چگونه در منزل قارچ دکمه ای پرورش دهیم؟

امروزه یکی از مهم ترین روش های بهبود اوضاع اقتصادی در ایران، موضوع کارآفرینی می باشد. کارآفرینی در همه ی رشته ها و گرایش ها با ایجاد شغل برای هر چند نفر تعریف می شود و یکی از مباحث کارآفرینی در کشاورزی، پرورش قارچ در خانه می باشد. یکی از مزایای پرورش قارچ دکمه ای این است که از این حرفه می توان به عنوان شغل دوم برای خانواده ها جهت بهبود شرایط اقتصادی خانواده ها کمک گرفت.

هرچند ما بنا بر توسعه پرورش دهندگان خانگی ندادیم ولی واقعیت این است که امروزه نمی توان این تولید کنندگان را نادیده گرفت و جزئی از واقعیت تولید قارچ کشور شده اند.

طراحی سالن پرورش خانگی

معمولاً اکثر سالن های پرورش خانگی قارچ، بخشی از منزل مسکونی مانند طبقه زیرین ساختمان، زیرزمین، یک واحد مجزای آپارتمان، پارکینگ ساختمان و یا … می باشد.

ما باید فضایی انتخاب کنیم که با انتخاب کوچکترین فضا، بتوانیم بیشترین قفسه بندی را داشته باشیم، دسترسی ها کامل باشد یعنی از یک طرف بسته نباشد، یا حداقل راهرو وجود داشته باشد که در زمان های پر کردن، تخلیه و برداشت با مشکلی مواجه نشویم و سطح دسترسی به تمامی طبقات وجود داشته باشد.

حداقل ارتفاعی که برای یک سالن پرورش کوچک می توان در نظر گرفت، ۳ متر می باشد و کمتر از آن کار را بسیار مشکل می کند.

در سالن هایی پرورش خانگی بدلیل استاندارد نبودن تجهیزات و سختی ایجاد شرایط محیطی مناسب جهت رشد قارچ ها، وجود پیش سالن ضروری است.

پیش سالن به اتاق کوچکی گفته می شود که قبل از ورود به سالن اصلی قرار می گیرد. در پیش سالن دستگاه های هواساز و یا رطوبت ساز، وسایل گرمایشی و سرمایشی قرار می گیرد. در واقع ما در پیش سالن هوای مناسب و مطلوب رشد قارچ ها را فراهم کرده و سپس به سالن اصلی می­ فرستیم و در صورت ایجاد شرایط محیطی نامطلوب در پیش سالن، از خسارت اقتصادی در سالن اصلی جلوگیری می کنیم.

پیش سالن

 

ابعاد سالن­ های پرورش قارچ خانگی حداقل از ۴۰-۵۰ مترمربع، بسته به میزان هزینه ­ای که می­خواهیم در نظر بگیریم، متفاوت است.

بهتر است دیواره های سالن سرامیکی باشد در غیر اینصورت می توان تمامی دیوارها را با پوشش ­های پلاستیکی پلی اتیلن پوشاند (اولویت دیوارها سرامیکی است سپس، سیمانی است).

قفسه بندی سالن پرورش

معمولاً سیستم قفسه بندی در سالن های پرورش قارچ خانگی به دلیل ارزان بودن از لوله های آهنی انتخاب می شود این در حالی است که انتخاب غلطی می باشد و پس از مدتی لوله ها زنگ زده و رنگ زدن هم در دراز مدت تاثیر چندانی نخواهد داشت. در واقع قفسه بندی از هزینه های ثابت یک سالن است و در انتخاب آن باید دقت شود.

قفسه بندی

در صحبتی که با یکی از سالن داران قارچ خانگی داشتم با اظهار پشیمانی بیان کردند: همان روز اول که می خواستم سالن را احداث کنم به فکر ارزان تمام شدن راه اندازی سالن بودم و قفسه بندی را با لوله های آهنی انتخاب کردم ولی اگر می خواستم به تازگی سالنم را احداث کنم از لوله های گالوانیزه برای قفسه بندی استفاده می کردم.

تعداد طبقه ی قفسه ها بسته به ارتفاع سالن از ۲ تا حداکثر ۴ طبقه متفاوت است.

سیستم گرمایش

در بسیاری از سالن های پرورش قارچ خانگی، از بخاری معمولی برای گرم کردن استفاده می شود و یا برخی با سوزاندن چوب و یا آجر بر روی شعله­ای از اجاق گاز از گرمای آن استفاده می کنند.

بخاری (گرمایش)

 نکته ی بسیار مهم: استفاده از این نمونه وسایل گرمایشی، نیازمند وجود پیش سالن است و در صورت استفاده از این وسایل گرمایشی در سالن اصلی، هوای سالن خشک شده و احتمال کاهش عملکرد و آسیب اقتصادی حتمی خواهد بود.

سیستم سرمایش

کولر همراه با لوله های پلاستیکی مانند سیستم هواساز بدلیل جلوگیری از تماس مستقیم باد کولر با سطح بستر مناسب است. هم چنین برخی از هوای خنک بیرون مخصوصاً شب ها برای کاهش دمای محیط استفاده می کنند و یا در شرایطی که دمای محیط بالا می باشد با شستن کف سالن و آب پاشیدن به در و دیوارها به کاهش دمای محیط کمک می کنند.

کولر (سرمایش)

همچنین می توان از یک رطوبت ساز ارزان در قسمت پیش سالن استفاده کرد و هوا و رطوبت مورد نیاز خود را تأمین کنیم.

تهویه

نیاز به تهویه برای یک سالن بسیار مهم است و باید سالن به نحوی باشد که گردش هوا در آن ایجاد شود و حداقل از یک طرف به فضای بیرون یا هوای آزاد دسترسی داشته باشد. شرایط ایده آل این است که بتوانیم از دو طرف تهویه داشته باشیم و به هوای آزاد دسترسی داشته باشیم.

در سالن های پرورش قارچ خانگی بسته به ابعاد سالن از دستگاه هواساز کوچکی جهت کاهش دما و تامین رطوبت سالن استفاده می کنند. لوله های هواساز از جنس پلاستیک های پلی اتیلنی است و در هر دو طرف سالن یا وسط راهرو و بین ردیف قفسه ها قرار می گیرد سوراخ های لوله های هواساز به شکل دایره و یکی در میان کاملاً باز و نیمه باز تعبیه می شوند.

کانال های هواساز بهتر است از داکت های پلاستیکی با عرض ۵۰ سانتی متر استفاده شود در غیر اینصورت می توان با پلاستیک های پلی اتیلنی کانال های هواساز را ایجاد کنید به صورتی که اولین سوراخ آن در محل ورود هواساز به سالن زده شود و سوراخ های بعدی به فاصله ۵۰ سانتی متر با قطر ۵ سانتی متر زده شود.

لوله های پلاستیکی هواساز

آبیاری

آبیاری نیز نیازمند سیستم پیچیده ای نیست و از طریق سر آبپاش های پلاستیکی معمولی انجام می گیرد.

منبع: دیتا قارچ

 

برچسب ها

مهندس محمدرضا الماسی

15 سال پیش خیلی اتفاقی وارد این صنعت شدم و همیشه دوست داشتم چیز جدیدی را یاد بگیرم و هنوز هم باید خودم را دانشجوی این رشته بدانم و دوست دارم هر انچه را در این 15 سال یادگرفته ام به علاقه مندان یاد بدهم و به نظرم اگه با هم پیشرفت کنیم موفق تریم.

نوشته های مشابه

‫29 نظرها

 1. سلام واقعا عالی بود
  منم قصد دارم انجام بدم
  ولی نمیدونم که بگیره یا نه😕
  فکر کنم یکم سخت باشه
  ممنون میشم اگه بیش‌تر راهنماییم کنید
  ایمیل بزنید تشکر🌹

    1. سلام تو سایت فقط از سالن ها صحبت میشه و گفته نمیشه سالن های چند متر طول و عرض و ارتفاعیی؟؟؟؟؟
     و نکته دیگه اینکه ما دریک سالن ۷ در۱۷ با ۴.۵ ارتفاع که تو سایت گفتید چند تن کمپوست میتونیم بریزیم (با احتساب طبقات که فاصله طبقات هم برای من نامشخصه)
     چون گفته بودید عملکرد قارچ در ایران ۳۵٪ کمپوست هست. پس باید بدونیم توی هر سالن چند طبقه وجود داره و هر طبقه چه مقدار کمپوست میگیره که ۲۵٪ زو حساب کینم. منتظر جواب هستم ۰۹۲۱۱۲۵۷۰۰۲

     1. سلام
      ویدئوهای زیر را ببینید:
      پرورش قارچ را چگونه انجام دهیم؟

      پرورش قارچ را چگونه انجام دهیم؟
      همچنین این مقاله هم بخوانید:

      آیا می دانید در قفسه بندی سالن های پرورش قارچ دکمه ای چه نکاتی را باید رعایت کنید؟

      ارتفاع کف قفسه از زمین ۲۰ سانتی متر و فاصله های قفسه ها از یکدیگر ۷۰ سانتی متر و فاصله قفسه آخر تا سقف ۸۰ سانتی متر تا ۱ متر در نظر گرفته می شود.
      میزان کمپوست به ازای هر مترمربع سطح قفسه حدوداً ۸۰ کلوگرم در ایران مصرف می شود

   1. سلام من هیچی ندارم براشروع جزیه زیرزمین خونه باحداقلش مثلا شروعش نهایت یه چندکیلوقارچ که فقط برامصرف خونواده باشع یادبگیرم بایدچکارکنم بدون هیچ امکاناتی؟ممنون میشم راهنمایم کنید

    1. سلام
     بله زیرزمین خانه هم می تواند مکانی برای پرورش قارچ به صورت خانگی باشه، باید زیر زمین منزلتان را به یک سالن با شرایط استاندارد تبدیل کنید و با کمترین هزینه ها کار را شروع کنید، چند ویدئو برای راهنمایی شما هست، ک پیشنهاد می کند مشاهده کنید.
     پرورش قارچ را چگونه انجام دهیم؟ قسمت اول
     قسمت دوم
     ….
     تا قسمت هفتم

     که از بخش “ویدئوهای آموزشی دیتا قارچ” مشاهده کنید.
     موفق باشید.

 2. با سلام واحترام .متشکرم از اینکه با گذاشتن مطالب تجربه خودتان را به ما نیز منعکس مینمائید ..اینجانب خیلی علاقه مندم وسالها در فکر شروع وبرقراری سالنی هستم اما بعلت اینکه کارمندم وقت کافی ندارم حتی خواستم خودم را بازنشست کنم وبه این حرفه دوست داشتنی دست بزنم اما موافقت نکردند .لذا در اولین موقعیت حتما دست بکار می شوم …لطفا” راهنمایی بفرمائید

 3. سلام ممنون از لطف و خوش قلبیتون که اطلاعاتتون رو در اختیار بقیه میزارید. من خیلی علاقه مندم ک خودم تولید کننده بشم ولی میخوام برای شروع در حجم خیلی کم مثلا پرورش چند کیلو رو شروع کنم. ولی در اجرا یکسری از فرایند های اولیه دچار سردرگمی هستم. چطور میتونم اطلاعات کامل و دقیق کسب کنم

 4. با سلام در ابتدا تشکر می کنم از مطالب مفیدتون
  من می خوام انباری خانه ام که به مساحت یک متر و سی و هفت سانتیمتر شروع به پرورش قارچ کنم اما نمی دونم از کجا و چه طوری کمپوست بگیرم و اطلاعات کافی رو بدست بیارم
  ممنون میشم راهنمایی فرمایید

 5. سلام و خسته نباشید من میخواستم در یک گلخانه ۵۶متری در زنگی آباد کرمان پرورش قارچ بزنم از یک نفر که پرورش قارچ داشت پرسیدم میتوانم قارچ دکمه‌ای در گلخانه پرورش بدم گفت نه میخواستم از شما کمک بگیرم .

  1. امین عزیز سلام
   دوست عزیز ببینید شما در فضایی که بتوانید شرایط محیطی را تامین کنید امکان پرورش قارچ وجود دارد شرایط محیطی یعنی دما رطوبت و دی اکسید کربن
   دما بین ۱۶ تا۲۶ دجه
   رطوبت بین ۸۰ تا ۹۵ درصد و دی اکسید کربن بین ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ پی پی ام

   تامین این شرایط در گلخانه کمی سخت است البته این به این معنا نیست که امکان پذیر نیست ما واحد هایی را داریم که کار پرورش را در سازه های شبیه به گلخانه انجام می دهند ولی کنترل به راحتی و آسانی سازه ساختمانی نیست و برای همین بعضی از این واحد ها به مرور به سمت سازه های ساختمانی تغییر وضعیت داده اند.
   موفق باشید.

 6. سلام من فقط اندازه مصرفی خانواده خودم میخوام قارچ پرورش بدهموامکانات بالا را هم ندارم میشه اکه راهی داره راهنمایی کنید. ممنونم

  1. مهدیه عزیز سلام
   آموزش پرورش قارچ در فضای محدود موضوعی نیست که بتوان آن را در چند خط توضیح داد (البته اگر بخواهیم توضیحات در این باره مثمر ثمر باشد) برای همین نحوه پرورش قارچ در منزل نیاز به یک دوره کوتاه آموزشی دارد که قصد داریم بعد از اتمام دوره ای که در حال آماده شدن آن هستیم بلافاصله آماده کرده و آنرا به صورت رایگان روی سایت قرار دهیم و در این مجموعه در مورد هواسار و رطوبت ساز قفسه بندی سالن پرورش و همه جزییات با رسم شکل و اسلاید های گویا صحبت خواهیم کرد.
   موفق باشید

   1. سلام احتمالا مطالب مفیدی در این دوره گنجانده خواهد شد. در صورت امکان چگونگی دسترسی به این دوره را بیان فرمایید.

 7. باسلام و خسته نباشید .ممنون از اینکه اطلاعاتتون رو در اختیار بقیه افراد قرار میدید .منهم میخاستم یه همچین کاری رو شروع کنم درگیلان اما زیاد نمیدونم از این کار .ایا جایی هست که اموزش حرفهای بده

 8. سلام. من نمیدونم از کجا بذر قارچ رو بخرم یا چی باشه .۲ میلیون پول دارم اگه تو زیر زمین کار کنم .کلا چقدر هزینه میگیره؟خانم هستم تو کرمانشاه زندگی میکنم .اطلاعی هم در این کار ندارم از اول چه کنم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
در کمتر از 5 ثانیه به 6 راز موفقیت در پرورش قارچ دکمه ای برسید
دانلود رایگان مجموعه آموزش پرورش قارچ دکمه ای 7 ویدئوی تخصصی پرورش قارچ
پس از وارد کردن اطلاعات لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.
دانلود رایگان ویدئوی پرورش قارچ گانودرما در منزل
پس از وارد کردن اطلاعات لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.
نام و نام خانوادگی
ایمیل
دانلود