۱۰ روش جلوگیری از ورود آفات و بیماری ها به سالن های پرورش قارچ

روش های پیشگیری آفات و بیماری های قارچ

از معضلات سالن های پرورش قارچ دکمه ای ورود آفات و بیماری ها به سالن ها و روش های کنترل و پیشگیری از ورود آن ها به سالن هاست. رعایت اصول بهداشتی را باید به عنوان قوانین اصلی و همیشگی مدنظر قرار دهیم زیرا در سالن ها همیشه باید مراقب محصول و عوامل بیماریزا بود و به محض مشاهده علائم بیماری به سرعت با آن برخورد شود.

در مقاله ” ۱۵ نکته بهداشتی در سالن های پرورش قارچ دکمه ای” اقدامات بهداشتی مربوط به تجهیزات و سالن های پرورش قارچ دکمه ای گفته شد، در این مقاله به اقدامات بهداشتی کارکنان و کارگران سالن های پرورش و عملیاتی که زمان مشاهده آلودگی ها باید انجام شود، پرداخته می شود.

۱۰ روش جلوگیری از ورود آفات و بیماری ها

۱- کارگران در هر مرحله مخصوص به فعالیت در همان مرحله باشند به‌عنوان‌مثال از تیم نظافت بستر برای قارچ چینی استفاده نگردد و همچنین قارچ چین‌ها در حین قارچ چینی قارچ‌های آلوده را برداشت نکنند.

۲- کارگران قارچ چین با کارگران مربوط به بخش‌های بسترسازی و بخش دوره رشد تماس نداشته باشند.

۳- قارچ چین‌ها سطح بستر را به‌خوبی زیر نظر دارند، از آن‌ها بخواهید در صورت مشاهده آلودگی‌ها، سریعاً شما را مطلع کنند.

۴- بازدید و بررسی سالن‌ها از سالن‌های سالم و بدون آلودگی به سمت سالن‌های آلوده باشد. ابتدا سالن‌های سالم و بعد سالن‌های آلوده کنترل شود. کارکنان نباید عامل انتقال بیماری از سالن‌های سالم به سالن‌های آلوده باشند. در مورد قارچ چینی هم به همین صورت عمل شود، ابتدا قارچ چین‌ها سالن‌های در مرحله فلش اول را برداشت کنند و بعد به سراغ سالن‌های به بار نشسته فلش‌های دوم و سوم بروند.

۵- کارکنان جهت جلوگیری از شیوع آفات و بیماری‌ها باید مجهز به لباس، چکمه و پیش‌بندهای مخصوص انواع دستکش ­های صنعتی، نایلونی ماسک ­های معمولی و فیلتردار باشند.

برداشت قارچ دکمه ای

۶- کارکنان پس از کار در یک سالن، برای سالن بعدی دستکش‌هایشان را تعویض کنند.

۷- کفش های خود را قبل از ورود به واحد پرورش، در حوضچه ای در جلوی سالن های پرورش ضدعفونی کنید.

۸- پس از برداشت، ته قارچ‌ها از سطح بستر جمع‌آوری گردد و از سالن دور شود، چه‌بسا عامل بیماری‌هایی مانند کپک سبز و کپک تارعنکبوتی بر روی باقی‌مانده‌های قارچی رشد خواهند کرد.

۹- در صورت مشاهده چند آلودگی در سالن، بیماری را با دستکش از محل برداشته داخل پلاستیک ریخته و سالن دور می‌کنیم.

۱۰- گاهی آلودگی شدید است در این صورت، محل آلودگی به نمک یا آهک آغشته شود، طوری که نمک یا آهک روی بیماری را کامل بپوشاند.

منبع: دیتا قارچ

برچسب ها

مهندس محمدرضا الماسی

15 سال پیش خیلی اتفاقی وارد این صنعت شدم و همیشه دوست داشتم چیز جدیدی را یاد بگیرم و هنوز هم باید خودم را دانشجوی این رشته بدانم و دوست دارم هر انچه را در این 15 سال یادگرفته ام به علاقه مندان یاد بدهم و به نظرم اگه با هم پیشرفت کنیم موفق تریم.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن