صفحه اصلی / مقالات / ساخت سالن پرورش قارچ / سالن های پرورش قارچ در کشورهای مختلف

سالن های پرورش قارچ در کشورهای مختلف

پرورش قارچ در کشورهای مختلف و در نقاط مختلف دنیا بسته به آب و هوا و شرایط جغرافیایی و … با روش خاصی صورت می گیرد ولی مبنای اصول پرورش تا حدودی یکسان است و تفاوتهای پرورش قارچ ناشی از تفاوت های آب و هوایی، اقلیمی و مکانی است.

سالن های پرورش قارچ در ایران

اکثر سالن های پرورش قارچ دکمه ­ای در ایران، دارای دیوارهای بتونی و کف موزاییک می باشند. لیکن برای واحدهای صنعتی از دیوارهای ساندویچ پنل که عایق هستند، استفاده می ­کنند. از خصوصیات ساندویچ پنل ­ها این است که در شرایط گرم کردن سالن، گرمای داخل را به بیرون انتقال نمی­ دهد و در موقع خنک کردن سالن، از ورود گرمای بیرون به داخل سالن جلوگیری می ­کند.

سالن های پرورش قارچ در ایران

برای سقف سالن­ ها پلیت، تیرچه بلوک و یا بلوک همراه فوم بکار می‌برند. معمولاً ابعاد سالن‌ها را (۲۱-۱۸)× ۶ متر با ارتفاع ۴/۵ متر در نظر می­ گیرند که این ابعاد در واحدهای مختلف متغیر است. در سالن یک شیب ملایم به مقدار یک سانتی­ متر از ابتدای سالن به انتهای آن و از کناره ­ها به سمت وسط سالن به مقدار ۲ سانتی­ متر جهت جلوگیری از تجمع آب در زمان شستشوی کف، وجود دارد.

سالن های پرورش قارچ در فیلیپین

در فیلیپین سالن ها از ساختمان بتنی، چهارچوب فلزی و یا پوشش های پلاستیکی هستند. هزینه حفظ و نگهداری این سالن ها بالاست ولی هزینه نصب آن کمتر می باشد. قارچ ها روی قفسه ها پرورش داده می شوند و جنس قفسه ها معمولا از بامبو و چوب می باشد و کف سالن ها از بتن و سیمان ساخته می شود.

سالن های پرورش قارچ در مالزی

در مالزی سالن های پرورش از بتن ساخته می شوند ولی هزینه ساخت آن ها گران است. سالن های متداول قارچ در این کشور خانه هایی پوشیده شده با آستر پلاستیکی است، که این خانه ها در داخل مزارع قرار دارند. ولی این سالن ها تهویه کافی ندارند و از ورود آفات به داخل سالن ها نمی توانند جلوگیری کنند.

دیوارهای بتنی

این سالن ها ۱۷ متر طول، ۷ متر عرض و ۴/۵ متر ارتفاع دارند. دیواره ها از بلوکه های کم عرض بتونی ساخته می شوند که در روزهای آفتابی به عنوان عایق عمل می کنند.

در سقف سالن ها، فوم های پلی استیرن که پنبه های نسوز را پوشانده استفاده می شود و به عنوان عایق عمل کرده عملکرد خوبی هم دارد. روزنه هایی با عرض ۶۰ سانتی متر در امتداد سقف قرار می گیرند و بوسیله پنبه های نسوز پوشانده می شوند، تا در مواقع لزوم برای تهویه استفاده شوند.

جهت جلوگیری از ورود آفات، تمامی پنجره ها و درب ها با توری های فلزی پوشیده می شوند. قفسه ها در این سالن ها از چوب های نرم ساخته می شوند.

سالن های پرورش قارچ در تایوان

در تایوان پروفسور M.S.Ho سالن های پرورش قارچ Ho را ابداع کرد. قارچ دکمه ای در این سالن ها در کیسه های کوچک استریلیزه شده کشت داده می شوند. طول عمر این سالن ها بسته به میزان گرمادهی در سالن ها متفاوت است چون گرمادهی باعث کاهش طول عمر پلاستیک ها می شود مثلاً برای قارچ دکمه ای که در طول دوره رشد به گرمادهی نیاز دارد، ۳-۵ سال است ولی برای کشت سایر قارچ ها تا ۱۰ سال هم عمر می کنند. تعدادی از سالن ها را با لایه ای به ارتفاع ۷ سانتی متر از کاه برنج می پوشانند که مانع نفوذ مستقیم نور خورشید و گرما به داخل سالن ها می شود.

در سالن های پرورش Ho دو ردیف بامبو به صورت قفسه در امتداد طول سالن کشیده می شود. کل مساحت کشت و پرورش ۱۵۰ متر مربع و در هر نیمه از سالن ۵ قفسه قرار می گیرد که مساحت هر قفسه ۱۵ مترمربع می باشد. فاصله بین قفسه ها ۵۵ سانتی متر، فاصله پایین ترین قفسه تا کف ۱۳ سانتی متر و فاصله بین دیوار تا انتهای هر قفسه ۶۰ سانتی متر می باشد.

در نهایت با ایجاد یک پوشش پلاستیکی در طول دوره گرمادهی، دما را حفظ می کنند. جهت جلوگیری از ورود آفات، تمامی پنجره ها و درب ها با توری های فلزی پوشیده می شوند.

گاهی اوقات از کف سالن برای قراردادن کیسه های کشت قارچ استفاده می شود که بستگی به فصل، نژاد قارچ و دمای لازم در طول دوره پرورش دارد، زیرا دمای کف سالن کمتر از دمای قسمت های دیگر سالن می باشد.

منبع: دیتا قارچ

درباره almasi

15 سال پیش خیلی اتفاقی وارد این صنعت شدم و همیشه دوست داشتم چیز جدیدی را یاد بگیرم و هنوز هم باید خودم را دانشجوی این رشته بدانم و دوست دارم هر انچه را در این 15 سال یادگرفته ام به علاقه مندان یاد بدهم و به نظرم اگه با هم پیشرفت کنیم موفق تریم.

این مطالب را نیز ببینید!

ganoderma01 310x165 - خواص قارچ گانودرما + قارچ گانودرما چیست؟ +فیلم

خواص قارچ گانودرما + قارچ گانودرما چیست؟ +فیلم

قارچ گانودرما چیست؟ چرا گانودرما را پادشاه گیاهان دارویی، جان افزا، اکثیر جوانی می نامند؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *