میخوام برای شهریور توی گیلان بعد از ۴سال دوباره پرورش قارچم رو در اندازه ای جدید حدود ۵۰متر راه اندازی کنم که تا سال اینده در وسعت بزرگتر یعنی میخوام کارم رو گستزده کنم اما راجبه بازار فروشش اطلاعاتی ندارم که باید از کجا شروع کنم. میشه راجبه این مسئله و خرید کمپوست های مناسبش مشاوره بگیرم؟ هزینه ها مشاوره به چه صورت هست. تشکر از پاسخگوییتون

 10. با سلام وخسته نباشید
  اینجانب میخوام تو استان اردبیل یه واحد پرورش قارچ راه بندازم. به نظرتون کمپوست مورد نیاز خودم رو از شرکت قارچ سبلان تهیه کنم(با توجه به نزدیک بودن) یا از شرکت های دیگری چون ملارد و… تهیه کنم بهتره؟
  آیا تجربه ای دارید که کمپوست شرکت قارچ سبلان با کیفیت هست یا نه؟
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

   1. سلام
    وزن هر بسته کمپوست چقدر میشه؟
    یک تن کمپوست تقریبی چند بسته میشه؟
    ممنون میشم زودتر پاسخ بدید

   1. باسلام خدمت جنابعالی من میخوام تازه تولیدقارچ روشروع کنم البته تومنزل ومکانی به اندازه ۴مترمربع واینکه مه پاش روخودم توسایزکوچک ساختم لطف میکنیدبفرماییدمن به چه مقدارکمپوس وخاک احتیاج دارم البته همه اینهابرای تجربست تابعداتوسعه بدم انشاا،،باعرض معذرت شماکدوم شهرهستید

    1. دوست عزیز سلام
     فضای شما بسیار کوچک است و در تهویه و گردش هوا به مشکل می خورید. شاید بتوانید قارچ گانودرما پرورش دهید، معمولاً در هر مترمربع ۷۰-۸۰ کیلو کمپوست می توانید قرار دهید.
     ما اصفهان هستیم.
     موفق باشید.

    2. ببخشید من میخاهم از یک سالن کوچک استفاده کنم تا تجربه در این کار پیدا کنم بعد که تجربه کافی رو داشتم یک سالن۱۵۰ متری خریداری کنم و از اون استفاده کنم
     فقط به واحد تن فروخته میشود یا به واحد کیلیویی هم به فروش میرسد؟
     ممنونم خوشحال میشوم پاسخ شما را ببینم
     با تشکر🙏🏻❤

 11. سلام…. واقعاً الان بهترین برند کمپوست قارچ یکتاس؟ یا ملارد
  من شنیدم از وقتی مدیریت یکتای اصفهان عوض شده دیگه کیفیت قبل رو نداره،حقیقت داره؟؟؟

 12. با سلام خدمت مهندس الماسی،میخواستم بدونم که آیا فرایند تولید قارچ دکمه ای بوی بدی نداره که اطرافیان از این قضیه ناراحت بشن؟سوال بعدیم اینکه برای خنک کردن وهوادهی سالن پرورش میشه از فرایند فشار منفی که در مرغداریها استفاده میشه استفاده کرد؟و اینکه برای کسب تجربه در زمینه پرورش قارچ میشه برای بار اول از قفسه بندی استفاده نکرد و کمپوست هارو روی زمین چید؟با تشکر از شما

  1. سلام
   تولید قارچ بوی خاصی ندارد ولی تولید کمپوست ایجاد بو می کند و باید از مناطق مسکونی و شهر فاصله داشته باشد، برای تولید قارچ در مرحله هوادهی نیاز به فشار مثبت هست نه فشار منفی.
   بله می توانید بدون قفسه بندی روی زمین به عنوان تست، کار را شروع کنید و بعد در صورت مشاهده نتیجه، به تجهیز کردن سالن و قفسه بندی بپردازید.
   موفق باشید.

 13. بنده از کارخانه کمپوست جلگه دز چند ساله خرید میکنم یک بار کمپوست شرکت خوبه یک بار بد یک بار ۲۷۰ کیلو برداشت میکنم یک بار ۸۰ کیلو بخصوص فصل زمستان باتجربه این کار هم هستم و کارشناس کشاورزی هم هستم مسئولین شرکت لطفا جواب بدید که چرا کیفیت کمپوست های شما اینقدر نوسان داره چرا ما باید بار اشتباه شما رو به دوش بکشیم

 14. سلام بنده ساکن اهواز هستم و قصد راه اندازی واحد کشت قارچ در فضای سر بسته رو دارم،البته به عنوان سرمایه گذار
  لطفاً آدرسی رو معرفی کنید که بتونم از ا نجا به صورت آنلاین و تحویل درب منزل کمپوست مناسب خریداری کنم
  با تشکر

  1. سلام
   از داخل همین مقاله، بهترین تولیدکنندگان کمپوست، معرفی شدند به راحتی می توانید شماره های تماس این شرکت ها را از اینترنت پیدا کنید و در مورد نحوه خرید و فروش از خود شرکت ها سوال کنید.
   موفق باشید.

   1. با سلام جناب مهندس
    من اهل استان فارس شهرستان داراب هستم
    براي خريد كمپوست و شرايط پرورش قارچ چند سوال داشتم ،يه ادرس يا شماره براي مشاوره ميخاستم ،با تشكر

    1. سلام خسته نباشید..بعد از کشت قارچ, کمپوست دیگه غیرقابل استفاده میشه ؟ برای کشت بعدی باید کمپوست تعویض بشه؟و اینکه رطوبت اتاق کشت, باید سرد باشه یا گرم؟

     1. جناب رضا سلام
      بعد از دوره دوماه پرورش و برداشت قارچها، کمپوست دور ریخته می شود، سالن شستشو و ضدعفونی می شود و کمپوست جدید وارد سالن می شود. در صورتی که از دستگاه رطوبت ساز خانگی می خواهید استفاده کنید، رطوبت سرد باید استفاده کنید.
      موفق باشید.

 15. سلام وقت بخیر جناب مهندس
  برای شروع کار میخواست مقداری کم در حد فضا ۵۰ در ۵۰ سانت قارچ کشت کنیم.. نیاز هست بذرش بخریم یا همون کمپوست قارچ کافیه و از کجا باید تهیه کنیم. ممنون

  1. با سلام
   بذر داخل کمپوست معمولا کافی هست ولی این مورد باز به شرکت تولیدکننده کمپوست نیز بستگی دارد، برخی از شرکت ها بذر اضافه روی کمپوست قرار می دهند که پرورش دهنده بعد از باز کردن درب کمپوست، از بذرهای اضافه نیز استفاده کند ولی برخی خیر. در کل بهتر است نظر کارشناس فروش شرکتی که از آن کمپوست می خرید را جویا شوید.
   موفق باشید.

 16. سلام آقای مهندس ممنون بابت راهنماییهاتون سوالی داشتم، سالن خانگی دارم آلوده ب ورتیسیلیوم شده ، خواستم بدونم آیا فقط با بالا بردن دمای سالن( دمای خشک) در نبود دیگ بخار میشه ضد عفونی کرد؟ مثلا در چله تابستون بخاری داخل اتاق گذاشت

  1. سلام
   بهترین روش، استفاده از کوک اوت و بخار است ولی گاهی برخی افراد در سالن های خانگی از روش هوای گرم نیز استفاده می کنند که مثل کوک اوت عمل نمی کند ولی می تواند مشکل را تا حدودی حل کند ولی باید مراقب باشید هوای گرم به تاسیسات و هواساز و …. آسیب نزند و همچنین دما قابل کنترل باشد.
   موفق باشید.

 17. سلام جناب مهندس .واقعا سایت عالی و مقالات بی غرضی دارید در این سایت. ایا امکان ارسال ۱ تن کمپوست و چند کیسه خاک هست یا تناژ بالا کار می کنید .ممنون اگه جواب بدید

  1. سلام فرمول های تولید کمپوست متفاوت هستند ولی در ایران بدلیل فراوانی کلش گندم، از کاه و کلش گندم استفاده می شود، ضمن آنکه بافت کلش برنج هم سریعتر از بافت کلش گندم از بین می رود و مراحل تولید کمپوست را تا آخر طی نمی کند.
   موفق باشید.

  1. سلام
   کمپوست یکتا هم از برندهای خوب کمپوست در ایران است؛ ولی شما علاوه بر درنظر گرفتن کیفیت، به سایر پارامترها مانند فاصله و بعد مکان هم دقت داشته باشید.
   موفق باشید.

 18. سلام استاد الماسی من شهرستان ساوجبلاغ هستم استان البرز (کرج) یه زیرزمین دارم که حدود ۱۵ متر هست میخواهم بصورت آزمایشی تولید قارچ انجام بدم هیچی از تولید قارچ نمیدونم چگونه میتونم مشاوره هزینه و تولید رو بگیرم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. جناب افشار سلام
   در فضای ۱۵ متر پیشنهاد می کنم به پرورش قارچ گانودرما فکر کنید برای گرفتن مشاوره با شماره های سایت تماس بگیرید، تا در مورد نحوه رزرو مشاوره تلفنی شما را راهنمایی کنند.

 19. سلام
  بالای پشت بام خونه ما هنوز ساخته نشده بفکر راه انداری تولید قارچ افتادم با توجه به ابنکه فضای سقف تقریبا ۱۴۰ متر مربع می باشد برای شروع بکار در ابتدا باید از چه مقدار فضا باید استفاده کنم با توجه به اینکه هیچ تجربه ای ندارم.
  آیا قفسه های آماده در بازار هست یا باید خودمون بسازیم؟

  1. سلام
   برای شروع حداقل فضایی که می تواند توجیه اقتصادی خوبی هم برایتان داشته باشد؛ ۶۰ مترمربع است.
   قفسه متناسب با ابعاد هر سالن ساخته می شود.

 20. سلام. بنده یه جای کوچیک حدود ۵۰ متر اماده کردم برای این کار اموزش هم از دوستان و مقاله ها و اینا گرفتم کمپوست ملارد خریدم ریختم بازدهی خیلی خوب ۳۶ درصد. ولی اون موقع بازار نداشت متاسفانه. البته کم نیاوردم. بعدرفتم و یه وام دیگه گرفتم یه سالن بزرگتر. البته سالنهاش رو قبلا داشتم اماده کردم کمپوست ….. رو خریدم ریختم با همون روش و مشاوره امورشهای قبل ک دیده بودم.متاسفانه کمپوست بار نداد.حدود پنج درصد. مهندس همان شرکت اومد بازدید گفت شرایط خوبه نمیدونیم چرا بار نداده. باید تا موقع کمسیون صبر کنی. و… خلاصه هیچ خسارتی ب ما ندادند. و من سرمایه نداشتم ک ادامه بدم. و وامهارو با کارگری قستهاش رو دارم میدم. اینم گفتم ک دوستان بدونن.

  1. جناب رحمان سلام
   شرکت هایی که کمپوست خوب و با کیفیت ارائه نمی دهند، با خودشان تماس بگیرید. ضمن اینکه سایت ما هیچ تبادلی با شرکت های تولیدکننده کمپوست ندارد و هدف از بکارگیری اسم ها، بحث آموزش می باشد.
   موفق باشید.

 21. سلام و وقت بخیر
  بنده حدود ۵۰۰ بلوک کمپوست دهقان سفارش دادم ..آیا این نوع کمپوست خوب هست بازدهی خوبی خواهد داشت اگر نه سفارشمو کنسل کنم از دیگر برندها سفارش بدم.
  ممنون میشم زود پاسخمو بدید.

 22. سلام ، من پرورش قارچ دکمه ای خانگی در ابعاد ۳×۵ دارم
  متقاضی خریدکمپوست قارچ و خاک پوششی در اندازه ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلو هستم .
  می تونم از شما خریداری کنم ؟
  اگر فروش جژئی دارید لطفا به ما اطلاع رسانی کنید

 23. سلام چند سوال ۱٫ متوسط در سال چند تن کمپوست تولید می شود ؟۲- اگر کاه و کلش نباشه بهترین جایگزین چیست؟ و ضمنا می خواهم بدونم بعد تولید قارچ کمپوست مصرف شده در کجا و چه سرنوشتی دارد اگر شماره تماسی برای ارتباط بیشتر بدید ممنون میشم

  1. سلام
   کاه و کلش به علت فراوانی آن در کشورمان هست و کشورهایی که از لحاظ کاه و کلش گندم فقیرند از مواد جایگزین مثل باگاس و … استفاده میکنند و معمولا بر اساس تجربه مشخص می شود از چه ماده اولیه ای استفاده شود…. کمپوست های مصرف شده، می تواند تبدیل به نهاده های کشاورزی شود.

 24. سلام وقت بخیر
  برای شروع کار یه مکان ۹متری رو در نظر دارم. میخواستم از شما مشاوره میخواستم برای تهیه وسایل ومواد مورد نظر

  1. سلام
   در این مکان میتونید قارچ گانودرما پرورش بدید، در بسته اموزش پرورش قارچ گانودرما، تمامی موارد برای ساخت و تجهیز سالن وجود دارد، در صورتی که نیازی به مشاوره دارید، با شماره های سایت تماس بگیرید و وقت مشاوره رزرو کنید.
   موفق باشید.

 25. سلام
  خط تولید صنعتی کمپوست چه میزان هزینه دارد،
  برای خرید دستگاه ها به کجا باید مراجعه ‌کرد؟
  ممنون

  1. دوست عزیز سلام
   با توجه به میزان سرمایه گذاری شما، مساحت زمین، تعداد بونکرها و … طرح نویسی انجام می گیرد و ریز هزینه ها گفته می شود.
   پیشنهاد میکنم خودتان را درگیر تولید کمپوست به صورت سنتی و صنعتی نکنید زیرا تهیه کمپوست در مقیاس کم اصلا توجیه ندارد و بهترین کار خرید کمپوست است.

   با این وجود اگر می خواهید با تولید کمپوست بیشتر آشنا شوید این مقاله را بخوانید و اطلاعات کاملی درباره نحوه تولید کمپوست و فیلم های آموزسی در این باره را می توانید ببینید.
   تولید کمپوست قارچ دکمه ای

 26. مهندس جان
  عرض سلام و خداقوت دارم خدمت حضرتعالی.بنده ساکن شهر کرمان هستم .علاقمند به این رشته شغلی بوده و هستم و هیچ تخصصی نداشتم اما با خواندن مطالب سایت شما و گوش کردن به کلیپ هاتون مطالب ارزشمندی را آموختم و من را امیدوار به ادامه راه کرد .مکانی دارم که از امکانات اب ،برق و گاز برخورداراست و ظرفیت ساخت حداقل ۵ سالن با ابعاد ۶×۸ وجود دارد .اما نگران این هستم که اگر سرمایه گذاری کنم آیا دسترسی مناسبی به کمپوست موردنیاز دارم و یا اینکه بعد از تولید با مشکل فروش محصول مواجه نمی شوم ؟ ممنون می شوم اگر راهنمایی بفرمایید

  1. دوست عزیز سلام
   دسترسی به کمپوست را می توانید از نزدیکترین کارخانه های تولیدکننده کمپوست نزدیک به محل سالن های خود سوال کنید. مهم‌ترین مساله در تامین کمپوست کیفیت آن ‌و مسافت هست.
   فروش محصول هم از طریق میدان های میوه و‌تره بار و … ‌حتی ویزیتورهای قارچ امکانپذیر هست که قبل از شروع کار باید توسط خودتان بررسی بازار نیز انجام گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن