دلایل افزایش غیر معمول پین زایی در پرورش قارچ دکمه ای چیست؟

Mass pinning یا افزایش غیرمعمول پین زایی از عمده مشکلات مزارع تولید و پرورش قارچ دکمه ای Agaricus bisporus، تولید قارچ های ریز و با کیفیت بسیار پایین و بازار پسندی بسیار کم می باشد، خصوصاً در مزارع صنعتی پرورش قارچ دکمه ای که دارای برند تجاری می باشند، راندمان بالای تولید قارچ، به همراه کیفیت و ماندگاری محصول و در نهایت رضایتمندی مشتری از عوامل مهم تولید و پرورش قارچ خوراکی می باشد، دارا بودن دانش و تجربه کاری در کنار یکدیگر به همراه داشتن مواد اولیه با کیفیت نیز از عمده عوامل مهم تولید می باشد.

افزایش غیر معمول سطح پین زایی بر روی بستر منجر به تولید قارچ های بسیار ریز و با کیفیت بسیار پایین می شود در این حالت پین های بسیار زیاد و متعدد بر روی بستر تشکیل می شود که به علت عدم فضای مناسب جهت رشد، کلاهک هایی با سایز کوچک، کیفیت پایین، عدم ماندگاری و درنهایت باز شدن کلاهک را شامل می شود.

قارچ دکمه ای ریز و با کیفیت پایین

از عوامل مهم و تاثیر گذار بر روی این پدیده می توان به بافت سبک خاک پوششی اشاره کرد که علاوه بر تشکیل پین های بسیار زیاد و متعدد بر روی بستر در نقاطی از بستر شاهد تعداد بسیار زیادی از پین هدهای ریز می باشیم که قادر به تبدیل شدن به قارچ بالغ نمی باشند و در نتیجه overlay (پوشش) شدید بر روی بستر ایجاد شده و بافت خاک پوششی را سفت کرده و از بین می برد.

افزایش غیر معمول پین زایی

 

در پین زایی مفرط شرایط آب و هوایی، تبخیر بالای سطحی، درجه حرارت و دی اکسید کربن در مراحل اولیه رشد رویشی و زایشی بسیار حائز اهمیت می باشد.

جهت تشکیل میوه به صورت مناسب و مطلوب باید میزان تفاوت بین دمای کمپوست و دمای هوا در حدود ۱/۵ تا ۲ درجه سانتی گراد باشد مثلاً دمای هوا ۱۸ درجه سانتی گراد و دمای کمپوست ۲۰ درجه سانتی گراد در نظر گرفته شود (این تفاوت تا حدی بسته به روش سرد کردن می باشد).

در صورتی که کاهش دمای سالن و کاهش غلظت co2 محیط سالن پرورش قارچ دکمه ای کوتاه تر از یک دوره ۴۸ ساعته رخ بدهد، Mass pinning را شاهد هستیم. کاهش درجه حرارت کمپوست طی ۳ تا ۴ روز و کاهش تدریجی غلظت co2 محیط، تعداد پین ها را بر روی بستر کاهش می دهد و پین دهی بستر را متعادل می سازد.

پرورش قارچ دکمه ای

بالعکس افزایش بیش از حد دما و co2 در سالن نیز باعث کم باری سالن می شود بهترین دما برای کمپوست دمای ۱۹ تا ۲۰ درجه سانتی گراد در زمان شوک دهی و غلظت co2 نیز بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ ppm پیشنهاد می گردد.

خاکدهی با عمق کم، استفاده از خاک پوششی خشک، عدم آماده سازی خاک پوششی وروردی به سالن پرورش و هوادهی زودتر و دیرتر از موعد نیز می تواند از عوامل تأثیرگذار در پین زایی زیاد سطح بستر باشد.

به امید موفقیت روزافزون کلیه همکاران

نویسنده: مهندس حجت دادخواه

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫7 نظرها

 1. سلام مهندس عزیز بنده ده روزی هست که شوک دهی کردم والان مشکل پین زایی بیشتراز حدمعمول دارم آیاراهی هست جلوگیری کنم؟
  باتشکر

  1. سلام می توانید یک آبیاری انجام دهید؛ که تعدادی از پین ها از دست رود و یا شوک فلش دوم را قوی ندهید و دما را به آرامی پایین بیاورید. رطوبت محیط هم در حد اشباع باشد.
   موفق باشید.

   1. سلام
    در فلش دوم نیاز به شوک نداریم و دمای کمپوست در فلش دوم مثل فلش اول باید ۱۹ درجه سانتی گراد باشد. در بسته آموزشی جامع قارچ دکمه ای (در بخش محصولات سایت) به طور کامل درباره شوکدهی و فلش ها توضیح داده ایم.

 2. سلام وقتتون بخیر
  اقای مهندس، الان ۸ روزه که از تمام شدن فلش یک میگذره، قارچ های فلش دو درامدند ولی رشد کندی دارند.
  بعضی از قارچ ها با این کوچکی باز میشوند. وقتی ساقه قارچ ها را میبریم به نظر میاد که خشک هست. ریشه محکمی ندارد و با کوچکترین اشاره قارچ ها جدا میشه.
  فلش اول هم همینطور بود ابیاری کردیم. ساقه قارچ ها سیاه شد و بیشترشون باز شدند و متاسفانه همه ی قارچمان درجه ۲ شدند. علت چی هست و چطور میشه مشکل را حل کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن