چگونه بیوکمپوست تولید می شود؟

در جهان امروز با گسترش فعالیت های صنعتی، تولید زباله‌ها افزایش یافته که این افزایش به همراه آلودگي‌هاي روزافزون خاك، آب و هوا، زیستگاه انسان ها را به خطر انداخته است. از طرفی جمعیت انسانی روز به روز در حال افزایش است و این افزایش باعث می شود که میزان تولید زباله ها نیز افزایش یابد. با توجه به این مطالب، توجه به مسئله بازیافت به خصوص در چند دهه اخیر، اهمیت زیادی یافته است. تحقیقات نشان داده است که در كشور بيش از %۹۰  پسماندهاي شهري قابل بازيافت است كه از اين ميان حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد آن را مواد آلي تشكيل مي‌دهند.

پسماندهای تر

 

مواد آلي از آن جایی که اثرات چشمگیری بر خصوصيات فيزيكي، شيميايي و بيولوژيكي خاك دارند، نقش بسیار مهمی را در باروري خاك داشته و خاك‌هاي معمولی نسبت به خاك‌هايی که از نظر مواد آلي غنی هستند، توان توليد بسيار پاييني دارند. در ایران، فقر ماده آلی به وضوح دیده می شود که یک راه حل بسیار مؤثر براي جبران كمبود مواد آلي در كشور، تبدیل زباله‌هاي شهري براي به كودهاي آلي است.

 

بیوکمپوست

 

بیوکمپوست چیست؟

بیو کمپوست عبارت است از یک ماده آلی فرآوری شده حاصل از تخمیر پسماند های آلی از قبیل زباله های آلی (سبزیجات، میوه ها و…) و بقایای باغ و پارک (برگ درختان و گل ها و همچنین ضایعات گل فروشی ها) است که حاوی مواد ضروری رشد برای تغذیه گیاه بوده و بافت خاک را بهبود می بخشند؛ به عبارت دیگر كمپوست حاصل از فرآيند بيولوژيكي پسماندهاي آلي تفكيك شده در مبدأ را بيوكمپوست مي نامند.

 

بیوکمپوست

 

فرآیند تولید بیوکمپوست

در فرآیند تبدیل پسماند های آلی به کود و مواد غذایی مورد نیاز برای گیاه، ارگانیسم ها (میکرو ارگانیسم ها شامل کپک ها، قارچ ها، باکتری ها و ماکرو ارگانیسم ها شامل کرم ها، نماتد ها، لاروها، حشرات و…) نقش بسیار مهمی دارند. در واقع کمپوست سازی و همچنین تولید بیوکمپوست را می توان نوعی کشت میکروارگانیسم دانست. این موجودات به آب، هوا و غذا برای زندگی نیاز دارند. غذای آن ها همان پسماندهای آلی است که آن را تجزیه می کنند و از این طریق هم به تهیه این مواد کمک می کنند و هم غذای خود را تهیه می کنند. برای تأمین آب در طبیعت از طریق بارندگی و در فرآیند تولید توسط انسان، این نیاز از طریق آب دهی تأمین می گردد. برای تهیه هوا، کافیست توده مورد نظر را زیر و رو کرد.

 

اما همان گونه که می دانید، در توده ای از بقایای آلی، موجودات بی هوازی هم وجود دارند که بدون نیاز به هوا، به تجزیه بقایا می پردازند که تفاوت آن ها با موجودات هوازی در این است که موجودات بی هوازی گرما تولید نمی کنند بلکه سبب تولید گاز متان و سولفید هیدروژن می گردند که همین گازها عامل بدبو شدن بقایا و کود تولیدی هستند بنابراین بهتر است فرآیند تولید به گونه ای پیش برود که این موجودات بی هوازی امکان زندگی نداشته باشند.

اهمیت تولید بیوکمپوست

دلایل بسیار زیادی وجود دارد که اهمیت تولید و استفاده از بیوکمپوست ها را توجیه و منطقی می داند که به برخی از آن ها اشاره خواهیم نمود:

 • میزان ضایعات و پسماندها کاهش می یابد.
 • میزان گاز تولید شده ناشی از دفن زباله ها و درنتیجه کاهش آسیب های زیست محیطی کم خواهد شد.
 • با بازیافت زباله ها، نه تنها به محیط زیست کم خواهد شد، از طرفی زمانی که بیوکپوست تولید شد، بخشی از هزینه بازیافت نیز برمی گردد.
 • به مساحت کمتری برای دفن زباله ها نیاز است.
 • از آنجایی که با تولید بیوکمپوست، میزان سوزاندن زباله ها کاهش می یابد، درنتیجه آلودگی هوا و آلودگی زیست محیطی به طور قابل ملاحظه ای کاهش خواهد یافت.

 

 

تولید بیوکمپوست

 • در این فرآیند، هم زباله های شهری و هم زباله های صنعتی استفاده می شود و بنابراین میزان آلودگی کمتر می شود.
 • مواد آلی موجود در زباله ها را به چرخه طبیعی برگردانده و مجدد گیاه می تواند از آن استفاده نماید.
 • بیوکمپوست باعث افزایش مواد معدنی، افزایش ظرفیت تبادل یونی، افزایش نیتروژن و بهبود بستر کشت می گردد.
 • بیوکمپوست، عاری از میکروارگانیسم های پاتوژن است درنتیجه در کشت مشکلی ایجاد نمی کند.

کاربرد بیوکمپوست

شاید گمان کنید که از بیوکمپوست فقط برای کشت و کار می توان استفاده نمود ولی در این قسمت قصد داریم کاربردهای مختلف بیوکمپوست را برای شما بین کنیم:

 • بیوکمپوست نوعی بستر کشت محسوب می شود که عمده ترین کاربرد آن، همین است.
 • بیوکمپوست یک سوبسترای بسیار ارزشمند در کشت قارچ به حساب می آید.
 • در کارخانه های تولید کمپوست، تولید قند و در دامداری و مرغداری ها، می توان به عنوان بیوماس در بیوفیلتر ها از آن استفاده نمود.

 

تولید بیوکمپوست

 

 • در دامداری ها می توان از آن به عنوان بستر دام استفاده نمود.
 • از آنجایی که بیوکمپوست میزان خلل و فرج را افزایش می دهد، درنتیجه در برای تولید بلوک های ساختمانی تو خالی از آن استفاده می شود.
 • از بیوکمپوست، در صنعت نساجی برای تولید الیاف آلی نیز استفاده می گردد.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫3 نظرها

 1. ممنون از پست زیبای شما
  بنده قصد دارم در محل کار خود که یک سایت نفتی است از زباله های فساد پذیر (پسماند غذا) کود بیوکمپست تولید کنم نیاز به یک روش احرایی علمی و کامل دارم لطفا راهنمایی فرمایید.

 2. سلام آقای عشقی
  شما با استفاده از میکروبهای EMمیتوانید این کار را انجام دهید….این میکروبها را میخرید و به توده اضافه میکنید بوسیله کرم هم میتوانید انجام دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن