چگونه در منزل قارچ دکمه ای پرورش دهیم؟

امروزه یکی از مهم ترین روش های بهبود اوضاع اقتصادی در ایران، موضوع کارآفرینی می باشد. کارآفرینی در همه ی رشته ها و گرایش ها با ایجاد شغل برای هر چند نفر تعریف می شود و یکی از مباحث کارآفرینی در کشاورزی، پرورش قارچ در خانه می باشد. یکی از مزایای پرورش قارچ دکمه ای این است که از این حرفه می توان به عنوان شغل دوم برای خانواده ها جهت بهبود شرایط اقتصادی خانواده ها کمک گرفت.

هرچند ما بنا بر توسعه پرورش دهندگان خانگی ندادیم ولی واقعیت این است که امروزه نمی توان این تولید کنندگان را نادیده گرفت و جزئی از واقعیت تولید قارچ کشور شده اند.

طراحی سالن پرورش خانگی

معمولاً اکثر سالن های پرورش خانگی قارچ، بخشی از منزل مسکونی مانند طبقه زیرین ساختمان، زیرزمین، یک واحد مجزای آپارتمان، پارکینگ ساختمان و یا … می باشد.

ما باید فضایی انتخاب کنیم که با انتخاب کوچکترین فضا، بتوانیم بیشترین قفسه بندی را داشته باشیم، دسترسی ها کامل باشد یعنی از یک طرف بسته نباشد، یا حداقل راهرو وجود داشته باشد که در زمان های پر کردن، تخلیه و برداشت با مشکلی مواجه نشویم و سطح دسترسی به تمامی طبقات وجود داشته باشد.

حداقل ارتفاعی که برای یک سالن پرورش کوچک می توان در نظر گرفت، ۳ متر می باشد و کمتر از آن کار را بسیار مشکل می کند.

در سالن هایی پرورش خانگی بدلیل استاندارد نبودن تجهیزات و سختی ایجاد شرایط محیطی مناسب جهت رشد قارچ ها، وجود پیش سالن ضروری است.

پیش سالن به اتاق کوچکی گفته می شود که قبل از ورود به سالن اصلی قرار می گیرد. در پیش سالن دستگاه های هواساز و یا رطوبت ساز، وسایل گرمایشی و سرمایشی قرار می گیرد. در واقع ما در پیش سالن هوای مناسب و مطلوب رشد قارچ ها را فراهم کرده و سپس به سالن اصلی می­ فرستیم و در صورت ایجاد شرایط محیطی نامطلوب در پیش سالن، از خسارت اقتصادی در سالن اصلی جلوگیری می کنیم.

پیش سالن

 

ابعاد سالن­ های پرورش قارچ خانگی حداقل از ۴۰-۵۰ مترمربع، بسته به میزان هزینه ­ای که می­خواهیم در نظر بگیریم، متفاوت است.

بهتر است دیواره های سالن سرامیکی باشد در غیر اینصورت می توان تمامی دیوارها را با پوشش ­های پلاستیکی پلی اتیلن پوشاند (اولویت دیوارها سرامیکی است سپس، سیمانی است).

قفسه بندی سالن پرورش

معمولاً سیستم قفسه بندی در سالن های پرورش قارچ خانگی به دلیل ارزان بودن از لوله های آهنی انتخاب می شود این در حالی است که انتخاب غلطی می باشد و پس از مدتی لوله ها زنگ زده و رنگ زدن هم در دراز مدت تاثیر چندانی نخواهد داشت. در واقع قفسه بندی از هزینه های ثابت یک سالن است و در انتخاب آن باید دقت شود.

قفسه بندی

در صحبتی که با یکی از سالن داران قارچ خانگی داشتم با اظهار پشیمانی بیان کردند: همان روز اول که می خواستم سالن را احداث کنم به فکر ارزان تمام شدن راه اندازی سالن بودم و قفسه بندی را با لوله های آهنی انتخاب کردم ولی اگر می خواستم به تازگی سالنم را احداث کنم از لوله های گالوانیزه برای قفسه بندی استفاده می کردم.

تعداد طبقه ی قفسه ها بسته به ارتفاع سالن از ۲ تا حداکثر ۴ طبقه متفاوت است.

سیستم گرمایش

در بسیاری از سالن های پرورش قارچ خانگی، از بخاری معمولی برای گرم کردن استفاده می شود و یا برخی با سوزاندن چوب و یا آجر بر روی شعله­ای از اجاق گاز از گرمای آن استفاده می کنند.

بخاری (گرمایش)

 نکته ی بسیار مهم: استفاده از این نمونه وسایل گرمایشی، نیازمند وجود پیش سالن است و در صورت استفاده از این وسایل گرمایشی در سالن اصلی، هوای سالن خشک شده و احتمال کاهش عملکرد و آسیب اقتصادی حتمی خواهد بود.

سیستم سرمایش

کولر همراه با لوله های پلاستیکی مانند سیستم هواساز بدلیل جلوگیری از تماس مستقیم باد کولر با سطح بستر مناسب است. هم چنین برخی از هوای خنک بیرون مخصوصاً شب ها برای کاهش دمای محیط استفاده می کنند و یا در شرایطی که دمای محیط بالا می باشد با شستن کف سالن و آب پاشیدن به در و دیوارها به کاهش دمای محیط کمک می کنند.

کولر (سرمایش)

همچنین می توان از یک رطوبت ساز ارزان در قسمت پیش سالن استفاده کرد و هوا و رطوبت مورد نیاز خود را تأمین کنیم.

تهویه

نیاز به تهویه برای یک سالن بسیار مهم است و باید سالن به نحوی باشد که گردش هوا در آن ایجاد شود و حداقل از یک طرف به فضای بیرون یا هوای آزاد دسترسی داشته باشد. شرایط ایده آل این است که بتوانیم از دو طرف تهویه داشته باشیم و به هوای آزاد دسترسی داشته باشیم.

در سالن های پرورش قارچ خانگی بسته به ابعاد سالن از دستگاه هواساز کوچکی جهت کاهش دما و تامین رطوبت سالن استفاده می کنند. لوله های هواساز از جنس پلاستیک های پلی اتیلنی است و در هر دو طرف سالن یا وسط راهرو و بین ردیف قفسه ها قرار می گیرد سوراخ های لوله های هواساز به شکل دایره و یکی در میان کاملاً باز و نیمه باز تعبیه می شوند.

کانال های هواساز بهتر است از داکت های پلاستیکی با عرض ۵۰ سانتی متر استفاده شود در غیر اینصورت می توان با پلاستیک های پلی اتیلنی کانال های هواساز را ایجاد کنید به صورتی که اولین سوراخ آن در محل ورود هواساز به سالن زده شود و سوراخ های بعدی به فاصله ۵۰ سانتی متر با قطر ۵ سانتی متر زده شود.

لوله های پلاستیکی هواساز

آبیاری

آبیاری نیز نیازمند سیستم پیچیده ای نیست و از طریق سر آبپاش های پلاستیکی معمولی انجام می گیرد.

منبع: دیتا قارچ

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫158 نظرها

  1. سلام دوستان من قصد شروع این کار رو دارم و باتوجه به سن کم و تجربه کمی که دارم میخواستم به صورت چند وقت کار آموزی در یک سالن در شهر تهران مشغول بشم و از نزدیک تجربه کسب کنم اگر سالن پرورشی هست که کارآموز نیاز داشته باشه بنده در خدمت گذاری حاضرم . با تشکر

  2. سلام
   امکان پروش قارچ دکمه ای در پشت بام وجود داره ،اگه آره چطور میشه یه فضای تاریک رو ایجاد کرد

   1. سلام
    پرورش قارچ فقط در محیطهای سرپوشیده که بتوان شرایط محیطی را در آن کنترل کرد، میسر می باشد؛ بنابراین اگر روی پشت بام منزل خود، اتاق سرپوشیده ای دارید می توانید، در غیر اینصورت به روش گلخانه و … بدلیل عدم کنترل شرایط محیطی امکان پذیر نمی باشد.

   2. سلام و ادب
    من روی پشت بام گلخانه ۲۰ متری سازه قوطی پروفیل زده ام
    می خواهم قارچ تولید کنم
    مکان دیگری هم فعلا ندارم
    لطفا راهنمایی فرمایید برای تاریک سازی چه اقدامی انجام دهم
    سیستم گرمایش با بخاری در اتاق پیش سالن و سیستم سرمایش از کولر آبی با لوله لاستیکی پیش بینی کرده ام

    1. سلام
     محیط گلخانه برای پرورش قارچ مناسب نیست و در ایران کشت قارچ در گلخانه عملی نشده است ….
     قارچ به تاریکی و نور برای رشد نیازی ندارد و نوری که در آن استفاده میشود برای کار کردن در سالن است نه خود قارچ …

 1. سلام واقعا عالی بود
  منم قصد دارم انجام بدم
  ولی نمیدونم که بگیره یا نه😕
  فکر کنم یکم سخت باشه
  ممنون میشم اگه بیش‌تر راهنماییم کنید
  ایمیل بزنید تشکر🌹

    1. سلام تو سایت فقط از سالن ها صحبت میشه و گفته نمیشه سالن های چند متر طول و عرض و ارتفاعیی؟؟؟؟؟
     و نکته دیگه اینکه ما دریک سالن ۷ در۱۷ با ۴.۵ ارتفاع که تو سایت گفتید چند تن کمپوست میتونیم بریزیم (با احتساب طبقات که فاصله طبقات هم برای من نامشخصه)
     چون گفته بودید عملکرد قارچ در ایران ۳۵٪ کمپوست هست. پس باید بدونیم توی هر سالن چند طبقه وجود داره و هر طبقه چه مقدار کمپوست میگیره که ۲۵٪ زو حساب کینم. منتظر جواب هستم

     1. سلام
      ویدئوهای زیر را ببینید:
      پرورش قارچ را چگونه انجام دهیم؟

      پرورش قارچ را چگونه انجام دهیم؟
      همچنین این مقاله هم بخوانید:

      آیا می دانید در قفسه بندی سالن های پرورش قارچ دکمه ای چه نکاتی را باید رعایت کنید؟

      ارتفاع کف قفسه از زمین ۲۰ سانتی متر و فاصله های قفسه ها از یکدیگر ۷۰ سانتی متر و فاصله قفسه آخر تا سقف ۸۰ سانتی متر تا ۱ متر در نظر گرفته می شود.
      میزان کمپوست به ازای هر مترمربع سطح قفسه حدوداً ۸۰ کلوگرم در ایران مصرف می شود

     2. سلام .من برای شروع یه زیر زمین سه متری دارم با آب و هوای خنک …. خوشحال میشم راهنمایی کنید دقیقا چه چیزهایی لازم دارم و چطوری شروع کنم …فعلا یاد بگیرم و یک مقدار پول جمع کنم که بعدا وسیعتر کار کنم ….
      لطفاً برام ایمیل بفرستید ….
      متشکرم

     3. سلام
      فضای ۳ متری برای پرورش قارچ دکمه ای توصیه نمی شود، می توانید در این فضای کوچک قارچ گانودرما پرورش دهید. بسته ی آموزش پرورش قارچ گانودرما در از طریق لینک زیر تهیه کنید:
      آموزش پرورش قارچ گانودرما

     4. سلام
      من قصد دارم پرورش قاچ شروع کنم
      خواستم بدونم با یه سالن حدودا ۷۰ متری و ارتفاع۲/۷۰ میشه کار رو استارت زد و صرفه اقتصادی داره
      اون ابعاد سالن مشکلی نداره؟

    2. سلام و عرض ادب . ببخشید مراحل گام به گام رو چطوری و از کجا میتونیم عملی یاد بگیریم من تبریز هستم 🌹

     1. سلام آقا امید منم تبریز هستم خوشحال میشم همکاری کنیم البته من تو انباری خونه کشت قارچ دکمه ای رو میخوام تست کنم.

     2. با سلام اقای مهندس ببخشید هزینه کمپوست برای بازکردن یه سالن ۵۰ متری چقدره؟
      تو ۵۰ متر سالن چقدر کمپوست جا میشه؟

     3. سلام
      با توجه به ابعاد سالن، سطح زیر کشت حساب می شود … میتوانید با شماره های سایت تماس بگیرید و زمان مشاوره خصوصی رزرو کنید.

    3. من تازه میخام شروع کنم
     ولی میترسم نگیره
     نحوه پرورششو نگفتین و اینکه دما چقدر باشه و اینکه بسترش چی باشه بهتره

     1. سلام
      برای شروع هر کاری باید با آموزش شروع کنید تا ترس و نگرانی را کاهش دهید؛ در مورد آموزش کامل در لینک زیر؛ دوره جامع عملی صفر تا صد پرورش قارچ دکمه ای به طور مفصل و کامل تمای مراحل پرورش، بستر و …. را توضیح داده ایم:
      دوره جامع عملی پرورش قارچ دکمه ای

    4. سلام خسته نباشید من ی سوله ۲۰۰متری دارم میشه برای راه اندازی این سالن بهم کمک کنید ممنون میشم

    5. من پرورش قارچ دکمه ای رو شروع کردم ولی اصولشو کامل بلد نیستم فلش یک برداشت کردم فلش ۲دیگه نتونستم برداشت کنم من یک مشاور کار بلد نیاز دارم میشه راهنمایی کنید ممنون میشم

     1. سلام کار های اولیه چی بود میشه یه توضیح کوچیک بدی یخورده اولش بلد نیستم باید چیکار کنم

   1. سلام من هیچی ندارم براشروع جزیه زیرزمین خونه باحداقلش مثلا شروعش نهایت یه چندکیلوقارچ که فقط برامصرف خونواده باشع یادبگیرم بایدچکارکنم بدون هیچ امکاناتی؟ممنون میشم راهنمایم کنید

    1. سلام
     بله زیرزمین خانه هم می تواند مکانی برای پرورش قارچ به صورت خانگی باشه، باید زیر زمین منزلتان را به یک سالن با شرایط استاندارد تبدیل کنید و با کمترین هزینه ها کار را شروع کنید، چند ویدئو برای راهنمایی شما هست، ک پیشنهاد می کند مشاهده کنید.
     پرورش قارچ را چگونه انجام دهیم؟ قسمت اول
     قسمت دوم
     ….
     تا قسمت هفتم

     که از بخش “ویدئوهای آموزشی دیتا قارچ” مشاهده کنید.
     موفق باشید.

     1. سلام و عرض ادب
      موضوع خیلی عالی و مفید را شریک مان ساختید. بنده در پرورش و تولید سمارق صدفی فعالیت داشتم ولی تا هنوز قارچ دکمه ی را پرورش و تولید ننموده ام و نمیدانم که چگونه و چه اندازه هزینه را نیازمند است. گرچند ویدئو های شما را دیدم اما بنابر محدودیت انترنیت چون همیش در دسترس مان قرار ندارد نتوانستم خوبتر مستفید شوم. بنابر این اگر در صورت ممکن رهنمایی های بیشتر و بهتر را در اختیار داشته باشم ممنون می شوم.

     2. جناب مصطفوی سلام
      در صورتی که نیاز به راهنمایی بیشتر داشتید با شماره های سایت تماس بگیرید و در ضمن در مورد قارچ دکمه ای، آموزش جامع صفر تا صد قارچ دکمه ای در لینک زیر، به صورت ۱۱ ساعت آموزش ویدئویی می تواند به شما بسیار زیاد کمک کند:
      دوره جامع عملی پرورش قارچ دکمه ای

    2. آقای مهندس سلام، وقت شما بخیر
     خیلی ممنون که مطالب خوبی گذاشته بودید و با مطالعه مطالب شما باعث اشتیاق پرورش قارچ شدم. پکیچ آموزش شما رامیخواستم بخرم، منتها میخواهم بدانم که در زیر زمین یک آپارتمان پدرم به ارتفاع حدودا ۲.۱ متر، اولا با این ارتفاع امکان دارد؟ و دوم اینکه رطوبت در ساختمان مجاور و مهمتر انتقال رطوبت به آپارتمان بالا مشکل ایجاد نمیشود؟ و مهمتراز همه اینها، بوی ناخوشایند در همسایگان مجاور و آپارتمان طبقات بالا مزاحمت ایجاد نمی شود؟
     سپاسگزارم

     1. سلام
      تشکر از‌لطف شما
      بهتر است دیوارها عایق رطوبت باشد.
      ارتفاع کمتر سطح زیر کشت کمتر می شود و‌در نهایت محصول و‌عملکرد کمتری خواهید داشت که باید با بررسی ‌‌به صرفه بودن، اقدام به پرورش کنید.
      پرورش قارچ بویی ندارد.

   2. سلام
    از مطالب بسیار مفید شما ممنونم
    اگر در خونه یه سالن پرورش قارچ راه بندازیم … به مجوز نیاز هست ؟
    و کلن با مشکلات قانونی برخورد میکنیم ؟
    جواب بدین ممنون میشم

     1. سلام عذر میخوام برای راه اندازی پرورش خانگی ممکنه به مشکل برق بربخوریم بحث هزینه نیست
      بحث مصرف هست که ممکنه شما در ماه ۳۰۰۰ هزار وات مصرف داشته باشیم اداره ی برق مشکل واسمون ایجاد نمیکنه ؟؟

     2. سلام
      در مورد هزینه ها، مسلما هزینه برق بالاتر می رود ولی توجیه اقتصادی دارد زیرا درآمد حاصله، هزینه ها را پوشش می دهد. همچنین از لحاظ اداره برق مشکلی پیش نمی آید.
      موفق باشید.

 2. با سلام واحترام .متشکرم از اینکه با گذاشتن مطالب تجربه خودتان را به ما نیز منعکس مینمائید ..اینجانب خیلی علاقه مندم وسالها در فکر شروع وبرقراری سالنی هستم اما بعلت اینکه کارمندم وقت کافی ندارم حتی خواستم خودم را بازنشست کنم وبه این حرفه دوست داشتنی دست بزنم اما موافقت نکردند .لذا در اولین موقعیت حتما دست بکار می شوم …لطفا” راهنمایی بفرمائید

  1. سلام بنده می‌خوام با ۳۰۰کیلو کمپوست شروع کنم اما توان خرید دستگاه رطوبت ساز رو ندارم و کولرهم ندارم چون در منطقه شمال کشور هستم در استان گلستان ایا نیاز به رطوبت ساز هست یا میشه فقط از گونی و یا بخار اب استفاده کرد .و اینکه کولر ابی جوابگو هست یا خیر

   1. سلام
    رطوبت ۹۰٪ را نمی توانید با گونی و بخار آب تامین کنید و نیاز به رطوبت ساز دارید.
    بله با کولر آبی می توانید سرمایش را تامین کنید.

 3. سلام ممنون از لطف و خوش قلبیتون که اطلاعاتتون رو در اختیار بقیه میزارید. من خیلی علاقه مندم ک خودم تولید کننده بشم ولی میخوام برای شروع در حجم خیلی کم مثلا پرورش چند کیلو رو شروع کنم. ولی در اجرا یکسری از فرایند های اولیه دچار سردرگمی هستم. چطور میتونم اطلاعات کامل و دقیق کسب کنم

   1. سلام،اگر در زیر زمین قارچ پرورش بدیم مشکل خروج دی اکسید کربن را چگونه حل کنیم،چون در مطلبی گفته بودین دی اکسید از اکسیژن سنگین تر است و در کف زمین جمع میشود و فن خروجی باید پایین سالن تعبیه شود

    1. سلام
     باید یک اگزوز خروجی در انتهای سالن قرار دهید که با هوای آزاد ارتباط داشته باشد و اگر به هوای آزاد راهی نداشته باشد باید از طریق کانالی آن را به هوای آزاد خروجی دهید. پیشنهاد می کنم مقاله زیر هم مطالعه کنید:
     پرورش قارچ در منزل چگونه انجام میشود؟ قسمت ۲

 4. با سلام در ابتدا تشکر می کنم از مطالب مفیدتون
  من می خوام انباری خانه ام که به مساحت یک متر و سی و هفت سانتیمتر شروع به پرورش قارچ کنم اما نمی دونم از کجا و چه طوری کمپوست بگیرم و اطلاعات کافی رو بدست بیارم
  ممنون میشم راهنمایی فرمایید

 5. سلام و خسته نباشید من میخواستم در یک گلخانه ۵۶متری در زنگی آباد کرمان پرورش قارچ بزنم از یک نفر که پرورش قارچ داشت پرسیدم میتوانم قارچ دکمه‌ای در گلخانه پرورش بدم گفت نه میخواستم از شما کمک بگیرم .

  1. امین عزیز سلام
   دوست عزیز ببینید شما در فضایی که بتوانید شرایط محیطی را تامین کنید امکان پرورش قارچ وجود دارد شرایط محیطی یعنی دما رطوبت و دی اکسید کربن
   دما بین ۱۶ تا۲۶ دجه
   رطوبت بین ۸۰ تا ۹۵ درصد و دی اکسید کربن بین ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ پی پی ام

   تامین این شرایط در گلخانه کمی سخت است البته این به این معنا نیست که امکان پذیر نیست ما واحد هایی را داریم که کار پرورش را در سازه های شبیه به گلخانه انجام می دهند ولی کنترل به راحتی و آسانی سازه ساختمانی نیست و برای همین بعضی از این واحد ها به مرور به سمت سازه های ساختمانی تغییر وضعیت داده اند.
   موفق باشید.

  2. سلام مهندس من یه زیر زمین دارم که یه اتاق ۲۵ متریشو با ارتفاع ۳ متر میخام استفاده کنم تو این متراژ چه قدر کمپوست میتونم استفاده کنم؟

   1. سلام
    آقای شاهسوند معمولاً شما می توانید در هر مترمربع ۷۰-۸۰ کیلوگرم کمپوست قرار بدید.
    موفق باشید.

 6. با سلام خدمت اقای الماسی
  من میخواهم که در یک انباری کوچیک شروع به پرورش کنم و نیاز به راهنمایی دارم.
  مرسی

 7. سلام من فقط اندازه مصرفی خانواده خودم میخوام قارچ پرورش بدهموامکانات بالا را هم ندارم میشه اکه راهی داره راهنمایی کنید. ممنونم

  1. سلام من یک زیر زمین به مساحت ۱۷۰ متر مربع دارم با ارتفاع ۴ متر لطفا در خصوص امکان تولید اقتصادی و هزینه لازم جهت ایجاد سالن پرورش و شرایط آن اگر ممکن است راهنمایی بفرمائید

  1. مهدیه عزیز سلام
   آموزش پرورش قارچ در فضای محدود موضوعی نیست که بتوان آن را در چند خط توضیح داد (البته اگر بخواهیم توضیحات در این باره مثمر ثمر باشد) برای همین نحوه پرورش قارچ در منزل نیاز به یک دوره کوتاه آموزشی دارد که قصد داریم بعد از اتمام دوره ای که در حال آماده شدن آن هستیم بلافاصله آماده کرده و آنرا به صورت رایگان روی سایت قرار دهیم و در این مجموعه در مورد هواسار و رطوبت ساز قفسه بندی سالن پرورش و همه جزییات با رسم شکل و اسلاید های گویا صحبت خواهیم کرد.
   موفق باشید

   1. سلام احتمالا مطالب مفیدی در این دوره گنجانده خواهد شد. در صورت امکان چگونگی دسترسی به این دوره را بیان فرمایید.

 8. باسلام و خسته نباشید .ممنون از اینکه اطلاعاتتون رو در اختیار بقیه افراد قرار میدید .منهم میخاستم یه همچین کاری رو شروع کنم درگیلان اما زیاد نمیدونم از این کار .ایا جایی هست که اموزش حرفهای بده

 9. سلام. من نمیدونم از کجا بذر قارچ رو بخرم یا چی باشه .۲ میلیون پول دارم اگه تو زیر زمین کار کنم .کلا چقدر هزینه میگیره؟خانم هستم تو کرمانشاه زندگی میکنم .اطلاعی هم در این کار ندارم از اول چه کنم

 10. با سلام.من ۳۲ سالمه وليسانس هستم.شاغل در يك اداره.علاقه به كار پرورش قارچ دارم .فضا رو هم دارم.فقط اگر امكانش هست بگين از كجا وچطور شروع كنم.با تشكر از شما

  1. سلام
   باید از آموزش شروع کنید ابتدا تعیین کنید چه قارچی می خواهید پرورش دهید، سپس آموش ببینید و در نهایت کار را شروع کنید. برای آموزش می توانید بسته های آموزشی سایت را تهیه کنید و یا با شماره ۰۹۱۳۶۷۵۵۸۸۰ تماس بگیرید.

 11. سلام خسته نباشید
  میشه با یه سالن ۳/۵ در m ۵ شروع به کار‌ کرد یا مثلا توی حیاط خلوت که دورش با پلاستیک پوشیده باشه
  و با کمترین هزینه ممکن شروع کرد؟
  من اطلاعاتم در این مورد کمه اگه میشه راهنماییم کنید
  بعدش یه مسئله دیگه بهداشتی بودن محیط تا چه حد مهمه؟

  1. سلام
   بهداشتی بودن محیط پرورش بسیار مهم است؛ سالن های کوچک برای پرورش قارچ گانودرما به صرفه تر است تا قارچ دکمه ای
   محیط پرورش قارچ باید یک محیط سرپوشیده باشد تا بتوان شرایط محیطی مانند رطوبت و دما را ایجاد کرد.
   موفق باشید

   1. اخه قارچ دکمه ای فکر میکنم به صرفه تر باشه و علاقه بیشتری به دکمه ای دارم
    شما فکر میکنید دورش رو کارتن پلاست بزنم و بعد پلاستیک بکشم روش؟
    اگه بخوام توی ۳/۵در۵ m سه طبق با ۴ طبقه بزنم امکانش هست؟
    اگه میشه یه توضیح کلی بهم بدید
    ممنون

    1. بله برخی افراد به صورت خانگی این کارو انجام میدند، مهمترین وظیفه شما ایجاد شرایط محیطی مناسب از جمله دما و رطوبت در این فضا هست، در صورتی که بتوانید دما و رطوبت مورد نیاز قارچ را ایجاد کنید، می تونید پرورش بدید.
     موفق باشید.

  2. سلام شب بخیر ببخشید از نظر شما مهندسین عزیز کدام نمونه از قارچ بهتر و به صرفه هست لطفاً راهنمایی کنید با تشکر

 12. باسلام و خسته نباشید
  من یک زمین بزرگ حدودا ده هکتاری (یکصد هزار متری) دارم میخواستم بدونم برای راه اندازی یک کارخانه بزرگ تولید قارچ باتجهیزات و وسایل مورد نیاز چقدر باید هزینه کرد و درامدش چقدر هست میشه همینجا راهنمایی کنین و چند نفر مشغول به کار خواهند شد باتشکر

   1. سلام من یک زیر زمین دارم ۴۰متری بدنه سیمان و ارتفاع ۲ونیم متری ،نور زیادی هم نداره. میخوام ببینم تو این فضل چقد قارچ دکمه ای می تونم برداشت کنم و اینکه هزینه تجهیز کردن این فضا چقدر میشه؟

    1. سلام
     لطفا برای تخمین دقیق هزینه ها و میزان برداشت قارچ، طول و عرض و ارتفاع دقیق از سالن داشته باشید و جهت مشاوره تلفنی، با شماره های سایت تماس بگیرید.

 13. با سلام. برای پرورش قارچ در منزل، مثلا در بطری، محیط تکثیر و یا بستر اصلی چقدر باید استریل باشد؟ در ویدیوهایی می بینم که خیلی سخت میگیرن و ظروف رو حسابی با بخار آب یا الکل ضد عفونی می کنن.

 14. سلام مهندس من یک زیر زمین ۱۵۰ متری و ۲ انبار ۲۵ متری در اختیار دارم که زیر زمین یک مجتمع مسکونی با دیوار های بتونی میباشد. جهت پرورش قارچ دکمه ای مایل هستم که این انبار را راه اندازی نمایم لطفا بفرمایید که از کجا باید شروع کنم و ملزومات آن را از کجا باید تهیه کنم و هیچ گونه اطلاعاتی از این کار ندارم به اضافه این که سقف این انبار ۲٫۵۰ متر میباشد. ممنون میشم هر چه زود تر پاسخ بنده را در این خصوص بدهید .سپاس فراوان

  1. سلام
   بله در چنین مکانی امکان پرورش وجود دارد همچنین جهت شروع کار از آموزش خود شروع کنید؛ در بسته آموزشی صفر تا صد پرورش قارچ دکمه ای، موارد راه اندازی سالن پرورش، خرید تجهیزات لازم، مراحل کشت و پرورش به طور کامل به همراه جزئیات، برداشت و … وجود دارد .
   موفق باشید.

 15. با سلام و احترام خدمت جنابعالی.مهندس ضمن تشکر و قدردانی از لطف شما خواهشمندم در خصوص احداث یک سالن کوچک پرورش قارچ دکمه ای در داخل منزل راهنمایی بفرمائید. لازم به ذکر است تحقیق های فراوانی انجام دادم اما هم کامل متوجه نشدم و هم اینکه ترس این دارم که به نتیجه دلخواهم نرسم خیلی سپاسگزارم اگه بتوانید شماره تماس شخصی برای بنده ارسال بفرمائید و در صورت عدم امکان لطفا راهنمایی بفرمائید که شرایط محیطی و تولیدی به چه نحوی است.سپاسگزارم

  1. سلام
   نیازی به ترس برای احداث واحدهای خانگی نیست و شما می توانید با حداقل امکانات اقدام به پرورش قارچ در منزل کنید ولی باید آموزش لازم را ببینید. در بسته صفر تا صد پرورش قارچ دکمه ای همه تجهیزات لازم برای سالن های خانگی و صنعتی، روش پرورش، کشت و …. به صور جامع گفته شده است.
   موفق باشید.

  2. سلام آقای مهندس من یک منزل ۵۰ متری با ارتفاع ۳ متر در شهرستان دارم میخوام کلشو تبدیل کنم به مکان پرورش قارچ آیا میتونم و اینکه چقدر هزینه میخواد و درامدش چقدر میشه ممنون

   1. سلام
    بله می توانید پرورش قارچ انجام بدید. در صورتی که نیاز به مشاوره تخصصی دارید با شماره های سایت تماس بگیرید که در مورد نحوه مشاوره مطلع شوید؛ همچنین می توانید بسته آموزشی دوره جامع پرورش قارچ را تهیه کنید و مطابق آموزش ها پیش بروید.
    دوره جامع عملی پرورش قارچ دکمه ای

 16. باسلام وخسته نباشید . آقای مهندس من میخواستم اقدام به تولید قارچ کنم به خاطراینکه اطلاعاتم بیشتر بشه میتونم خواهش کنم اگه ویدئویی درزمینه اموزش قارچ دارید باهزینه خودم برام ارسال کنید خیلی ممنون میشم

  1. سلام اقای مهندس من هم میخوام پرورش قارچ رو انجام بدم و میِخوام این کار رو در اب انبار خونه ک در حیاطه انجام بدم به نظر شما مکان مناسبی هست ؟

   1. دوست عزیز سلام
    شما در هر مکان سرپوشیده ای که بتوانید شرایط محیطی مثل دما، رطوبت و co2 را کنترل کنید، می توانید پرورش قارچ انجام دهید.

  2. سلام خدمت استاد عزیز
   سوال اول هر صد کیلو کمپست چقدر بذر قارچ میخواد
   سوال دوم ایا در سبد میوه ایی هم میشود پرورش داد
   سوال سوم چه جوری ابیاریشون کنم و دماشون چقدر باید باشه ممنون تون میشم پاسخ بدید

 17. سلام اقای مهندس الماسی ممنون از راهنماییتون .بخشید از کجا میتونم بذر قارچ و کمپوست خرید کنم .قیمت بذر و کمپوست چنده متشکر

  1. سلام
   دوست عزیز در مقاله زیر برترین تولیدکنندگان کمپوست قارچ دکمه ای را آورده ایم، می توانید از اینترنت شماره ها را دربیاورید و بسته به کیفیت و فاصله مکانی، کمپوست مناسبی انتخاب کنید.
   بهترین تولیدکنندگان کمپوست قارچ دکمه ای در ایران
   موفق باشید.

   1. من یه انباری دارم میخوام پرورش قارچ بدم ولی برا رطوبتش مشکل دارم من کرمانشاه هستم میگن فقط قارچ صدفی فقط میتونم کشت کنم

    1. سلام
     اگر در تامین رطوبت مشکل دارید؛ هیچ نوع قارچی نمی توانید پرورش دهید ولی اگر بتوانید رطوبت ۸۰ تا ۹۰ درصد را تامین کنید بسته به شرایط غیر از رطوبت، همه نوع قارچی می توانید پرورش دهید.
     موفق باشید.

 18. سلام آقای مهندس وقتتون بخیر باشه.من ۱۵۰ متر مغازه دارم که داخل شهر واقع شده و میخوام تغییر کاربریش بدهم و تبدیلش کنم به مکانی برای پرورش قارچ خواستم ببینم آیا میتونم مجوزش رو بگیرم و نهادهای دولتی با این مکان من مشکلی ندارن؟؟

  1. سلام
   واحدهای تک سالنی نیاز به مجوز ندارد، مجوز برای واحدهای صنعتی و بزرگ لازم هست، اگر شکایتی از طرف همسایه ها برای شما ایجاد نشود، مشکلی پیش نمی آید و ضمن اینکه می توانید گواهی تولید از شهرداری و یا بسیج مقاومتی هم بگیرید، اطلاعات بیشتر در این باره را از جهاد کشاورزی بپرسید.
   موفق باشید.

 19. سلام آقای مهندس .من یه دانشجوم خیلیم پول لازمم می‌خوام کم کم یه کار آفرینی کنم می‌خوام یه کار خیلی کوچولو ارائه بدم اگه انجام شد که ادامه بدم اگرم نشد منصرف شم خیلی دوست دارم این کار رو جالبه واسم اما اطلاع ندارم رشتشم نخوندم اتفاقی شد این تصمیم بگیرم میشه کمکم کنید؟ لطفااااا.کانال تلگرامی دارین؟

 20. سلام خسته نباشید ، من خیلی به پرورش قارچ علاقه مندم ممکنه راهنمایی کنید که برای ابتدا کار چقدر سرمایه لازمه و چه بستری را باید فراهم کرد ؟؟

   1. سلام خیلی ممنون بابت آموزش اولیه مفیدتون.
    من یه انباری حدود سی متری و اطلاعات اولیه کمی دارم. لطفا راهنمایی‌های لازم رو جهت پرورش قارچ دکمه‌ای سفید ایمیل بفرمایید.
    با تشکر

    1. سلام وقت شما بخیر
     در صورتی که نیاز به مشاوره دارید، با شماره های سایت تماس بگیرید و یا می توانید بسته آموزشی را تهیه کنید.

 21. سلام
  من یک اشپزحانه و یک حمام و یک انباری برای اینکار دارم که هیچکدوم نور ندارن و قابل استفاده نیست میخواستم بدونم کدوم برای پرورش قارچ مناسبه من مبتدی هستم و میخوام فقط امتحان کنم در حد نیاز خود و فامیل اگر جواب گو باشه و نتیجه بگیرم گسترش بدم هر کدوام از این جاهایی که دارم حدود ۱۰ متر الی ۲۰ متر هستن آشپزخانه با تمام کابینتهای فلزی و حدود ۲۰ مترالبته قفسه های آهنی هم هست
  فقط نمیدانم چجوری شروع کنم اول باید چیکار کنم واقعا صفر هستم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام
   برای پرورش قارچ دکمه ای از کابینت های فلزی نمی توان استفاده کرد و مکان های مورد نظر شما برای پرورش قارچ دکمه ای، بسیار کوچک هستند و امکان دارد که برای تهویه و گردش هوا و … دچار مشکل شوید؛ پیشنهاد می کنیم در مکان های کوچک، قارچ گانودرما پرورش دهید. برای شروع از بسته های آموزشی عملی صفر تا صد، استفاده کنید:
   دوره جامع عملی پرورش قارچ دکمه ای
   آموزش پرورش قارچ گانودرما

 22. با سلام خدمت شما جناب مهندس الماسی عرض سلام و خسته نباشید.من هم در زیرزمین منزل قصد پرورش قارچ رو دارم به متراژ حدودا۳۰/۴۰متر میشه لطف کنید بگید ازبین این چندمدل قارچ کدام راحت تر و پر سود تره .دکمه ای . صدفی وشیتاکه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. جناب امیر سلام
   در مورد پرورش قارچ، تخصص ما به طور عملی و تجربی قارچ دکمه ای و قارچ گانودرما می باشد؛ بنابراین در مورد قارچ هایی که به طور تجربی خودمان کار نکرده ایم نمی توانیم نظر دهیم؛ ولی برای سالن های کوچک قارچ گانودرما بهترین گزینه است.
   موفق باشید.

 23. سلام .میخواستم بدونم برای پرورش قارچ دکمه ای،ابتدا کاه و کمپوست را قاطی کنم و آنرا در پلاستیک قرار دهم و سپس اسپان را بر روی آن پخش کنم؟؟ یا کاه و کمپوست و اسپان را باهم قاطی کنم؟؟ یا کاه و کمپوست را قاطی کنم،سپس بذر را پخش کنم بر سطح آن سپس یک لایه ۲ سانتی کمپوست بر روی آن بریزم؟؟

  1. دوست عزیز سلام
   برای پرورش قارچ دکمه ای، پیشنهاد می کنیم کمپوست آماده تهیه کنید و شما پرورش قارچ را انجام دهید؛ تولید و ساخت کمپوست نیاز به دستگاه هایی همچون اتوکلاو و … دارد و ساخت خانگی آن در خانه با ریسک همراه است و توصیه نمی شود.
   موفق باشید.

 24. سلام،با تشکر از شما،که چنین فضایی را ایجاد نموده اید برای کسب وکار،میخواهم به پرورش قارچ بپردازم در خانه،ایا از یک اتاق ۲۵متری در طبقه سوم میتوان شروع کرد،همچنین هزینه تجهیزاتش چقدر میشود،از کجا باید این تجهیزات را فراهم نماییم.ممنون وسپاسگزارم از رهنمودهایتان بدرود.

  1. جناب نجفی زاده سلام
   معمولاً فضایی که برای قارچ دکمه ای صرفه اقتصادی دارد، ۶۰ مترمربع می باشد. در
   بسته آموزش دوره جامع عملی صفر تا صد پرورش قارچ دکمه ای به طور مفصل و کامل درباره تجهیزات لازم توضیح داده ایم:
   دوره جامع عملی پرورش قارچ دکمه ای
   در صورتی که نیاز به راهنمایی بیشتر داشتید با شماره های سایت تماس بگیرید.
   موفق باشید.

  1. دوست عزیز سلام
   بله در صورتی که اتاق سرپوشیده داشته باشید، که ویژگی های سالن پرورش قارچ داشته باشد، می توانید قارچ پرورش دهید.

 25. سلام خداقوت یسالن ۸×۳۰دامداری دارم که سقف ان طاق هلالی میباش امکان پرورش درچنین محیطی وجوددارد ممنون میشم راهنمائی بفرمائید دعاگوی شما حیدری

  1. سلام بدلیل وجود آفات و بیماری ها و …. پرورش قارچ در دامداری و یا جوار آن، پیشنهاد نمی شود.
   موفق باشید.

 26. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت عزیزان مشغول در سایت دیتا قارچ مخصوصا مهندس الماسی. من تبریز زندگی میکنم خواستم یه پرورش قارچ کوچیک راه بنذازم البته خانگیه همه چی رو آماده کردم طبق استانداردها. فقط شدیدا مشکل کمپوست دارم. به هرکی گفتم ۱۰ تا بلوک کمپوست میخوام یا مسخرم کردن یا فحش و ناسزا گفتن. لطفا راهنماییم کنین من از کجا میتونم ۵ الی ۱۰ کیسه کمپوست بخرم؟ سپاسگذار شما هادی الهیاری.

  1. جناب الهیاری سلام
   معمولاً شرکت های بزرگ، کمپوست به میزان خیلی کم نمی فروشند…
   می توانید تمامی تولیدکنندگان کمپوست ایران را در اینترنت جستجو کنید و با تک تک آنها تماس بگیرید.
   موفق باشید.

 27. سلام مهندس
  من یه انباز سرپوشیده دارم ک دیواره ها سیمان و کف بتن هستش
  و اندازش ۳ * ۵ و ارتفاع ۳ متر
  میخوام دکمه ایی شروع کنم داخلش بنظرتون چه مقدار کمپوست جوابگوی این محیط هستش
  ممنونم ازتون

  1. جناب امیر سلام
   برای این فضا بهتر است قارچ گانودرما در نظر بگیرید؛ پرورش قارچ دکمه ای در فضاهای کوچک توجیه اقتصادی ندارد. برای پرورش گانودرما با ۳۰۰ کیلو کمپوست، شروع کنید.
   موفق باشید.

 28. باعرض سلام محضر جناب مهندس : آیا. برای تولید قارچ میتوان ازفضای حیاط منزل بهره برد چون زیرزمین ندارم ، لذا درفضای بازحیاط خانه ممکن است؟ ممنونم اززحمات وتلاش حضرتعالی .

  1. جناب ملک پور سلام
   محیطی که برای پرورش قارچ در نظر گرفته می شود، باید سرپوشیده باشد که بتوان شرایط محیطی همچون دما، رطوبت و … را کنترل کرد. در ایران پرورش قارچ به صورت گلخانه هم مرسوم نمی باشد و هزینه های اتلاف انرژی بالایی خواهد داشت.
   موفق باشید

 29. سلام آقای مهندس خسته نباشید میخواستم بدونم هزینه تولید قارچ در مساحت ۴۰متر چقدر می‌باشد

  1. سلام
   این سوال را نمی توان در یک یا دو خط توضیح داد …. در تخمین میزان هزینه ها، درصد عملکرد و قیمت فروش قارچ تولیدی بسیار مهم است.

 30. سلام من یه سوال داشتم .. آیا میشه که پرورش قارچ رو در یه اتاق ۵۰ متری که دبواره های اتاق از جنس کاه گِلی باشه ؟؟ مشکلی از نظر بیماری و یا تهویه ای ایجاد نمیشه ؟؟!

  1. سلام
   در سالن های گِلی نمیتوان پرورش قارچ انجام داد زیرا رطوبت سالن شما، تا ۹۵ درصد متغیر هست.
   موفق باشید.

 31. سلام خداقوت، ما آپارتمان خودمون ی انبار۱۰متری داریم میشه اونجا کشت کرد؟لطفا کارهای اولیه ای ک باید انجام بدیم رو هم بفرمایید

 32. ۱میشه اسمه خاک رو بگید ؟
  ۲من میخوام تو یه قفس ۵۰سانت در ۵۰سانت چوبی بکارم میشه؟اابته میخوام پلاستیک بکشم توش
  ۳چه کودی میخواد ؟
  ۴چند ماهه بدست میاد ؟
  ۵ دمای مرطوب میشه همون ۰+درسته؟
  با هر خاکی میشه کاشت؟
  ممنون میشم به سوالات من پاسخ بدید چون منم تازه کارم
  با تشکر

  1. دوست عزیز سلام
   در قفسه های چوبی امکان کشت و پرورش قارچ وجود ندارد. لطفا برای پاسخ به بقیه سوالاتتون مقاله های سایت را مطالعه بفرمایید.

 33. سلام مهندس عزیز سوالی که دارم اینه که هر تن کمپوست برای پوشش چه مساحتی با چه ضخامتی بکار می‌ره و بین چه مقدار محصول میده?

  1. سلام
   در هر متر مربع ۸۰ کیلو کمپوست میتوان قرار داد که با فرض عملکرد برداشت ۳۰ درصد، میتوان ۲۴ کیلوگرم قارچ برداشت کرد.

 34. سلام من یک زیرزمینی ۶۰ متری با شرایط خوب دارم میخواستم بدونم درآمدش در ماه چقدره ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سلام
   با آگاهی از طول ‌‌،عرض و ارتفاع سالن خود، با شماره های سایت تماس بگیرید شما را راهنمایی می‌کنن

 35. سلام آقای مهندس ببخشید من چطور میتونم سقف روی پشت بام را بزنم تا جوابگو باشد
  مثلاً سقف با ورق گالوانیزه و پلاستیک بزنم
  ممنونم اگر بیشتر راهنمایی کنید

  1. سلام پرورش قارچ در محیطهای مثل گلخانه ممکن نیست پس فرقی ندارد که سالن کجا قرار گرفته باشد حتما باید متناسب با بودجه خود، سقف بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن