صفحه اصلی / ویدئوها / پرورش قارچ را چگونه انجام دهیم؟ قسمت ششم

پرورش قارچ را چگونه انجام دهیم؟ قسمت ششم

پرورش قارچ- مراحل پرورش قارچ دکمه ای

پرورش قارچ دکمه ای دارای مراحل متفاوتی است ولی به طور کلی می توان مراحل پرورش قارچ را به دو دسته تقسیم بندی کرد:

۱- بر اساس نوع رشد میسیلیوم یا ریسه ها

پرورش قارچ بر اساس نوع رشد میسیلیوم ها به دو دسته رشد رویشی و زایشی تقسیم بندی می شود.

۲- بر اساس مراحل کاری در داخل سالن های پرورش قارچ

– ریسه دوانی در کمپوست

ریسه دوانی در کمپوست، اسپان ران نیز گفته می شود و یکی از مراحل رشد رویشی می باشد، در این مرحله ریسه ها از سطح بذر به داخل کمپوست رشد می کند و به مدت ۱۴-۱۷ روز طول می کشد تا کمپوست سفید شود. در نهایت یک کمپوست سفید شده با قطرات طلایی آب روی بستر مشاهده می شود که نشان از یک کمپوست خوب نیز می باشد.

– ریسه دوانی در خاک

ریسه دوانی در خاک، اسپان ران نیز گفته می شود و یکی از مراحل رشد رویشی می باشد، با سفید شدن خوب کمپوست، ادامه رشد ریسه ها باید در خاک پوششی صورت گیرد، خاکدهی با قوانین خاص خودش باید صورت بگیرد و بعد از قرار گیری خاک روی بستر، با کنترل شرایط محیطی به ریسه ها اجازه داده می شود تا در خاک نیز رشد رویشی داشته باشند. در این مرحله می توان عملیات ککینگ یا رافلنیگ بسته به هدف پرورش و شرایط انجام داد.

 با توجه به رافلینگ یا ککینگ رشد ریسه ها در خاک معمولاً ۴-۷ روز طول می کشد.

– هوادهی

با رشد میسیلیوم ها در خاک پوششی باید ریسه ها را وادار به ادامه رشد به صورت رشد زایشی نمود. برای این کار با تغییر شرایط محیطی به ریسه ها شوک وارد می کنیم. برای تغییر شرایط محیطی هوادهی انجام می گیرد تا ریسه ها وارد فاز تولید اندام بارده قارچ شوند.

– باردهی

با هوادهی، ریسه ها بجای رشد رویشی، رشد زایشی را شروع می کنند و گره ایجاد می کنند. ۷-۸ روز بعد از هوادهی ته سنجاقی ها یا پین هدها تشکیل می شوند و در نهایت قارچ کامل تشکیل می شود. در این مرحله دمای کمپوست در محدوده ۱۹ درجه سانتی گراد و دمای هوا در محدوده ۱۷-۱۸ درجه سانتی گراد باشد.

فلش اول بعد از ۳۴ روز از ورود کمپوست به سالن ها به بار می نشیند و در نهایت بعد از ۸ هفته (با کمپوست فاز ۲) یک دوره پرورش قارچ دکمه ای به اتمام می رسد.

 

مدت زمان: ۸ دقیقه 

حجم فایل: MB ۱۲

فرمت: mp4

 

دانلود ویدئو

 

درباره almasi

15 سال پیش خیلی اتفاقی وارد این صنعت شدم و همیشه دوست داشتم چیز جدیدی را یاد بگیرم و هنوز هم باید خودم را دانشجوی این رشته بدانم و دوست دارم هر انچه را در این 15 سال یادگرفته ام به علاقه مندان یاد بدهم و به نظرم اگه با هم پیشرفت کنیم موفق تریم.

این مطالب را نیز ببینید!

irrigation datagharcH - آبیاری هوشمند قارچ دکمه ای

آبیاری هوشمند قارچ دکمه ای

آبیاری قارچ دکمه ای  یکی از روش های آبیاری قارچ دکمه ای، آبیاری قطره ای …

۵ دیدگاه‌ها

 1. فیلم های بیشتری بزارید

 2. با سلام وخسته نباشید خدمت شما آقای الماسی ۱-بعد از شوک دهی تا زمان ته سنجاقی شدن قارچ ها ابیاری سبک انجام خواهد گرفت یا سنگین؟ ۲-دقیقا زمان ته سنجاقی شدن قارچها چه چند روز بعد از شوک دهی است؟ ۳ -ابیاری سنگین چند لیتر بر متر مربع است وابیاری سبک چند لیتر بر مربع است؟

  • دوست عزیز سلام
   در این مرحله تا حد امکان ابیاری نشه ولی اگر مجبور شدید در حد سبک و کمتر از یک لیتر تا حدود یک لیتر
   ابیاری سنگین برای خاک ایرانی حدود ۲ تا ۳ لیتر و برای خاک خارجی هارت پیت یا بی وی بی تا ۵ لیتر در متر مربع

   • سلام آقای الماسی …بنده میخواستم پرورش قارچ در منزل بزنم تا به مرور زمان بعد از تجربه در سالن بزنم ممنون میشم راهنمایی کنید ازکجا شروع کنم وهمینطور شماره تماس هم بدید..تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *