صفحه اصلی / مقالات / آفات و بیماری های قارچ دکمه ای / ضدعفونی کننده ها در پرورش قارچ دکمه ای چیست؟

ضدعفونی کننده ها در پرورش قارچ دکمه ای چیست؟

نقش اصلی مواد ضدعفونی کننده در پرورش قارچ دکمه ای این است که این مواد، اسپورها و عوامل بیماریزای موجود در تجهیزات، وسایل کار، دیوارها، کف سالن ها، لباس های کارکنان، ظروف برداشت و دیگر وسایل را از بین ببرند.

نکته ای که در مورد مصرف مواد ضدعفونی کننده باید مدنظر قرار گیرد این است که قبل از ضدعفونی باید وسایل مورد نظر به خوبی شسته شوند تا ذرات دیگری روی آن ها نباشد زیرا وجود هرگونه ماده ­ی دیگری بر سطح وسایل، میزان تاثیر مواد ضدعفونی کننده را کاهش می دهد و نکته­ ی مهم­ تر اینکه جهت تأثیر مواد ضدعفونی کننده بر جسمی که آن را ضدعفونی کرده‌اید، باید زمان کافی را برای تماس مواد با جسم موردنظر را فراهم کنید نه اینکه بلافاصله بعد از ضدعفونی جسم، شستشو کنید. زمان لازم برای تأثیر ماده ضدعفونی کننده را ۱۵-۲۰ دقیقه در نظر بگیرید.

انواع ضدعفونی کننده ها

فرمالین

فرمالین با نام های فرمالدئید، متیل آلدئید و یا متیلن اکسید وجود دارد که اغلب به صورت محلول 40% یا 37% به فروش می رسد که می توان جهت ضدعفونی وسایل و ابزار مقدار 100 میلی لیتر از آن را در 5 لیتر آب حل نمود. از غلظت های بالاتر فرمالدئید 2% در سالن های پرورش و بستر قارچ دکمه ای استفاده نکنید زیرا باعث رشد کپک تریکودرما می شود. فرمالدئید باعث تحریک چشم و پوست می شود و اثرات سرطان زایی آن به اثبات رسیده است.

فرمالین

پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن یا آب اکسیژنه معمولاً به عنوان سفید کننده، بی رنگ کننده و ضدعفونی کننده استفاده می گردد. پراکسید هیدروژن توانایی ضدعفونی محیط و سطوح را دارد و علیه میکروارگانیسم ها محلول موثری می باشد ولی از طرفی پراکسید هیدروژن توانایی از بین بردن میسیلیوم های قارچ های تریکودرما در سالن ها را ندارد و اگر در سالن خود با مشکل تریکودرما روبرو هستید استفاده از پراکسید هیدروژن توصیه نمی گردد. پراکسید هیدروژن تاثیر کمتری بر سلامتی انسان دارد.

هیدروژن پروکساید

کاربندازیم

کاربندازیم یا کاربندازول قارچ کشی سیستمیک است که اثرات آن علیه بیماری کپک سبز تریکودرما در آزمایشات مختلف به اثبات رسیده است. کاربرد کاربندازیم اثرات بازدارندگی زیادی بر رشد میسلیوم های قارچ تریکودرما دارد و تاثیر بازدارندگی بر خود قارچ دکمه ای ندارد و حتی گزارش شده با استفاده از کاربندازیم، افزایش عملکرد در قارچ دکمه ای مشاهده شده است.

کابندازیم

پرسیدین

پرسیدین با نام های پراسان و پروکسی استیک اسید ترکیبی از استیک اسید و پراکسید هیدروژن است. این ماده اولین بار در سال 1985 توسط سازمان حفاظت محیط زیست امریکا، به عنوان یک ماده ی ضد میکروبی جهت مصارف متعدد مورد تایید قرار گرفت. پرسیدین قادر به تخریب انواع ماکرومولکول ها شامل کربوهیدرات ها، اسیدهای نوکلئیک، اسیدهای آمینه و لیپیدها می باشد. پرسیدین با مرگ باکتری ها، مخمرها، هاگ قارچ ها محیط را ضدعفونی می کند و توانایی غرفعال کنندگی ویروس ها را نیز دارد.

پرسیدین

منبع: دیتا قارچ

درباره مهندس محمدرضا الماسی

15 سال پیش خیلی اتفاقی وارد این صنعت شدم و همیشه دوست داشتم چیز جدیدی را یاد بگیرم و هنوز هم باید خودم را دانشجوی این رشته بدانم و دوست دارم هر انچه را در این 15 سال یادگرفته ام به علاقه مندان یاد بدهم و به نظرم اگه با هم پیشرفت کنیم موفق تریم.

این مطالب را نیز ببینید!

نحوه مصرف گانودرما

مصرف گانودرما؛ نکاتی که درباره نحوه مصرف گانودرما باید بدانید

گانودرما بر روی کنده درخت یا بسترهای متشکل از براده های چوب رشد می کند. …

3 دیدگاه‌ها

  1. سلام
    ممنونم ازسایت خوبتان
    من برای 50مترفضای تولیدقارچ دکمه ای 2/5لیترمحلول فرمالین 35درصد(آزمایشگاهی)گرفتم
    میخواستم بی زحمت طرزاستفاده آن برای ضدعفونی سالن قارچ رابرام توضیح دهید.سپاسگزارم

    • در محصول اسرار پروش قارچ دو توضیح داده شده است ولی برای اطلاع عرض می کنم که محلول 4 درصد معمولا برای ضد عفونی مناسب است یعنی 4 لیتر از این فرمالین را در 100 لیتر اب حل کنید اگر بیشتر مورد نیاز است مثلا 400 لیتر را با 16 لیتر مخلوط کنید.درصد فرملین یعنی 38 درصد نباید در محاسبات خود لحاظ کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در کمتر از 5 ثانیه به 6 راز موفقیت در پرورش قارچ دکمه ای برسید
دانلود رایگان مجموعه آموزش پرورش قارچ دکمه ای 7 ویدئوی تخصصی پرورش قارچ
پس از وارد کردن اطلاعات لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.
دانلود رایگان ویدئوی پرورش قارچ گانودرما در منزل
پس از وارد کردن اطلاعات لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.